Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

MATERIALE - DESEN, PICTURA, GRAFICA

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
RAPEED

RAPEED

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 04.07.2009
[ http://s14.postimg.org/ydlxuku1d/507045a7bbd3d_copiii_picteaza_cel_mai_mare_tablo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Salutare tuturor !

Am tot cautat un forum in care sa ma adresez celor pasionati de pictura , desen, grafica, dar nu am gasit. Asa ca am deschis aici acest subiect in ideea ca cei care se pricep si care lucreaza in acest domeniu vor da sfaturi utile celor care vor sa invete.

Bafta tuturor !

#2
RAPEED

RAPEED

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 04.07.2009
Asa ca incep eu primul !
Pot sa spun ca ma pricep cat de cat la desen. La pictura mai putin. Nu am fact vreo scoala sau cursuri de desen. Insa ma lovesc de multe ori de lipsa unor cunostinte care se invata la aceste cursuri. Mai ales cand vine vorba de culori.
De curand, am incercat sa desenez cu acele culori : PASTEL.
Cand vezi acele clipuri cu cei care fac portrete in pastel ramai uimit de frumusetea lucrurilor care pot sa iasa de pe mana lor. Mi s-a parut usor si am zis sa incerc. Asa ca mi-am cumparat culori pastel, hartie speciala si m-am pus pe treaba. Numai ca lucrurile nu stau chiar asa. E destul de greu ! Cand treci cu creionul cretat pe acea hartie raman doar niste "zgarieturi de culoare", pe care apoi trebuie sa le amesteci cu alte culori , sa le "modelezi" ...
Eu care eram obisnuit sa migalesc la detalii am ramas putin descumpanit .Posted Image
Pana la urma ceva tot mi-a iesit.
Dar am realizat ca nu stiu mare lucru despre tehnica pastel. As vrea sa aflu mai multe despre ce materiale se folosesc, cum se folosesc. Eu mi-am cumparat ceva materiale, dar sunt de mai multe feluri si nu stiu exact care , cum, ce face ...
Daca citeste cineva aceste randuri si poate sa ma ajute i-as fi recunoscator !

#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Materiale gasesti pe net sau la magazine. In Bucuresti cele mai multe magazine sunt la Hanul cu Tei in Centrul Vechi, mai sunt doua langa Gara de Nord si alte doua pe Grivitei aproape de intersectia cu Prelungirea Dacia, plus la supermarketul Hornbach.

#4
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
DIn ce in ce mai putin, poate pentru ca este mult mai comod sa pictezi digital, decat sa te murdaresti, si da, este trist acest lucru, devenim din ce in ce mai roboti.

#5
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Salut,

Chiar ca nu prea e activitate p-aici. Incerc sa animez su topicul cu cateva intrebari:
- ce fixativ folositi pentru pastel?
- ce pastel alb se foloseste pentru detalii fine? Ma intereseaza sa desenez spite albe pe un fundal inchis. Albul trebuie sa se suprapuna pe culoarea de fundal.

#6
dinna972

dinna972

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.04.2017
Care creioane sunt mai calitative ? Din ceara sau din grafit ?

#7
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Depinde si pentru ce. Printre cele mai bune marci sunt:
- Caran d'Ache
- Faber Castell
- Carbotello
- Lyra
- Prismacolor

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate