Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...
 [UNDE] reciclare cd / dvd

Foliere geamuri

Microsoft Defender

cartela Internet Europa
 Sondaj EV

Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.
 Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

Tolo

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

crisale

crisale

Junior Member

• Grup: Members
Am vazut pentru 2014 oferte in Tolo.
Nu stiam ce sa fac, sa cumpar, sa nu cumpar...tot am vazut imagini cu orasul / statiunea pe net. O impresie, un sfat, de la cei care au fost aici ar prinde mult mai bine, zic eu.  Merita un sejur in Tolo?
A fost cineva?

Edited by crisale, 15 November 2013 - 12:32.

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

• Grup: Senior Members
Nu reţin dacă s-a scris despre Tolo în primele pagini din topicul "Grecia - Peloponez", însă sigur ai informaţii în acest topic.
O vacanţă (sau măcar o minivacanţă) cu baza la Tolo merită 100%, eu chiar am planificată o astfel de vacanţă, ce se va concretiza destul de curând (dacă-mi conving nevasta să mai mergem în Grecia).
Singura problemă la Tolo e aceeaşi ca în Zakynthos: nu există promenadă pe malul mării. Dar, se poate trece cu vederea.

Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 15 November 2013 - 16:40.

BlueKing-69

BlueKing-69

Senior Member

• Grup: Senior Members
@ initiator:
Ceri amanunte, dar nu dai tu insuti detalii.
Ce vrei (asta daca vrei) sa vezi in zona, ce asteptari ai de la sederea voastra acolo?

Plaja este doar in partea sudica a statiunii, interesanta si frumoasa intr-adevar, nu foarte generoasa ca dimensiuni si, pe cale de consecinta aglomerata. Pentru plaja recomand plaje din apropiere.
Taverne nu prea ai decat situate la parterul hotelurilor situate pe plaja. De retinut, plaja din dreptul acestor hoteluri este ca si inexistenta, o fasie de 1 - 3 metri latime, incepand de la picioarele meselor.
Hoteluri foarte ok (nu luxoase), care ofera liniste si confort, preturi accesibile, nu sunt probleme cu locurile de parcare.
Tolo foarte ok ca si punct de plecare in explorat aceasta parte a Peloponezului.

Am sa propun introducerea interogatiei tale in topicul despre Peloponez, nu merita sa existe un topic dedicat unei localitati de asemenea dimensiune.

catasat6355

catasat6355

Junior Member

Studio Express Tolo Peloponez Grecia
Pentru ca este o destinatie relativ noua pentru romani,  as vrea sa spun cate ceva despre aceasta statiune.
Am avut un sejur in Tolo in perioada 24 aug-1 sep 2014 achizitionat de la agentia tur-operatoare HH (cea cu plecare din parcarea Academiei Romane ) .
In ceea ce priveste transportul , acesta a fost ok , autocar ce respecta standardele, opriri cam din 3 in 3 ore, ghizi care si-au facut simtita prezenta (in mod pozitiv). Am plecat la ora 14:00 de la Academia Romana si am ajuns in Tolo a doua zi la 10:30.
Autocarul ne-a lasat chiar in fata studioului Express.
Studioul Express este plasat  in mijlocul statiunii, la 1 minut de plaja ingusta. Conditiie de cazare la acest studio au fost acceptabile, simplu si curat. Camerele sunt dotate cu Tv, minifigider si aer conditionat (contra cost 5 euro/zi) pe care nu l-am folosit. De mentionat pentru cei care au nevoie de internet ca este si  Wi-Fi, trebuie luata parola de jos de la bar. Mobila din camera este putin cam veche, baia era curata, balconul este mare.
Plaja acestei statiuni, dupa cum s-a mai mentionat aici, este formata dintr-o portiune ingusta (de doar 3-4 metri) si o portiune mai lata.  Plaja este lunga,  cu nisip, foarte putine pietricele in unele locuri dar doar la intrarea in apa. In zona ingusta sunt amplasate hoteluri/studiouri care au si baruri iar daca servesti ceva de la ei (minim 2 euro) ai sezlongul gratis.
Apa marii si peisajul cred ca sunt punctele forte ale acestei statiuni. Apa este foarte limpede, intrarea este lina (buna deci si pentru copii), nisip fin prin apa. Ciudat mi s-a parut un lucru: in fiecare din cele 7 zile cat am stat, dupa-amiaza incepand  cu ora 16-17 marea devenea agitata si apareau ceva valuri iar apa nu mai era limpede. Acum nu stiu daca asta era din cauza faptului ca era sfarsit de august /inceput de sept, adica se simtea venirea toamnei  sau asa este in tot  timpul verii. Poate ne lamureste cineva care a fost mai devreme (lunile iulie/ august.) daca si atunci apareau valurile spre seara???
Se pot face excursii cu agentia in diferite locatii (Meteora, Athena, Nafplio..etc). Spre Nafplio exista si un autobuz local care circula destul de des si biletul dus-intors este de 3, 2 euro.
Preturile in statiune sunt acceptabile: la terase: bere: 2,5-3 euro; cola, sprite 330 ml 1.5 euro; pita gyros 2 euro; o portie de mancare  cam 7-10 euro..etc.
Mentionez ca din toate tavernele,  noua ni s-a parut mai ok la taverna Tsirios. (amabilitate, portii un pic mai mari si preturi un pic mai mici).
In statiune sunt si 3-4 supermarketuri, o brutarie, 2 farmacii.
Din cele 3 puncte unde se putea servi inghetata noi l-am ales pe al 3-lea cum mergi dinstre studio Express spre taverna Tsirios, la o intersectie pe colt .  La toate era 1.5 euro o cupa dar aici parca era mai buna  si puneau o cantitate mai mare.
-In fiecare zi venea un tip cu o masina tip furgoneta (Toyota) si vindea fel de fel de fructe (struguri, banana, piersici), rosii etc la pretul de 1 euro/kg (mai ieftin decat la maganinele locale).
Noaptea intermediara de la intoarcere s-a facut la un hotel de 4 stele in Salonic iar micul dejun la acesta era de tip buffet suedez (continental) foarte bogat. Salonicul ni s-a parut foarte frumos.
Un lucru important pe care as vrea sa il mai mentionez este sa NU CUMPARATI ulei de masline de la bulgari (ma refer aici la acea oprire pe care o fac autocarele la asa numita “Bombonerie” sau “la bomboane” deoarece este CONTRAFACUT.
Este a doua oprire dupa duty-free dupa ce treci granita din Grecia si ajungi in Bulgaria. Unele autocare nu opresc la duty-free si atunci  locul cu pricina este la prima oprire. In magazin sunt cu preponderenta bomboare, masline si ulei de masline.
Cu toate ca erau discutii contradictorii prin autocar (unii spuneau ce e contrafacut si nu cumpara, altii ziceau ca e bun si vor lua) eu am luat: ulei si o mare mare teapa 
Cand am ajuns acasa m-am interesat si am ajuns la concluzia clara ca ACEST ULEI E CONTARFACUT. Eu am luat 2 bidoane de 5litri (unul m-a costat 15 euro si altul 20 euro).
Argumente:
-In primul rand am gasit acest link unde scrie despre ulei de masline contrafacut si dupa cum vedeti sunt date 4 poze cu 4 firme diferite. Unul din bidoanele cumparate de mine este unul din cele 4, culmea si e cel mai scump - 20 euro.
http://thematadiatro.../blog-post.html
sau
http://www.infokids....ladia-poy-ento/
sau mai jos tradus in engleza cu google translate https://translate.google.com/
https://translate.go...more&edit-text=
-In al doilea rand e ciudata asemanarea dintre cele doua bidoane cu toate ca, aparent, ar fi de la “firme” diferite. Am pus ghilimele deoarece numai firme nu sunt astea: scrie doar  extra virgine oil from kalamata si celalalt ar fi produs de nu stiu ce agricultor despre care nu am gasit nimic pe net. Ambele bidoane au acelasi tip de capace, ambele expira in aceeasi luna, cam ciudat nu?
-In al treilea rand, pretul care e mai mic decat in Grecia.
- Cand cumparati ulei de masline verificati pe internet firma respectiva, sa aiba site, sa fie exact ambalajele recipientelor, sa nu fie modificari de litere in de numirea lor (de exemplu in loc de Campos care este o firma buna de ulei sa scrie Kampos care este un fake) si sa aiba produse variate. O firma adevarata are ulei ambalat in diferite recipiente : sticle de 0,5 l, 1 l, bidoane de diferite capacitati nu numai de 5 litri ca cel din Bulgaria.
Cateva firme grecesti cu ulei care merita cumparat (unele chiar le-am vazut prin supermarket prin Tolo) sunt: Kalliston, Hermes, Bekas, Argolis, Iliada, Ermhe.
Ca si concluzie: Grecia si Tolo DA, uleiul  bulgaro-grecesc Nu 

Attached Files

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Salut și mulțumesc pentru informații.
Oprirea din Bulgaria despre care ai relatat este la Kresna, la vreo 40 km distanță de graniță. Magazinul cu pricina este punct obligatoriu de oprire pentru autocare. Bomboanele vândute acolo sunt turcești, nu le recomand în mod special. Dacă vrea cineva dulciuri bulgărești, recomand dulcețurile la borcan vândute în stațiunile de pe litoral (Balcic, Sunny Beach etc.).

florin04

florin04

Member

La acelasi magazin "bombonerie" se gaseste si ulei originar din Creta.
Este un pic mai scump (+ 2 euro), dar necontrafacut!
Incercati, n-o sa regretati !

Edited by florin04, 15 June 2015 - 21:36.

68ella

68ella

New Member

Tolo, Peloponez, 2016

Attached Files

• Attached File  Tolo.jpg   510.6K   29 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate