Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Cum instalez alt android

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
Salut tuturor...am achizionat de curand primul meu telefon cu android si nu cunosc foarte multe..am citit pe net despre root,custom room,flash..etc. Dar nu am inteles o chestie..pot instala alt android fara root? Si cum pot salva tot tot androidul ca sa pot revenii oricand la androidul oficial bagat de producator in caz ca va fie nevoie sa-l duc la garantie..si inca o intrebare, un tutorial unde arata cum instalezi alt android de la 0?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu nu inteleg secretomania asta, crezi ca facea cineva misto de tine daca spuneai ce telefon ai?

Cel mai simplu daca telefonul e suportat: http://www.cyanogenmod.org/

Garantia aia obligatorie de doi ani nu e afectata de soft, evident daca nu e o problema de soft.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,860
  • Înscris: 06.01.2008

 alex244, on 15 noiembrie 2013 - 07:53, said:

Salut tuturor...am achizionat de curand primul meu telefon cu android si nu cunosc foarte multe..am citit pe net despre root,custom room,flash..etc. Dar nu am inteles o chestie..pot instala alt android fara root? Si cum pot salva tot tot androidul ca sa pot revenii oricand la androidul oficial bagat de producator in caz ca va fie nevoie sa-l duc la garantie..si inca o intrebare, un tutorial unde arata cum instalezi alt android de la 0?
1) Ai nevoie de root pentru a putea pune alt ROM in afara de cel oficial al producatorului
2) In unele cazuri e necesara si deblocarea bootloaderului, iar daca nu il poti bloca la loc atunci ai sanse ca personalul de la service sa dea vine pe asta daca ti se strica din senin telefonul si au posibilitatea de a vedea daca s-a umblat la bootloader. Iar in cazurile cele mai nefericite si ghinioniste poti risca un softbrick sau hardbrick cand deblochezi bootloaderul.
3) Fiecare marca de telefon are cel putin un soft dedicat pentru a reveni la firmware-ul stock, prin care in cele mai multe cazuri stergi orice urme de interventie software (root, deblocarea bootloaderului, urmele unui Custom ROM)
4) Pentru ca e un secret de stat modelul tau de telefon iti recomand sa intri pe: forum.xda-developers.com si sa-ti cauti acolo telefonul. Daca gasesti sectiune dedicata lui atunci vei gasi si ROM-uri Custom, ce au de obicei instructiuni de instalare. Daca nu il gasesti acolo atunci sunt sanse de 99% sa nu existe vreun ROM Custom pentru telefonul tau, si 1% sanse sa gasesti asa ceva doar pe site-urile chinezesti.

#4
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
Telefonul este: ZTE BLADE 3.Scuzati ca am omis asta.

#5
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Nu era mai simplu sa pui intrebarea pe topic dedicat telefoanelor ZTE?

http://forum.softped.../forum/732-zte/

#6
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
Pentru ca nu raspunde nimeni acolo...

#7
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Pentru a evita softbrick e preferabil ca la telefon să se poată scoate bateria, sau să existe o metodă de cold boot (buton de reset etc.)

#8
ZupperMann

ZupperMann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.10.2013
Pai  eu am reusit sa imi pun pe un galaxy mini 2 un cyanogenmod 10.2 si daca il gasesti ti-l recomand. Oricum, nu baga tot ce vezi Custom Rom ca poti sa faci multe stricaciuni. Cyanogenmod e cel mai bun!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate