Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

North Korea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#37
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Mai vrei in korea de nord ?
http://misguidedchil...-in-north-korea

#38
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
Si eu vreau in Korea...
Nord vs Sud?
Deja am inteles ca trebuie sa fii dus cu pluta sa vrei in Nord, asa ca ce puteti sa imi spuneti despre Sud? De ce se fac atat de multe diferente intre cele doua, in Sud nu este tot comunism?
In Sud este de 10 mii de ori mai bine decat in Nord? Care este legatura dintre cele 2?

#39
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Du-te in Nord, amice, ca acolo stie / hotaraste statu' / maretu' conducator tot ce trebuie, n-ai nevoie de creier !  De fapt, e chiar contraindicat sa posezi asa ceva.
In Sud tre' sa stii macar cum te cheama.  Fie si cu buletinu' /  pasaportu-n mana.

Edited by Barboso, 16 November 2013 - 23:56.


#40
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

View PostBarboso, on 16 noiembrie 2013 - 23:53, said:

In Sud tre' sa stii macar cum te cheama.  Fie si cu buletinu' /  pasaportu-n mana.
Adica?
Sa inteleg totusi ca in sud nu este acelasi regim politic ca in nord?
Multumesc.

#41
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009

View PostRpgBoy, on 16 noiembrie 2013 - 23:47, said:

Si eu vreau in Korea...
Nord vs Sud?
Deja am inteles ca trebuie sa fii dus cu pluta sa vrei in Nord, asa ca ce puteti sa imi spuneti despre Sud? De ce se fac atat de multe diferente intre cele doua, in Sud nu este tot comunism?
In Sud este de 10 mii de ori mai bine decat in Nord? Care este legatura dintre cele 2?


La cum pui problema sfatul meu ar fi sa ramai in romania...

#42
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

View PostDjMx, on 17 noiembrie 2013 - 00:15, said:

La cum pui problema sfatul meu ar fi sa ramai in romania...
...sau nu.

Oricum, deja am citit cate ceva cele doua. Am gasit o groaza de neplaceri legate de Nord, dar despre Sud nu prea gasesc informatii utile... Am inteles doar in pe coasta sud-estica sunt multe taifunuri...

#43
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
În South Korea se călătorește fără viză, cetățenii UE obțin viza pe aeroport, la intrarea în țară. Statul practică o politică protecționistă, în sensul că tot ce este importat are prețuri prohibitive.

Viața este scumpă iar coreenii muncesc ca niște roboți, de dimineață până seara, când se opresc la cârciumi să mănânce, în drum spre casă. Nu sunt prea deștepți, cumnatul meu, care a lucrat în două contracte pe șantiere navale coreene, îmi povestea că inginerii lor puneau tot timpul  întrebări tâmpite „de ce faci aia așa?” „aaaa... așa?” și toți sunt stresați că-i vor fi invadați de cei din nord.

#44
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
in sud presedintele tarii se numeste PSY, imunl national este Gagnam Style, iar salutul traditional este 肏你妈 (cao ni ma)

Edited by Pengoon, 17 November 2013 - 01:20.


#45
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Si asiaticele tipa foarte tare.

#46
NordStar

NordStar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 27.10.2013
Mno bine,oricum va multumesc pentru ajutor...

#47
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Chiar n-ai pentru ce.

#48
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
Asteptam sa ne scrii din Coreea de Nord,dar incearca sa nu uzi scrisoarea cu lacrimi . Daca ai invatat sa plangi cand erai mic, cand vei ajunge acolo iti vei desavarsi talentul.Si ia-ti mancare cat poti de multa,pana o sa te inscrie si pe tine pe cartela....

P.S. Uitasem sa-ti spun si de un bax de batiste...Posted Image

Edited by lukas43, 17 November 2013 - 11:48.


#49
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Crezi ca-l lasa aia sa scrie in strainatate ?

#50
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
Poate se inscrie in Partidul Comunist Coreean si o sa le spuna ca scrie colegilor din Romania,o tara tot comunista, care se crede capitalista.

#51
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Iti dai seama ca-i citesc aia scrisorile si la raxe X, dac-or fi avand asa ceva.

#52
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
Nu e frumos sa iei in deradere vointa unui om, sa faci bascalie, dar la asemenea dorinta cum poti sa reactionezi ? Cine a mai auzit sa-si doreasca sa plece intr-o tara unde comunismul este aerul pe care-l traiesc acei cetateni.? Cum spuneam mai sus, sunt sigur ca persoana in cauza n-a prins "binefacerile' pe care le-am simtit noi care am trait din plin acele timpuri. Nu stie cum stateam la cozi noaptea pentru niste coaste de porc sau cum lasam masina la coada la benzina cu zilele ca sa facem un plin. Nu stie cum mancam portocale sau banane doar cand venea Craciunul, stand la cozi interminabile. Sau cand , ca sa bem o bere, trebuia sa pazim momentul cand venea masina ca altfel ramaneam insetati.Sunt multe  lucruri care nu se stiu.

E adevarat pe de alta parte ca exista mai multa egalitate intre oameni, iar statul comunist de atunci avea grija ca fiecare om sa aiba o casa. Astea cu adevarat au fost lucruri bune.

Edited by lukas43, 17 November 2013 - 18:12.


#53
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003

View Postlukas43, on 17 noiembrie 2013 - 18:11, said:

E adevarat pe de alta parte ca exista mai multa egalitate intre oameni, iar statul comunist de atunci avea grija ca fiecare om sa aiba o casa. Astea cu adevarat au fost lucruri bune.
Egalitate in saracie, aia era. Aveai un varf de ata in plus daca stiai pe cineva care putea sa sune pe altcineva pentru ca tu sa obtii varful ala de ata, fie ca era jumatate de porc la Craciun sau o slujba in Bucuresti pentru fiu-tau proaspat absolvent de "ceva" cu repartitie primita in cine stie ce colt de tara. Banii nu aveau nicio valoare fiindca nu puteai sa cumperi nimic cu ei plus ca daca aveai prea multi intrai imediat la legea ilicitului si te manca puscaria. "Fiecare om sa aiba o casa" - mai degraba Iliescu a avut grija de chestia asta oferind la vanzare (la preturi modice) chiriasilor casele in care stateau in '90. Dar ca sa prinzi o repartitie buna pe vremea ailalta, un apartament bun in care sa stai... PeCeRe-uri taticu! Fara relatii ajungeai in mahala, la ultimul etaj sau in cine stie ce locatie igrasioasa. S-au construit si pe vremea aia apartamente pentru vanzare, mai mult prin anii '70 decat ulterior - insa crezi tu ca se dadeau pe gratis - bunica-mea a platit 20 de ani la CEC pentru 2 camarute confort 2 in Dr. Taberei - si ca ea sute de mii de romani. 25 de ani mai tarziu blocurile comuniste incep sa isi arate varsta, cu tot cu mama reabilitarii. In 10-15 ani o sa discutam deja de demolari sau de lucrari la structura de rezistenta!

#54
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004
Cum sa fie saracie, ca astia au pana si site Posted Image

http://www.korea-dpr.com/index.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate