Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Licenta Windows 8.1, pentru firma

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Postargoteck, on 15 noiembrie 2013 - 21:28, said:

Nici un OEM nu e mutabil.
8-ul a adus modificari in raport cu anterioarele.

#20
argoteck

argoteck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 07.01.2004
e2k scuzele mele, ai dreptate , se pare ca microsoft a informat gresit inainte de lansare si ramasesem cu ideea aia in cap.

#21
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@argoteck: nu e nevoie de nici o scuza marea majoritate a oamenilor care au auzit de licentele OEM de la Microsoft cred ca ele nu pot fi mutate. Si eu credeam la fel pana la un momentat dat cand as fi avut nevoie sa instalez un Windows legal pe un sistem facut din componente si nu am gasit licenta retail de Windows 8. In fine nu a mai fost nevoie sa instalez Windows legal pe respectivul calculator dar asa am aflat de licenta OEM PUL. :) La 8.1 avand in vedere ca exista licenta retail PUL-ul nu prea mai are rost si cred ca nu mai exista asa ca licentele OEM cel mai probabil sunt din nou asa cum le stiam.

#22
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Am terminat de instalat Windows 8.1 ... E o MAREEE DEZAMAGIRE !!!! Ca sa-l fac sa "arate" cat de cat omeneste, sa functioneaza asemanator ca sistemele de operare Windows de pana acum (XP, Vista, 7), am fost nevoit sa fac o multime de setari, mi-am pierdut ore intregi pana sa le fac si ... tot mai sunt chestiuni enervante. Drept urmare, NU RECOMAND NIMANUI Windows 8 !!! In viata mea nu mai cumpar Windows 8, asta e CLAR! Prefer sa dau mai multi bani pe un Windows 7 (care este de 10 ori mai reusit decat rahatul asta de Windows 8), ori chiar sa caut ceva Windows XP second-hand, pe Ebay, Amazon, etc ...
Pentru mai multe probleme/erori, am intrat pe suportul celor de la Microsoft ... Nici macar aia nu stiu ce sa-ti raspunda, "inginerii" lu' Peste Prajit de la Microdoft sunt depasiti de problema cu Windows 8-ul ... Raspunsuri eventual, am gasit tot de la userii care ... ei intrebau, ei raspundeau pana la urma.
Sa nu mai spun ca, nici macar nu poti instala Windowsul daca n-ai un monitor cu rezolutie mai mare de 1366x768. Am cateva monitoare LCD mai vechi cu rezolutie de 1270x720, 1024x768, etc (HP, DELL, etc), care pentru birou sunt "ieftine si bune" (mai ales cand ai de cumparat mai multe bucati, pretul conteaza). A trebuit sa duc unitatea acasa, sa-l pun pe monitorul meu care are rezolutie de 1920x1080 ca sa pot instala gunoiul asta de Windows 8 ...

La instalare, STUPOARE !!! Pur si simplu nu-mi recunostea tasta/simbolul @ pt. a creea un cont pe Microsoft ... Cu orice tastatura am incercat, pur si simplu in loc de @ imi punea " (ghilimele) ... Bineinteles ca am instalat versiunea "default", asa cum era Windowsul, adica in limba engleza (cumparasem pachetul de Windows 8.1 in lb. engleza). Dupa sapaturi pe internet, am aflat ca la instalare, trebuie sa "instalez" de fapt o limba in plus, ca sa-mi afiseze nenoricitul de semn @ ...
Bineinteles, ca sa pun butonul de START in bara, a trebuit sa fac iarasi alte artificii.
Daca intr-un folder ai poze sau filmulete, bineinteles ca nu apar thumbnails-urile, cum apar la orice rahat de Windows XP, Vista sau 7 ... trebuie sa sapi adanc dupa setari, sa-l faci sa afiseze nenorocitele de thumbnails (image preview).

In concluzie: Windows 8 este un MARE GUNOI !!!

Edited by dan74mm, 16 November 2013 - 23:27.


#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
De ce n-ai luat tu niste sisteme SH cu Windows cu tot daca tot vrei sa le folosesti cu asemenea rasnite de monitoare, nu stiu.

View Postdan74mm, on 16 noiembrie 2013 - 23:21, said:

Ca sa-l fac sa "arate" cat de cat omeneste
Si cum arata acum "omeneste" si n-arata de la inceput?

View Postdan74mm, on 16 noiembrie 2013 - 23:21, said:

sa functioneaza asemanator ca sistemele de operare Windows de pana acum (XP, Vista, 7), am fost nevoit sa fac o multime de setari

Adica? Inainte 1+1 dadea 3?

View Postdan74mm, on 16 noiembrie 2013 - 23:21, said:

Bineinteles ca am instalat versiunea "default", asa cum era Windowsul, adica in limba engleza (cumparasem pachetul de Windows 8.1 in lb. engleza). Dupa sapaturi pe internet, am aflat ca la instalare, trebuie sa "instalez" de fapt o limba in plus, ca sa-mi afiseze nenoricitul de semn @ ...

Bineinteles ca nu faci diferenta intre limba interfetei si layout-ul tastaturii.

View Postdan74mm, on 16 noiembrie 2013 - 23:21, said:

Daca intr-un folder ai poze sau filmulete, bineinteles ca nu apar thumbnails-urile, cum apar la orice rahat de Windows XP, Vista sau 7 ... trebuie sa sapi adanc dupa setari, sa-l faci sa afiseze nenorocitele de thumbnails (image preview).

Mie cum de mi-au aparut din prima zi?

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
dan - mai bine in loc sa intrebi daca poti lua o licenta de 8 ptr firma , mai bine intrebai cu ce se mananca.
Noi am crezut ca stii despre ce e vorba in Windows 8. Nu ca esti complet pe dinafara.

Da, daca treci de la XP la 8 e dezastru cateva zile, pana incepi sa te obisnuiesti. Dar din ce zici acolo, multe nu au sens:

- te plangi de thumbnailuri ca nu le afiseaza, dar tocmai ca le afiseaza default - eu il setez sa afiseze iconuri, ptr ca nu vreau thumbnailuri. La filme da, este posibil sa nu afiseze - daca nu are codecul potrivit, dar la poze, exclus.
- te plangi ca te-ai chinuit sa pui butonul e start in bara - in 8.1 butonul este exact acolo. Doar in 8 a lipsit. Cumva te refereai la meniu ? Ca ptr asta exista topic aici, la important.
- zici ca nu poti scrie @ - dar ce tastatura ai selectat la instalare ????
- nu poti instala pe o rezolutie de 1366x768 ? Fals. in windows 8 nu poti rula aplicatiile metro in rezolutia asta, dar in mod desktop merge fara probleme. In 8.1 deja suporta rezolutii mai mici - gen 1280x800. Eu am instalat 8-ul pe un netbook cu 1024x600 si a mers fara probleme, inclusiv Metro dupa ceva tweak-uri.

Asa ca sincer nu stiu ce ai instalat acolo, si ce cunostiinte de windows ai.

#25
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Deci ... Bineinteles ca, n-am folosit pana acum Windows 8, pe PC-ul meu a Windows 7 iar pe laptop un Windows XP (pt. ca asa am cumparat laptopul la vreme lui, cu licenta de Windows XP...). La "prima intalnire" cu Windows 8, asta este parerea mea ... asta nu inseamna ca sunt "pe dinafara" sau cum ati zis voi... pe fundalul nervilor, probabil n-am fost suficient de explicit.

@ eiffel: - Daca tie ti-a mers, asta nu inseamna ca "default" ... merge. Adica: am luat primul monitor LCD (un BenQ) care are rezolutie de 1024x768 si m-am apucat sa instalez Windowsul 8 ... ori, cand sa inceapa instalarea, se opreste tot si imi spune ceva de genul "Range out..." (nu mai retin exact) ... era clar ca e de la rezolutie. Cum l-am pus pe un monitor cu rezolutie de 1920x1080, a mers din prima.
Cu acelasi monitor am instalat o gramada de sisteme de operare (Windows XP, Vista, 7, Linux, FreeBSD, etc), fara nici o problema de genul asta ... numai WIndows-ul 8 se afla el "mai destept" sa nu-l poti instala pe monitor de 1024x768. Am spus INSTALA, nu UTILIZA ! Ca de utilizat bineinteles ca se poate, daca instalarea o faci pe un monitor cu rezolutie mai mare. Asta s-a intamplat la instalarea Windows 8.1 Core FPP Retail / 32bit (ulterior am pus 64 bit).

Pe urma, e simplu de spus: cumpara-ti monitor din ala, cumpara-ti ai, cumpara-ti aia ... E vorba totusi de o firma, unde "sarcinile" sunt "trasate" de mai sus si ... asta e, lucrezi cu ce ai. Ori, voi nu traiti in Romania ?

Edited by dan74mm, 18 November 2013 - 12:53.


#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Cand m-am referit "pe dinafara", m-am referit strict la Windows 8. In sensul ca nu te-ai documentat despre el prea mult - sa vezi ce e nou, ce s-a schimbat, ce a disparut, de ce se plang altii despre el, etc. Deci, ai avut un soc.

Chestia cu Range Out apare si de la monitor sau cablul dintre el si calculator - nu se transmit info despre rezolutie si frecventa suportate la sistemul de operare. Probabil e un monitor extrem de vechi incompatibil cu standardul actual. Windwos 8 pleaca in mod normal pe rezolutie mai mare si ecran wide, fata de XP care pleaca in 800x600, sau Vista/7 care pleaca in 1024x768. Monitoarele au evoluat, de ce sa nu evolueze si sistemele de operare.

La mine a mers instalat la 1024x600. Alfel n-as fi putut instala - am si zis ca l-am pus pe un netbook. Un ASUS 901HD ( HD vine de la Hard Drive, versiunea fara HD avea un SSD de 8 gb ).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate