Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Motorola Moto G

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
9351 replies to this topic

#181
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postsorin83, on 15 decembrie 2013 - 16:39, said:

La ce folositi nfc-ul? Nu intreb la misto chiar sunt curios. Stiu la ce foloseste, intreb la ce il folositi voi in Romania.

Îţi poţi cumpăra badge-uri NFC pe care să le plasezi în diverse locuri şi să faci telefonul să reacţioneze în diverse moduri când e lânga unul. Cu Tasker, de exemplu. Poţi pune un badge pe noptieră acasă şi când pui telefonul acolo să ştie că vrei să dormi şi să-l pună pe mod avion, silent şi să seteze alarma. Poţi pune un badge în maşină pe bord şi când îl pui în suport să dea deja drumul la GPS şi la Vuze sau ce app foloseşti tu. Poţi pune un badge pe birou la serviciu să-l facă să sune mai discret, ca să nu te înjure colegul de mamă dacă te sună careva insistent când tu nu eşti în birou. Poţi pune un badge în poşetă ca să ştie că n-are rost să vibreze că oricum nu-l simte nimeni. Sunt multe chestii pe care le poţi face cu NFC.

View Postblodwings, on 15 decembrie 2013 - 17:50, said:

Mi-ar plăcea sa pot plăti la comercianti cu telefonul, dar de unde?

Introduce ING de la anul posibilitatea de plată cu telefonul şi probabil or să urmeze şi alte bănci. E ca atunci când s-a introdus POS-ul, odată ce încep să apară terminalele NFC or să fie adoptate treptat de toţi comercianţii.

blodwings said:

E ok, însă la noi în România pătrunde greu tehnologia.

Nu-i adevărat, ba chiar dimpotrivă. Sunt o mulţime de ţări vestice unde nu găseşti POS în orice magazin ca la noi şi tot cash e de bază. Sau unde au POS dar unii nu pot accepta Visa sau alţii nu acceptă Mastercard şi tot felul de complicaţii din astea.

Doi la mână, sunt diverse condiţii care trebuie satisfăcute pentru a avea plăţi NFC:

* Trebuie să existe suficient de multe mobile cu NFC pe piaţă pentru a face realmente utilă tehnologia.
* Trebuie ca un operator mobil să ofere o platformă pentru aşa ceva. Orange ştiu că a început de prin 2011, Vodafone abia anul acesta.
* Dacă nu ai NFC la telefon trebuie să iei fie un card SD fie un bumper cu NFC integrat.
* Trebuie ca platforma să fie adoptată şi integrată de băncile cu care lucrează comerciantul.
* Comerciantul trebuie să decidă că merită efortul şi cheltuiala să achiziţioneze kituri şi pachetele de servicii NFC.
* Trebuie ca băncile care oferă servicii de plată NFC să ofere apps Android şi iOS care să poată face asta.

Abia la începutul lui 2014 cred că vor fi îndeplinite toate condiţiile şi vom vedea primele rezultate concrete, probabil pentru început într-un lanţ mai mare de hyper- sau supermarketuri. Şi doar pentru cei care au cont la băncile care au apps proprii sau intenţionează să scoată aşa ceva.

LE: Se pare că deja există terminale şi serviciul se poate folosi în diverse locuri.

Edited by wirespot, 22 December 2013 - 13:04.


#182
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011

View Postawss, on 15 decembrie 2013 - 17:02, said:


Deci,trebuie să stii s-o folosești.

Edited by Mur_, 24 December 2013 - 20:01.


#183
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010

View Postwirespot, on 22 decembrie 2013 - 12:57, said:

Abia la începutul lui 2014 cred că vor fi îndeplinite toate condiţiile şi vom vedea primele rezultate concrete, probabil pentru început într-un lanţ mai mare de hyper- sau supermarketuri. Şi doar pentru cei care au cont la băncile care au apps proprii sau intenţionează să scoată aşa ceva.

LE: Se pare că deja există terminale şi serviciul se poate folosi în diverse locuri.
Exista la Carrefour  si KFC :)

Edited by marcel201, 22 December 2013 - 22:59.


#184
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Moto G review (GSMarena) : http://www.gsmarena....review-1021.php


A Google phone for the masses. At long last. Nothing like the enigmatic Nexus, drip-fed through the Play Store, attractively priced but hard-to-get.
OK, go ahead and call the Moto G the poor man's Nexus. Just don't call it cheap. For what it has to offer, this phone is beyond cheap - but doesn't look it. And definitely doesn't act like one, for the most part. Bottom line, it's the Nexus 7 of smartphones - perhaps even better.

#185
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013
Ciudata strategie comerciala din partea Motorola! Lansat de ceva timp si aproape de negasit.

#186
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cei care l-ati cumparat de pe Amazon, vine cu garantie sau trebuie cumparata separat (de exemplu la cel de pe uk am vazut ceva garantii de 2-3 ani de tip SquareTrade)? In cat timp v-a ajuns?

#187
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View Postmalwarebytes, on 26 decembrie 2013 - 18:40, said:

Ciudata strategie comerciala din partea Motorola! Lansat de ceva timp si aproape de negasit.
Adica e lansat de o luna ?
Nexus dupa cat timp s-a gasit la noi ?

#188
alexqw

alexqw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 21.11.2012
Daca il iau de aici are garantie?
http://www.amazon.co...2&pi=SY200_QL40

#189
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postmalwarebytes, on 26 decembrie 2013 - 18:40, said:

Ciudata strategie comerciala din partea Motorola! Lansat de ceva timp si aproape de negasit.

Nici nu cred că-l vezi găsi prea curând la noi. Încearcă să găsești modelele din gama RAZR pe undeva, care-s lansate de vreun an. Nu știu cine-i importator de Motorola pentru România dar e varză.

View Postalexqw, on 27 decembrie 2013 - 08:27, said:

Daca il iau de aici are garantie?
http://www.amazon.co...2&pi=SY200_QL40

Atenţie în primul rând la ce game de frecvenţe are, să nu ai vreo surpriză, fiind comercializat pentru State. Doi, dacă ţi-l livrează vei mai adăuga şi TVA la preţ.

Garanţia depinde de comerciant. Uită-te pe pagina produsului că scrie "comercializat de cutare". Dacă e chiar Amazon comerciantul sau reprezentantul final atunci în general Amazon acceptă returnarea fără prea multe fiţe. Bine, în condiţii de bun simţ. Dacă e defect sau nu-ţi place în general n-ar trebui să fie probleme. Dar oricum eu nu mă complic cu amazon.com, e mult mai simplu şi mai ieftin să returnezi la .co.uk sau .de.

#190
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Ce ziceti, merita sa-l iau de pe amazon? e cam acelasi pret cu cel al "comerciantilor" off the record de la noi.
[ http://i44.tinypic.com/2hf1b1e.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#191
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013

View Postmarcel201, on 27 decembrie 2013 - 14:14, said:

Ce ziceti, merita sa-l iau de pe amazon? e cam acelasi pret cu cel al "comerciantilor" off the record de la noi.
[ http://i44.tinypic.com/2hf1b1e.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La pretul asta cred ca se merita. Ma bate si pe mine gandul sa-mi iau dar trebuie san apelez la vreun cunoscut ca eu momentan nici card nu am. Mi-am vandut deja telefonul.

#192
razor_titann

razor_titann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 24.11.2006
Merita de pe Amazon pentru ca beneficiezi de garantie. In caz de ceva il trimiti la ei si parca suporta costurile tot ei.

#193
mikealex9

mikealex9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,096
  • Înscris: 01.11.2013

View Postopop, on 27 decembrie 2013 - 01:34, said:

Nexus dupa cat timp s-a gasit la noi ?
A doua zi :D

#194
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
I-am intrebat pe cei de la PC Garage cand se va comercializa la noi si raspunsul este:

Quote

Salut Daniel,
Il asteptam sa soseasca in stocul furnizorilor la inceputul lunii februarie.
Ioana


#195
doru_manda

doru_manda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 01.09.2008
Asta este o veste buna.Acum sa vedem si pretul.

#196
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013

View Postdoru_manda, on 27 decembrie 2013 - 17:11, said:

Asta este o veste buna.Acum sa vedem si pretul.
Nu o sa mai poata pune preturi din burta ca nu o sa se vanda! Daca o sa-l puna la 900-1000 lei o sa se uite la ele cum stau depozit! Nici romanul nu mai cumpara oricum! S-au dus vremurile alea.

#197
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Intre timp am mai gasit un telefon in jurul acestui pret dar Sh - Lumia 920.
Moto G vs Lumia 920  ? ce ati alege ?

#198
mikealex9

mikealex9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,096
  • Înscris: 01.11.2013

View Postmarcel201, on 27 decembrie 2013 - 19:05, said:

Intre timp am mai gasit un telefon in jurul acestui pret dar Sh - Lumia 920.
Moto G vs Lumia 920  ? ce ati alege ?
Moto G..lawl Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate