Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Motorola Moto G

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
9351 replies to this topic

#1
motopanzer

motopanzer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.09.2009
[ https://i.imgur.com/OwHAa9F.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

• 4.5-inch HD display edge-to-edge (1280 x 720, 326ppi) Gorilla Glass
• Qualcomm Snapdragon 400 quad-core processor 1.2GHz CPU
• Adreno 305 GPU
• Android 4.3 Jellybean (Android 4.4 KitKat at the beginning of 2014) No skins to clutter or slow the experience. Posted Image
• 8/16GB internal storage (+ 65GB free Google Drive storage)
• 1GB RAM
• 5Mp rear camera with LED flash, 720p video
• 1.3Mp front camera, 720p video
• 802.11b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 4.0, Micro-USB, GPS
• 2070mAh battery
• 66 x 130 x 11.6mm, 143g

Stylish design with a comfortable curved back and 19 customization options, including interchangeable Motorola Shells and Flip Shells in seven colors as well as Grip Shells in five colors.

Moto G goes on sale this week in Brazil and parts of Europe and will be available within the next few weeks throughout Latin America, Europe, Canada and parts of Asia. It will be available in the US, India, the Middle East and more of Asia in early January.
Moto G will be in more than 30 countries with 60 partners by 2014.

Preturile din UK: The SIM free smartphone will cost £135 for the 8GB version and £159 for the 16GB one. The covers will cost about £10 on their own.

.........................................................................................................................................................................................................................................................................

TUTORIAL

1. Bootloader unlock
2. CWM ( recovery flash )
3. Root

1. Bootloader Unlock:
E musai necesar pentru efectuarea urmatorilor pasi. Aceasta deblocare va anula automat garantia! E relativ simplu, se face cu ajutorul Motorola.

Aveti nevoie de:

SDK Android

Cont MotoCare
Moto G  Posted Image

https://motorola-glo...k-your-device-a

Pe siteul ala aveti pasii, avertismentele si toate cele. Dar cum nu toata lumea vorbeste engleza, hai sa va explic:

Instalati SDK Android ( il descarcati, de fapt. ). Salvati-l in C sau D, dar sa fie intr-o radacina, e mai usor apoi. Redenumitit balaria de "name" al primului folder in SDK, apoi mai urmeaza un folder SDK, apoi Platform-Tools.

Ok. pentru Bootloader Unlock aveti nevoie sa scoateti o cheie din telefon.
Opriti telefonul, apasati Vol- si ON/OFF, va intra in fastboot. Conectati telefonul la USB si asigurati-va ca aveti driverele necesare.
Urmariti si pasii de pe siteul motorola, veti avea nevoie de siteul respectiv pentru ca acolo introduseti cheia extrasa ( si primiti alta pe mail).
Ok. Acum trebuie sa navigam spre folderul Platform-Tools, si banuiesc ca multi n-ati facut asta in terminal pana acu;:
cd C://SDK/SDK/Platform-Tools

La acest pas, musai telefonul conectat. Veti verifica daca este conectat corect ( Drivere instalate)
Fastboot devices

Veti vedea telefonul, nimic mai mult.
Na, amu hai sa scoatem "cheia din el"
fastboot oem get_unlock_data


Va va afisa un text ( 5 randuri ). Vedeti si pe siteul Motorola cum ar trebui sa arate, copiati rand cu rand si fara spatii, si "lipiti" pe siteul moto.
Asteptati E-mailul sfant ( care vine in cateva secunde ). DIN ACEST MOMENT TELEFONUL TAU ESTE "WATERMARKED" PE SERVERUL MOTO. AI DEVENIT DEVELOPER, AI CITIT CONDITIILE, NU MAI AI GARANTIE.
Bun, dupa ce o venit e-mailul cu pricina, ne calmam si nu suferim dupa garantie, si tot cu telefonul infipt, si tot in Platform-Tools:
fastboot oem unlock CODUL_PRIMIT

Inainte de pasul asta, mai puteti verifica o data disponibilitatea telefonului prin fastboot devices.

Voila! Aveti un telefon Watermarked, "open-minded" si mereu deschis spre nou. De fiecare data cand il deschideti veti vedea acelasi mesaj cu triunghiul rosu, nu va speriati Posted Image

2+3 CWM ( Recovery Clockworkmod ) si ROOT, una fara alta nu pot fi.
Si mai simplu, si foarte util.
Nu stiu de ce, dar CWM fara ROOT nu poate, revine recovery stock.
Nu am reusit sa atasez fisierele. au 11MB si Softpedia imi zice ca ii prea mare ( Cica accepta maxim 32MB Posted Image ) WTF!!!!
Link fisiere:  https://www.dropbox....1hirc6m/CWM.zip

Dezarhivati arhiva, si o sa aveti superuse.zip  de care NU va atingeti, si recovery.img. Mutati recovery.img in folderul Platform-Tools si superuser.zip in telefon.
Reboot
Din nou, mergem in Platform-Tools cu telefonul infipt in fastboot ( Adica, il inchideti, Vol- si ON; asta-i Fastboot )
Na, acum scrieti, pe rand:
fastboot devices

fastboot flash recovery recovery.img

Eu am modificat numele imaginii recovery de CWM, pentru a usura treaba. Denumirile lungi strica asa ca voi nu mai aveti nimic de facut in plus Posted Image
Na acum o sa vedeti pe telefon mici modificari. Nu il inchideti inca, dupa ce va apare feedback-ul pozitiv in CMD ( adica ca s-o terminat ) navigati in Fastboot ( ecranelul albastrui ) spre recovery:
VOL-  misca optiunea, VOL+ e select. Cand ajungeti la Recovery, apasati VOL+. Asteptati, Voila, aveti CWM.
Amu mereti in Install zip from SDCard, si selectati superuser.zip. Dupa ce l-ati instalat, veti avea root. Daca nu faceti asta, trebuie reflash-uit recovery-ul.

Cu ajutorul CWM puteti face multe, mai ales instalat Custom ROM-uri ( install zip ), backupuri, etc


ATENTIE:
FACETI BACKUP LA DATE, BOOTLOADER UNLOCK VA STERGE TOT
TUTORIAL PROBAT PE PROPRIUL TELEFON SINGLESIM, NU GARANTEZ DUALSIM-UL.
ACEST TUTORIAL L-AM FACUT PENTRU CA NU TOTI STIU ENGLEZA, NU TOTI STIU DE XDA.

Nu sunt responsabil pentru telefoane transformate, pisici brick-uite, razboaie mondiale sau pacea in Coreea de Nord.
Acest tutorial sper sa va vina in ajutor, gasiti bazele si pe XDA ( de acolo m-am inspirat ), dar cu tot XDA-ul inca sunt oameni care intraba prin diverse cai cum se face una alta Posted Image

Sper ca un moderator simpatic sa mute postul pe prima pagina, daca se poate.
Credits: XDA Users, CWM Team, Lex404-pentru interpretare Posted Image

PS: asta-i pentru windows, sunt 100% sigur ca linuxistii nu au nevoie de tutorial.
Sper ca n-am gresit cu cd c://

Edited by Mur_, 30 April 2014 - 16:22.


#2
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006
No sd card? un cacat.

#3
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

View PostAlex_GP, on 13 noiembrie 2013 - 21:40, said:

No sd card? un cacat.

Asta e singurul mare dezavantaj, dar si nexus 5 cu 16GB nu are card, asa ca ?
Sper sa apara si in RO sa vad cum e, pare ok la pretul asta.

Speram sa zica ceva de moto x pentru restul lumii la event . Asta e, nu o sa apara la noi :(.

Edited by Shade14, 13 November 2013 - 21:46.


#4
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010

View PostAlex_GP, on 13 noiembrie 2013 - 21:40, said:

No sd card? un cacat.

+ rami putini + camera slaba.

#5
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Moto X va ramane un model exclusiv american, cel putin oficial.  Moto G se va comercializa in toata Europa, mai intai in tarile selecte, apoi peste tot. Au spus-o la conferinta de lansare.
Va exista si varianta dual-sim de Moto G.

Mofturi se pot face, dar la £160 pentru varianta cu 16GB, adica 850 RON + TVA = 1050 RON, chiar nu te poti plange.

Preturile oficiale (SIM-free) din UK : http://news.softpedi...=ForumSoftpedia

Moto G 8GB - £134.95  = 883.24 lei
Moto G 16GB - £159.99 = 1048.02 lei

Edited by antinVidia, 13 November 2013 - 22:18.


#6
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Pachetele prepay cu Moto G sunt și mai ieftine. La prețul cerut și la ce oferă este un best-buy.

#7
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006

View PostantinVidia, on 13 noiembrie 2013 - 22:00, said:

Moto X va ramane un model exclusiv american, cel putin oficial.  Moto G se va comercializa in toata Europa, mai intai in tarile selecte, apoi peste tot. Au spus-o la conferinta de lansare.
Va exista si varianta dual-sim de Moto G.

Mofturi se pot face, dar la £160 pentru varianta cu 16GB, adica 850 RON + TVA = 1050 RON, chiar nu te poti plange.



Pretul e ok, pana mea, 16 GB pe hartie, sa zicem 12 pe bune in telefon e ok pentru marea majoritate, dar eu (si nu sunt singurul, mai stiu lume care e la fel) am 14 GB de muzica in telefon (card de 16) si deja vreau un card de 32. Noroc ca S2 are si aia 16 GB interni pentru poze, filmari si restul de rahaturi ca altfel cumparam un card de 32 de mult.

#8
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
8GB in 2013 fara card? Hai sa fim seriosi e aberant, puteau sa scoata doua versiuni 16/32GB iar ca procesor nu era rau un Snapdragon 600 chiar daca costa 100 de euro in plus.

#9
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Nu e chiar aberant, 8GB se considera suficient pentru cineva care doar comunica, navigheaza din cand in cand pe net, face cateva poze, 10-15 aplicatii si 2-3 joculete etc.
Si Nexus 4 se vinde in varianta cu 8GB, fara card, la un pret mai mare decat cere Motorola pe varianta de 16GB.

Varianta de 16GB e chiar decenta pentru majoritatea, desi nu strica si o versiune de 32GB pentru devoratorii de multimedia.
Mie imi ajung cu brio si 8GB, dar cred ca voi lua varianta de 16GB. Posted Image

Una peste alta specificatiile sunt foarte bune, raportat la pret si cel mai mare avantaj este Android-ul curat, aproape stock (exceptand cateva aplicatii Motorola, wallpapere, sonerii etc.) si confirmarea clara ca va primi Kit-Kat pana in Ianuarie.
Nu prea ai optiuni pe piata in afara de Nexus, daca vrei Android stock, fara skin-uri si la pretul asta...

Edited by antinVidia, 14 November 2013 - 13:30.


#10
motopanzer

motopanzer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.09.2009
Pe mine, ma intereseaza varianta de 16GB, chiar daca operatorii( Orange, Cosmote...) din Romania nu vor comercializa Moto G, sunt sigur ca la magazinele online o sa se gaseasca in stocuri.

#11
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Chiar se simte nevoia de 32 GB? Eu pe al meu pot pune SD card şi tot 8 am pus.

#12
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Depinde la ce-l folosesti. Eu spre exemplu umplu foarte repede cei 13 giga pe care-i mai am disponibili din 32 cu filmulete (un clip de 15 min ocupa spre 2 gb filmat la rezolutie maxima).

#13
maharu567

maharu567

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 17.07.2007
Cam la ce pret ajunge telefonul asta?

#14
derick

derick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 28.11.2007
O sa aiba acelasi pret ca Nokia lumia 520 (600-800 lei). Deja pe http://www.unlocked-...l?options={1}38 se poate comanda si in Romania la pretul de £153  ( 810 lei) transport inclus.

#15
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013

View Postsorin83, on 14 noiembrie 2013 - 17:32, said:

Depinde la ce-l folosesti. Eu spre exemplu umplu foarte repede cei 13 giga pe care-i mai am disponibili din 32 cu filmulete (un clip de 15 min ocupa spre 2 gb filmat la rezolutie maxima).
Eu n-as avea probleme ca utilizez Dropbox. La maxim 800 lei as fi interesat de el prin ianuarie.

Edited by malwarebytes, 14 November 2013 - 19:33.


#16
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Folosesti dropbox dar pana ajungi la wifi trebuie si spatiu ca doar nu te apuci sa urci cativa gb pe 3/4g sau pui pauza la filmare. 😊
In astia 8/16 gb trebuie sa intre si OS-ul si aplicării si muzica, etc.
La pretul asta e best buy dar daca avea si card speria concurenta... 😊

Edited by sorin83, 14 November 2013 - 20:27.


#17
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013

View Postsorin83, on 14 noiembrie 2013 - 20:17, said:

Folosesti dropbox dar pana ajungi la wifi trebuie si spatiu ca doar nu te apuci sa urci cativa gb pe 3/4g sau pui pauza la filmare. đŸ˜Š
In astia 8/16 gb trebuie sa intre si OS-ul si aplicării si muzica, etc.
La pretul asta e best buy dar daca avea si card speria concurenta... đŸ˜Š
Un compromis trebuie sa existe pe undeva sa poti cobori sub 200 E! Eu personal n-am reusit niciodata sa filmez sau sa pozez mai mult de 2GB. Pozez si sterg, pozez si sterg. Muzica nu ascult decat de pe tuneInn si podcasturi . Filmuletele le vad de pe youtube...  Cu webnwalk poti urca cat vrei pe 3g, baterie sa ai! Acasa si in jurul blocului am Wi-Fi daca sunt in oras am cateva locuri cu wi-fi iar daca plec din localitate imi iau camera foto.
L.E
Ecranul si protectia lui e grozav la categoria asta de pret.

Edited by malwarebytes, 14 November 2013 - 21:24.


#18
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Nu era nevoie de card cat timp exista si varianta de 32GB. Asta e acum, eu tot l-as lua. Pana la urma, exista si nexus 5 cu 16GB si fara slot.

Stie careva cand apare pe la noi ?

Edited by Shade14, 14 November 2013 - 21:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate