Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @fiuny!

Ghiocei - nu mai infloresc

Laowa 10mm F/2.8 pentru FF

Daca imi fac casa cu fosa, cat co...
 Navigatie Octavia 3

Cum obtin reducere la Bolt? Sau e...

Garantie reciclabile, monopolizata?

Suport auto biciclete
 A murit Vasile Diba 1954-2024

A postat pe tiktok o varianta cu ...

Sfat curațare TEI

Shell script pentru 3 update-uri ...
 Pareri plita cu inductie cu hota ...

Credit si avans cu plata cash - l...

alternativa pentru artelac night ...

Alarma daca pulsul scade prea mult

Recomandare Tastatura USB/Wireless cu : Butoane normale + volum up/down + sleep / power + un mouse wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

dfani511

dfani511

Member

• Grup: Members
Salut,
Se pare ca mi-am ars butoanele de la tastatura cu pistorul cu aer cand cand incercam sa o usuc si nu mai am cateva butoane (era invechita tastatura dar era buna :( ) iar mouseul nu prea mai merge bine.

Caut o tastatura cu ceva butoane multimedia + buton de sleep sau power si un mouse wireless care sa nu imi consume bateriile prea des , eventual sa aiba functia de stand by.

Nu as da mai mult de 100 lei pe ambele. Astept ceva pareri.

Ahasverus

Ahasverus

Senior Member

• Grup: Senior Members
E o noua culme a zgarceniei...
Sa cauti mouse care s anu iti consume bateriile repede? Vezi ca s-au inventat acumulatorii!

http://www.cel.ro/ca...t tastatura/1/1

Edited by Ahasverus, 12 November 2013 - 09:52.

tybanu

tybanu

Active Member

Uita-te la kituri de la Microsoft sau Logitech, dar cele mai ieftine sar de 100 lei, sunt 150 maxim.

shmu

shmu

Clickahoolic

astea. le am de 2 ani (intre timp am luat un mouse steelseries si tastatura mad catz) dar le mai folosesc din cand in cand... bateriile tin muult, mai ales la tastatura, materialele sunt de calitate, semnalul este bun...

dfani511

dfani511

Member

dfani511, on 12 noiembrie 2013 - 09:34, said:

Salut,
Se pare ca mi-am ars butoanele de la tastatura cu pistorul cu aer cand cand incercam sa o usuc si nu mai am cateva butoane (era invechita tastatura dar era buna Posted Image ) iar mouseul nu prea mai merge bine.

Caut o tastatura cu ceva butoane multimedia + buton de sleep sau power si un mouse wireless care sa nu imi consume bateriile prea des , eventual sa aiba functia de stand by.

Nu as da mai mult de 100 lei pe ambele. Astept ceva pareri.
nu m-am gandit , e o idee buna.

shmu, on 12 noiembrie 2013 - 10:51, said:

astea. le am de 2 ani (intre timp am luat un mouse steelseries si tastatura mad catz) dar le mai folosesc din cand in cand... bateriile tin muult, mai ales la tastatura, materialele sunt de calitate, semnalul este bun...
are si power buton?

shmu

shmu

Clickahoolic

nu are.
ai tu ALT+F4. e scurtatura standard pentru a inchide programe si daca esti pe desktop iti arata shut down.
asadar ALT+F4 si apoi ENTER.
incearca.

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

Ahasverus, on 12 noiembrie 2013 - 09:51, said:

E o noua culme a zgarceniei...
Sa cauti mouse care s anu iti consume bateriile repede? Vezi ca s-au inventat acumulatorii!
Omul cauta calitate, exista mousi care termina repede o baterie sau set de acumulatori si exista mousi care merg gramada avand un consum foarte mic Posted Image E cam incomod sa stai cu incarcatorul de mouse langa el.

dfani511

dfani511

Member

deci tastatura nu-mi trebuie pe wireless doar mouseul l-as vrea pe wireless.
de asta caut idei pe aici.

shmu

shmu

Clickahoolic

pai... nu ar fi misto sa le ai pe ambele? cu un singur conector usb?
ca idee la microsoft, 2 baterii duracell de 2,5 lei bucata m-au tinut mai bine de juma de an. fara misto.
iar cele de maus, cand il foloseam des, cam 2 luni. 5 lei la 2 luni cred ca e ok...

la ce iti mai trebuie power button pe tastatura daca o ai pe fir langa pc? ti-e lene sa dai 2 clice pe maus pt shutdown?

daca e sa le iei separat, un maus bun e de la 60 lei in sus (sa nu schimbi bateriile odata la 2-3 saptamani), si o tastatura pe la 30 si tot acolo ajungi...

mergi intr-un domo, altex, flanco, mediagalaxy si vezi daca le gasesti pe acolo sa le butonezi putin.

dfani511

dfani511

Member

eram obisnuit sa apas pe power si sa plec de exemplu in oras,stiu combinatiile de taste dar na daca reusesc sa gasesc o tastatura cu power as lua una daca nu asta e.

shmu

shmu

Clickahoolic

ideea e ca sunt foarte putine, tocmai din cauza ca nu prea e folosit butonul, iar la multe din ele era amplasat foarte aiurea si reuseai sa-l apesi fara sa vrei...

asadar, pentru un buton care nu prea e folosit si care face alceasi lucru ca si [alt f4 + enter] sau [click pe start + click pe shutdown] sau [apesi butonul de power de pe carcasa] ratezi o gramada de tastaturi ok.

Victor5

Victor5

Verba volant, scripta manent

Eu am cumparat de curand de la Lidl un kit tastatura+mouse Wireless USB cu 18€ (Silvercrest), tastatura avand in plus toate tastele multimedia, butoane de oprire si "sleep", taste navigare web; la  mouse, contacte stg.-dreapta pentru scroll si taste multimedia, ergonomie pt mana dreapta, alimentare cu o baterie AA, standby; am avut noroc caci nu m-am grabit. Poate mai gasesti (ar trebui sa aiba si diacritice romanesti). Nu e prima data cand am vazut in Lidl kit-ul.

Edited by Victor5, 12 November 2013 - 12:21.

master_oz

master_oz

Senior Member

shmu, on 12 noiembrie 2013 - 11:44, said:

pai... nu ar fi misto sa le ai pe ambele? cu un singur conector usb?
ca idee la microsoft, 2 baterii duracell de 2,5 lei bucata m-au tinut mai bine de juma de an. fara misto.
iar cele de maus, cand il foloseam des, cam 2 luni. 5 lei la 2 luni cred ca e ok...

mergi intr-un domo, altex, flanco, mediagalaxy si vezi daca le gasesti pe acolo sa le butonezi putin.

Corect mentionat: Sa mearga amandoua dispozitivele in acelasi slot usb.

In sensul asta ar fi bine sa cauti de la logitech tastatura si mouse care sa functioneze cu receptor ""Logitech Unifying receiver"".
Astfel vei putea conecta mai multe dispozitive la acelasi receptor, in plus, daca fiecare vine cu receptorul sau nu iti vei face griji in cazul in care pierzi receptorul (cam dificil, pentru ca odata infipt in slot, il lasi, il uiti acolo).

Problematic este durata scurta de viata a bateriilor userului shmu. In cazul meu cumparate de 3 ani: tastatura k360 functioneaza cu acelasi baterii care erau in cutie, iar mouse-ul logitech m510 a functionat cu baterii 2 ani, si inca 2 luni cu avertisment(dar fara a avea probleme de functionare) ca trebuie schimbate.

Desi cele doua de mai sus nu au format un kit, am avut avantajul acelui receptor universal si merg in acelasi slot.

E posibil sa nu se incadreze in pretul mentionat, dar fa un efort, asteapta perioada de reduceri.

Orice ti-ai alege, cel mai bine e sa mergi intr-un magazin sa probezi si, preferabil sa fie amandoua pe un singur receptor, de tip plug and play.

Bafta!

Edited by master_oz, 12 November 2013 - 12:19.

shmu

shmu

Clickahoolic

cele de la microsoft au acelasi receptor: adica unul singur.

@master_oz: tu le folosesti macar 2 ore pe zi? sau le ai conectate la tv si le folosesti cate 5 minute? nu cred ca ai aceleasi baterii la tastatura. si mai ales 2 ani la maus. astea sunt povesti de adormit copii. ca asa de cand nu le mai folosesc des, nu am mai schimbat de juma de an bateriile la maus. dar la o utilizare de 5-6 ore pe zi te tin cam 2-3 luni sigur.

DIVX2006

DIVX2006

Guru Member

http://www.azerty.ro...s-kb-8000-black

64 ron....eftin si bun

shmu

shmu

Clickahoolic

si cu bateriile cum le papa?
cate un set pe luna?

spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

Guru Member

Și mai trebuie ținut cont și de LAG. Eu unul nu aș recomanda maus wireless pentru gaming.

master_oz

master_oz

Senior Member

shmu, on 12 noiembrie 2013 - 13:05, said:

cele de la microsoft au acelasi receptor: adica unul singur.

@master_oz: tu le folosesti macar 2 ore pe zi? sau le ai conectate la tv si le folosesti cate 5 minute? nu cred ca ai aceleasi baterii la tastatura. si mai ales 2 ani la maus. astea sunt povesti de adormit copii. ca asa de cand nu le mai folosesc des, nu am mai schimbat de juma de an bateriile la maus. dar la o utilizare de 5-6 ore pe zi te tin cam 2-3 luni sigur.

Si pentru Logitech cu receptor Unifying receiver folosesti un singur receptor, chiar daca fiecare dispozitiv:mouse si tastatura le are separat. Avantajul e ca daca pierzi unul il folosesti pe celalalt. Sa-l cumperi e cam scump.

Da, am folosit tastatura si mouse-ul cam 8 ore pe zi pe jocuri (skyrim, oblivion 4), unde se folosesc intens ambele, pe documente text, unde se foloseste mai mult tastatura.

Ba mai mult, acel mouse despre care spuneam ca a functionat 2 luni pe avarie, functioneaza chiar si cu o singura baterie, cred ca sunt puse in paralel, prea multe nu cunosc, asta e ce-am observat.

Detin si un mouse de la Microsoft, l-am recomandat in alt post unde probabil ca ai postat si tu insa daca ai mentionat durata redusa de viata a bateriilor mi-am dat seama ca si la mouse-ul meu Microsoft Wireless Mobile Mouse 1000 e cam aceiasi poveste.

Edited by master_oz, 12 November 2013 - 14:49.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate