Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Service Hyundai DAB AUTO

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
danstroescuet

danstroescuet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.11.2013
Nu sunt un utilizator inversunat al forumurilor insa "teapa" pe care am luat-o la DAB auto Vitan (langa CET SUD) m-a facut sa ma implic in acest mod de anti promovare.
Nu vreau sa plictisesc prin amanunte insa ideea este ca pentru un termostat pe circuitul de racire al motorului ( Getz) a trebuit sa fiu nevoit sa platesc 1000Ron.
Povestea este cam asa.
Am mers la DAB Auto cu masina deoarece martorul de temperatura motor se aprindea dupa o perioada de mers.
Dupa ce au "consultat" masina palpand furtul de la radiator (fara sa masoare o presiune din circuit macar) au concluzionat ca radiatorul este infundat. Desi am obiectat am fost pus la punct.
Prin urmare mi s-a cerut 1100lei contravaloarea radiatorului. Inspirat am sunat la un magazin de piese originale Hyundai (pe la Cutitul de Argint) si surpriza pretul radiatorului este de 470lei.
I-am intrebat pe cei de la DAB si au confirmat ca pot sa le dau spre montaj radiatorul cumparat de mine.
La o ora dupa ce le-am dat radiatorul ma suna si imi spun ca este nevoie si de termostat (deci de fapt nu a fost radiatorul).Ok (oricum nu mai aveam ce sa fac).Ii intreb cat costa si imi spun 95lei.
Sun la magazinul de piese si din nou surpriza pretul este de 40lei.
Cei din service mi-au atras atentia ca daca nu le iua piesele lor pierd discountul de 50% la manopera.
Tinand cont de gafa pe care au facut-o le-am cerut in mod fair play sa imi acorde totusi acel discount de 50% pentru manopera care oricum era foarte mare 440lei insa bineinteles ca nu au acceptat.
Astfel un defect minor m-a costat aproximativ 1000lei (bineinteles ca m-ar fi costat si mai mult in varianta lor).

Prin urmare daca doriti sa platiti inutil si de doua ori mai mult piesele de care aveti nevoie mergeti DAB AUTO Vitan (langa CET SUD)

#2
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
mosule, super service Hyundai este pe sos. alexandria (pe langa parnaie).
BAFTA!

#3
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
mama lor de g*noaie de service-uri ! foc la toate de genul

#4
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
Poate sa-mi spuna cineva cum iese tinichigeria la DAB auto? Am de reparat o infundatura mica la hayon, pe asigurare (m-a lovit un scuter).
Merita sa -mi bat capul? Sau sa sa-i pun sa-mi deconteze si sa ma duc sa o fac unde stiu ca iese bine.

#5
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Nu ma mira nimic. Diana, un utilizator softpedia avea dat peste capmecanismul de inchidere al usii. In loc sa traga de manerul de deschidere a usii din interior cu usa deschisa astfel incat sa se deblocheze au vrut sa ii dea toata usa jos. Posted Image
Se pare ca asa e la multe service-uri. Depinde cum te duci imbracat. :)

Edited by xtremdriving, 05 June 2014 - 07:52.


#6
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

 danstroescuet, on 11 noiembrie 2013 - 16:22, said:

Nu sunt un utilizator inversunat al forumurilor insa "teapa" pe care am luat-o la DAB auto Vitan (langa CET SUD) m-a facut sa ma implic in acest mod de anti promovare.
Nu vreau sa plictisesc prin amanunte insa ideea este ca pentru un termostat pe circuitul de racire al motorului ( Getz) a trebuit sa fiu nevoit sa platesc 1000Ron.
Povestea este cam asa.
Am mers la DAB Auto cu masina deoarece martorul de temperatura motor se aprindea dupa o perioada de mers.
Dupa ce au "consultat" masina palpand furtul de la radiator (fara sa masoare o presiune din circuit macar) au concluzionat ca radiatorul este infundat. Desi am obiectat am fost pus la punct.
Prin urmare mi s-a cerut 1100lei contravaloarea radiatorului. Inspirat am sunat la un magazin de piese originale Hyundai (pe la Cutitul de Argint) si surpriza pretul radiatorului este de 470lei.
I-am intrebat pe cei de la DAB si au confirmat ca pot sa le dau spre montaj radiatorul cumparat de mine.
La o ora dupa ce le-am dat radiatorul ma suna si imi spun ca este nevoie si de termostat (deci de fapt nu a fost radiatorul).Ok (oricum nu mai aveam ce sa fac).Ii intreb cat costa si imi spun 95lei.
Sun la magazinul de piese si din nou surpriza pretul este de 40lei.
Cei din service mi-au atras atentia ca daca nu le iua piesele lor pierd discountul de 50% la manopera.
Tinand cont de gafa pe care au facut-o le-am cerut in mod fair play sa imi acorde totusi acel discount de 50% pentru manopera care oricum era foarte mare 440lei insa bineinteles ca nu au acceptat.
Astfel un defect minor m-a costat aproximativ 1000lei (bineinteles ca m-ar fi costat si mai mult in varianta lor).

Prin urmare daca doriti sa platiti inutil si de doua ori mai mult piesele de care aveti nevoie mergeti DAB AUTO Vitan (langa CET SUD)
Pentru situatii de genul exista OPC.

Ii rogi frumos inainte de a te apuca de masina sa iti dea o constatare scrisa si semnata prin care isi asuma concluziile la care ajung. Astfel, daca in urma schimbarii pieselor se constata ca defectul  nu a fost remediat, ori monteaza piesele masinii inapoi, ori isi asuma plata reperelor nou montate. La fel si manopera.

#7
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 Serv_Electronics, on 05 iunie 2014 - 06:42, said:

Poate sa-mi spuna cineva cum iese tinichigeria la DAB auto? Am de reparat o infundatura mica la hayon, pe asigurare (m-a lovit un scuter).
Merita sa -mi bat capul? Sau sa sa-i pun sa-mi deconteze si sa ma duc sa o fac unde stiu ca iese bine.
Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi unde stii tu ca iese mai bine. Omul care a ridicat DAB-ul si  tinea greul in spate   a plecat de acolo in urma cu vreo 2 ani din motive pe care nu vreau sa le fac publice .

#8
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
Revin cu feedback la DAB auto!
Lucrare executata excelent!

La 2 saptamani dupa ce am luat masina de la ei am fost sunat pentru a le spune parerea despre reparatie. Le-am spus ca sunt multumit, dar, ca o remarca, poate ar fi trebuit mai bine izolata masina cand intra in service, pentru ca a patruns mult praf de kitt in interior. (Au sters si curatat ei inainte de a-mi livra masina, dar tot se cunostea.)

La 1 saptamana dupa, am fost sunat de cineva tot de-acolo si mi-a spus sa vin cu masina pentru o cosmetizare completa pentru a fi pe deplin multumit.

Experienta mea cu DAB auto a fost una pozitiva!

#9
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
La ce traife practica cu asiguratorii ar trebui sa faca o cosmetizare si o revizie gratuita tuturor clientilor.

#10
neocaste

neocaste

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.09.2007
Postarile sunt mai vechi, multi zic ca sunt ok, insa comprobat de mine personal, am dus masina de 3 ori, abia a 3a oara dupa ce le am facut scandal s-au simtit sa verifice daca exista sau nu problema semnalata de mine, fac treaba de mantuiala, te trateaza ca si cum tu ai fi ala care are nevoie de ajutor si ei sunt zei si iti fac totul ca si cum ti-ar face un favor pe banii tai, eu sincer nu recomand acest service, nici la tinichigeria nici la mecanica, desi la tinichigerie au super laborator, cei care lucreaza acolo sunt neatenti, uita sa monteze elemente, vorbesc din lucruri patite pe bune si acum stau sa ma rromesc cu ei sa rezolve ce trebuiau sa rezolve din prima nu din a 3a incercare.

#11
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Astia de la serviceurile autorizate de Producator cu mult marketing s-au obisnuit sa ofteze chiar si cind le dai bani dar treaba o fac cu putin dichis. Incep sa cred ca muncesc la nivelul managerilor care "au grija" de ei.
Imi aduc aminte ca am reclamat si eu la unul ca "se aude o vibratie cind frinez de la viteza mare la viteza mica". Mi-au facturat 80 ron test de frina si au spus ca nu are nimic.
Am fost apoi la un mester si mi-a spus fara sa imi dea rotile jos ca sint duse placutele de frina. Abia apoi am vazut si eu ca placutele respectiva au o lamela "de avertizare".


#12
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
Kit de ambreiaj schimbat acum 2 ani și 20.000 de km. În realitate, doar discul de ambreiaj a fost găsit nou la constatare, restul, piese facturate și neînlocuite. Paguba, 4500 de lei, pentru că, din cauza uzurii, a cedat și axul din capacul cutiei de viteze, pe care culisează rulmentul de presiune.
Felicitări, ați mai păcălit un fraier (eu) care v-a plătit ani de zile reviziile la trei mașini și am fost întotdeauna "atent" cu mecanicii! Asta merit, să fiu "ars" de unii pe care chiar i-am crezut de încredere și i-am recomandat... promit că n-o să mai fac!

Edited by takis, 16 September 2023 - 22:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate