Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

RCS-RDS DIGI.NET - Teste 500mbps & 1000mbps : ASUS N56U

- - - - -
  • Please log in to reply
1701 replies to this topic

#1693
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,902
  • Înscris: 10.06.2008
Da, uptime vroiam sa zic.

Nu, nu e tare... Cu 70 de lei poti cumpara un switch mic gigabit... Fara componente arse. Apropo, ai încercat un fw recovery?

Mie îmi merge inca excelent... A fost o investitie buna. Sa vedem dacă reusesc sa ii setez corect mikrotik-ul

#1694
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,697
  • Înscris: 14.10.2008
Nu cred ca are componente arse, eventual prin sursa ceva ca unii ziceau ca e specific Asusilor sa li se arda adaptorul.

Nu am incercat si nu mai stiu cum se face, cu firmware recovery sau rescue mode am muncit o noapte intreaga in septembrie 2016 la Asus AC-56-U acasa ca sa pot pune un HGG mai vechi care nu limiteaza viteza pe fir.

La magazin unde conexiunea e business de 100 dar reteaua e ampla inca folosesc Speed Touch 546v6 din 2007 ca switch, pe urma am si 2 switch-uri cumparate pentru ca s-a extins reteaua cu un birou cu 3 useri si imprimanta 4, dar sunt aproape 10 device-uri legate prin fir sau mai mult de 10.

De asta zic, l-as testa ca switch sa vad cat de stabil e in timp, nu elimin de dincolo Speed Touch pana se arde fiindca e prea distractiv cum stiu de la el daca au fost fluctuatii de tensiune, intreruperile sunt semnalizate de mai multe aparate, insa fluctuatiile numai Speed Touch le spune si le caut pe camere in inregistrari, ufff, nu mai pot vedea de acasa inregistrari ca trebuie sa schimb DVR-ul.

#1695
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,902
  • Înscris: 10.06.2008
Uită-te pe alimentator la AC. Dacă ai aceeasi tensiune de iesire, poti incerca sa schimbi alimentatoarele (presupun ca au aceeasi mufa).
Grija la tensiune¡

 joystick, on 17 februarie 2019 - 08:21, said:

Uită-te pe alimentator la routerul AC. Dacă ai aceeasi tensiune de iesire, poti incerca sa schimbi alimentatoarele (presupun ca au aceeasi mufa).
Grija la tensiune¡


#1696
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,697
  • Înscris: 14.10.2008
Nu au, N-56-U e singurul cu mufa subtire (din cauza asta mi se pare greu si sa o masor cu multimetrul), AC-56-U si AC-1200-G au mufe groase, iar AC-1200-G e pe 12 V, nu pe 19 V precum N-56-U si AC-56-U.

De distractie l-am pus acum intre AC-56-U si desktopul Asus ca sa vad cat de stabil e in timp ca switch. Un mic avantaj-ramane led portocaliu (link de 1000) pe AC-56-U chiar si cand PC-ul e oprit si trece placa de retea in 100.

Speed Test, tot tacamul, foarte stabil ca switch, desi ledurile nu se aprind.

#1697
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,697
  • Înscris: 14.10.2008
Am mutat cablul de intrare in portul WAN si tot merge netul prin N-56-U decedat, e switch cu 5 porturi.

#1698
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004
Aveam conectat pe  USB un HDD 2.5" 1GB intr-un box 2.0 si mergea ok citirea Kodi - HDD (wired). Cum mufa miniUSB a box-ului 2.0 s-a largit si nu prea statea conectat si box-uri 2.0 nu prea se mai gasesc, am luat un alt box adaptor de data asta USB 3.0 A-data, in care am bagat acelasi HDD. Conectat la oricare din USB 2.0 a lui RT-N56U il restarteaza in bucla , adica pur si simplu  nu se ridica routerul (ultimul Padavan). Mai am un USB 3.0 WD passport cu care se ridica RT-N56U, vad filme de pe HDD fluent (wired), dar are dese deconectari WIFI (sesizabil la muzica radio internet). Eu stiu ca probleme sint la ASUS si USB 3.0 unde cablul sau conectoril 3.0 interfereaza cu banda 2.4. USB 2.0 nu da destul curent unui USB 3.0 cu aceasi HDD? Imi trebuie alimentare separata , ori a obosit RT-N56U si se cere schimbat? Acelasi comportament il are si cu ultimul fw stock.

#1699
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,188
  • Înscris: 18.04.2008

 Neaceasca85, on 12 martie 2019 - 19:34, said:

Am mutat cablul de intrare in portul WAN si tot merge netul prin N-56-U decedat, e switch cu 5 porturi.

Eu nu știu de ce te mai încăpățânezi să folosești defecțiunea aceea.

#1700
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,697
  • Înscris: 14.10.2008
La misto. Experimental. Pana acum am certitudinea ca e un foarte bun switch gigabit, deci daca va fi nevoie undeva, il voi pune.

#1701
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,902
  • Înscris: 10.06.2008
Sa vezi când va face figuri serverul dhcp (daca mai functioneaza)...

#1702
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,697
  • Înscris: 14.10.2008
Pai aia e interesant, ca a ramas doar un switch gigabit (la care participa si WAN ca al 5-lea port) fara LED-uri (nu se aprind) si Wi-Fi-ul nu emite nimic. Pare mort dar nu e, e un excelent switch gigabit.

De unde DHCP daca FW-ul nu booteaza deloc? Si nici Power nu se aprinde? Doar LED-ul de pe sursa este aprins.

Bag de seama ca la orice router functioneaza cel putin switch-ul daca nu pica sursa. Pentru Wi-Fi trebuie sa booteze, ceea ce nu se intampla.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate