Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Blackberry Playbook

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Salutare, ma tot bate gandul de ceva vrema sa-mi cumpar o tableta si cum am renuntat la ideea celor ieftine autohtone mi-am indreptat atentia catre concurenta.
Mi-a placut Playbook ( ca si raport calitate/pret pare ff buna, sunt multumit din ce-am vazut pe net la reviewuri) si m-ar interesa daca vreun posesor de tableta imi poate spune cam cat este durata de viata a bateriei dupa un an-doi de folosinta a tabletei?
Intentionez s-o achizitionez de pe ebay/amazon "used" si vreau sa stiu daca ma asteapta macar o autonomie de cateva ore si, eventual, un echipament cat de cat functional.
Multumesc frumos

#2
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Fugi de porcaria aia cat poti de repede. E un mega flop din partea lui Blackberry si probabil unul din marile motive pentru care se afla in rahat acum. OS complicat, antic si fara un fan base mare care sa faca macar dezvoltari third party si fara aplicatii prea multe.
Vrei tableta SH mergi pe varianta Android sau iOS sau macar pe ceva mai exotic dar cu fanbase mare precum HP Touchpad.

P.S. Cati bani vrei sa dai pe o tableta? Samsung Galaxy Tab2 de 7" e pe picior de iesire din productie si se da la preturi mici, la concurenta cu chinezariile "autohtone".

#3
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
NU cumpara un playbook sh .
se gaseste noua sigilata pe net pe la vreo 150 e., sau cel putin, din cate stiu, prin vara se mai gasea.
este o tableta din gama 7 inci ,f buna. nu te lua dupa ce zice lumea. daca tie iti place sistemul de operare web os , de pe telefoanele palm pre/palm pre+ /hp veer. din care a imprumutat putin mai mult blackberry OS10 si IOS 7 de la apple (chestia cu inchiderea aplicatiilor din fundal ), e o tableta ok .
pt browsing/ filme/ muzica e ok. bateria duce peste o zi, depinde la ce folosesti tableta si cat o folosesti. ma refer aici la o tableta noua.
singura problema ar fi lipsa aplicatiilor , se mai gasesc cate unele, dar departe de google play sau appstore.

#4
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Salut,

Eu am Playbook de aproape 2 ani. E o tableta excelenta ca si constructie, am pus mana pe Allview, Eboda, Samsung Galaxy Tab II si nici nu suporta termen de comparatie. Aplicatii gasesti intr-adevar mai putine, depinde de ce astepti. Jocuri cele mai ok sunt cele de la Gameloft (Modern Combat 4, Asphalt 7), preturile cam la 0.99$. Twitter, Retele sociale absolut toate. Mai mult nu stiu sa-ti spun, eu nu folosesc altceva.

Ecranul e excelent, chiar si in luminozitate, sistemul de operare foarte intuitiv, sunt dependent de el.

Bateria ma tine peste 2 zile cu wi-fi conectat non-stop si browsing, 1 zi cu browsing + video + muzica.

Nu te complica la second, o gasesti la pret f bun noua in Romania. Da-mi PM sa-ti zic magazinul de unde am luat-o si eu, nu stiu daca am voie sa scriu aici.

#5
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
@ DanX nu sunt un pretentios la aplicatii..ma intereseaza in special messengerul si sa pot citi carti pe ea, bugetul meu ar fi cam pana la 700 de lei, cel mult, iar tableta asta sh pe acolo o gasesc la un pret si mai mic.. de atat. Dar cred ca renunt la varianta sh.
Nu stiam de sistemul HP, multumesc de sugestie, ma voi interesa.
Intr-adevar BB nu mai este popular.
@Dani si Chris multumesc pentru raspunsuri, in Romania am gasit-o si eu la un pret putin mai mare decat afara.
O sa tin cont de sfat si cred ca n-am sa cumpar sh, intr-adevar e riscant, nu stii prin ce-a trecut si e greu cu schimbatul de piese banuiesc, nu se gasesc pe toate drumurile :).

#6
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Daca ai atata banet de dat, atunci ia una noua cu garantie.

#7
radix

radix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 12.12.2004
Tot noua, cu garantie gasesti aici: http://www.okazii.ro...eciala_in_liste[136153269]
Am de un an aceasta tableta. E un lucru de calitate, cu parti foarte bune , si mai putin bune. Pro Ar fi : Durata bateriei , calitatea camerei ( poze si filmare HD 1080p) , semnalul wifi , ecranul atat la touch , cat si la rezolutie, luminozitate...etc. Minus ar avea la aplicatii , dar se gasesc usor aplicatii uzuale . Chiar daca sunt cu plata , nu sunt scumpe. Depinde la ce vrei sa o folosesti....

#8
Rickcool

Rickcool

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 20.07.2010
Radix,ma bate si pe mine gandul sa o cumpar,mai ales ca e de 7'  si e altceva decat android sau apple.
Spune-mi te rog dc exista vreun serviciu de messenger pe ea gen yahoo sau chiar skype..sau altul gen IM care sa le suporte pe cele 2.
Esti multumit in general de tableta?cred ca o voi cumpara si eu,mai ales ca e f ieftina acum..

#9
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,025
  • Înscris: 23.01.2010
a reusit cineva sa porteze aplicatii .apk pe aceasta tableta?

eu am reusit dar cand le deschid imi da eroare cum ca aplicatia sa oprit fortat si nu stiu ce sa-i fac

am instalat aplicatii in format .bar prin programul DDPB...dar nu-i dau de cap de ce nu mi le deschide

Attached File  20140202_213146.jpg   160.33K   7 downloads

#10
Rickcool

Rickcool

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 20.07.2010

View PostAdL84, on 04 februarie 2014 - 13:19, said:

a reusit cineva sa porteze aplicatii .apk pe aceasta tableta?

eu am reusit dar cand le deschid imi da eroare cum ca aplicatia sa oprit fortat si nu stiu ce sa-i fac

am instalat aplicatii in format .bar prin programul DDPB...dar nu-i dau de cap de ce nu mi le deschide

Attachment 20140202_213146.jpg
nu am incercat asa ceva...deci nu prea am cum sa te ajut...cam ce aplicatii ai incercat sa portezi?in afara de jocuri.

#11
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,025
  • Înscris: 23.01.2010

View PostRickcool, on 04 februarie 2014 - 14:43, said:

nu am incercat asa ceva...deci nu prea am cum sa te ajut...cam ce aplicatii ai incercat sa portezi?in afara de jocuri.

facebook,chrome,dropbox,skype etc

mi-a mers doar yahoo mail restul nu pot sa le deschid pentru ca ma arunca afara si imi da sa inchid fortat

#12
adicomed

adicomed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 24.01.2007
Ceva impresii legate de ultimul update 1917? Mie mi se pare ca browserul integrat se mișcă muuult mai bine.

#13
Rickcool

Rickcool

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 20.07.2010

View Postadicomed, on 08 aprilie 2014 - 22:10, said:

Ceva impresii legate de ultimul update 1917? Mie mi se pare ca browserul integrat se mișcă muuult mai bine.
exact asta am remarcat si eu,parca e ceva mai fluid,in rest nu am apucat sa il butonez prea mult.

Edited by Rickcool, 10 April 2014 - 08:35.


#14
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Mi-as vinde Playbook - ul, nu prea îl mai folosesc de când cu Z10le.

Dacă știți pe cineva interesat, PM vă rog.

#15
adicomed

adicomed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 24.01.2007
Ar fi fost foarte folosita tableta facă ar fi rulat OS10. Intradevar era altceva când treceai de la BlackBerry os7 la os playbook. Acum Intradevar e destul de nefolosita. Noroc mai de o prezentare ca are ieșire hdmi și Q10 îl folosesc ca telecomanda. Playbook s-a născut prea târziu și a murit prea devreme. Nu mai reușește alta companie sa profite de snobismul celor ce cumpăra Apple.

Edited by adicomed, 12 May 2014 - 18:45.


#16
DSF

DSF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 28.11.2001
Nu reusesc pt ca nu ajung la nivelul apple. Pur si simplu ruleaza. Fluent.

Singurul concurent serios vad microsoft.. cand vom avea tablete light x86 cu autonomie buna :)

Android ultima oara cand am testat se misca execrabil pe tableta (nexus 7, galaxy tab, lg gpad)

Edited by DSF, 12 May 2014 - 23:02.


#17
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Imi vine greu sa cred ca se misca greu pe nexus 7. Versiunea stock de android de la google se misca excelent.

#18
adicomed

adicomed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 24.01.2007
Mda. As putea spune ca latentă si largul sistemului de operare QNX precum si a urmasilor ( os playbook si os 10) a contribuit major la folosirea lui pe majoritatea platformelor multimedia de ultima generație a marilor producatori auto.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate