Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Receiver vs. amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
O sa ma gandesc la asta si nu dau comanda, pana nu sunt 100% sigur de ce iau.
Eu am o placa audio Creative din care dau sunet digital catre Logitech Z906. Astfel, cu sistem complet, nu exista problema de compatibilitate si beneficies de un sunet multumitor. Pentru sufragerie insa,a s dori sa schimb sistemul audio actual, un no name luat prin 2003, care se aude foarte placut pentru mine, cu ceva superior calitativ. Dar sa fie superior, altfel as fi dezamgit de faptul ca am cheltuit niste bani aiurea. Asa ca, incerc sa ajung prin magazine, pentru a auzi aceste sisteme, numai ca difera multe cand vine vorba de sunet, de la camera, pana la boze, tip de fisier audio, setari. In fine, multumesc pentru ajutor, incep sa caut, selectez cateva produse si apoi ma interesez unde se gasesc.

#20
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Daca zici ca chiar ai nevoie de radio iei receiver stereo. Daca nu, statie.

#21
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu este vorba ca am nevoie, dar..as vrea dacă se poate.

#22
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Denonul ala mi se pare asa si asa... ca pret!
Daca tot vrei neaparat sa mergi pe Magnat... ti-as recomanda variantele MMS 200 sau MMS 1000.
PS: vezi ca MMS 800 (ce-ai pus in link mai sus)... e pret/boxa (1 buc)!

Eu detin un Denon "antic" (e batran rau!) + 2 x MMS 1000 (foarte multumit) - astea m-au costat ~ 1500 lei si am de gand sa adaug si MMS 200 (pana la urma sper sa fac tot sistemul)! Posted Image

#23
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

View PostYOUR_GOD, on 10 noiembrie 2013 - 22:57, said:

Nu este vorba ca am nevoie, dar..as vrea dacă se poate.
Deci nu ai nevoie.
Nu cred ca vrei radio in detrimentul sunetului.
Asta incercam sa-ti zic.
Intr-un buget fix, orice lucru in plus, sa fie acolo, iti va lua din calitate. Daca ai bani in plus il iei. Daca nu vrei sa maresti bugetul mai bine renunti la el.

#24
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Deci, tu imi recomanzi numai amplificare. Sa vad o statie bune, dar vreau sa aibe panou frontal/display, preferabil display si telecomanda pentru reglaje.

#25
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Apropos, atentie la volumul mic.
E o mare chestie sa iti umple camera cu sunet si sa ai si claritate la un volum f mic. Nu ma refer la pozitia rotitei de volum ci la presiunea sonora.

Multe nu fac asta. Tine mult de amplificare.

#26
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Ce marci mi-ai recomanda?

#27
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Asta, la fel, daca ai nevoie.

Din pacate n-as putea sa-ti recomand nimic pt ca nu cunosc modelele actuale si nici n-as vrea sa recomand pe baza unor informatii la mana a 2a.

Boxele Magnat imi plac. La statii mai greu.

#28
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Cu Magnat se potriveste bine HK. Au niste receivere stereo decente ,au si iesire de sub ,chiar daca nu au acel bass management de care zicea undercover ,rezultatele sunt bune. Au un sunet mai "potolit" care se potriveste cu boxele Magnat care sunt usor agresive. Receiver bun stereo face si Onkyo (8050-ul).  Nu stiu daca are si iesire de sub(8050). Mai sunt si modele la Yamaha bune. 8050 si HK 3490 au si DAC incorporat ceea ce e foarte util daca scoti semnal digital din pc, mediaplayer ,etc.
Oricum ,daca pozitionezi bine ,doua MMS1000 sau chair 800 pot oferi suficient bas.
Observi ca am postat solutii stereo ,nu multicanal ,pt. ca la muzici se preteaza mai bine.

Edited by edigee, 10 November 2013 - 23:46.


#29
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Salut Edigee!
Exact astfel de solutii doresc. Pentru filme, am sisteme 5.1, unul analogic, altul digital. Acum vreau ceva pentru muzica, in special. Si in primul rand, doresc calitate.

#30
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
O idee: http://www.avstore.r...o-mr4-nad-c316/
Ar fi foarte bine dacă te-ai programa la o audiţie, chiar dacă sunetul va fi diferit faţă de cel de acasă poţi face o comparaţie între mai multe tipuri de boxe / amplificatoare / receivere. De fapt, cea mai importantă condiţie pentru ca achiziţia unui echipament audio să fie o reuşită este ascultatul cu urechile proprii, sunetul e o chestie foarte subiectivă.

PS Nu cred că cei doar 40 W ai amplificatorului ar trebui să te îngrijoreze, e un amplificator suficient de potent

#31
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Mai poti incerca un amplificator de la Yamaha (chiar modele le de jos). Sunt sanatos lucrate si suna relativ bine. Sau un model de NAD de jos (vezi ca au resuscitat celebrul 3020 aducandu-l in zilele noastre http://www.whathifi....view/nad-d-3020). Sau HK 980. Daca vrei amplificatoare simple stereo.

#32
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postantinari, on 11 noiembrie 2013 - 13:11, said:


PS Nu cred că cei doar 40 W ai amplificatorului ar trebui să te îngrijoreze, e un amplificator suficient de potent
Perfect adevarat ,nu am prea auzit de NAD-uri care sa intre in distorsiuni/clipping. Si in plus boxele Magnat au o senzitivitate destul de mare asa ca incat se va auzi suficient de tare.

#33
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
As vrea ceva puternic.
Ce este un NAD?

#34
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostYOUR_GOD, on 11 noiembrie 2013 - 20:38, said:

As vrea ceva puternic.
Ce este un NAD?

New Acoustic Dimension
http://nadelectronics.com/home
http://en.wikipedia....NAD_Electronics
Una dintre cele mai bune firme de amplificatoare (mai ales ) ,cunoscute pentru sunetul lor "cald". Fac si o sumedenie de alte produse dar sunt celebri pentru amplificatoare . NAD 3020 aparut la finele anilor '70 e cel mai vandut amplificator hi-fi din toate timpurile.

Sunetul puternic adica sa se auda tare nu e dat in primul rand de puterea amplificatorului si de cea suportata de boxe ci MAI ALES de senzitivitatea (SPL) boxelor(se mai cheama presiune acustica) si de capacitatea unui amplificator de anu crea distorsiuni sau a intra in clipping cand e folosit la putere maxima.
Ca exemplu o boxa de 100W cu SPL de 95dB suna mai tare decat una de 200W cu SPL de 95dB.
Asa ca daca vrei multa "galagie" ,in sensul bun al cuvantului ,nu ai nevoie de mii de wati ci doar de un set-up bine echilibrat si gandit.
http://www.soundcrea...icles.php?id=25

Edited by edigee, 11 November 2013 - 20:51.


#35
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View Postedigee, on 11 noiembrie 2013 - 20:43, said:

.........................
Sunetul puternic adica sa se auda tare nu e dat in primul rand de puterea amplificatorului si de cea suportata de boxe ci MAI ALES de senzitivitatea (SPL) boxelor(se mai cheama presiune acustica) si de capacitatea unui amplificator de anu crea distorsiuni sau a intra in clipping cand e folosit la putere maxima.
Ca exemplu o boxa de 100W cu SPL de 95dB suna mai tare decat una de 200W cu SPL de 95dB.
Asa ca daca vrei multa "galagie" ,in sensul bun al cuvantului ,nu ai nevoie de mii de wati ci doar de un set-up bine echilibrat si gandit.
http://www.soundcrea...icles.php?id=25


Cu precizarea ca mai sus, colegul probabil a vrut sa spuna in cazul boxelor din al doilea exemplu 85db, nu 95...

Probabil recomandare moderatorului (antinari) este cel mai bun exemplu de pana acum (ia aminte si la ce-a spus despre auditie, acest lucru e vital, crucial, cat si la ce-a spus despre putere).

Nimeni nu prea l-a lamurit exact ce si cum vis-a-vis de amplificator stereo vs receiver multichannel vs receiver stereo.

- amplificatorul este construit pentru a oferi CALITATE audio si...atat. Doar la asta se pricepe insa o face cu mare responsabilitate. Daca vrei sa asculti muzica si, mai ales, calitate audio, atunci amplificatorul e cea mai potrivita alegere.

- receiver-ul multichannel (5.1, 7.1, etc.) este construit pentru filme, adica pentru a construi in jurul lor sisteme Home Theater. Intr-adevar, stiu sa faca multe, adica se pricep sa "puna" in boxe si muzica, se pricep sa scoata si sunet de film (pe mai multe canale), au si radio tuner, au si diferiote modalitati de conectare contemporane (wi-fi, Bluetooth, DLNA, iPod docking, etc.), insa un receiver care sa stie sa ofere o calitate audio buna, nu este ieftin. In general un receiver de cateva ori mai scump decat un amplificator abia daca reuseste sa se compare cu acesta din urma la calitate audio.

- receiver-ul stereo este aproximativ o imbinare intre acestea doua, adica ofera functionalitatea si caracteristicile un receiver multichannel, insa coroborate cu posibilitatea amplificarii doar a 2 boxe + o iesire pasiv a (neamplificata) pentru un subwoofer (ceaa ce-i valabil si pentru cel multichannel).

Astfel, trebuie sa-ti raspunzi la intrebarea ce doresti mai mult.
- daca vrei strict calitate audio, atunci mergi pe amplificator + o pereche de boxe (de raft pentru camere mai mici si de podea pentru camere mai mari, cu mentiunea ca la preturi mici, vei avea satisfactii mai mari de la boxele de raft sau, altfel spus, mai simple, cu mai putine difuzoare). Stai linistit ca un radio tuner, daca-ti este indispensabil, gasesti separat, SH, incepand chiar de la sub 100 lei si apoi il poti conecta la amplificator.

- daca vrei sa mai rulezi si filme, atunci lucrurile se complica, intrucat ai nevoie de receiver, un simplu amplificator neavand decodoare Dolby/DTS, pentru sunetul din filme. Cam asta este, de fapt, singurul neajuns adevarat al unui amplificator fata de un receiver.

Rezultate foarte bune, la preturi mici, poti obtine cu amplificatoare NAD, Maranz, Denon (cu precizarea ca e de preferat sa conlucreze cu un CD player tot Denon), Harman Kardon.
Ca si receivere, strict pentru sunet de film, presteaza foarte bine Yamaha, Onkyo, Denon (pareri personale).

Edited by Protopopeus, 11 November 2013 - 21:48.


#36
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostProtopopeus, on 11 noiembrie 2013 - 21:45, said:

Cu precizarea ca mai sus, colegul probabil a vrut sa spuna in cazul boxelor din al doilea exemplu 85db, nu 95...

- receiver-ul stereo este aproximativ o imbinare intre acestea doua, adica ofera functionalitatea si caracteristicile un receiver multichannel, insa coroborate cu posibilitatea amplificarii doar a 2 boxe + o iesire pasiv a (neamplificata) pentru un subwoofer (ceaa ce-i valabil si pentru cel multichannel).


Da ,corect .85dB. My bad.
Majoritatea receiverelor stereo actuale au iesire pt. 2 perechi de boxe.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate