Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Probleme printare imprimanta Canon Pixma MG3250

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
JuneJulia

JuneJulia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.07.2011
Buna ziua,


am o problema cu imprimarea paginilor color.
Mi-am incarcat cartusul color, imprimanta il recunoaste dar cand printez pagina, imi scoate numai in culoarea albastra, iar daca aleg sa printeze documentul color in tonuri de gri, printeaza tot in nuante de albastru. ( am incarcat pentru fiecare culoare, 6 ml de cerneala )

Imi poate da cineva un sfat?
Multumesc.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Cartuse infundate. Incearca o curatare din soft sau la un service cu solutie si ultrasunete.

#3
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
A stat prea mult timp neancarcat si s-au uscat gaurelele de la capul de printare,pe culorile care ramasesera fara cerneala (rosu,galben).Sunt mari "sanse" sa nu mai poate fi desfundat...altul nou.
Nu stiu modelul de imprimanta,dar: daca are capul de printare pe cartus,se poate schimba cartusul...daca e capul pe imprimanta...schimbi imprimanta Posted Image

Edited by danpet, 10 November 2013 - 16:03.


#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,073
  • Înscris: 19.12.2012

 JuneJulia, on 10 noiembrie 2013 - 14:25, said:

Buna ziua,


am o problema cu imprimarea paginilor color.
Mi-am incarcat cartusul color, imprimanta il recunoaste dar cand printez pagina, imi scoate numai in culoarea albastra, iar daca aleg sa printeze documentul color in tonuri de gri, printeaza tot in nuante de albastru. ( am incarcat pentru fiecare culoare, 6 ml de cerneala )

Imi poate da cineva un sfat?
Multumesc.

Cartusele sunt uscate. Pe viitor ca sa nu cheltuiti bani aiurea, mergeti cu imprimanta cu tot la cel care va refileaza cartusele, astfel poate sa si verifice daca mai merg sau nu.
Imprimarea albastra in loc de negru e din cauza faptului ca imprimanta incearca sa combine culorile pt a realiza nuanta de negru in momentul cand cartusul de negru este gol(imprimanta il vede gol) iar la dvs in imprimanta mai sunt functionale doar nuanta de albastru din cartusul color.
Exemplu: daca ati fi avut un cartus color perfect functional si cartusul black gol, imprimanta ar fi printat si nuanta de negru prin combinarea celor 3 culori...in cazul asta se observa o tenta maro in cazul nuantei de negru

Cartusele folosite de imprimanta sunt:
Cartus Canon CL-541 Color
Cartus Canon PG-540 Negru

Cartus Canon PG-540XL Negru
Cartus Canon CL-541XL Color

#5
Sergiu2020

Sergiu2020

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.05.2020
Salut. Am si eu o imprimanta MG3650 . Problema este cand printez de pe telefon, Cand printez imagine se vede foarte sters si scrisul ingrosat, daca printez document il printeaza dar nu uniform, Daca printez de pe laptop aceasi document/poza il printeaza ok, doar la unele tabele ies putin strambe liniile.
Scanerul printeaza ok.
Am facut update la aplicatia de pe telefon, nu a mers. Am sters/instalat din nou, tot nu a mers? ce as putea sa fac?
Multumesc!

#6
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Incearca sa-i dai din meniul imprimantei o calibrare la cartuse.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate