Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Alegerea unei rase de caine

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,193
  • Înscris: 13.07.2005

 filipxxx, on 11 noiembrie 2013 - 14:12, said:

Super caini Amstafii, inca nu ma pot hotara daca sa imi iau unul ca am un vecin cu asa ceva si imi place maxim. ...
Cu cati Pitbuli sau Amstafii te risti sa faci asta?


Ai mare dreptate - sunt niste caini extraordinari: afectuosi, loiali, inteligenti si echilibrati.
Conteaza mult insa si linia - sunt crescatori care au facut selectia in primul rand dupa temperament, altii doar dupa aspect.

Legat de plimbarea si joaca cu un amstaff - totul tine doar de stapan.
Un caine echilibrat si socializat de mic nu va face niciun fel de probleme - cu conditia sa nu fie provocat sau sa nu aiba senzatia ca stapanul/familia sunt puse in pericol.
Daca esti din Bucuresti, du-te prin parcurile mari (IOR, Herastrau, etc) unde sunt tarcuri pentru caini. O sa vezi acolo "gasti" de amstaffi la joaca.
Si nu se lasa cu scandal ...

 Freddy12, on 11 noiembrie 2013 - 15:16, said:

....
Totuși, dacă îți plac terrierii de tip bull, cel mai bun ar fi un english staff. Nu e câine de ordonanță și nu vei avea complicații pe stradă cu babele, mamele isterice și milițienii.

+ 1
Poate fi si asta o varianta excelenta !
Sunt mai mici decat verii lor Amstaff si Pittbull, dar nu mai putin tenace.

Uite aici poti vedea cum arata staffi !

#38
Barbaru_Negru

Barbaru_Negru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 07.02.2013

 Mr_Luchius, on 09 noiembrie 2013 - 23:23, said:

E imbunatatit prin faptul ca nu are acea fire exagerat de dominanta precum pitbullul,plus ca i s-a eliminat din agresivitate in decursul anilor.Nu zic ca ar fi superior pitbullului,dar mai degraba as opta pt un amstaff.

Inca ceva,NU VREAU un caine special pt paza si protectie,am si zis ca as prefera ca in caz de ceva sa ma poata proteja,nimic mai mult
Amstafii sunt la fel de agresivi cu alte animale ca si pitbulii si la fel de dominanti.

 Mr_Luchius, on 09 noiembrie 2013 - 23:56, said:

Stiu legile cu privire la detinerea acestor caini,e cam aiurea ca trebuie scos cu botnita in spatii publice insa asta nu ar fi o problema asa mare.Despre temperamentul boxerului poate cineva sa imi furnizeze niste informatii?
Daca esti la primul caine mai bine ramai la boxer.Se aseamana cu pitbull la afectivitate,energie,musculatura.O sa fii multumit.

#39
Mr_Luchius

Mr_Luchius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.02.2013

 Barbaru_Negru, on 11 noiembrie 2013 - 17:12, said:

Amstafii sunt la fel de agresivi cu alte animale ca si pitbulii si la fel de dominanti.


Daca esti la primul caine mai bine ramai la boxer.Se aseamana cu pitbull la afectivitate,energie,musculatura.O sa fii multumit.
Nu sunt la primul caine

#40
Barbaru_Negru

Barbaru_Negru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 07.02.2013

 Mr_Luchius, on 11 noiembrie 2013 - 17:15, said:

Nu sunt la primul caine
Ce caine ai mai avut?

#41
Mr_Luchius

Mr_Luchius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.02.2013

 Barbaru_Negru, on 11 noiembrie 2013 - 17:20, said:

Ce caine ai mai avut?
Bulldog american,deci sunt familiar cu rasele mari si sincer sa fiu mi-a fost putin cam greu cu el,de aceea caut una o idee mai mica,insa nu foarte mica

#42
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Un pachet de mușchi de 17kg și cu determinarea unui terrier face cât un câine obișnuit de 30kg dacă nu cumva îl și întrece.

#43
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Avea un vecin un buldog (nu stiu exact de care, era maro cu alb, si desul de suplu). Caine de paza, din parti. Ii furam si cainele, ii devalizam si casa. Acum vad in drumul meu  aproape zilnic un rottweiler. Eu stiam ca astia sunt mai "turbati", dar trec pe langa gard, si el da din coada la mine.
Ideea e ca nu conteaza doar rasa cainelui, ci si firea lui. Degeaba iti iei un bleg pe post de paznic.

#44
Mr_Luchius

Mr_Luchius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.02.2013
Dc toata lumea vorbeste de caine de paza?????NU MA INTERESEAZA acest lucru,am specificat ca as prefera un caine capabil de protectie(protectia stapanului) nicidecum paza proprietatii...e totusi o mare diferenta intre paza si protectie.Serios acum,chiar va pricepeti la caini,sau macar cititi ce scrie initiatorul topicului?

Edited by Mr_Luchius, 11 November 2013 - 18:56.


#45
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Acum pe lumea asta exista paza si paza: un apartament de 2-3 camere il apara multe rase, o curte de 1000 mp la marginea padurii sau campului altfel de rase. Cred totusi ca pentr ce vrei tu amstaff-ul e ai mult decat de ajuns.

#46
Mr_Luchius

Mr_Luchius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.02.2013

 filipxxx, on 11 noiembrie 2013 - 19:14, said:

Acum pe lumea asta exista paza si paza: un apartament de 2-3 camere il apara multe rase, o curte de 1000 mp la marginea padurii sau campului altfel de rase. Cred totusi ca pentr ce vrei tu amstaff-ul e ai mult decat de ajuns.
Mersi pentru opinie

Edited by Mr_Luchius, 11 November 2013 - 19:17.


#47
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Mr_Luchius, on 11 noiembrie 2013 - 18:55, said:

MA INTERESEAZA acest lucru,am specificat ca as prefera un caine capabil de protectie(protectia stapanului) nicidecum paza proprietatii...
Protectia stapanului... Din moment ce ai specificat ca stai la bloc, nu este nici o diferenta intre protectia ta sau paza apartamentului. Acum sper ca nu te intereseaza protectia cainelui dupa ce iesi din casa, nonstop, ca ar fi hilar sa il tii toata ziua dupa tine.

http://forum.softped...a-si-protectie/
Mai e un topic, relativ asemanator.

#48
Mr_Luchius

Mr_Luchius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.02.2013

 lucifer76, on 11 noiembrie 2013 - 20:25, said:

Protectia stapanului... Din moment ce ai specificat ca stai la bloc, nu este nici o diferenta intre protectia ta sau paza apartamentului. Acum sper ca nu te intereseaza protectia cainelui dupa ce iesi din casa, nonstop, ca ar fi hilar sa il tii toata ziua dupa tine.

http://forum.softped...a-si-protectie/
Mai e un topic, relativ asemanator.
Tocmai aia e problema,majoritatea userilor care au comentat la acest topic au dato prea in extreme..am spus ca mi'as dori sa fie capabil sa ma protejeze,ei au luat asta ca pe o cerinta de caine special pentru paza..

#49
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Eu nu am caine, nici nu ma omor dupa ei, asa ca experienta mea este limitata.

#50
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008

 Mr_Luchius, on 11 noiembrie 2013 - 20:29, said:

Tocmai aia e problema,majoritatea userilor care au comentat la acest topic au dato prea in extreme..am spus ca mi'as dori sa fie capabil sa ma protejeze,ei au luat asta ca pe o cerinta de caine special pentru paza..
Eu am doi: un ciobanesc mioritic, alb, cret, dar la apartament e cam nasol cu el - are un gabarit cam depasit si tinda sa devina vaca (porc e deja) -, si un dalmatian.
Sincer, cand ma uit la ei... parca ar fi "Stan si Bran", dar... na, imi plac ambele rase.
Inainte am mai avut un lup alsacian (negru) care a dat in primire... (a dat un nemernic cu masina in el).
Parerea mea ar fi sa te indrepti spre ceea ce vrei tu/ce iti place...
Asa... daca as vrea sa par cu garda langa mine si sa sperii trecatorii... fac o calatorie la americani sa inchiriez un zombi (ca doar sunt la moda).

#51
Barbaru_Negru

Barbaru_Negru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 07.02.2013

 Mr_Luchius, on 11 noiembrie 2013 - 17:59, said:

Bulldog american,deci sunt familiar cu rasele mari si sincer sa fiu mi-a fost putin cam greu cu el,de aceea caut una o idee mai mica,insa nu foarte mica
Atunci poti sa iti iei pitbull,amstaf.. ce vrei tu esti pregatit.

#52
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 Mr_Luchius, on 11 noiembrie 2013 - 20:29, said:

Tocmai aia e problema,majoritatea userilor care au comentat la acest topic au dato prea in extreme..am spus ca mi'as dori sa fie capabil sa ma protejeze,ei au luat asta ca pe o cerinta de caine special pentru paza..

De cine vrei sa te protejeze? Eu cel putin nu pricep la ce il vrei. Cat despre ce se tot scrie: din cunostintele mele (cate sunt ele) pit si amstaff sunt rase selectate sa nu atace omul, pentru ca nu aveau nevoie sa se infiga si in handler. Cel putin in teorie.

p.s. Te-ai gandit la un dog argentinian? Teoretic e cam ce vrei tu si sub 40 de kilograme.

Edited by miromulus, 11 November 2013 - 23:46.


#53
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,193
  • Înscris: 13.07.2005

 miromulus, on 11 noiembrie 2013 - 23:45, said:

.... Cat despre ce se tot scrie: din cunostintele mele (cate sunt ele) pit si amstaff sunt rase selectate sa nu atace omul,....

In principiu ai dreptate.
Un pitt sau un amstaff, de rasa pura, nativ, nu este agresiv cu omul.
Dar daca simte ca familia este in pericol, nu mai tine cont de nimic. Nici de propria viata !
Si nu renunta atat timp cat fie agresorul, fie el, cainele, mai este in picioare...
Si 25-30 kg de muschi si determinare nu-s deloc usor de doborat !

Edited by marr, 12 November 2013 - 08:33.


#54
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Ca preferinta personala, in zona pe care si-o doreste el mie imi place bull terrierul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate