Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Alegerea unei rase de caine

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 Mr_Luchius, on 10 noiembrie 2013 - 00:25, said:

Am uitat sa mentionez ca am avut un bulldog american,deci nu ar fi primul caine,am o oarecare experienta si stiu sa ma impun.Si da,rottwilerul ajunge cam la 55-60 din cate stiu eu

Dacă ai a

 FAP, on 10 noiembrie 2013 - 12:28, said:

Cumpara un "viitor prieten" !!! Intai vezi ce iti trebuie !!!Un caine care este recomandat pentru apartament :
- talie mica/medie
- par scurt
- prietenos
- care nu are nevoie de spatii largi
- usor de dresat
- usor de transportat (masina,etc.)
Cainii mari,agresivi,de paza nu sunt recomandati pentru apartament ! Te vei chinui si tu si ei !
Daca totusi vrei un caine all-in-one si ai timpul si energia necesara pentru el iti recomand un Jack Russel Terrier !

La 6-7kg cât au, sunt cam mici câinii din rasa JRT dar un  staffordshire bullterrier(english staff) ar fi numa' bun. Uită-te pe aceste site-uri ca să-ți faci o părere www.dogbreedinfo.com/staffordshirebullterrier.htm sau www.infocaini.ro/rase-de-caini/rasa/staffordshire-bull-terrier sau pe www.hammerstaff.com
Am vrut să pun niște poze de pe stafords.co.uk/sbtbc/standard.htm dar nu am reușit așa că intră tu pe acest site să le vezi

Edited by Freddy12, 10 November 2013 - 13:32.


#20
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012

 Freddy12, on 09 noiembrie 2013 - 23:14, said:

@emyboy pitbull-ul tău nu cred că are pedigree așa că nu poți știi ce bunic ori străbunic doberman sau ciobănesc sau rottweiler a avut de este așa bun pentru pază.

te pricepi la caini ca eu la camile. pedigree e hrana deci acu 70 ani in urma nici un caine nu avea avea ce sa manance. referitor la certificatul pedigree care se poate de cumparat de la orice colt de strada e inlocuit cu e-pedigree care in romana se numeste arbore genealogic.

 SfantulLike, on 10 noiembrie 2013 - 00:10, said:

Rottweiller Posted Image

prea mare

#21
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Freddy12, on 10 noiembrie 2013 - 13:21, said:

Dacă ai a


La 6-7kg cât au, sunt cam mici câinii din rasa JRT dar un  staffordshire bullterrier(english staff) ar fi numa' bun. Uită-te pe aceste site-uri ca să-ți faci o părere www.dogbreedinfo.com/staffordshirebullterrier.htm sau www.infocaini.ro/rase-de-caini/rasa/staffordshire-bull-terrier sau pe www.hammerstaff.com
Eu vorbesc despre un caine de apartament !!! Ce paza importanta ii trebuie !!! Da ,7 kg ,dar de "energie pura"!
Ce imi "place!!!Posted Image " este ca foarte multi vor pentru apartament pitbull,bull terrier,rottweiler,doberman doar pentru "a speria vecinii" sau copii prin parcuri!Acestia sunt creati pentru paza proprietatilor,au nevoie de spatii pentru alergare/antrenament si NU sa se plimbe permanent cu botnite doar ca sa faca pipi/caca in jurul blocului !!!
PS - Multumesc pentru link-uri dar eu am ales Ciobanesc German!

#22
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012

 FAP, on 10 noiembrie 2013 - 13:38, said:

Eu vorbesc despre un caine de apartament !!! Ce paza importanta ii trebuie !!! Da ,7 kg ,dar de "energie pura"!
Ce imi "place!!!Posted Image " este ca foarte multi vor pentru apartament pitbull,bull terrier,rottweiler,doberman doar pentru "a speria vecinii" sau copii prin parcuri!Acestia sunt creati pentru paza proprietatilor,au nevoie de spatii pentru

eu recomand fox terrier smooth. acum depinde de tine daca se va invata sa nu latre aiurea. in schimb e energic. jucaus, devotat si in masura normala agresiv

#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 FAP, on 10 noiembrie 2013 - 13:38, said:


Eu vorbesc despre un caine de apartament !!! Ce paza importanta ii trebuie !!! Da ,7 kg ,dar de "energie pura"!
Ce imi "place!!!Posted Image " este ca foarte multi vor pentru apartament pitbull,bull terrier,rottweiler,doberman doar pentru "a speria vecinii" sau copii prin parcuri!Acestia sunt creati pentru paza proprietatilor,au nevoie de spatii pentru alergare/antrenament si NU sa se plimbe permanent cu botnite doar ca sa faca pipi/caca in jurul blocului !!!
PS - Multumesc pentru link-uri dar eu am ales Ciobanesc German!
Dragutule, am avut foxterrieri care sunt chiar mai energici decat JRT asa ca stiu ce le poate pielea la diavolii astia mici. Am avut doi timp de 14 ani  si te asigur ca nici curtea nu era suficienta. Si e vorba de o curte de 300mp nu de 20-30mp. Cainii de vanatoare daca nu sunt scosi la plimbari foarte lungi,  devin distructivi. De aceea raman la ideea ca pentru un apartament e mai bun un  staffordshire bullterrier. Avand componenta bull in ADN sunt mult mai linistiti decat terrierii  puri. Ciobanesc german la apartament?  Aia sunt fabrici de par, nici in curte nu  faci fata sa maturi cand e perioada de naparlire. Nu mi-as mai lua asa ceva nici daca m-ar plati. Acum are 13 ani, cand va da in primire va fi o tristete dar si o mare usurare.

#24
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Freddy12, on 10 noiembrie 2013 - 14:26, said:

Dragutule, am avut foxterrieri care sunt chiar mai energici decat JRT asa ca stiu ce le poate pielea la diavolii astia mici. Am avut doi timp de 14 ani  si te asigur ca nici curtea nu era suficienta. Si e vorba de o curte de 300mp nu de 20-30mp. Cainii de vanatoare daca nu sunt scosi la plimbari foarte lungi,  devin distructivi. De aceea raman la ideea ca pentru un apartament e mai bun un  staffordshire bullterrier. Avand componenta bull in ADN sunt mult mai linistiti decat terrierii  puri. Ciobanesc german la apartament?  Aia sunt fabrici de par, nici in curte nu  faci fata sa maturi cand e perioada de naparlire. Nu mi-as mai lua asa ceva nici daca m-ar plati. Acum are 13 ani, cand va da in primire va fi o tristete dar si o mare usurare.
Multumesc dragutule ! Eu incercam sa ofer o simpla opinie personala ! Fiecare "extrage" doar ce crede de cuviinta ! Ciobanescul meu german are "la dispozitie" 800 de metri de CURTE + la pescuit + pe munte(nu la munte) !!!
Pace !!!

#25
Mr_Luchius

Mr_Luchius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.02.2013
Multumesc de pareri,insa as prefera sa tineti cont de preferintele mele(aprox 20-40 kg ,blana scurta).Ca idee,nu orice e mic merge la apartament,asa cum sunt si unele exemplare care trec de 50 de kg si se adapteaza bine la viata de apartament( exemplu : bullmastiff). V-am dat intervalul de greutate si blana ca fiind scurta,tot ce vreau sunt niste sugestii care sa se incadreze.
Staffie(staffordshire bull terrier) e putin sub limita de greutate(cu vreo 2kg) insa e un exemplar de luat in considerare,cel putin mie unu imi place.Iar JRT-ul nu ma tenteaza deloc,vreau un caine puternic,nu un titirez.Totusi sa nu sarim direct in extreme si sa aducem in discutie tosa inu care e cu mult peste greutatea limita,hai sa ne raportam la datele noastre.

P.S: va rog nu'mi mai recomandati ciobanesti,caini cu blana mare sau caini sub 15 kg,am specificat ca vreau un caine capabil sa ma protejeze la nevoie,nu tre sa faca paza nu nimic,doar sa aiba potentialul fizic/psihic de a ma proteja,daca vroiam ceva de buzunar imi luam hamster sau pisica.

Edited by Mr_Luchius, 10 November 2013 - 17:08.


#26
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 09.02.2013
Chiar un rottweiller se poate creste la apartament?

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Rottweiler - nu știu dar știu dog german, boxer și dobermann crescut în apartament. Dobele a trăit vreo 14 ani deci i-a mers bine.

#28
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,180
  • Înscris: 13.07.2005
Ca tot s-a vorbit despre Amstaff.
In calitate de proprietar, pot sa-ti spun ca merita sa-l iei in considerare - se incadreaza in aproape toate cerintele tale:
- 25-30 kg - OK;
- talie mica-medie - OK;
- capabil sa-si protejeze familia - OK;
- afectuos cu membrii familiei - OK;
- prietenos cu copii - OK;

Sunt caini activi, dar pot fi invatati si cu traiul in apartament - cu conditia sa le fie asigurate plimbari regulate.
Mai exista un aspect ce poate fi important pentru un caine de apartament - spre deosebire de marea majoritate a terririerilor (si a cainilor de paza) sunt niste caini tacuti. Latra rar si doar daca este cazul.
Trebuie totusi sa stii ca, desi sunt cai cu par scurt, asta nu inseamna ca nu naparlesc !
Nu se aduna saci de blana ca si in cazul ciobanestilor, dar asta nu inseamna ca nu trebuie dat zilnic cu aspiratorul in perioadele de naprlire.

Avantajul fata de Pittbull este ca, fiind o rasa "legala" poti avea controlul asupra a ceea ce cumperi. Exista in Romania multe canise bune de Amstaff de unde poti cumpara catei de calitate, cu Carte de Origine / Pedigree.
Din pacate, pittul, desi este o rasa exceptionala, este "trecuta la index" si crescatorii nu sunt inscrisi la AChR, prin urmare nu pot oferi Cartea de Origine / Pedigree pentru pui. Deci, practic ar trebui sa-i crezi pe cuvant cu privire la genealogia cateilor ....

Stafordishire Bull Terrierul este de asemenea o varianta de luat in seama.
Sunt mai mici decat verii lor (Amstaff si Pittbull), ceva mai linistiti dar la fel de puternici si determinati.
Sunt cateva canise bune de Staff si in Romania.

Parerea mea este ca oricare dintre aceste trei variante (Amstaff, Pittbull sau Staff) ai alege, daca apelezi la un crescator serios si nu cumperi de pe net, o sa--ti aduca enorme satisfactii.
Si nu uita:
Stapanul este cel care face din cainele sau un gentleman sau un huligan !

Edited by marr, 11 November 2013 - 08:37.


#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 marr, on 11 noiembrie 2013 - 08:36, said:

Avantajul fata de Pittbull este ca, fiind o rasa "legala" poti avea controlul asupra a ceea ce cumperi. Exista in Romania multe canise bune de Amstaff de unde poti cumpara catei de calitate, cu Carte de Origine / Pedigree.
Din pacate, pittul, desi este o rasa exceptionala, este "trecuta la index" si crescatorii nu sunt inscrisi la AChR, prin urmare nu pot oferi Cartea de Origine / Pedigree pentru pui. Deci, practic ar trebui sa-i crezi pe cuvant cu privire la genealogia cateilor ....

Nu ai citit ce afirmă gondurasul? Că pedigree e o foaie de hârtie care se poate cumpăra la orice colț de stradă? Vreau și eu unul pentru maidaneza mea de 5kile. Un pedigree de dog german.Posted Image

Edited by Freddy12, 11 November 2013 - 10:17.


#30
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
De curiozitate (partial): de ce vrei pana in 40 de kilograme si capabil de paza? Din ce ti s-a recomandat pana acum: malinul si dobermanul imi par cele mai bune sugestii. Evident, daca te descurci sa ai grija de unul. Ti-as recomanda si un schnauzer urias, chiar daca nu are blana chiar scurta

Edited by miromulus, 11 November 2013 - 11:57.


#31
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Eu detin un ciobanesc german, foarte bun paznic si, de asemenea, un maidanez mic. Pentru apartament recomand cu caldura un catel electronic, de exemplu: http://www.amazon.co...5352437-1602537 Nu naparleste, nu miroase si, mai ales, nu deranjeaza vecinii. Pentru aparare probabil e mai util sa nu provoci si daca chiar se intampla mai pratic un spray lacrimogen

#32
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 FAP, on 10 noiembrie 2013 - 12:28, said:

Daca totusi vrei un caine all-in-one si ai timpul si energia necesara pentru el iti recomand un Jack Russel Terrier !
+ 1

LE: am vazut apoi ca nu vrea caini de talie mica.
Ar mai fi de luat in calcul si un Bull Terrier, care se incadreaza la greutatea dorita si are blana scurta.

Edited by Mocebon, 11 November 2013 - 12:24.


#33
Mr_Luchius

Mr_Luchius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.02.2013

 miromulus, on 11 noiembrie 2013 - 11:54, said:

De curiozitate (partial): de ce vrei pana in 40 de kilograme si capabil de paza? Din ce ti s-a recomandat pana acum: malinul si dobermanul imi par cele mai bune sugestii. Evident, daca te descurci sa ai grija de unul. Ti-as recomanda si un schnauzer urias, chiar daca nu are blana chiar scurta
Vreau pana in 40 de kg deoarece consider ca asta ar fi greutatea ideala.De ce vreau capabil de protectie?Imi place ideea de caine puternic,dornic(si capabil) sa isi apere stapanul,pana la urma consider ca trebuie sa simti ca ai un caine alaturi,nicidecum o pisica.NU ma intereseaza cat e de zburdalnica/energica rasa respectiva,tot ce vreau e sa se incadreze in limita de greutate,sa aiba blana scurta si un temperament echilibrat,fiind un caine afectuos (cu familia,nu cu tot ce exista),protectiv,loial.
Astea fiind spuse,nu vad legatura dintre preferintele mele si acel Jack russel terrier..

#34
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Super caini Amstafii, inca nu ma pot hotara daca sa imi iau unul ca am un vecin cu asa ceva si imi place maxim. Pacat ca sunt extraordinar de multi proprietari care au facut un deserviciu enorm acestei rase, si sunt perceputi total gresit. La prima vedere ai spune ca nu te afecteaza pe tine, insa daca vei ajunge sa pleci cu cainele mai departe de parcul de langa bloc vei vedea o gramada de priviri scarbite de la alti proprietari de caini ca si cum umblii cu monstrul in lesa, politisti comunitari gata sa faca exces de zel si bineinteles niciodata nu vei putea lasa cainele din lesa fara sa stai cu stres. Pe plaja in Vama (mai la margine) am vazut o gramada de caini alergand liberi pe langa apa sau in ea, insa niciodata un Amstaff sau Pitbull desi pentru om un Ciobanesc german e mult mai periculs decat un Amstaff. Am un prieten care strabate muntii pe bicicleta cu ciobanescul german dupa el, fara frica ca se intalneste cu turma de oi si iesi carnagiu. Cu cati Pitbuli sau Amstafii te risti sa faci asta?
P.S. Ontopic, eu as lua un Ciobanesc German femela, curge parul din ei primavara dar sunt echilibrati tot anul

#35
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 Mr_Luchius, on 11 noiembrie 2013 - 13:23, said:

Vreau pana in 40 de kg deoarece consider ca asta ar fi greutatea ideala.De ce vreau capabil de protectie?Imi place ideea de caine puternic,dornic(si capabil) sa isi apere stapanul,pana la urma consider ca trebuie sa simti ca ai un caine alaturi,nicidecum o pisica.NU ma intereseaza cat e de zburdalnica/energica rasa respectiva,tot ce vreau e sa se incadreze in limita de greutate,sa aiba blana scurta si un temperament echilibrat,fiind un caine afectuos (cu familia,nu cu tot ce exista),protectiv,loial.
Astea fiind spuse,nu vad legatura dintre preferintele mele si acel Jack russel terrier..

Atunci te cam incadrezi la doberman sau schnauzer. Ai mai avut insa caine inainte? Astia de-s protectori cu familia si nu se imprietensc usor cu lumea, nu-s intotdeauna si cel mai usor de dresat. Daca nu ai mai avut caine, ia mai degraba o fetita de amstaff.

#36
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Of, curge părul din C.G și în restul anului. Nu așa mult ca în mai-iunie. Nu sunt de ținut la apartament. Un câine de 20-40kg, cu blană foarte scurtă (deci exclus să poată fi ținut afară) si cu calități de pază și apărare  e dobermann-ul. Numai că am auzit că mai sunt accidente și apar exemplare fricoase. E valabil și la alte rase din cele pentru pază și apărare.
Totuși, dacă îți plac terrierii de tip bull, cel mai bun ar fi un english staff. Nu e câine de ordonanță și nu vei avea complicații pe stradă cu babele, mamele isterice și milițienii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate