Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Alegerea unei rase de caine

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
Mr_Luchius

Mr_Luchius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.02.2013
Buna seara,as dori si eu daca se poate parerea voastra in privinta alegerii unei rase de caine in functie de preferintele/posibilitatile mele actuale:
1 Marimea: undeva pe la 20-40 kg,nu mai mult!(stau la apartament)
2 Blana: scurta cu o rata de naparlire cat mai mica;
3 Fizic: un caine puternic care sa fie in stare sa isi apere stapanul.
4 Temperament: cat se poate de afectiv/atasat de stapan,loial,inteligent.De preferat sa nu fie prea copilaros/sociabil,nu imi plac cainii care se prostesc in exces sau care sunt "prieteni"cu toti oamenii de pe strada.

Edited by Mr_Luchius, 09 November 2013 - 22:14.


#2
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Pitbull Posted Image .

Se incadreaza perfect in ce ai tu nevoie . Are par scurt si nu naparleste excesiv ,e puternic, nu e foarte mare , dar e foarte loial si o sa te apere oricand .

Apropo , o sa ai ceva de munca cu el la apartamen . O sa te saturi de plimbari . Astia au nevoie de miscare .

Edited by emyboy, 09 November 2013 - 22:42.


#3
Mr_Luchius

Mr_Luchius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.02.2013

View Postemyboy, on 09 noiembrie 2013 - 22:41, said:

Pitbull Posted Image .

Se incadreaza perfect in ce ai tu nevoie . Are par scurt si nu naparleste excesiv ,e puternic, nu e foarte mare , dar e foarte loial si o sa te apere oricand .

Apropo , o sa ai ceva de munca cu el la apartamen . O sa te saturi de plimbari . Astia au nevoie de miscare .
Amstafful nu ar fi o alegere mai buna?Avand in vedere ca e mai robust decat pitbullul,ca nu are atatea interdictii si ca se considera a fi varianta imbunatatita a pitbullului.

#4
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Nu stiu ce sa iti zic despre amstafi cand vine vorba de paza . De pitbull pot sa iti spun ca sunt excelenti pentru paza . Am un caine din aceasta rasa si sunt foarte mutumit de cum imi apara casa.
Astept totusi sa imi spui cu ce e imbunatatit un amstaff . Eu pe amstafi ii numesc pitbulli imblanziti :lol: .
Poate apare cineva care cunoaste ambele rase . Ma refer sa le cunoasca din propria experienta nu din ce a citit pe net .

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nici pitt-ul și nici amstaff-ul nu sunt câini de pază sau apărare. Aceste calități se regăsesc la câinii din grupa I și a II-a. Uită-te pe www.fci.be/nomenclature.aspx și vezi ce ți s-ar potrivi.
@emyboy pitbull-ul tău nu cred că are pedigree așa că nu poți știi ce bunic ori străbunic doberman sau ciobănesc sau rottweiler a avut de este așa bun pentru pază.
In opinia mea, un câine așa cum vrei tu este pinscherul german. Nu e foarte mare, ajunge până în 20kg dar este neam apropiat cu dobermann-ul . Din păcate nu se găsesc în România.
Poți să te uiți însă la "vărul" lui— schnauzerul mijlociu. Nu lasă păr dar trebuie trimat periodic și dus la toaletaj de minim 2 ori pe an. E foarte bun de pază, extrem de atașat de familie, practic e un fel de bodyguard, tot timpul la picioarele stăpânului. Sunt crescători ai acestei rase și în România și prețul e acceptabil . Ar mai fi boxerul de luat în considerație, e mai mare poate ajunge la peste 30kg dar femelele sunt mai mici, cam la 25-30kg. Tu fiind începător ar fi de preferat să-ți iei femelă fiindcă sunt mult mai docile. Nu ți-aș recomanda terrier ca prim câine al tău.

Edited by Freddy12, 09 November 2013 - 23:34.


#6
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Ei nu ? Daca tu intri cat Bella e in curte esti cel mai tare .

Aaa da . Pun pariu ca nu pui nici mana pe poarta .

Edited by emyboy, 09 November 2013 - 23:17.


#7
Mr_Luchius

Mr_Luchius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.02.2013

View Postemyboy, on 09 noiembrie 2013 - 23:13, said:

Nu stiu ce sa iti zic despre amstafi cand vine vorba de paza . De pitbull pot sa iti spun ca sunt excelenti pentru paza . Am un caine din aceasta rasa si sunt foarte mutumit de cum imi apara casa.
Astept totusi sa imi spui cu ce e imbunatatit un amstaff . Eu pe amstafi ii numesc pitbulli imblanziti Posted Image .
Poate apare cineva care cunoaste ambele rase . Ma refer sa le cunoasca din propria experienta nu din ce a citit pe net .
E imbunatatit prin faptul ca nu are acea fire exagerat de dominanta precum pitbullul,plus ca i s-a eliminat din agresivitate in decursul anilor.Nu zic ca ar fi superior pitbullului,dar mai degraba as opta pt un amstaff.

Inca ceva,NU VREAU un caine special pt paza si protectie,am si zis ca as prefera ca in caz de ceva sa ma poata proteja,nimic mai mult

#8
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View PostFreddy12, on 09 noiembrie 2013 - 23:14, said:

@emyboy pitbull-ul tău nu cred că are pedigree așa că nu poți știi ce bunic ori străbunic doberman sau ciobănesc sau rottweiler a avut de este așa bun pentru pază.

Prietene depinde cum inveti cainele . A mea daca ar fi fost singura , probabil ca nici sa latre nu stia . Ideea e ca mai am 2 caini pe langa casa care latra instant la orice trece pe langa gard sau la orice e prin fata portii . A mea pe la 6 luni a inceput sa faca ce faceau si astia 2 . Nu isi dadea seama cand sa latre , dar latra dupa ce dadeau ceilalti tonu . Acuma ea da tonu prima .Daca e la balcon si vede tot  nici dracu nu o mai opreste din latrat .

View PostMr_Luchius, on 09 noiembrie 2013 - 23:23, said:

E imbunatatit prin faptul ca nu are acea fire exagerat de dominanta precum pitbullul,plus ca i s-a eliminat din agresivitate in decursul anilor.Nu zic ca ar fi superior pitbullului,dar mai degraba as opta pt un amstaff.

Inca ceva,NU VREAU un caine special pt paza si protectie,am si zis ca as prefera ca in caz de ceva sa ma poata proteja,nimic mai mult

Faci cum vrei . Eu ti-am facut o recomandare . Tu alegi ce-ti place .
Eu iti zic de pe acuma . Pitbulli sunt total diferiti fata de cum ii vezi tu , adica din postura unui strain . Din postura stapanului sunt alti caini .Sunt foarte afectivi si iubitori .Nu poti sa vezi si nici sa simti iubirea si afectivitatea asta daca nu esti in postura stapanului .

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Emyboy are dreptate în ceea ce privește atașamentul terrierilor față de stăpân. Dar pentru a avea parte de acest atașament trebuie să-i câștigi respectul. Terrierul e un câine deosebit de inteligent și încăpățânat. Dacă nu reușești să te impui ( și nu prin bătaie că ei sunt mai insensibili la durere), va face ce-i trâznește prin cap fără să țină cont de tine. În plus, ambele rase sunt câini de ordonanță, trebuie declarați la poliție, trebuie să fii major și fără antecedente penale pentru a deține aceste rase. Găsești legile cu privitre la dețnerea câinilor cu potențial agresiv pe www.ach.ro/legislatie.htm

#10
Mr_Luchius

Mr_Luchius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.02.2013
Stiu legile cu privire la detinerea acestor caini,e cam aiurea ca trebuie scos cu botnita in spatii publice insa asta nu ar fi o problema asa mare.Despre temperamentul boxerului poate cineva sa imi furnizeze niste informatii?

#11
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007
[ http://en.wikipedia.org/wiki/File:Malinois_puppy.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Malinois... doar ca este un caine activ (si de paza, care trebuie declarat), adica trebuie scos la plimbareeeee..., ceea ce in cazul tau este un detriment.

Emyboy are dreptate "Prietene depinde cum inveti cainele" -  si adaug eu: cum il cresti asa il ai.

#12
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 09.02.2013
Rottweiller :D

#13
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Cainii sunt la fel ca si copii . Comportamentul lor poate fi modelat . Cat despre faptul ca e greu sa iti iei ca prim caine terier si asta e discutabil . Bella e primul meu caine de rasa . Pana acum am avut doar corcituri . E adevarat ca la terier trebuie sa te impui altfel sunt niste dezastre . Fac numai prostii . A mea cand era pui a vrut sa-mi roada canapeaua din bucatarie Posted Image) . S-a calmat dupa ce mi-am incordat umpic vocea la ea .

Aaa da . Zilele trecute am vazut prin Bacau un nene cu un Pitbull . Deci tragea cainele in lesa de ziceai ca e cal . Si individu nu schita nici un gest . Se lasa tras de caine . Si nici nu-i zicea ceva . Eu cand face figuri de genu mai ridic vocea la ea si se calmeaza cu trasul in lesa .

View PostSfantulLike, on 10 noiembrie 2013 - 00:10, said:

Rottweiller Posted Image

Ala nu ajunge pe la 40-50 de kg ? E cam mare si cam greu de tinut la bloc .

Edited by emyboy, 10 November 2013 - 00:15.


#14
Mr_Luchius

Mr_Luchius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.02.2013

View Postemyboy, on 10 noiembrie 2013 - 00:16, said:

Cainii sunt la fel ca si copii . Comportamentul lor poate fi modelat . Cat despre faptul ca e greu sa iti iei ca prim caine terier si asta e discutabil . Bella e primul meu caine de rasa . Pana acum am avut doar corcituri . E adevarat ca la terier trebuie sa te impui altfel sunt niste dezastre . Fac numai prostii . A mea cand era pui a vrut sa-mi roada canapeaua din bucatarie Posted Image) . S-a calmat dupa ce mi-am incordat umpic vocea la ea .

Aaa da . Zilele trecute am vazut prin Bacau un nene cu un Pitbull . Deci tragea cainele in lesa de ziceai ca e cal . Si individu nu schita nici un gest . Se lasa tras de caine . Si nici nu-i zicea ceva . Eu cand face figuri de genu mai ridic vocea la ea si se calmeaza cu trasul in lesa .



Ala nu ajunge pe la 40-50 de kg ? E cam mare si cam greu de tinut la bloc .
Am uitat sa mentionez ca am avut un bulldog american,deci nu ar fi primul caine,am o oarecare experienta si stiu sa ma impun.Si da,rottwilerul ajunge cam la 55-60 din cate stiu eu

#15
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Stii ca tocmai ma pregateam sa iti recomand Bulldogul American :lol: ?

#16
Mr_Luchius

Mr_Luchius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.02.2013

View Postemyboy, on 10 noiembrie 2013 - 00:28, said:

Stii ca tocmai ma pregateam sa iti recomand Bulldogul American Posted Image ?
pffu:))

#17
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostMr_Luchius, on 09 noiembrie 2013 - 22:13, said:

1 Marimea: undeva pe la 20-40 kg,nu mai mult!(stau la apartament)
Ce pazeste un caine la apartament? Caine la bloc, bleah. Chiar si la casa, liber in curte, nu isi consuma energia. Mirosul, latratul, alte inconveniente. Am avut vecini cu un caine lup. La 2 camere...

#18
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Cumpara un "viitor prieten" !!! Intai vezi ce iti trebuie !!!Un caine care este recomandat pentru apartament :
- talie mica/medie
- par scurt
- prietenos
- care nu are nevoie de spatii largi
- usor de dresat
- usor de transportat (masina,etc.)
Cainii mari,agresivi,de paza nu sunt recomandati pentru apartament ! Te vei chinui si tu si ei !
Daca totusi vrei un caine all-in-one si ai timpul si energia necesara pentru el iti recomand un Jack Russel Terrier !

Edited by FAP, 10 November 2013 - 12:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate