Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Despre Torticolis: Mi-am sucit gatul

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
pe mine m-au ajutat diclofenacul si masajul, dar si repaosul in pat pentru ca nu imi puteam tine capul de durere. complet, mi s-a vindecat intr-o saptamana. nu forta, mai bine roaga pe cineva sa-ti faca masaj cu o crema gen diclofenac si stai intr-o pozitie confortabila.

#20
VladPTM

VladPTM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.04.2007

View Postdiorama, on Apr 21 2007, 10:41, said:

pe mine m-au ajutat diclofenacul si masajul, dar si repaosul in pat pentru ca nu imi puteam tine capul de durere. complet, mi s-a vindecat intr-o saptamana. nu forta, mai bine roaga pe cineva sa-ti faca masaj cu o crema gen diclofenac si stai intr-o pozitie confortabila.


Deci am facut o baie fierbinte si m-am dat cu Fastum gel masand usor gatul .. dupa 7 ore de somn nu mai doare aproape deloc.  :P
Nu fortati ... incercati o baie fierbinte + fastum gel + somn  :coolspeak:

#21
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Acu doua saptamani m-am trezit intr-o dimineata cu gatu intepenit si dureri ingrozitoare ce nu cedau la antiinflamatoare usuale.
M-am dus la medic si mi-a dat voltaren gel si pastile si midocalm.
A trecut, dar azi durerile au revenit destul de accentuate. De vina e probabil aeru conditionat de la job, care oricat l-am indreptat eu spre tavan, tot formeaza curenti de aer.
Azi l-am oprit dar este imposibil de muncit, simt ca ma ia cu lesin.
Ce sa fac, cum sa ies din cercu asta vicios, daca dau drumu la aer ma iau durerile de gat si omoplati, daca nu...lesin de caldura?!
Sa reiau tratamentul pentru dureri?
Merci frumos!

#22
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Antiinflamatoare si caldura local (daca suporti pe vremea asta asa ceva). Eu o patesc la fiecare 2-3 ani si ma tine cel putin 2-3 zile. Nu cred ca-i expunerea la aer rece, mai degraba statul in pozitii nesanatoase, eu de obicei ma trezesc cu asta.

#23
mugurelu

mugurelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.02.2007
Mi se mai întâmplă și mie (de la poziții incorecte, dormit șui...). Trece în câteva zile, răbdare și tutun. Dacă te-ai trezit cu ea de dimineață, probabil ai dormit prost, ia-ți o pernă ergonomică (găsești prin Cora, Ikea, etc), ca sa n-o mai pățești pe viitor.

#24
IknowSATAN

IknowSATAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 15.07.2007
Am o durere incredibila de gat. Posibil sa fi dormit prost, si cand imi intorc gatu in partea dreapta, ma doare ca naiba. Trebuie sa stau intr-o pozitie ca daca nu ma doare iar ca naiba. Stiti vreun "leac" pentru asta ?

Multumesc anticipat

#25
bogdan1991steaua

bogdan1991steaua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.07.2008
ai incercat faza cu sufocatul ?

#26
IknowSATAN

IknowSATAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 15.07.2007
Nu, in ce consta ?

#27
bogdan1991steaua

bogdan1991steaua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.07.2008
omule bai...trebuie sa respiri repede tare si apoi sa faci nush ce efort ...dar trebuie sa-ti ti respiratia..si cica lesini si iti ....adorm muschii..deci no muscles-no pain :>

ai incercat ? sigur merge :D

#28
IknowSATAN

IknowSATAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 15.07.2007
Explica mai bine, un procedeou, un exemplu`

#29
bogdan1991steaua

bogdan1991steaua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.07.2008
ok..pe pasi :
1. stai........asezat, cu spatele langa un zid....si inspiri mult si expiri si mai mult....faci asta pana incep sa-ti simti capul usor
2. dupa ce iti simti capul "usurat", inspiri mult aer si-l tii in tine. atunci te ridici in picoare REPEDE, si iti tii respiratia
3. o sa simti ceva, iar dupa cateva secunde o sa simtii vibratii in tot corpul...atunci o sa fii amortit...

daca nu-ti merge, incearca iar dupa minim 5 min....

#30
IknowSATAN

IknowSATAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 15.07.2007
Si merge garantat ?

#31
bogdan1991steaua

bogdan1991steaua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.07.2008
o faci pe proprie raspundere..nu garantez..dar stiu ca uneori mereg...try

Edited by bogdan1991steaua, 30 July 2008 - 00:53.


#32
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 27.07.2006
Am citit cu mult amuzament unele raspunsuri.
Desi problema initiatorului s-a rezolvat, as vrea sa-mi dea cineva o explicatie stiintifica a efectelor "dezastruoase" ale "curentului" (sau dormitului cu geamul deschis) asupra diverselor parti ale corpului.
Ma intriga si enerveaza aceste teorii, deoarece la job suntem destui care suferim din cauza unor persoane pe care "le trage curentul", ca sa nu mai vorbesc de "crima" de a da drumul la aerul conditionat...
Umila mea parere este ca aerul proaspat nu are cum sa-ti faca rau (dormitul cu geamul deschis).
Si nu ca ar avea vreo importanta, sunt medic, asa ca argumentati...

Edited by ergon, 30 July 2008 - 09:58.


#33
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
ce să argumentăm? mie mi se pare că toată lumea e de părere că aia cu "mă trage curentul" e doar o poveste...

#34
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Oooo, e o poveste sa credem ca lumea crede ca e poveste :D . Ntz, numai la mine la birou 5 colege dorm cu geamul inchis vara pentru ca, nu-i asa, intepenesc peste noapte. De aerul conditionat, nici nu mai zic... Si eu, cand ma mai trezesc cu gatul intepenit, aud de prin toate partile ca am dormit in curent. Mai are rost sa le spun ca e de la pozitia in care am dormit? Sa le stric mandria de a fi gasit ei raspunsul la orice problema?

#35
IknowSATAN

IknowSATAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 15.07.2007
Si pana la urma ce sa fac ? Care e cea mai buna si eficienta tehnica prin care sa scap de durerea asta insuportabila de gat ?

#36
r3nqu1zZ

r3nqu1zZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.07.2008
Aceeasi problema o am si eu. M-am trezit cu gatul sucit, si nu stiu care ar fi cea mai plauzibila solutie. Un prieten mi-a recomandat sa-mi intorc gatul brusc intr-o parte, dar suna destul de sadic. Mai bine astept pana trece ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate