Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Am fost pacalit - cumparator neserios

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,269
  • Înscris: 01.12.2001
Numele real, adresa si nr de telefon.
Seteaza sa trimita sms-uri automate din ora in ora sau apeleaza-l non stop.

#20
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013

Quote

 STARTREK1, on 07 noiembrie 2013 - 16:08, said:

in multe licitati/vanzari de pe okazii scrie ca nu trimit la cei cu negativ sau fara calificative - asa te asiguri ca nu iti da negativ sau teapa

da ma, dar el nu stia ca va lua teapa. Omul a vreut sa vanda, exista si sansa unei afaceri corecte. Omul chiar risca. Toata viata e un risc de fapt.

Eu de exemplu am luat o teapa tot asa anul trecut pe alt site
Tot anul trecut am trimis ok si totul a fost ok unui tepar care nu ridica colete si avusese vreo 3 conturi cu negative o gramada. Nu ridica colete pe motive idioate, se razgandea dupa tranzactie, punea conditii idioate, etc. In fine aflasem dupaia ca mai tinusem legatura cateva luni. Eu fusesem aproape singura care nu luseam teapa si-i dadusem apoi si pozitiv. Nu mai zic ca ma pusese sa-i fac film cum pun produsele in colet, cum am facut coletul, scan dupa factura de la posta. Tocmai el un tepar.

 kmailand, on 07 noiembrie 2013 - 16:10, said:

LE: acum am vazut ca avea rating zero..... Posted Image
unde ai vazut?

asteptam numele lui de id din okazii si eventual macar judetul.

Edited by adelina16, 07 November 2013 - 16:15.


#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 cipri21, on 07 noiembrie 2013 - 15:50, said:

Pai el o vrut cu curier...ce sa-i fac?
Sa-l refuzi si sa-i spui ca trimiti doar prin posta pentru ca nu merita prin curier. Oricum e suspect cand ai produse nu tocmai scumpe si transportul costa o parte insemnata a produsului, pur si simplu nu merita.

#22
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 14.08.2008
Il pui sa iti puna banii de transport pe un card. Daca chiar vrea sa cumpere, ii pune. Daca nu il mai ridica, produsul vine inapoi la tine si tu nu ai pierdut nimic.

#23
Charlex

Charlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2013

 Gonthar, on 07 noiembrie 2013 - 16:09, said:

Il poti da in judecata, de preferat intr-un oras aflat cat mai departe de el, sa il silesti in felul acesta sa cheltuie banii pe drumuri inutile...

Treaba cu actionarea in instanta este buna, insa mi-e tare teama ca nu va putea sa-si aleaga un oras, la intamplare, asa cum l-ati sfatuit si sa se adreseze judecatoriei situata acolo. Exista niste reguli stricte de procedura care stabilesc competenta teritoriala a instantelor.
Apoi, chiar si daca ar fi dupa cum spuneti dvs., tot nu-l poti sili, fizic, pe neserios sa se si prezinte la judecata...

#24
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 cipri21, on 07 noiembrie 2013 - 15:31, said:

Persoana nu a murit, nu mi-a raspuns la apeluri, mi-a raspuns in schimb la sms cu "sugi p*** " si ca ce sa faca daca nu a avut bani. Nu de comisionul site-ului ma intereseaza, ci de cei 52 lei platiti aiurea de mine, chiar nu se poate face mare lucru?

Cum unde plangere? la politie

suna la okazii....

#25
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Nici nu vor lua in seama judecatorii asa plangere pt suma aia. Sunt cheltuielile mai mari.

#26
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
stai linistit, nu esti primu care dai de astfel de găinați
asta e. treci mai departe

#27
DumitrascuCristi

DumitrascuCristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 19.07.2013
Vezi k ca tre sa iti apara unde sus pe pagina cand esti logat in cont o sectiune de Ajutor. Te duci acolo si  tre sa ai un formulat de ajutor si dai ,,Reclamatie - colet neridicat''. Uite, citeste si tu aici mai multe http://ajutor.okazii...area-coletelor. Trebuie sa le arati cumva si dovada ca ai platit aia 52 de lei.

#28
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

 adelina16, on 07 noiembrie 2013 - 17:24, said:

Nici nu vor lua in seama judecatorii asa plangere pt suma aia. Sunt cheltuielile mai mari.

Ce o sa zica? ”Aaaa, ia cererea de chemare in judecata inapoi ca nu ne ocupam cu asa ceva”?

#29
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
el are la vanzare ceva ?

#30
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013

 Wittmann2, on 08 noiembrie 2013 - 14:53, said:


Ce o sa zica? ”Aaaa, ia cererea de chemare in judecata inapoi ca nu ne ocupam cu asa ceva”?
vor spune ca ori nu inteleg ce vrei la registratura, ori ca nu se incadreaza si nu merita asa ceva cand ajungi la judecator. Nu mai zic de taxele pt asa ceva. procesul poate dura vreo 6 luni minim pana la prima sentinta care trebuie ulterior facuta definitiva si mai ia inca vreo 2 luni. Si stai asa ca e posibil si reclamatul sa conteste si sa aibe obiectii poate chiar fictive

poti sa incerci ca sa vezi cum e , dar daca esti eventual minor nici nu stiu cum ar trebui facut. Si respectivul o fi minor

#31
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
suna frate la okazii si-i vor inchide contul lu'ala...macar altii nu o vor mai pati......oricum banii raman nerecuperati...

cand vinzi, fa-o la utilizatori cu minim 15 calificative pe site, si mai ales sa le aiba pozitive.....okazii a devenit aproape cel mai sigur site care exista....

ai garantia de livrare..adera la ea, si vei avea siguranta restituyirii banilor....

#32
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
nu mai aberati, nu obliga nimeni pe nimeni prin lege sa ridice un produs comandat pe internet.
ba mai mult, il poti refuza si returna in 10 zile (si parca termenul a fost crescut la 30) fara niciun motiv, chair daca l-ai ridicat.
nu ai ce plangere sa faci decat la okazii caer ii va suspenda contul, lucru care il va durea pe ala drept in fund
greseala a fost a ta si numai a ta, nu trebuia sa trimiti la unu cu zero calificative. in cel mai rau caz ii ceri banii de transport in avans si plata coletului la livrare.

Edited by onlyone, 08 November 2013 - 21:55.


#33
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 onlyone, on 08 noiembrie 2013 - 21:45, said:

nu mai aberati, nu obliga nimeni pe nimeni prin lege sa ridice un produs comandat pe internet.
ba mai mult, il poti refuza si returna in 10 zile (si parca termenul a fost crescut la 30) fara niciun motiv, chair daca l-ai ridicat.
aia e la persoane juridice

#34
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

 adelina16, on 07 noiembrie 2013 - 16:20, said:

Eu de exemplu am luat o teapa tot asa anul trecut pe alt site
Tot anul trecut am trimis ok si totul a fost ok unui tepar care nu ridica colete si avusese vreo 3 conturi cu negative o gramada. Nu ridica colete pe motive idioate, se razgandea dupa tranzactie, punea conditii idioate, etc. In fine aflasem dupaia ca mai tinusem legatura cateva luni. Eu fusesem aproape singura care nu luseam teapa si-i dadusem apoi si pozitiv. Nu mai zic ca ma pusese sa-i fac film cum pun produsele in colet, cum am facut coletul, scan dupa factura de la posta. Tocmai el un tepar.

Posted Image
Ce fel de filme ai mai facut pentru el ?

Posted Image

#35
AlexandruSt

AlexandruSt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.03.2014
trebuie facuta o plangere catre site dupa care o plangere catre instanta, dar nu cred ca merita pt 52 lei sa cheltui mult mai mult.





www.infiintamfirmerapid.ro

#36
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

 dorurad, on 07 noiembrie 2013 - 15:36, said:

+1. vezi ca era unu care se lauda ca e asasin pe aici...

Mai era si unul care se lauda ca face bombe si acum e la racoare.

ON: Nu ai pentru ce sa reclami. Nu exista nici o lege care sa te oblige sa ridici un colet.

Edited by AMETHIST, 13 March 2014 - 13:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate