Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Softpedia Photo News

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
1429 replies to this topic

#19
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
https://www.sonyalph...organic-sensor/

#20
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
https://digital-phot...out-highlights/

#21
gabbar

gabbar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.11.2008

View PostReactor2015, on 21 octombrie 2019 - 19:19, said:



Foarte interesant! Inseamna daca fotografiez de ex. in contralumina o sa am o expunere corecta in toate zonele cu DR echilibrat? Am inteles bine?

#22
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
^You’ll instead be able to focus entirely on other aspects of photography: color, composition, lighting, and more.." Pai si noi ce o sa mai dezbatem aici? Adio hdr, pseudo hdr, expunere, dr, pentax vs. altii, canon is doomed,...

Nu zic nimic despre dimensiunea senzorului, rezolutie.

#23
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View PostReactor2015, on 21 octombrie 2019 - 19:19, said:


Tehnologie sortita sa moara mare speranta, ca si aia cu senzorul organic si echipa nationala de fotbal a romaniei :)

#24
gabbar

gabbar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.11.2008

View Postcrokodilu, on 22 octombrie 2019 - 08:05, said:

^You’ll instead be able to focus entirely on other aspects of photography: color, composition, lighting, and more.." Pai si noi ce o sa mai dezbatem aici? Adio hdr, pseudo hdr, expunere, dr, pentax vs. altii, canon is doomed,...

Nu zic nimic despre dimensiunea senzorului, rezolutie.

Chiar, la aspectele aceastea nici nu m-am gandit. Ai dreptate, tot ce insamna creatie dispare, unde va fi motivatia de a face ceva altfel?

#25
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
România reprezentata la celebrul Paris Photo 2019, de artista Olivia Mihălțianu și Galeria Anca Poterașu

#26
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Early 2020 avem upgrade la Nikon D750. Probabil se va numi D760.

#27
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nici Nikon nu respiră prea bine.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/74oWUeRb65k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Eu unul am incetat sa il mai urmaresc pe Tony Northrup cand a inceput sa explice sfatos cum ca a folosi obiective FF pe APS-C iti va oferi o calitate mai proasta a imaginii decat daca ai folosi obiective dedicate APS-C... In 2019...

#29
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Pe mine Tony N. m-a pierdut complet in momentul cand a inceput sa posteze astfel de comparatii:

Attached File  tony_n_01.jpg   620.61K   7 downloads

Adica nu stiu cum a reusit sa obtina o poza atat de slaba in dreapta. Probabil a redimensionat poza la 300%-400% si a pus compresia JPEG-ului la 25% ?
Penibil.

Nu cred ca este atat de slab pe foto, il suspectez de partinire. Poate ca primeste si ceva sponsorizari.

Edited by katran, 21 November 2019 - 12:10.


#30
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Oameni buni, important este dacă e sau nu e așa cum spune el.
Nu sunt fanul lui, ba dimpotrivă dar informațiile sunt reale cu privire la Nikon.
Faptul că am pus link cu ăsta e pur și simplu, e un mijloc de transmitere al informației și nimic mai mult.
Ba chiar recomand să dați skip pentru bălăriile lui specifice :) Eu așa fac la toți.
Nu prea există vloger din ăsta care să fie obiectiv.

#31
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Care informatii cu privire la Nikon? (nu mai urmaresc clown-ul, fa un rezumat te rog).

Dpmdv, singurele informatii relevante cu privire la Nikon se gasesc aici (pagina 69 cred ca e cea mai interesanta, desi nu ma prea pricep la economie):
https://www.nikon.co...konreport_e.pdf

#32
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Păi au recunoscut singuri că le scade cota de piață și în 2020. Ca au micșorat numărul de salariați. Ca nu mai investesc la fel de mult în R&D. Că divizia foto merge pe pierdere.

#33
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
In acelasi timp au o divizie destul de mare (precision) care e in crestere continua, au multi ani de profitabilitate in divizia foto (2020 va fi primul an in care vor fi pe pierdere si din cate stiu, doar ei si Canon au fost pe profit in ultimii 4-5 ani).

De asemenea, se spera ca piata foto se va stabiliza undeva la 4 milioane de camere vandute pe an in 2021/2022 (de la 12+ in urma cu 7 ani? yikes) asa ca majoritatea firmelor vor trebui sa se micsoreze, vor nu vor. Si da, asta inseamna micsorat numar de salariati, redus bugete R&D, inchis fabrici si scos produse mai rar :D.

Finalmente, Nikon are un istoric lung de a tine un business pe picioare pentru a-l aduce la profitabilitate (vreo 10 ani divizia de foto a tinut divizia Precision in timp ce aceasta pierdea bani).

Ca atare, titluri de genul "Nikon is Dying" (sau Olympus samd) sunt cel mult clickbait.

#34
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostStefanSC, on 21 noiembrie 2019 - 18:59, said:

Ca atare, titluri de genul "Nikon is Dying" (sau Olympus samd) sunt cel mult clickbait.
Hm, se intoarce roata..sau visez eu ..frumos?!

#35
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Asta nu are cum sa fie un vis frumos, fii serios.

#36
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postcrokodilu, on 21 noiembrie 2019 - 23:00, said:

Hm, se intoarce roata..sau visez eu ..frumos?!
Roata se intoarce pentru toti. E miscarea generala a pietii si nu pare ca se va opri Posted Image.

Asa ca pe viitor va trebui sa se obisnuiasca si Canikonisti si utilizatorii de Sony samd cu lansari de body-uri o data la 2-3 ani si 1 obiectiv pe an. Din punctul asta de vedere, Pentax deja are experienta Posted Image.

Edited by StefanSC, 22 November 2019 - 12:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate