Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Plafon 65,000 euro/TVA

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mironalex

mironalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.11.2013
Buna seara!

Am decis sa deschid topic nou pentru ca tot cautand nu am gasit nimic care sa ma ajute pe situatia mea. Am de cativa ani un PFA pe IT (cod CAEN 6201/+ similare). In octombrie 2013 am depasit plafonul de 65,000 euro (adica 220,000 lei). Acum voi fi nevoit (intre 1-10 ale acestei luni) sa ma declar platitor in scopuri de tva - inregistrarea in scopuri de tva prin depasire plafon.

Problema pe care cred eu ca o intampin este urmatoarea - toti banii pe care i-am primit (cei putin peste 220,000 lei - ii primesc totusi in dolari) au venit in Paypal de la diverse firme din SUA (afara UE) pentru diverse servicii web/design/soft, chiar si servicii publicitate/afiliere. Practic la final de luna primesc in cont de la diferite firme bani, prin Paypal. Nu am facturi sau altceva (sau eu nu stiu).

Intrebarea mea - din moment ce de la 1 decembrie 2013 voi inregistrat ca platitor de TVA, voi fi nevoit sa platesc TVA-ul din buzunarul meu? Firmele cu care colaborez imi trimit sume fixe, cu siguranta nu am cum sa le cer TVA sau orice altceva. Firmele respective imi trimit banii direct prin Paypal. Una dintre firme este similara Google Adsense. Altele sunt de afiliere (totusi din SUA). Spre exemplu, sa presupunem ca fac un comision de $10 pe o vanzare facuta, cu siguranta firma respectiva din SUA nu-mi trimite si TVA-ul respective ca eu la randul meu sa-l platesc la stat.

S-a confruntat cineva cu asa ceva? Este necesar sa-mi schimb codul CAEN? Ma refer doar la cei care s-au confruntat cu depasirea plafonului?

P.S. In documentele pe care trebuie sa le dau pentru inregistrare in scopuri de tva prin depasire plafon scrie si asa - declaratie pe propie raspundere ca nu desfasoara activitati scutite de tva. Acum, in cazul meu, sunt scutit sau nu? Ori, dau din buzunar banii respectivi?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Firmele nefiind in UE, nu tai factura cu TVA.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă firma plătitoare de servicii e străină, şi ex-EU pe deasupra, se cheamă că faci export. În cazul ăsta TVA-ul (dacă există) ar trebui să se recupereze.

#4
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Ce facturi ? Nu auziti ca omul nu taie ? Primeste bani in cont pur si simplu . Posted Image

View Postmironalex, on 06 noiembrie 2013 - 21:59, said:

Practic la final de luna primesc in cont de la diferite firme bani, prin Paypal. Nu am facturi

In sfarsit , sa ii raspunda cineva specilizat ca nu prea mai pricep nimic .

Edited by mihai!, 06 November 2013 - 22:27.


#5
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Cum dracu' sa platesti taxe la stat cand primesti banii doar prin Paypal?

#6
mironalex

mironalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.11.2013
Multumesc pentru raspunsurile rapide. Sunt in dubii in mare parte pentru ca am intrebat mai multi contabili, raspunsurile fiind ambigue, diferite unul de altul.


Chiar daca risc sa repet, voi explica mai pe larg situatia (daca vor mai fi persoane in cazul meu - sper sa gaseasca aici un raspuns) - firmele cu care colaborez sunt din SUA (multe firme de publicitate). Ex: Chitika (firma asta este inregistrata in SUA - Westborough, Massachusetts). Eu m-am inregistrat la ei, am pus reclama pe diverse site-uri personale, iar pentru fiecare click in parte ei imi ofera o suma de bani in dolari. In fiecare luna primesc in cont banii (in dolari) totalizand tot ce am castigat in luna trecuta. Primesc banii direct in Paypal. Nu am facut factura vreodata, nici nu m-a interesat. Nici nu as stii cum.

Tinand cont ca am depasit plafonul si urmeaza zilele astea sa ma inregistrez ca platitor de tva (pentru depasire plafon), am inceput sa ma stresez si sa caut.


Anul acesta spre exemplu nu am lucrat cu Google Adsense. Din cate am citit, Google Adsense Irlanda iti ofera posibilitatea sa-ti iei TVA-ul inapoi, asta probabil dupa ce-l dai la stat in prealabil. Google Adsense (companie si cu sediul in UE - Irlanda) spune clar ca plateste TVA-ul pentru mine - https://support.goog...r/1322031?hl=ro (În conformitate cu prevederile acordului dvs. cu Google, serviciile furnizate sunt supuse mecanismului de taxare inversă şi, prin urmare, plata TVA revine destinatarului facturii, Google Ireland, conform articolului 196 din Directiva Consiliului 2006/112/CE)

Din pacate nu lucrez cu compania Google Adsense, ci cu altele din strainatate (afara UE - din SUA).


@mihaicozac tva-ul daca exista, ar trebui sa fie recuperat de la mine? Ori statul sa-l recupereze de la compania respectiva? Una dintre companiile cu care lucrez este clar din SUA, alta are adresa in Delaware. Altele tot prin SUA.

@Gonthar iau raspunsul ca pe o gluma, fireste. Toate sumele din Paypal sunt raportate statului roman. Si la o adica, datoram cel putin 16% pentru sumele pe care le primim, indiferent de modalitatea de incasare.


Repet, scriu aceste lucruri pentru ca sunt sigur ca se afla si altii in situatia mea, dar si pentru ca eu sunt confuz in legatura cu aceste lucruri. N-as vrea sa platesc inutil 24% tva la stat din buzunar, iar la o adica nici nu as vrea sa platesc amenzi usturatoare la diverse controale.

#7
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View Postmironalex, on 06 noiembrie 2013 - 22:38, said:

@Gonthar iau raspunsul ca pe o gluma, fireste. Toate sumele din Paypal sunt raportate statului roman.
Poftim?????

#8
Whiteboy2010

Whiteboy2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 27.05.2010
Dvs. platiti deja 24% statului roman, fiindca acei bani pe care-i primiti din SUA, ii folositi pt. a cumpara produse de pe piata romaneasca, pentru care platiti TVA. Doriti sa platiti statului 48% din munca Dvs.?!

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Cat timp nu facturezi mai poti sa o lasi sa mearga asa.
E scutit exportul de servicii daca e asociat exportului de bunuri (sau asa am inteles la prima citire): http://static.anaf.r...m#_Toc304299937

#10
mironalex

mironalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.11.2013
@neagu_laurentiu oricum ma voi inscrie ca platitor de TVA. Ideea e, dau sau nu TVA din buzunar? In cazul in care nu, cum demonstrez ca nu trebuie sa dau?

In legatura cu facturile - daca eu ma inregistrez pe un site si primesc sume lunare, ce factura ar trebui eu sa fac? Chiar nu ma pricep. Mi-am facut PFA doar ca sa fie totul legal, insa nu ca sa invat economie. Din cate observ, statul este total dezinteresat sa puna la punct o baza de informare solida cu acest domeniu/intrebarile aferente.


In concluzie, orice ajutor e bun. Ar fi si mai bine daca mi-ar scrie cineva care a trecut printr-o situatie similara..

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
mironalex, tu ai contabil la acel pfa? El ce spune?

#12
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Eu am avut acum cativa ani un site si scoteam cateva sute de parai pe luna prin Adsense...Banii ii luam prin Western Union, nu m-a intrebat nimeni "de sanatate", nu am facut PFA, nu am declarat nimic la stat. Stiu pe cineva care la fel facea site-uri, le monetiza si se lauda cu castiguri de pana la 10.000 de dolari pe luna. Nici asta nu cred ca platea nimic la stat. Mai stiam si o tipa care primea mii de dolari din videochat, nici ea nu platea taxe sau alte din astea.
Stiu pe un tip insa care face SEO si are PFA si plateste taxe ptr. ca lucreaza cu clienti romani, aia insista pe factura asa ca nu prea are cum sa se fofileze. Dar a mai facut SEO si ptr. unii din strainatate, aiai ii trimiteau direct banii, pe aia nu ii mai declara.

#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postneagu_laurentiu, on 06 noiembrie 2013 - 23:01, said:

Cat timp nu facturezi mai poti sa o lasi sa mearga asa.
Da, pana te ia guvernul la puricat, venituri nedeclarate & stuff.
Nu platesti TVA, dar TU trebuie sa emiti facturi cu TVA 0% pentru sumele primite. Vorbeste cu un contabil sa te instruiasca, ii platesti 1-2 ore de consultatie.

#14
mironalex

mironalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.11.2013
Multumesc pentru raspunsuri.

@Gabi_B_HD nu am contabil (momentan) pentru ca nu am avut nevoie, fiind sub limita plafonului anii trecuti. Am declarat banii facuti la stat, am platit taxe si cam atat. Am intrebat cativa contabili si tot ce mi s-a spus a fost ca trebuie sa platesc taxe + tva la stat, doar ca pot deduce diverse chestii care le cumpar pentru tva. De la fisc am primit o hartie cu documentatia necesara pentru inregistrarea in scopuri de tva pentru depasire plafon unde scrie clar - declaratie pe propie raspundere, ca nu desfasoara activitati scutite de tva. Nefiind contabil, nu inteleg daca facturile cu TVA 0% sunt scutite de tva sau nu, ori declar pe propie raspundere o prostie mai mare ca mine?!

@Gonthar sunt mai mult ca sigur ca-n cazul unor sume relativ mari ($65,000+), statul sta la panda sa te jupoaie. Poate n-o face la sume mici (sute de dolari), dar la sume mai mari tot te amendeaza/te jupoaie la un moment dat.

@Quantum mersi pentru raspuns. Eu am declarat pana acum tot ce am facut si am platit taxe (16% + 5.5% sanatate + pensia aia lunara). Nu am facut pana acum facturi (voi ajunge la o firma de contabilitate pana la urma - stiti vreuna buna?). Nu am stiut/crezut ca e necesar, atat timp cat nu primesc bani din Romania si mi-am declarat tot ce am avut de declarat la stat si am platit taxe. Acum, pentru cei care se pricep si au mai fost in cazul meu - daca eu primesc bani de la o firma prin Paypal, fac factura pentru banii aia cu TVA 0% si tot eu tin factura? La minimul de economie pe care-l stiu, factura se trimite celui care urmeaza sa-ti dea banii/sau deja ti-a dat suma respectiva.

Imi poate recomanda cineva o firma de contabilitate cu care sa pot sa iau legatura (si pe internet), contra cost, care sa ma lumineze in legatura cu acest aspect? Exista vreun text de lege oficial pe ANAF unde spune clar ca pentru tranzactii de genul (cum am prezentat in textul initial) trebuie sa pun TVA 0% si statul ma crede pe cuvant?



Multumesc!
O zi buna,

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View PostQuantum, on 07 noiembrie 2013 - 09:10, said:

Da, pana te ia guvernul la puricat, venituri nedeclarate & stuff.
In teorie ai dreptate. Realitatea nu e chiar ca-n teorie fiindca sistemul nu e pus la punct.

View PostQuantum, on 07 noiembrie 2013 - 09:10, said:

Nu platesti TVA, dar TU trebuie sa emiti facturi cu TVA 0% pentru sumele primite.
Asa e la exportul de bunuri si servicii asociate. La serviciile ce nu se incadreaza nu cred ca mai e asa (in codul fiscal nu am gasit).

View Postmironalex, on 07 noiembrie 2013 - 09:43, said:

fac factura pentru banii aia cu TVA 0% si tot eu tin factura?
Asa spune aici: http://infotva.manag...turam-6227.html

#16
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008
esti in ilegalitate si e destul de serioasa infractiune pe care o faci la valoarea asta .e de parnaie.

Edited by chinaman, 07 November 2013 - 16:28.


#17
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View Postmironalex, on 06 noiembrie 2013 - 22:38, said:

Toate sumele din Paypal sunt raportate statului roman. Si la o adica, datoram cel putin 16% pentru sumele pe care le primim, indiferent de modalitatea de incasare.
Isn't he adorable? Posted Image

#18
dann778

dann778

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.06.2009

View Postmironalex, on 06 noiembrie 2013 - 21:59, said:

. In octombrie 2013 am depasit plafonul de 65,000 euro (adica 220,000 lei). Acum voi fi nevoit (intre 1-10 ale acestei luni) sa ma declar platitor in scopuri de tva - inregistrarea in scopuri de tva prin depasire plafon.
Pai cum ai depasit plafonul daca tu nu facturezi? Tva-ul tre sa il platesti la valoare facturilor emise

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate