Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Emigrare...pro si contra

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#1
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
Am deschis acest subiect in speranta ca vom vorbi deschis despre motivele care ne fac sa emigram sau dimpotriva suntem adeptii nationalismului indiferent de starea noastra precara, care ar fi ea,morala sau financiara. Din start pot spune ca sunt adeptul schimbarii,chiar daca asta implica parasirea locului natal. Traim intr-o lume globalizata, unde treptat frontierele vor exista doar pe harti, o lume in care circulatia libera,cu unele exceptii, va deveni o realitate. Atunci se pune intrebarea...sa emigram sau sa ramanem in locul in care ne-am nascut? Pro sau contra, emigrarii?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Nu stiu ce atata dezbatere ! Cine vrea si poate pleaca iar cine nu va sta aici. Restul e cancan. Si neinteresant pentru ambele parti ca oricum fac ce vor.

Edited by neagu_laurentiu, 06 November 2013 - 21:59.


#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 lukas43, on 06 noiembrie 2013 - 21:54, said:

Am deschis acest subiect in speranta ca vom vorbi deschis despre motivele care ne fac sa emigram sau dimpotriva suntem adeptii nationalismului indiferent de starea noastra precara, care ar fi ea,morala sau financiara. Din start pot spune ca sunt adeptul schimbarii,chiar daca asta implica parasirea locului natal. Traim intr-o lume globalizata, unde treptat frontierele vor exista doar pe harti, o lume in care circulatia libera,cu unele exceptii, va deveni o realitate. Atunci se pune intrebarea...sa emigram sau sa ramanem in locul in care ne-am nascut? Pro sau contra, emigrarii?

Românii
  • ori emigrează,
  • ori nu se mai victimizează şi lasă capra vecinului în pace, şi în schimb pun mâna să construiască ceva ca societate, împreună
Alternativa românilor e să continue ca şi până acum:
  • să stea ca legumele,
  • să se lase călcaţi în picioare,
  • să aleagă mereu "răul mai mic" şi
  • în general să improvizeze cu singurul scop de a supravieţui. Românii sunt cei mai buni la cârpit, de la o priză, până la întreaga societate


#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Depinde de vârstă şi ce aşteptări ai de la viaţă. Eu am plecat la 42 de ani din Ro şi sentimentele sunt împărţite, pe de o parte îmi pare rău, pe de altă parte, când văd direcţia în care a apucat-o ţara, mă felicit că am făcut acest pas. Sunt convins că în următorul an cel puţin 1 milion de persoane vor mai părăsi ţara, în primul rând oameni de valoare.

#5
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Esti constient ca vor veni ultrasii nationalisti de pe topicul celalalt si te/ne vor acuza iar de prostitutie, nu? :)
Sincer, consider ca orice om e liber sa munceasca si sa traiasca unde se simte el bine. Nu iti poti alege locul unde te nasti, dar poti alege unde sa-ti traiesti viata. Inteleg f bine argumentele celor care propovaduiesc nationalismul desantat, dar atata timp cat nu pot lupta pana la 70 de ani pt o schimbare in tara mea, iar apoi sa apas pe un buton si sa dau reset, sa ma intorc la 25 de ani si sa ma bucur de rezultatele luptei mele, n-am sa stau in Romania doar din patriotism. Exista multe alte moduri de a-ti demonstra patriotismul si iubirea de tara. In concluzie, pro emigrare, daca asta te implineste din toate punctele de vedere.

#6
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

 neagu_laurentiu, on 06 noiembrie 2013 - 21:59, said:

Nu stiu ce atata dezbatere ! Cine vrea si poate pleaca iar cine nu va sta aici. Restul e cancan. Si neinteresant pentru ambele parti ca oricum fac ce vor.
Pentru ca multi sunt indecisi...O hotarare gresita cand faci o relocare a unei familii intregi, de exemplu, poate fi o drama. Unii fac pasul din disperare, apoi isi dau seama ca nu trebuia. Iar uneori regretele sunt tarzii. De aceea discutiile isi au rostul. Unii vor gasi unele raspunsuri, unii poate nu.... Conteaza ajutorul dat, in orice mod ar fi acesta. Trebuie sa invatam sa ne ajutam semenii... Sa invatam sa fim uniti in orice parte a lumii suntem, sau la noi acasa...

Edited by lukas43, 06 November 2013 - 22:19.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 lukas43, on 06 noiembrie 2013 - 22:18, said:

Pentru ca multi sunt indecisi...
In viata reusesc cei hotarati. Restul mai pe la si altii.
Apoi daca vin si spun o balarie nu am pretentia sa fiu si luat in seama. Pe topicuri profesionale e simplu, vorbim de notiuni tehnice/matematice/exacte. In materie de pareri e dificil de scos adevarul.

Edited by neagu_laurentiu, 06 November 2013 - 22:22.


#8
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

 Lowrider, on 06 noiembrie 2013 - 22:07, said:

Esti constient ca vor veni ultrasii nationalisti de pe topicul celalalt si te/ne vor acuza iar de prostitutie, nu? Posted Image
Sincer, consider ca orice om e liber sa munceasca si sa traiasca unde se simte el bine. Nu iti poti alege locul unde te nasti, dar poti alege unde sa-ti traiesti viata. Inteleg f bine argumentele celor care propovaduiesc nationalismul desantat, dar atata timp cat nu pot lupta pana la 70 de ani pt o schimbare in tara mea, iar apoi sa apas pe un buton si sa dau reset, sa ma intorc la 25 de ani si sa ma bucur de rezultatele luptei mele, n-am sa stau in Romania doar din patriotism. Exista multe alte moduri de a-ti demonstra patriotismul si iubirea de tara. In concluzie, pro emigrare, daca asta te implineste din toate punctele de vedere.
Deja mi-am facut incalzirea acolo.... As fi vrut sa pot alege unde sa ma nasc. Din pacate nu sta in puterea noastra, a nimanui. Stiu doar ca n-as fi vrut sa ma nasc aici. Mentalitatea romanului e una gresita...de aceea credinta mea ramane ca lucruri vitale nu se vor schimba niciodata aici. Degeaba facem trotuare rulante sau plantam palmieri,pentru ca tot aceiasi rupti in cur vom ramane. Sansa cat de mica exista in cei care au plecat si poate intr-o mica masura vor putea schimba o particica din mentalitatea noastra perimata... In rest, potopul...

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 lukas43, on 06 noiembrie 2013 - 22:27, said:

Deja mi-am facut incalzirea acolo.... As fi vrut sa pot alege unde sa ma nasc. Din pacate nu sta in puterea noastra, a nimanui. Stiu doar ca n-as fi vrut sa ma nasc aici. Mentalitatea romanului e una gresita...de aceea credinta mea ramane ca lucruri vitale nu se vor schimba niciodata aici. Degeaba facem trotuare rulante sau plantam palmieri,pentru ca tot aceiasi rupti in cur vom ramane. Sansa cat de mica exista in cei care au plecat si poate intr-o mica masura vor putea schimba o particica din mentalitatea noastra perimata... In rest, potopul...
Am observat un paradox la români totuşi.

Cât timp sunt izolaţi, au o mentalitate foarte curăţită de gunoaie.

Românii devin jeguri de oameni atunci când sunt mai mulţi de 1 la un loc.

Vorbesc dpv statistic acum, ca şi tine - bineînţeles că excepţii (sub 50%-1) există.

#10
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

 mihaicozac, on 06 noiembrie 2013 - 22:01, said:

Depinde de vârstă şi ce aşteptări ai de la viaţă. Eu am plecat la 42 de ani din Ro şi sentimentele sunt împărţite, pe de o parte îmi pare rău, pe de altă parte, când văd direcţia în care a apucat-o ţara, mă felicit că am făcut acest pas. Sunt convins că în următorul an cel puţin 1 milion de persoane vor mai părăsi ţara, în primul rând oameni de valoare.
Deci acum esti fericit ca ai luat aceasta decizie. Asta ma bucura. Ti-ai ascultat instinctul si s-a dovedit un succes. Vor pleca in continuare de aici, dar sa fim realisti ca va fi o pierdere reala pentru Romania. Este tara noastra in care ne-am nascut, dar nu mai ofera nimic, de vreme ce am devenit o colonie. Nu ma consider las pentru ca vreau sa simt viata putin altfel, nu doar supravietuire,cum este aici. Nimeni nu e stapan pe viata noastra si merita sa o traim asa cum credem noi ca este mai bine.

 OriginalCopy, on 06 noiembrie 2013 - 22:31, said:

Am observat un paradox la români totuşi.

Cât timp sunt izolaţi, au o mentalitate foarte curăţită de gunoaie.

Românii devin jeguri de oameni atunci când sunt mai mulţi de 1 la un loc.

Vorbesc dpv statistic acum, ca şi tine - bineînţeles că excepţii (sub 50%-1) există.
Acum eu vorbesc din punctul meu de vedere...Prefer inzecit sa lucrez doar cu nemtii, decat sa am de-a face cu romanii de acolo. Viata din Spania m-a facut sa simt dezbinarea romanilor.

#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
De fapt ar trebui definit termenul de emigrare, care se referă la cărăbănitul peste mări şi ţări, de obicei pe alt continent, rupând mai toate legăturile cu ţara de origine. În interiorul UE, mişcarea forţei de muncă de la o ţară la alta e ceva obişnuit, nu ar trebui să se considere propriu-zis emigrare. În cazul meu, în 8 ore sunt înapoi la Cluj, fac drumul ăsta de 5-6 ori pe an. Sunt foarte mulţi care pleacă, muncesc, strâng ceva bani şi se întorc acasă, asta nu e emigrare, doar muncă afară.

Edited by mihaicozac, 06 November 2013 - 22:55.


#12
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
90% din cei plecati sau care urmeaza sa plece se bat cu pumnu in piept ca vai Romania tara de kkt. Dupa 3 luni petrecuti afara ii auzi cum plang dupa "Romania tara lor de suflet", mi-e scarba de astfel de oameni.

E stiut testat si verificat, daca emigrezi vei fi doar un emigrant, cu tot ce inseamna asta la pachet. De integrat (in adevaratul sens al cuvantului) in respectiva societate o sa se integreze doar copii tai care ii nasti acolo. In rest, te minti ca traiesti o viata buna (in realitate cu frica in cur sa nu te dea afara sau sa gresesti cu ceva) si ai vise umede cu Romania.

#13
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 Blue_Ivy, on 06 noiembrie 2013 - 22:57, said:

E stiut testat si verificat, daca emigrezi vei fi doar un emigrant, cu tot ce inseamna asta la pachet. De integrat (in adevaratul sens al cuvantului) in respectiva societate o sa se integreze doar copii tai care ii nasti acolo. In rest, te minti ca traiesti o viata buna (in realitate cu frica in cur sa nu te dea afara sau sa gresesti cu ceva) si ai vise umede cu Romania.
Testat si verificat de tine? Chiar ma miram ca inca nu au aparut  refularile si frustrarile pe aici. Bine ai venit :)

#14
Pragheza_Gotica

Pragheza_Gotica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 05.10.2012
Uite eu sunt plecata de ceva timp. Cred ca e important sa vezi orice experienta afara ca pe o imbogatire a cunostintelor, a sufletului. Strainatatea te schimba. Daca in bine sau in rau, depinde foarte mult de tine. Unele schimbari sunt instantanee, altele cer mai mult timp.

Eu zic sa n-o iei ca pe un exil daca pleci, ci ca pe o experienta. La urma urmei te poti intoarce oricand acasa, sau incerca alta tara. Cu cat te integrezi mai mult cu atat ai mai multe posibilitati, nu stai la mana angajatorului daca e la o adica.

Si mai ales sa ti se rupa in 14 de ce zic altii, mai ales romani, fie ramasi acasa fie intalniti acolo. Daca pleci tradezi tara, daca te intorci esti un ratat, sunt oameni cu care nicicum nu e bine. Trebuie ignorati si sa nu pui la suflet in nici un caz. Daca ar fi fericiti si multumiti nu ar avea veninul necesar unor asemenea comentarii.

#15
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Tara in care locuiesc acum mi-a oferit mai multe drepturi si ajutor, copil si emigrant fiind decat tara mea natala. Deci ce motive as avea sa ma reintorc acolo? Nu vreau sa fiu rautacios cu tara mea, dar asta este adevarul, si cei ce au plecat stiu asta.

Romania imi place sa vin sa o vizitez 2-3 luni si sa plec. Nu e de stat. Sunt tratat cu scarba in spitale, magazine si banci. Peste tot este un peisaj trist si lipsit de viata. Parca li se citeste durerea si amaraciunea in ochi, oamenilor.

Edited by PlasticBoy18, 06 November 2013 - 23:33.


#16
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

 lukas43, on 06 noiembrie 2013 - 22:18, said:

O hotarare gresita cand faci o relocare a unei familii intregi, de exemplu, poate fi o drama.
in multe cazuri este o drama, totul este sa ai taria sa treci peste ea, inceputul poate sa fie de multe ori dificil, mai ales ca pleci cu speranta de a gasi o viata mai buna

 Blue_Ivy, on 06 noiembrie 2013 - 22:57, said:

E stiut testat si verificat, daca emigrezi vei fi doar un emigrant, cu tot ce inseamna asta la pachet.
si ce daca, doar asta ai stiut de cand ai plecat de acasa

 Blue_Ivy, on 06 noiembrie 2013 - 22:57, said:

in realitate cu frica in cur sa nu te dea afara
sa fim seriosi, in 6 - 10 ani esti cetatean cu drepturi depline al respectivei tari

#17
Pragheza_Gotica

Pragheza_Gotica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 05.10.2012

 dan210, on 06 noiembrie 2013 - 23:47, said:

in multe cazuri este o drama, totul este sa ai taria sa treci peste ea, inceputul poate sa fie de multe ori dificil, mai ales ca pleci cu speranta de a gasi o viata mai buna

Inceputul este dificil si e important mai ales la inceput sa "plonjezi" in cultura noii tari si sa te detasezi de cea de acasa, nu sa vrei sa ai in strainatate tot ce aveai in Romania.
Stiu destui romani care trimit acasa dupa oale cu sarmale o data la doua saptamani si primul lucru cand s-au mutat a fost sa-si instaleze Dolce sa vada ce vedeau acasa. Asa nu te adaptezi in vecii vecilor.

 PlasticBoy18, on 06 noiembrie 2013 - 23:31, said:

Tara in care locuiesc acum mi-a oferit mai multe drepturi si ajutor, copil si emigrant fiind decat tara mea natala. Deci ce motive as avea sa ma reintorc acolo? Nu vreau sa fiu rautacios cu tara mea, dar asta este adevarul, si cei ce au plecat stiu asta.

Romania imi place sa vin sa o vizitez 2-3 luni si sa plec. Nu e de stat. Sunt tratat cu scarba in spitale, magazine si banci. Peste tot este un peisaj trist si lipsit de viata. Parca li se citeste durerea si amaraciunea in ochi, oamenilor.

Din pacate subscriu la ambele argumente. Cand vin in Romania imi trebuie cateva zile de "desensibilizare" fiindca m-am dezobisnuit de urlete, marlanie, nesimtire, violenta abia mascata. Daca n-as avea familie chiar ca n-as avea de ce sa vin.

#18
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Uite chiar azi am dat peste aceasta scrisoare: http://voxpublica.re...oare-47183.html

 lukas43, on 06 noiembrie 2013 - 22:27, said:

Deja mi-am facut incalzirea acolo.... As fi vrut sa pot alege unde sa ma nasc. Din pacate nu sta in puterea noastra, a nimanui. Stiu doar ca n-as fi vrut sa ma nasc aici. Mentalitatea romanului e una gresita...de aceea credinta mea ramane ca lucruri vitale nu se vor schimba niciodata aici. Degeaba facem trotuare rulante sau plantam palmieri,pentru ca tot aceiasi rupti in cur vom ramane. Sansa cat de mica exista in cei care au plecat si poate intr-o mica masura vor putea schimba o particica din mentalitatea noastra perimata... In rest, potopul...

Da, numai ca vezi tu, nu umbla nici prin vest cainii cu covrigi in coada. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0kAxFZCV6xI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate