Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Ferma prepelite

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
krystann

krystann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.04.2013
Buna ziua , eu impreuna cu un prieten vrem sa ne deschidem o ferma sa spunem asa de prepelite.Eu personal sunt tehnician veterinar experienta 4 ani , am lucrat din clasa a 9 pana anul trecut in domeniu si acum vreau sa incerc sa intru la facultate.Doresc sa stiu si eu cu ce se mananca acesta "ferma" avem hala tot , ne trebuie doar niste ideei sau niste sfaturi,legat despre cresterea,inmultirea,hrana si vanzare oualor.In afara de piata unde as putea sa vand ouale..si asa mai departe
Ma refer la ferma avand peste 200 buc.
Dorim sa facem o afacere din toata treaba dar nu avem nevoie de profit mare vrem profit mic dar sigur.Doresc sa imi raspunda persoane care au sau au avut asa ceva ...
Multumesc

#2
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
200 buc nu e ferma . Sormea are 15 000 si abia spune ca-i ferma :)

#3
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
sper ca stii la ce te-nhami.....medic veterinar e altceva decat ce ai facut tu in liceu....nu reprezinta o simpla diploma.....ai sa vezi.....

#4
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Discuţiile despre creşterea prepeliţelor sunt aici.
Subiectul acesta, deschis în acceaşi zonă, îl voi muta la generalităţi, respectiv pe dezbateri; poate vă înteresează şi de acolo ceva puncte de vedere.

#5
krystann

krystann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.04.2013
HighClass - am zis si eu un numar asa sa spun ... iti dai seama ca nu ma arunc direct la 10 000 direct.
cephalophodes - intradevar , nu ma bazez eu mult pe chestia asta dar pe mine ma intereseaza cum as putea sa vand carnea sau omuale intr-un mod cat mai usor sa spun asa...

#6
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

 krystann, on 06 noiembrie 2013 - 17:32, said:

HighClass - am zis si eu un numar asa sa spun ... iti dai seama ca nu ma arunc direct la 10 000 direct.
cephalophodes - intradevar , nu ma bazez eu mult pe chestia asta dar pe mine ma intereseaza cum as putea sa vand carnea sau omuale intr-un mod cat mai usor sa spun asa...
Inainte de toate iti trebuie o piata de desfacare , si piata a cam devenit saturata de oua de prepelita , in plus le trebuie o furajare speciala , conditii climatice speciale ... destul de  dificil , ciclu de oare e cam de 1 an dupa care se schimba cu alta serie de prepelite

#7
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
200 de prepelițe le cresti intr-un raft de 1 metru pe 50cm cu 3etajere.  Ce zici tu de hala? In primul rand afacerea trebuie sa evolueze in funcţie de clienții care ii ai. Trebuie un furnizor de furaje cat mai aproape de locul cu pricina. Prepelițele sunt foarte rezistente la boli asta daca nu bagi pe toata lumea in locul in care le cresti. Nu au nevoie de niciun tratament!  Retine asta ca sunt multi care iti vor sugera sa bagi pastile in ele fara niciun motiv. Mai mor cateva la prima ouare si e ceva normal.  După un an trebuie sa intineresti lotul din 2 motive: scade productia si carnea devine prea tare (atoasa) In viata ta nu vei mai consuma carne si oua de prepelița :))

#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu cred ca e mare afacere cresterea prepelitelor.reorienteazate spre alta afacere ....cumpara energie de la hidroelectrica si vindeo mai departe...Posted Image

#9
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 b42kef, on 06 noiembrie 2013 - 17:56, said:

200 de prepelițe le cresti intr-un raft de 1 metru pe 50cm cu 3etajere.
Huh? Ce vorbesti.....Prepelitele sunt fiinte gingase, au nevoie de mult spatiu sa sa plimbe, sa se joace, pot fi foarte usor afectate de stress si aglomeratie...

#10
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011

 Gonthar, on 06 noiembrie 2013 - 18:23, said:


Huh? Ce vorbesti.....Prepelitele sunt fiinte gingase, au nevoie de mult spatiu sa sa plimbe, sa se joace, pot fi foarte usor afectate de stress si aglomeratie...
Omul vorbea despre o eventuala afacere nu de pasări de companie.  Ca il bagi la cheltuieli enorme cu migratia de toamnă,  de vara si le trebuie pașaport ca ele nu migreaza in U.E, se duc spre asia de nord. Daca ai creste porci le-ai cumpara si pădure cu ghinde?

#11
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 Gonthar, on 06 noiembrie 2013 - 18:23, said:

au nevoie de mult spatiu sa sa plimbe,
Si cum aduni ouale?

#12
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 b42kef, on 06 noiembrie 2013 - 18:30, said:

Omul vorbea despre o eventuala afacere nu de pasări de companie.  Ca il bagi la cheltuieli enorme cu migratia de toamnă,  de vara si le trebuie pașaport ca ele nu migreaza in U.E, se duc spre asia de nord. Daca ai creste porci le-ai cumpara si pădure cu ghinde?

Hai ca m-ai binedispus. Posted Image

@krisstan - principala si marea problema e desfacerea. Incearca o rezolvare macar partiala a acestei probleme, altfel eu zic sa nu te apuci. Bine, de la 200 de prepelite poti sa vinzi doar la rude, vecini si prieteni.
Si a doua mare problema (potentiala deocamdata) este ASOCIEREA. Acum va intelegeti bine, dar daca incepe sa iasa banul lucrurile pot degenera rapid. Crede-ma, nu esti primul...

#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu zic ca daca incepe sa NU  iasa banul incep adevaratele probleme ale asocieri...Posted Image
vb din proprie experienta.

#14
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Eu cred ca ori asa, ori invers f.rar sa mearga o asociere. F.rar !

#15
Alfa43

Alfa43

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2018
Slăbuț și descurajant!

#16
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
E bine că după 5 ani renaște topicul. Am crescut și eu cândva prepelițe, doar pentru familie. Prin 2002 se întâmpla asta.

#17
Alfa43

Alfa43

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2018
De ce ai renunțat?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate