Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Apple iPad mini 2

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#37
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

 filip.serban, on 11 decembrie 2013 - 16:16, said:

Hehe, sa fii sanatos. Mi-au adus-o sambata Posted Image.
La mine a ajuns luni dimineata la 8 jumate.

#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

 filip.serban, on 11 decembrie 2013 - 19:33, said:

Nu cred. Chiar si in SUA Mini 2 e mai scumpa decat Mini 1 anul trecut.
Eu cred ca e posibil. Astea aparute la noi acum nu par a fi aduse pe canale oficiale - la importatorul autorizat nu au aparut inca. Mai mult ca sigur sunt luate de prin vest prin intermediari.
Cand va apare la Apcom cred ca va fi mai ieftina. E la fel ca si cu telefoanele care apar prima data din piata gri.

#39
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 eiffel, on 12 decembrie 2013 - 09:13, said:

Eu cred ca e posibil. Astea aparute la noi acum nu par a fi aduse pe canale oficiale - la importatorul autorizat nu au aparut inca. Mai mult ca sigur sunt luate de prin vest prin intermediari.
Cand va apare la Apcom cred ca va fi mai ieftina. E la fel ca si cu telefoanele care apar prima data din piata gri.

Vezi ca o au toate magazinele mari  la acelasi pret: emag, altex, media galaxy, flanco. iStyle si Noumax, importatorii oficiali, o au la vanzare cu un ban mai mult. Astia nu au voie prin contract sa aduca qmarfa pe canale gri.

#40
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
iStyle stiu ca tin de Apcom - iar la ei pe site tableta inca nu a aparut.
Noumax nu apare la Apple pe site ca fiind distribuitor autorizat. Doar Apcom apare.

In fine mai vedem. Eu cred ca o sa scada dupa ce trece nebunia.

Dar poate veniti si cu ceva pareri despre ea ,daca tot o aveti...

#41
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 eiffel, on 12 decembrie 2013 - 11:26, said:

iStyle stiu ca tin de Apcom - iar la ei pe site tableta inca nu a aparut.
Noumax nu apare la Apple pe site ca fiind distribuitor autorizat. Doar Apcom apare.

In fine mai vedem. Eu cred ca o sa scada dupa ce trece nebunia.

Dar poate veniti si cu ceva pareri despre ea ,daca tot o aveti...

La mine, pe toate certificatele de garantie de la produsele Apple scrie iStyle si Noumax (a.k.a. Apcom si Iris).
http://goo.gl/KTNWyz

Legat de pareri, pot spune ca se misca excelent, si ca si mini-ul din prima generatie, este foarte usoara in comparatie cu un ipad din generatiile 2,3,4.  Se spune ca ecranul ar avea culori mai slabe, dar mie nu mi s-a parut. Caut niste timp sa compar mai multe dispozitive cu sau fara IPS. Oricum, claritatea imaginilor si a textului este exceptionala. Singura chestie ciudata a fost ca nu prea se intelege cu routerul TP-Link WR-1043ND (software stock). Internetul merge vreo 10 minute, dupa care pica, desi pe celelalte dispozitive merge bine. Cu alte routere merge (MSI RG54SE II si TP-Link WR841ND precum si cu Lumia 620 si iPhone 4S folosite ca hotspot). O sa mai scriu pe parcurs daca mai gasesc ceva probleme. Ca idee, imi vine sa vand iPad-ul gen. 3, sa mai pun ceva si sa mai iau un Mini 2. E mult mai practica si mai usor de folosit.

December, tie ti-a venit tableta?

Edited by filip.serban, 12 December 2013 - 12:21.


#42
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai IRIS e tot Apcom Posted Image S-au rebranduit acum cativa ani: http://store.apcom.r...renoi-i-35.html

Iar la Apple Romania apare doar Apcom  http://www.apple.com/ro/buy/

Hmmm, 1043 am si eu.

#43
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 eiffel, on 12 decembrie 2013 - 13:00, said:

pe certificatul de la mini 2 (proaspat desigilat0 vad ca scrie doar de IRIS:
[ https://i.imgur.com/Kfl57Mv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La cel vechi scria si de iStyle.

Legat de router, am instalat aseara pe el DD-WRT, dar nu am apucat sa-l pun in retea. te tin la curent.

#44
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Tableta mea a ajuns de luni dimineata. Pe cutie scrie in maghiara, romana si engleza. Certificatul e ca al lui Filip Serban.
E A1489.

#45
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
December, s-o stapanesti sanatos, fara inlocuiri in service.

Update pentru Eiffel: Cu DD-WRT pe TP-Link WR-1043ND, Mini 2 merge excelent. Se pare ca era o problema cu firmware-ul routerului.

In alta ordine de idei, in timp ce testam reteaua, am ramas foarte surprins ca tableta asta, cat e ea de mica, are bass. Un bass profund, chiar daca sunetul nu este foarte puternic. Prin comparatie, iPad gen. 3 se aude ceva mai tare, dar are un efect de teava, iar Nexus 7 (2012) parca e aparat de radio de buzunar. Nu-mi exp;ic cum au reusit...

#46
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Sa tot asculti muzica :)
Pe Air vibreaza un pic bassul,pe spatele acestuia dar nu este deranjant.
Pe Mini se intampla la fel ?

#47
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 popascu, on 13 decembrie 2013 - 14:19, said:

Sa tot asculti muzica :)
Pe Air vibreaza un pic bassul,pe spatele acestuia dar nu este deranjant.
Pe Mini se intampla la fel ?
Nu, nu vibreaza. Probabil datorita nivelului mai mic al volumului. In niciun caz nu ascult muzica pe tableta :), iar cand ma uit la filme folosesc casti pentru a nu deranja. Am constatat pur si simplu intamplator.

#48
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008
Salut,

As vrea sa achizitionez si eu un Ipad Mini 2. Tot am citit mai multe review-uri si am inteles ca iOS 7 ocupa destul de mult spatiu si la varianta de 16 GB ajungi fara spatiu destul de repede pentru ca si aplicatiile pe iOS ocupa destul de mult. Insa varianta cu 32 GB mi se pare foarte scumpa pentru o tableta compacta, mai ales ca as vrea sa iau o varianta WI-FI + Cellular...care la Emag e peste 2900 RON.

Cei care v-ati luat tableta care varianta de memorie ati luat-o? Eu vreau sa o folosesc mai mult pt browsing, messenger, facebook, citit carti electronice, sa pun ceva poze pe ea, si poate 2 - 3 jocuri din astea 3D...dar mai mult asa sa vad cum se misca....ca nu prea am timp si rabdare sa ma joc. O sa mai pun cateva joculete din astea mai mici pt copii gen puzzle pt baiatul meu de 4 ani. Credeti ca ar ajunge varianta de 16 GB? Ideea e ca am un telefon Galaxy S2 si la asta m-am descurcat cu 16 GB si am pus si IGO cu harti offline la cateva tari din Europa de vest..dar nu am mai avut pana acum un iDevice si am inteles ca aplicatiile de iOS ocupa destul de mult spatiu.

Merci.

#49
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 laurcj, on 13 decembrie 2013 - 17:09, said:

Salut,

As vrea sa achizitionez si eu un Ipad Mini 2. Tot am citit mai multe review-uri si am inteles ca iOS 7 ocupa destul de mult spatiu si la varianta de 16 GB ajungi fara spatiu destul de repede pentru ca si aplicatiile pe iOS ocupa destul de mult. Insa varianta cu 32 GB mi se pare foarte scumpa pentru o tableta compacta, mai ales ca as vrea sa iau o varianta WI-FI + Cellular...care la Emag e peste 2900 RON.

Cei care v-ati luat tableta care varianta de memorie ati luat-o? Eu vreau sa o folosesc mai mult pt browsing, messenger, facebook, citit carti electronice, sa pun ceva poze pe ea, si poate 2 - 3 jocuri din astea 3D...dar mai mult asa sa vad cum se misca....ca nu prea am timp si rabdare sa ma joc. O sa mai pun cateva joculete din astea mai mici pt copii gen puzzle pt baiatul meu de 4 ani. Credeti ca ar ajunge varianta de 16 GB? Ideea e ca am un telefon Galaxy S2 si la asta m-am descurcat cu 16 GB si am pus si IGO cu harti offline la cateva tari din Europa de vest..dar nu am mai avut pana acum un iDevice si am inteles ca aplicatiile de iOS ocupa destul de mult spatiu.

Merci.

Eu am toate dispozitivele mobile in versiunea de 16 GB. Niciodata nu am reusit sa umplu vreunul din ele, pentru ca muzica si filmele le tin pe un server, acasa. Pentru modul cum vrei sa o folosesti, 16 GB sunt suficienti. De exemplu, pe telefon am vreo 700 de poze la rezolutie maricica, si catev albume stocate local in deezer. Mai am vreo 4-5 filme de ~60 minute fiecare, descarcate de pe YouTube, un joc destul de mic si cateva aplicatii. Am doar 7.7 GB ocupati.

Edited by filip.serban, 13 December 2013 - 17:23.


#50
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
O are de ieri si Orange. 16GB

#51
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008
@filip.serban, merci de raspuns. Tu ai IPad Mini 2 sau modelul de anul trecut? Cat spatiu disponibil iti ramane din cei 16 GB ?

Edited by laurcj, 13 December 2013 - 17:32.


#52
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
@laurcj daca ai posibilitatea sa o iei pe aceea cu 4g si 32 giga nu mai sta pe ganduri si ia-o.
Eu m-am grabit si m-am si calicit la 200 de roni diferenta si imi pare foarte rau.
Pe iphone am 32 de giga si nu mi-am facut inca griji de spatiu,dar pe ipad mereu trebuie sa-l gestionez.
Adaug si sterg intr-o veselie. Unele jocuri sunt maricele si iar trebuie sa fiu atent.
Acum daca ai folosi-o mai mult pentru browsing n-ar fi o problema insa ea intervine cand vrei sa iti iei cu tine
filmele preferate iar daca sunt la calitate mare trebuie sa fii precaut.
Acum na,cum crezi si tu,poate ca n-ai s-o soliciti prea mult dar nu se stie pe viitor,plus de asta cele cu 32 de giga merg mai bine la vanzare in caz ca vrei vrea vreodata sa faci upgrade la alta de generatie mai noua.

Edited by popascu, 13 December 2013 - 20:04.


#53
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

 laurcj, on 13 decembrie 2013 - 17:32, said:

Cat spatiu disponibil iti ramane din cei 16 GB ?
La un ipad mini 2, cu 51 de aplicatii instalate:
Attached File  Photo 13.12.2013, 20 23 52.png   410.73K   45 downloads
Cele mai mari aplicatii au cate 367, 315, 311 si 226 MB.
Poze n-am ca nu fac poze cu ipad-ul.

Pe iphone n-am ramas niciodata cu mai putin de 3 giga si am si pe ala o gramada de aplicatii, inclusiv navigatie.

#54
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Intradevar este ciudat sa faci poze cu ipadul dar este cool sa le vezi pe el :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate