Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Apple iPad mini 2

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#109
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostALPINAs, on 06 octombrie 2016 - 17:54, said:

Cum se mișcă pe ios 10?

Excelent.

#110
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,537
  • Înscris: 27.04.2014
Salut. Mai merita sa cumpar de nou, cu garantie, din magazin online de incredere, Ipad mini 2? Exista cel putin 3 variante: de 16 GB memorie interna, de 32 GB si o varianta interesanta cu 4G si 16 GB memorie. Azi am citit pe net ca Apple retrage de la vanzare din magazinele lor oficiale acest model de Ipad. Doresc sa aflu daca se mai merita cumparat produsul si daca da, pt. care model sa optez? Multumesc!

#111
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Eu pot doar sa spun ca a mea, dupa trei ani fara cateva zile, se misca excelent. E modelul de 16GB fara 4G si nu am vazut mesaj de spatiu plin decat atunci cand i-am facut Jailbreak si raporta gresit. Nu am jocuri pe ea, muzica o ascult de pe servicii online, iar filmele si pozele le tin pe diverse cloud-uri (inclusiv personal), asa ca spatiul nu e o problema. Daca nu te joci jocuri mari si o folosesti pentru consum de media, 16GB sunt suficienti. Nu stiu la cat ai gasit-o tu, dar eu am luat-o la 1500 de lei acum trei ani (cand tocmai se lansase). Daca o gasesti pe la 900-1000 de lei, eu zic ca merita, mai primeste cel putin un update de iOS, asta insemnand ca o mai poti folosi linistit vreo doi ani. E normal ca Apple sa o retraga, pentru ca au mai aparut doua modele si, probabil, va urma inca unul. Mare atentie, Mini 3 are exact aceeasi configuratie ca Mini 2, diferenta fiind doar senzorul de amprenta de pe 3. Daca vrei navigatie gps, vezi ca doar modelul 4G are, dar daca nu-ti trebuie pentru asa ceva, nu prea merita banii in plus pentru modelul 4G. Eu am "legat-o" tot timpul la telefon cand am calatorit si isi ia locatia de la telefon (daca e activata). Nu as putea spune ca mi-a folosit la ceva in mod special, dar mi-a fost utila in multe situatii, mai o reteta in bucatarie, mai un youtube inainte de somn, mai o carte, mai o documentatie si ajungi dependent de tableta. Punctele forte sunt ecranul de rezolutie foarte mare pentru dimensiunea aia, dimensiunile reduse (e foarte comod formatul), autonomia uriasa si sunetul de exceptie 9in casti - in difuzoarele ei se aude bine, cu bass chiar, dar cam incet).

Edited by Extinct, 21 March 2017 - 19:28.


#112
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,537
  • Înscris: 27.04.2014
Merci de detalii. Preturile la toate modelele sunt cam mari. 1100 si un pic  pt.modelul de 16 GB, 1200 si ceva pt. modelul de 32GB, anandoua la Flanco. La Germanos modelul cu 4G, 16 GB, 1550 lei. Cu card de cumparaturi pot cumpara oricare model, normal fara dobanda, dar cea mai avantajoasa ar fi ultima varianta, Germanos", am posibilitatea de 12 rate lunare fara dobanda. Am citit ca de Black friday, anul trecut, a avut un pret super, 700 lei. Dar asta e istorie. Ai IOS 10 sau 10.2? De nou vine cu IOS 7?. Cu care IOS functioneaza cel mai bine? Merci

#113
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
Eu zic sa mai ai un pic de rabdare sa apara si ipad-ul anuntat azi, care de fapt e air 2 de anul trecut, sa vedem preturile. Cica va fi 339 euro wifi only si 469 euro 4g, variantele de 32 gb. Adica in jur de 300 lei fata de cat vad eu ca e acum mini 2, cu siguranta merita diferenta. In 23 sau 24 martie ar trebui sa stim exact

#114
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,537
  • Înscris: 27.04.2014
Merci. Te rog posteaza aici cand afli preturile si dupa opinia ta care ar fi cea mai buna solutie. O seara frumoasa!

#115
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
Pai depinde de tine daca vrei doar wifi sau nu. Personal eu toate tabletele le-am avut cu sim (am abonament de date 3 gb la 3,2 euro, nici nu saracesc ca il tin, nici nu ma imbogatesc daca renunt la el), dar in ultima vreme am scos-o din casa destul de rar.
16Gb zic ca e cam putin, pe telefon am vreo 5 gb cache-ul aplicatiilor care nu se poate sterge decat daca dezinstalezi aplicatia.
Sa vedem acuma preturile asteia noi si dup-aia iti faci tu calculele :)

#116
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,537
  • Înscris: 27.04.2014
Salut. Merita pretul de 1700 lei un Ipad mini 3 cu 64 GB+ LTE, bineinteles si Wifi, model 2016? Produs sigilat si garantie 2 ani

Multumesc

#117
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Pentru specificatiile de pe hartie, da. In practica, vei constata singur daca te-ai fi descurcat si cu mai putina memorie si fara 4G.

#118
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,537
  • Înscris: 27.04.2014
Deocamdata vreau numai sa ma informez. Multumesc de sugestii. Oricum Ipad 2017 cred ca va ajunge la 2000 lei la noi in tara. Dar astept , sa vedem

#119
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Am avut primul iPad mini, după care am luat mini 3 și un mini 4. Acum am Air 2 personal și un Air de la job cu 4g. Mini 4 e peste Air dar parca mai slab ca Air 2, dar diferența în performante nu merita diferența de bani.


#120
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,537
  • Înscris: 27.04.2014
Daca tot vreau sa-mi cumpar un ipad mini 2 sau mini 3, pentru care model ati opta, dintre modelele enumerate anterior de catre mine? Bineinteles avand in vedere si pretul fiecarui produs in parte. Merci

#121
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Ca generatie as opta pentru 3, pentru ca, desi are acelasi hardware, 3 e mai nou si e posibil sa mai primeasca doua versiuni de iPS, nu doar una (cum e in cazul lui 2). Mini 3 de 64 cu 4G la 1700 de lei mi se pare OK. Adica, daca in momentul asta mi s-ar strica tableta, aia ar fi alegerea mea, doar ca eu stiu la ce imi foloseste.

#122
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Dacă vrei neapărat mini și 4g merita 1700. Dacă vrei mai mare Air 2 sigur găsești la banii ăștia, dar fără 4g.

#123
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Am avut iPad 1 si iPad 3 si mi s-au parut foarte incomode. Mi se pare mult mai practic formatul mic, mai ales pentru citit si vazut filme tolanit in pat.

#124
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Filme pe o tableta de 8 inch? ���

#125
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
daca stai trantit in pat cu tableta in fata ochilor, e prea greu de urmarit pe un ecran de 10". Been-there, done that. Sunt la al 4-lea iPad, cred ca stiu mai bine ce am nevoie :).

#126
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Nu are rost mini 3, e mini 2 cu amprenta, si va primi aceleasi actualizari de ios ca si mini 2.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate