Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Ce mijloace am sa reclam o gradinita?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Totusi, cand iti trimiti copilul la gradinita mi se pare destul de normal sa nu-ti faci griji cu privire la calitatea apei, e responsabilitatea gradinitei sa se asigure ca ala mic nu se imbolnaveste de la apa/mancare cat timp e p-acolo.

#20
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
cum sa se elimine malul si chestiile solide cand fierbe ciorba? se elimina doar apa pura prin abur,
mii de ani oamenii au baut apa din fantani, rauri, parauri, etc. in ultimii ani insa companiile au creeat o noua nevoie si anume nevoia de apa imbuteliata, reusind sa creeze iluzia unei vieti sanatoase care izvoraste din sticla de apa.
asa cum am zis, marketingul face minuni. si bani pentru imbuteliatorii de apa.
in realitate consumul de apa sterila este cel mai prost lucru pe care il poti face pentru sanatatea si imunitatea ta generala.
si nimeni nu se gandeste ca ambalajul - petul in sine - plasticul ala e produs de industria petrochimica. si apa sta cu lunile in el facand schimb de substanta cu ambalajul.
odinioara apa minerala era imbuteliata in sticla. doar in sticla.
azi in peturi in proportie covarsitoare.

Edited by onlyone, 06 November 2013 - 01:58.


#21
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Mai grav e ca apa imbuteliata (care teoretic e microbiologic pura) expira ...si asta datorita....ambalajului.

#22
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 onlyone, on 06 noiembrie 2013 - 01:35, said:

in realitate consumul de apa sterila este cel mai prost lucru pe care il poti face pentru sanatatea si imunitatea ta generala.
Da, dar cui ii pasa? Toti prefera sa traiasca in eprubete sterile, si cand dau de primul microb, colapseaza.

#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Copil adus cu analize la zi pus pe butuci in doar 4 zile
- asta e fraza magica...

1. Nu uita ca "colectivitatea" implica in practica automat raspandirea bolilor cu o viteza fulgeratoare!
Din practica iti spun ca primul an la gradinita... vei avea copilul mai mult bolnav iarna.
E destul sa aduca unul un virus/microb etc, ca imediat... toata clasa e pe butuci.
De vina sunt in special parintii, care ii trimit, chiar daca "tuseste putin"

Copii se joaca impreuna, adesea atingandu-se si stand ff apropiati => conditii maxime de transmisie a bolilor.

2. Nu cred ca mai exista gradinita in Bucuresti (privata), fara dozator de apa plata!
Chiar si fara dozator, daca se foloseste apa menajera Apanova, atunci e greu de crezut ca e  murdara, altfel Bucurestiul ar fi pe butuci si pe WC...
Daca e put propriu... nu e ok.

3. Vezi ca e o enterocolita virala foarte la moda in ultima vreme.
In Septembrie toata clasa + casa a vomitat 2-3 zile, dar nu a facut nimeni plangere, ca nu era cazul...

E recomandat sa scufunzi copilul in spirt la intrarea si la iesirea din gradinita Posted Image

P.S. Iarna abia incepe, stai sa vezi cu cate mai vine de la gradinita.
Sa ai pregatiti 2l de Panadol si Nurofen Baby!

#24
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Maria1979, on 05 noiembrie 2013 - 22:46, said:

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o informatie si anume, unde pot sa fac o reclamatie scrisa pentru rezolvarea unor probleme la gradinita Rose Garden Kids din Popesti Leordeni. Am discutat si cu doamna director Rahela in privinta neregulilor din gradinita, dar, fara nici un rezultat. Principalele probleme sunt: apa potabila din gradinita este murdara, mancarea de proasta calitate iar foarte multi copii au probleme de varsaturi, dureri abdominale...

Vineri, 1 noiembrie 2013, am anuntat gradinita ca am fetita internata, pe perfuzii si ca are Enterocolita virala si ei imi spun ca nu au avut nici un copil cu asa ceva, cine crede asa ceva. Copil adus cu analize la zi pus pe butuci in doar 4 zile, deci clar luata de la gradinita perioada de incubatie fiind de 48h. Ioana nu iese in alta colectivitate, sa am si alte semne de intrebare. Azi am primis un raspuns de am ramas perplexa, daca sta acasa peste 2 saptamani cu avizul medicului imi fac reducere dar doar daca medicul da in scris ca trebuie sa stea acasa. Eu ce ar trebui sa zic, voi ati bagat copilul in spital, voi sa platiti cheltuielile de spitalizare?

Exista persoane din cadrul gradinitei care pot sa confirme aceste nereguli si care sunt dispuse sa depuna marturie pentru a ajuta acesti copii si parinti.
Va multumesc anticipat pentru orice informatie.
Maria
In primul rand retragi copilul de la gradinita. Nu stai la discutii cu x ,y sau martienii. Daca faceai asta de la inceput copilul nu ajungea in halul asta. Auzi mancare stricata ,apa murdara si tu discuti cu tanti directoare. Pai eu am retras copilul de la gradinita dupa ce a plans o dimineata intreaga ca l-a durut burtica si nu a sunat-o pe nevasta-mea (asa cum stabilisem de la inceput - adica telefon pentru orice problema). Pai ori facem treaba ori ne batem joc.

Edited by Clovis, 06 November 2013 - 07:27.


#25
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Cnox, on 05 noiembrie 2013 - 23:04, said:

Banuiesc ca dupa multe cercetari si verificari, ai decis sa iti inscrii copilul la acea gradinita. Daca era o problema mai veche stiai deja de ea.
Cat despre apa potabila... de foarte mult timp nu am mai auzit pe cineva sa consume apa de la robinet.... ca sa nu mai vorbesc despre copii.

Esti sigur ca traiesti in ROMANIA? Mai verifica din cand in cand. Pentru ca aici se bea apa din toate gropile, e adevarat nu si in centrul Bucurestiului.

#26
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012

 andreic, on 06 noiembrie 2013 - 00:34, said:

Ai uitat plumbul, multe bransamente vechi sunt pe plumb Posted Image

mai zii ca e radioactiv sa se cace toti pe ei de frica

 Adm, on 06 noiembrie 2013 - 06:12, said:

P.S. Iarna abia incepe, stai sa vezi cu cate mai vine de la gradinita.
Sa ai pregatiti 2l de Panadol si Nurofen Baby!

esti tare. pe langa toate mai trebuie si o alimentare corecta nu doar cu produse din magazine si shaorma. ceaiul natural, laptele, mierea, untul din lapte de vaca si fructele nu trebuie sa lipseasca din alimentare. aia mica a mea saptamana trecuta alerga pe afara dezbracata cu mucii pana la genunci iar a doua zi nici urma, organismul se poate lupta singur daca nu-l bacsesti cu panadoale si antibiotice de mic

#27
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Da... ce bine ne era in comuna primitiva!
50%+ mureau in primul an, apoi cine scapa, dadea ortul popii pe la max 30 de ani!
Sa inteleg ca atunci cand are muci, febra si tuseste, tu il oblojesti pe pupil cu ceai de musetel si lamaie?
Alea sunt placebo, ajuta si ele, hidrateaza si stimuleaza apararea organismului.
Sunt resurse binevenite, dar tin de "suportul moral" mai mult...

#28
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Sa vad eu ce minuni faci cu un ceai cald cand ala are pneumonie si febra 40 grade.

#29
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005

Quote

Dear parents,
We would like to inform you that in this period there is an epidemic of
enteroviruses that has affected both children and adults.
Enteroviruses are the type of illness that cause vomiting and diarrhea,
especially with young children. Some children have no symptoms of
infection, while others may present severe vomiting, watery diarrhea,
and fever. In some instances, there may also be a cough or runny nose.
Enteroviral infections may be highly contagious. Children and adults can
become infected by coming in direct contact with the viruses that are in the
faeces of an infected child and then passing those viruses on to the
mouth (fecal-oral transmission). Often, children or adults touch a
surface that has been contaminated and then touch the mouth. A child
with an enteroviral infection may be contagious before the onset of
diarrhea and for a few days after the diarrhea has ended.
Strict hygienic practices including thorough handwashing and avoiding
potentially contaminated surfaces are the best ways to prevent the
spread of enteroviral infections. The nursery school has a special
cleaning procedure that sterilizes the environment.
We need to work together towards observing the children and taking
measures as soon as we discover any new cases at school or in the
family. Please inform the school if this happens.
Thank you for your understanding,
Kind regards,
Medical Team

Asta tocmai ce a venit pe mail de la gradinita fiicei mele.
In realitate, insemna ca copila va aduce acasa un virus si tot familionul va boli 2-3 zile.
Ultima oara toti am fost pe butuci 3 zile Posted Image

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Si anul trecut au existat perioade cu epidemii dinastea in special la cei mici. Ar trebui ca cei care se imbolnavesc, la primul semn de boala sa nu mai vina la gradinita.

#31
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Ar trebui, asa este. Partea proasta este ca multi parinti nu au cu cine lasa copiii bolnavi acasa, astfel incat tot la gradinita ajung asa bolnavi, fiind o sursa de infectie pt intreaga colectivitate. Partea si mai proasta este ca nefiind destui educatori, in caz ca se imbolnaveste vreunul, nu prea are cine ii inlocui. Doamna lui fi-miu a venit cu bronsita la gradinita cateva zile, chiar acum cateva saptamani. Nu s-a imbolnavit nici un copil, mai ales ca mai toti erau deja. :-)

#32
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

 Maria1979, on 05 noiembrie 2013 - 22:46, said:



Vineri, 1 noiembrie 2013, am anuntat gradinita ca am fetita internata, pe perfuzii si ca are Enterocolita virala
Deci e virus. Nu e nimic de natura bacteriana, prin urmare nu ai motive sa acuzi gradinita de ceva (ca mancarea ar fi alterata sau apa nepotabila).
Enterocolita virala e una dintre bolile pe care copiii le iau in colectivitati. In timp, se imunizeaza si fac forme mai usoare, ca si in cazul altor virusuri.

Enterocolita virala nu e o boala a mizeriei! E un virus, cum e si cel al gripei!

PS In Suedia, unde locuiesc, sunt cam 3 epidemii pe an de enterocolita virala in gradinita. Copiii stau acasa inca o zi dupa ce nu mai varsa si/sau nu mai fac febra. Asa e regula la nivel national. Inteleg ca esti suparata pentru ca e copilul bolnav, dar documenteaza-te putin inainte sa te certi cu gradinita si incearca sa fii obiectiva! Multa sanatate Ioanei!

#33
heroinna

heroinna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 11.11.2013

 AntilopaBongo, on 12 noiembrie 2013 - 15:07, said:

Deci e virus. Nu e nimic de natura bacteriana, prin urmare nu ai motive sa acuzi gradinita de ceva (ca mancarea ar fi alterata sau apa nepotabila).
Enterocolita virala e una dintre bolile pe care copiii le iau in colectivitati. In timp, se imunizeaza si fac forme mai usoare, ca si in cazul altor virusuri.

Enterocolita virala nu e o boala a mizeriei! E un virus, cum e si cel al gripei!

PS In Suedia, unde locuiesc, sunt cam 3 epidemii pe an de enterocolita virala in gradinita. Copiii stau acasa inca o zi dupa ce nu mai varsa si/sau nu mai fac febra. Asa e regula la nivel national. Inteleg ca esti suparata pentru ca e copilul bolnav, dar documenteaza-te putin inainte sa te certi cu gradinita si incearca sa fii obiectiva! Multa sanatate Ioanei!


Si in Suedia intra pe perfuzii copiii cind e vorba despre o enterocolita virala?

#34
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Daca-s deshidratati si vomita pana si apa, intra.

#35
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Copii crescuti in eprubeta, ia mai lasati copilul sa se joace afara, sa bage pamint in gura, sa fie murdar din cap pina in picioare nu tot "lasa jos mama aia ca e caca"
Joaca in 2013 : 3 ore calc, 4 ore tableta, 2 ore smart tv (ca e la moda) restul stat in birfele parintilor prin bucatarie ca acolo-i sala de conferinta in fum , afara nu-l lasi sa nu-l nenoroceasca vreun debil mintal si ramine restul...
De la gradi acasa cu masina si vice versa ca vezi Doamne sa nu i se aplece la copil, il plimbi 40 minute prin mall si-l duci ca pe o cirpa de spalat vase acasa ca ti se scurge din brate de ostenit ce-i , super antrenat ca toti is ca niste meduze , albi la fata si cu trupuri de sahisti.
Tu-i mama ei de educatie si de televiziune si de mass-media, bagam in ei toate porcariile sa-i "imunizam" si arata la 14 ani ca generatia noastra la 25 , copii chimici asta facem din ei , imunizarea se face natural nu chimic.

#36
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Mesaj moderator:

hemTT, atentie la limbaj!
Se pot da sfaturi colegilor de forum si adoptand o atitudine civilizata.
Acesta este un avertisment, te rog sa il iei ca atare, urmatoarea postare cu iz de flame va fi sanctionata conform Regulamentului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate