Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce mijloace am sa reclam o gradinita?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Maria1979

Maria1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.11.2013
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o informatie si anume, unde pot sa fac o reclamatie scrisa pentru rezolvarea unor probleme la gradinita Rose Garden Kids din Popesti Leordeni. Am discutat si cu doamna director Rahela in privinta neregulilor din gradinita, dar, fara nici un rezultat. Principalele probleme sunt: apa potabila din gradinita este murdara, mancarea de proasta calitate iar foarte multi copii au probleme de varsaturi, dureri abdominale...

Vineri, 1 noiembrie 2013, am anuntat gradinita ca am fetita internata, pe perfuzii si ca are Enterocolita virala si ei imi spun ca nu au avut nici un copil cu asa ceva, cine crede asa ceva. Copil adus cu analize la zi pus pe butuci in doar 4 zile, deci clar luata de la gradinita perioada de incubatie fiind de 48h. Ioana nu iese in alta colectivitate, sa am si alte semne de intrebare. Azi am primis un raspuns de am ramas perplexa, daca sta acasa peste 2 saptamani cu avizul medicului imi fac reducere dar doar daca medicul da in scris ca trebuie sa stea acasa. Eu ce ar trebui sa zic, voi ati bagat copilul in spital, voi sa platiti cheltuielile de spitalizare?

Exista persoane din cadrul gradinitei care pot sa confirme aceste nereguli si care sunt dispuse sa depuna marturie pentru a ajuta acesti copii si parinti.
Va multumesc anticipat pentru orice informatie.
Maria

Edited by Maria1979, 05 November 2013 - 22:48.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMaria1979, on 05 noiembrie 2013 - 22:46, said:

Exista persoane din cadrul gradinitei care pot sa confirme aceste nereguli si care sunt dispuse sa depuna marturie pentru a ajuta acesti copii si parinti.
Nu cred asa ceva, doar nu vor sa ajunga someri Posted Image
No acu la partea serioasa, daca era o problema reala cred ca mai multi copii stateau acasa samd... cati sunt in aceasta situatie ? In rest apa potabila... sa fim seriosi, se da sticluta cu apa in ghiozdan, nu se bea de la tevi din principiu, nu ca ar fi rau ca e totusi tratata cu clor, dar e mai safe asa.
]

View PostMaria1979, on 05 noiembrie 2013 - 22:46, said:

voi sa platiti cheltuielile de spitalizare?
Pai nu e asigurat ? Stiam ca toti copii sunt asigurati din oficiu pana pe la 26 ani daca raman elevi/studenti ?

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Anunta DSV cu privire la calitatea surselor de apa,protocoalele de stocare/preparare/livrare a hranei micutilor.De acolo in general se ocupa ei.

#4
Maria1979

Maria1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.11.2013
Multumesc pentru raspuns.

#5
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012
la gradinita unde au fost si inca sunt copiii mei apa este de la dozator. cinstit directoarea nu are nimic in cazul dat, de vina sunt cei ce prepara mancarea iar de aveau ceva de comentat nu o faceau impotriva sa

#6
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009
Banuiesc ca dupa multe cercetari si verificari, ai decis sa iti inscrii copilul la acea gradinita. Daca era o problema mai veche stiai deja de ea.
Cat despre apa potabila... de foarte mult timp nu am mai auzit pe cineva sa consume apa de la robinet.... ca sa nu mai vorbesc despre copii.

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Daca proprietatile ingredientelor folosite in mancare se dovedesc a fi denaturate ca urmare a proceselor ce au loc in cadrul gradinitei,atunci directoarea e de vina.Daca in schimb ei primesc portiile deja alterate e la mintea cocosului ca se intoarce foaia.

View PostCnox, on 05 noiembrie 2013 - 23:04, said:

Banuiesc ca dupa multe cercetari si verificari, ai decis sa iti inscrii copilul la acea gradinita. Daca era o problema mai veche stiai deja de ea.
Cat despre apa potabila... de foarte mult timp nu am mai auzit pe cineva sa consume apa de la robinet.... ca sa nu mai vorbesc despre copii.
Consumata sau nu,apa de la robinetele racordate la reteaua publica TREBUIE sa fie potabila(daca vrei sa stii si parametrii ii postez).

#8
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009

View Postxeleron, on 05 noiembrie 2013 - 23:07, said:

Consumata sau nu,apa de la robinetele racordate la reteaua publica TREBUIE sa fie potabila(daca vrei sa stii si parametrii ii postez).
De la trebuie la "este"... e o diferenta mai mare ca de la cer la pamant.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMaria1979, on 05 noiembrie 2013 - 23:00, said:

Multumesc pentru raspuns.
Deci mai sunt si alti copii in spital ?

#10
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Primul lucru pe care ar trebui sa-l faci este sa vorbesti cu ceilalti parinti sa vezi daca si ceilalti copii au avut probleme asemenatoare. Daca intradevar sursa contaminarii a fost gradinita este imposibil ca numai copilul tau sa se imbolnaveasca.

In cazul in care sunt mai multe cazuri ii poti alatura si pe ceilalti parinti in demersurile tale, asa ai si sanse mai mari de succes.

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostCnox, on 05 noiembrie 2013 - 23:15, said:

De la trebuie la "este"... e o diferenta mai mare ca de la cer la pamant.
Asta doar din vina tarii in care traim.Unitatile de procesare a apei sunt vechi,infrastructura la fel,iar cererea destul de mare(consumul de apa potabila la romani a crescut),astfel se ignora in principal clorul,de unde rezulta un clor rezidual peste norma admisa,si fierul,care vine de pe teava,

#12
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009

View Postxeleron, on 05 noiembrie 2013 - 23:51, said:

Asta doar din vina tarii in care traim.Unitatile de procesare a apei sunt vechi,infrastructura la fel,iar cererea destul de mare(consumul de apa potabila la romani a crescut),astfel se ignora in principal clorul,de unde rezulta un clor rezidual peste norma admisa,si fierul,care vine de pe teava,
OOOO  ce-mi place asta cu tara in care traiam. Noroc ca ne cheama la vot din cand in cand ca sa mai putem schimba ceva in tara asta. Pacat ca nu suntem suficienti care solicitam schimbarea in bine.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postxeleron, on 05 noiembrie 2013 - 23:51, said:

si fierul,care vine de pe teava,
Ai uitat plumbul, multe bransamente vechi sunt pe plumb :P

#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostCnox, on 06 noiembrie 2013 - 00:19, said:

OOOO  ce-mi place asta cu tara in care traiam. Noroc ca ne cheama la vot din cand in cand ca sa mai putem schimba ceva in tara asta. Pacat ca nu suntem suficienti care solicitam schimbarea in bine.
Solicitarea schimbarii in bine e o frectie,DSV poate sa dea amenda si cam atat.Crezi ca daca se aduna si 10.000(zece mii) de oameni, si fac analize de calitate a apei,se baga careva sa faca asta?In primul rand trebuie verificat daca nu cumva deteriorarea parametrilor apei este cauzata de instalatia de apa de la tine din apartament(care,culmea,e raspunderea ta dar modificarea ei solicita proiect de la ei),apoi pe scara,pe cartieri samd.In Romania cred ca apa nu respecta normele de poluare nici la 1 metru dupa statia de tratare.

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
"what goes around, comes around"  zice o veche zicala dacica
daca tu le faci "necazuri"... s-ar putea sa-ti faca si ei... in mod clar copii tai nu vor mai fi primiti la gradinita respectiva din varii motive
asta cu apa e o prostie... cine dracu mai bea apa de la robinet?

Edited by Nero-d, 06 November 2013 - 00:50.


#16
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
foarte multa lume mai bea apa de la robinet.
si contrar credintei publice si marketingului agresiv promovat de vanzatorii de apa, este totusi potabila.
oricum daca nu gateste nevasta-ta (sau maica-ta) si ciorba sau mancarea in general cu apa imbuteliata, degeaba bei apa la sticla. esti infestat.
Consider de laudat modul in care marketingul apei a functionat in romania.

Edited by onlyone, 06 November 2013 - 00:59.


#17
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

foarte multa lume mai bea apa de la robinet.
pe ce te bazezi?
tu bei? ai vazut pe cineva?
apa nu e toxica (n-a murit inca nimeni) iar prin fierbere se elimina orice microorganism si mare parte din mâl sau alte chestii solide
e potabila si nu prea... de cele mai multe ori nu respecta normele de "puritate"
iar ca sa-ti trimiti copilul la scoala/gradinita fara o sticla cu apa/ceai/suc... adica sa bea apa de la robinet... e aproape de inconstienta Posted Image
practic... daca la gradinita nu exista cazuri de enterocolita... copilul tau e singurul caz... tu esti cea care l-a imbolnavit si incerci sa delegi responsabilitatea
ai luat in calcul posibilitatea asta?!?

Edited by Nero-d, 06 November 2013 - 01:14.


#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNero-d, on 06 noiembrie 2013 - 01:06, said:

iar ca sa-ti trimiti copilul la scoala/gradinita fara o sticla cu apa/ceai/suc... adica sa bea apa de la robinet... e aproape de inconstienta Posted Image
Corect.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate