Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Posibili daunatori - maslini si palmieri in ghiveci?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
boema_g

boema_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.05.2005
Salutare,

Am observant de curand pe frunzele si tulpinile unor maslini si palmieri crescuti in ghiveci la interior niste crescaturi maro si albe.
Am atasat niste poze unde am evidentiat in chenar rosu prolema.

Nu stiu sigur daca sunt daunatori .. daca sunt insecte sau altceva (nu le-am vazut miscanduse desi seaman si niste gandecei).
Am desprins o crescatura maronie si inauntru avea doar un praf maroniu. Pe timpul verii ghivecele au stat afara la exterior.

E posibil sa fie daunatori? Plantele pe care au crescut nu par a suferi. Ar trebui sa le stropesc cu ceva sau sa desprind "chestiile" respective?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   163.98K   33 downloads
  • Attached File  2.jpg   121.55K   39 downloads
  • Attached File  3.jpg   128.6K   37 downloads
  • Attached File  4.jpg   125.22K   39 downloads
  • Attached File  5.jpg   135.64K   31 downloads
  • Attached File  6.jpg   104.44K   28 downloads


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da, e posibil, chiar foarte posibil, eu am avut asa ceva la vita de vie, nu mai stiu cu ce am tratat-o pana am scapat de ele. E ceva soi de ciuperca.
Cauta in magazinele de fungicide, ei stiu despre ce e vorba.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Eu nu vad palmierii...
Cycas nu este un palmier.

#4
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Eu zic ca-s paduchi testosi. Curata-i cu mana.

#5
boema_g

boema_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.05.2005

 eiffel, on 05 noiembrie 2013 - 16:13, said:

Eu nu vad palmierii...
Cycas nu este un palmier.
"Cycas" se mai numeste si "palmier sago". Problema era alta nu ca nu vezi tu palmierii sau daca sunt sau nu palmieri.
Multumesc celorlalti pentru sugestii.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 diorama, on 05 noiembrie 2013 - 16:55, said:

Eu zic ca-s paduchi testosi. Curata-i cu mana.

Nu e eficient, am incercat si eu si n-a functionat, desi ar putea sa fie din astia.

Edited by myshyk, 05 November 2013 - 18:44.


#7
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006

 boema_g, on 05 noiembrie 2013 - 17:24, said:

"Cycas" se mai numeste si "palmier sago".
The best-known species is Cycas revoluta, widely cultivated under the name "sago palm" or "king sago palm" due to its palm-like appearance, although it is not a true palm.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cycas

Edited by khazar, 05 November 2013 - 18:48.


#8
boema_g

boema_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.05.2005

 khazar, on 05 noiembrie 2013 - 18:48, said:

The best-known species is Cycas revoluta, widely cultivated under the name "sago palm" or "king sago palm" due to its palm-like appearance, although it is not a true palm.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cycas

Multumesc pentru lamuriri. Foarte util. Deja au disparut jumatate din daunatori dupa ajutorul primit de la tine.

 myshyk, on 05 noiembrie 2013 - 18:43, said:

Nu e eficient, am incercat si eu si n-a functionat, desi ar putea sa fie din astia.

Paduchii astia nu ar trebui sa miste? Din cate am vazut eu pe plantele mele sunt ca niste bube.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

 boema_g, on 05 noiembrie 2013 - 17:24, said:

Problema era alta nu ca nu vezi tu palmierii sau daca sunt sau nu palmieri.

Problema e ca nefiind palmier, are alti daunatori decat palmierii !!!!

In mod cert sunt paduchi testosi - http://www.daunatori...duchii-testosi/
Nu se misca si seamana cu niste picaturi de ceara. In linkul dat ai singurele solutii de combatere.

Din pacate sunt foarte ineficiente. Am avut portocali atinsi de ei, si pana la urma s-au uscat complet.
Ma mir insa ca ataca si maslinul, care de obicei e un pic toxic.

Palmierii veritabili, nu surogatul de cycas revoluta, nu sunt afectati de ei. Defapt nu stiu niciun parazit de pe la noi care sa atace palmierii.

#10
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Sunt paduchi testosi si se curata cu mana. Din pacate, "carapacea" cu care sunt inveliti ii apara atat de bine de insecticide, incat le face aproape ineficiente si tot munca manuala ramane cea mai buna solutie. Poti stropi preventiv cu ceva de la fitosanitare. Mergi si vorbeste cu vanzatorii de acolo si stiu ei ce sa-ti dea.

#11
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
solutie de apa cu alcool si o lingurita de detergent de vase lichid (cel de rufe poate contine clor) se sterg manual cu un tampon si scobitori.
se stropeste cu milbecnock

@eiffel
am avut de nenumarate ori cosenile pe palmieri

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Ai mei nu au avut, desi au stat langa portocalii de care pomeneam, si chiar se atingeau.
Si am vre-o 4 soiuri de palmieri... Cei mai batrani au 23 de ani. Si de cand i-am plantat am si uitat de ei, doar apa le mai pun din cand in cand.
Nici pamantul nu l-am schimbat.

#13
boema_g

boema_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.05.2005
Am curatat cycas-ul manual cu o penseta si l-am sters cu o mixtura de apa, sapun lichid si spirt (am citit pe undeva ca ar avea effect benefic).
Din pacate maslinii erau prea incarcati de paduchi si oua ca sa ii pot curata manual asa ca i-am tuns pe toti (pe 3 din ei i-am chelit de tot) apoi i-am spalat si pe ei cu solutia de apa spirt si sapun.
Asa i-am cumparat din baumax si nu am observant paduchii (bine ca nu au afectat mai multe plante din jur). Am in aceeasi incapere si un lamai inalt si 3 portocali + 30-40 de alte plante dar nu am observant paduchi la nici una.
Sper acum sa isi revina maslinii si sa le dea Frunze noi. O sa ii mai verific din cand in cand sa vad daca au mai aparut paduchii.

Attached Files


Edited by boema_g, 07 November 2013 - 14:25.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Posibil la lamai si portocali sa apara. Daca nu chiar acum un pic mai tarziu. Sunt cei mai sensibili.
N-ar strica sa-i pulverizezi si pe ei cu un insecticid. Are ceva efect preventiv ca sa zic asa.

#15
boema_g

boema_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.05.2005

 eiffel, on 07 noiembrie 2013 - 15:56, said:

Posibil la lamai si portocali sa apara. Daca nu chiar acum un pic mai tarziu. Sunt cei mai sensibili.
N-ar strica sa-i pulverizezi si pe ei cu un insecticid. Are ceva efect preventiv ca sa zic asa.

I-am verificat bine si nu am vazut nici un purice. Spatiul in care se afla este inchis si sper sa ajute.
Am cumparat un insecticid spay din dedeman pentru purici si alti daunatori dar nu stiu daca e indicat sa il folosesc pe lamai si portocali infloriti.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu sa-ti zic, dar problema la mine tocmai spatiul inchis a fost.
Afara mai sunt spalati de ploi, dar in casa/sera mai greu.

#17
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Spatiul inchis nu-i ajuta. Aeriseste periodic si stropeste-i preventiv.

#18
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
eu nu recomand insecticidele din supermarketuri. cele mai multe sint piretroide, care la daunatorii de pe plante nu prea ajuta, in special cind e vorba de paduchi si paianjeni rosii.
asta pentru ca supermarketurile nu au autorizatii pentru comercializarea substantelor cu grad inalt de toxicitate cum sint cele folosite in horticultura.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate