Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Problema priza TV

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
rafgrup

rafgrup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.11.2009
Salut ,
Am facut o mica modificare a traseului de cablu si ma confrunt cu o problema . Cablul Tv intra in casa , l-am prelungit pana intr-un splitter si de aici la doua prize de capat Schneider , 1db ; la priza conectez decodorul , din care se conecteaza televizorul .
Dupa 5-8 minute de functionare , priza Tv se incalzeste cumplit de tare . Cablul folosit este RG 6 .

Nu stiu cum pot rezolva problema .

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Probabil apare o diferenta de tensiune intre impamantarea ta, din casa si impamantarea cablului tv, sau tv-ul "scapa" tensiune la mufa de antena. Alimenteaza decodorul+tv-ul dintr-o priza fara impamantare, eventual inverseaza stecherele-n priza. Solutia definitiva ar fi niste condensatoare inseriate la tresa si centralul cablului, sa opreasca tensiunea de 50hz.

#3
rafgrup

rafgrup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.11.2009
Multumesc .
Inainte de modificare ,adica fara splitter si priza , nu am avut aceasta problema .Conexiunea intre Tv si decodor este mufa Hdmi; intre decodor si priza  cablu RG 6 cu mufe F

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
Ceva e defect pe-acolo. In mod normal nu prea ar trebui sa fie tensiuni in priza respectiva.
Cel mai probabil decodorul e cu probleme. Incalzirea indica si un contact imperfect - o rezistenta.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai spliterul de ce l-ai pus? Banuiesc ca sa mai pui un tv, poate tv-ul ala-i buba.

#6
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Vezi ca unele prize tv au rezistenta de 75ohm la masa pentru adaptarea impedantei.Ai pus prize cu mufa F sau prize tv normale?

#7
rafgrup

rafgrup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.11.2009
asta e priza

 rumegus, on 04 noiembrie 2013 - 13:10, said:

Pai spliterul de ce l-ai pus? Banuiesc ca sa mai pui un tv, poate tv-ul ala-i buba.
Da , voi mai pune un Tv , dar nu acum

 gymy, on 04 noiembrie 2013 - 13:55, said:

Vezi ca unele prize tv au rezistenta de 75ohm la masa pentru adaptarea impedantei.Ai pus prize cu mufa F sau prize tv normale?


Asta este priza cu probleme

 rafgrup, on 04 noiembrie 2013 - 16:19, said:

asta e priza


Da , voi mai pune un Tv , dar nu acum




Asta este priza cu probleme

Attached Files



#8
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Tensiuni mari le poate genera TV-ul, daca nu este impamantat, nu decodorul. Decodorul doar trimite mai departe tensiunea, prin sasiul metalic. Sau poate tensiune vine de pe retea providerului. In prima faza, deconecteaza toate cablurile TV/cabluri RCA/cabluri euroscart, dintre priza TV, decodor si TV si alte aparate pe care le mai ai conectate la TV. Pune creionul de tensiune pe sasiul fiecaruia, adica pe masa prizei TV, apoi pe sasiul TV-ului (adica pe exteriorul la mufei TV). Daca se aprinde, atunci are tensiune. Dar nu-i obligatoriu sa se aprinda. O verificare mai buna o faci cu multimetrul, setat pe masurarea tensiunii continue (HV 1000V). Masori intre impamantare (sau nul de lucru, daca nu ai impamantare buna) si sasiul fiecarei parti (sasiul prizei TV, apoi sasiu TV). Ai grija cum faci verificarile.

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu priza-i cu probleme, rezistente, contacte proaste etc, Semnalul tv e mult prea mic sa poata incalzi mufa, sau incinge o rezistenta de 75 ohmi, care nici macar nu exista la o priza normala. Daca zici ca problema a aparut IMEDIAT ce-ai facut modificarile, vezi ce modificari ai facut, ce-ai scos/ schimbat. Aici inteleg si ALTA PRIZA din care alimentezi sculele,, dar vad ca tu refuzi sa dai detalii, doar tot repeti "Cablu RG 6" si "prize Schneider".

#10
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Nu semnalul TV provoaca incalzirea, ci tensiunea intoarsa din TV, din sursa lui, prin sasiu.

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Prea putin probabil, asta era valabil pe vremuri, la tv-urile alb/negru, alimentate direct de la retea, fara traf. Initiatorul nicimacar nu foloseste cablul in tv, ci in decodor, cu cablu HDMI.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004

 mhanor, on 04 noiembrie 2013 - 17:46, said:

Sau poate tensiune vine de pe retea providerului.
N-ar trebui, mai ales ca a pus un splitter inainte.
Care daca e spliter bun are decuplare.

#13
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Pai splitterul are sasiu metalic,nu decupleaza nimic pe partea de masa.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
Nu pe partea de masa - care ar trebui oricum legata la impamantare, ci pe firul cald.

Doar spliterele din piata permit trecerea curentului prin ele, ca nu au mai nimic inauntru.

Acum ma mai gandesc la ceva, ca tot am pomenit de asta, sa nu existe o diferenta de potential la impamantari in priza aia, ca altfel nu-mi explic.
Practic si sasiul ei ar trebui pus la impamantare, ca daca nu e si doar camasa cablului e legata la el, atunci ar putea exista o astfel de diferenta de potential.

#15
rafgrup

rafgrup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.11.2009

 rumegus, on 04 noiembrie 2013 - 21:42, said:

Nu priza-i cu probleme, rezistente, contacte proaste etc, Semnalul tv e mult prea mic sa poata incalzi mufa, sau incinge o rezistenta de 75 ohmi, care nici macar nu exista la o priza normala. Daca zici ca problema a aparut IMEDIAT ce-ai facut modificarile, vezi ce modificari ai facut, ce-ai scos/ schimbat. Aici inteleg si ALTA PRIZA din care alimentezi sculele,, dar vad ca tu refuzi sa dai detalii, doar tot repeti "Cablu RG 6" si "prize Schneider".

Nu repet nimic ,am oferit o informatie . Am adaugat cablu , 1 splitter si o priza .
Am scos priza si am legat direct din splitter cu mufe F . Functioneaza normal si nu se incalzeste nimic . Deci?

#16
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai totaia e, nicio diferenta. Daca ai o diferenta de tensiune, cum am spus in primul meu post, aia n-a disparut inlaturand priza. Probabil priza facea contact mai slab, rezulta o rezistenta electrica marita, ce se incalzeste. Acum, cu mufe F, ai un contact mai bun, rezistenta mica, deci caldura mai putina, ce se disipa pe toata lungimea cablului.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
N-ai spus daca spliterul si priza au fost legate la impamantare. Ca daca nu au fost atunci se explica tot.

#18
rafgrup

rafgrup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.11.2009

 eiffel, on 05 noiembrie 2013 - 12:24, said:

N-ai spus daca spliterul si priza au fost legate la impamantare. Ca daca nu au fost atunci se explica tot.
Nu sunt legate la impamantare. Splitterul are surub dedicat ,dar priza nu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate