Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Info Junior Vaslui

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 27.08.2007
Are cineva internet de la firma asta ? sau a testat cineva internetul de la ei? sunt prezenti in comuna unde locuiesc si ofera catv si net. pe partea de catv sunt varza pur si simplu, pureci peste pureci iar seara cand e reteaua incarcata poti sa stingi televizorul ca atat de rau se vede (noroc cu DTH-ul). bun, sa revenim pe partea de net...am vrut sa ma abonez la ei insa mi-a cerut o taxa de 200 ron ceea ce mi se pare foarte mult si nici nu au vrut sa-mi spuna pe ce tehnologie furnizeaza netul, nici viteza care o ofera nu au vrut sa o dezvaluie.
Asadar ramane sa va intreb pe voi daca ati avut de-a face cu ei?
Mai exista Romtelecom insa ii astept de 6 luni sa-mi instaleze netul.

#2
sirtius

sirtius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 30.11.2008
Si dupa aceste experiente, tot mai vrei ceva de la ei?

#3
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
In mod normal orice ISP fie el mare, mic, trebuie sa aibe o oferta publica, un site web sau ceva de referinta. In situatia data, ori sunt prea nesimtiti si trateaza totul in sictir, ori sunt niste tepari care cauta loc de a fraieri. Dar vorba colegului de forum, mai sus, dupa toate astea, iti recomand sa ii "presezi" putin pe cei de la romtelecom pentru net, sau sa cauti alternative fixo-mobile, gen Idilis daca ai acoperire sau ofertele de internet mobile. Bafta.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Daca Akta are switch-uri in PET-uri de Caco-Cola, apai astia cred ca le au bagate in caciuli de cioban. Posted Image

#5
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 27.08.2007
I-am presat destul pe cei de la Romtelecom insa mi-au spus cu nonsalanta ca pot astepta si 3-4 ani sa imi instaleze netul pentru ca nu au porturi libere in centrala, iar ca sa poata fi instalat trebuie ca cineva din comuna sa rezilieze altfel ei nu fac investitii in centrala pentru un singur abonat. Alternativa este doar Cosmote EDGE (ceea ce folosesc acum) sau Vodafone GPRS. Orange-ul nu are semnal deloc aici si nici DIGI.MOBIL. iar de WiMax nici nu se pune la calcul, wimax e un vis frumos in comuna. Din ceea ce mi-a povestit un vecin care a avut net de la Info Junior cica ti-ar pune o antena patratoasa si un modem iar viteza de descarcare este undeva la 200kbps (ceea ce din cate stiu ca inseamna 2mb/s latime de banda alocata). Voi incerca sa le dau un telefon astazi celor de la Info Junior sa vedem cu ce vrajeli ma mai iau.

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Antena patratoasa poate ca e ceva de genul Alvarion.

#7
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 27.08.2007
da Neaceasca85. antena patratoasa. cred ca acele antene folosesc sprectrul celor de la RadioCom sau gresesc? Mai exista o asemenea antena la postul de Politie din comuna. Astept sa-mi aduca acel vecin echipamentul dansului la mine pentru a face cateva teste pe care le voi posta ulterior aici

#8
cipito

cipito

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.05.2006
Stiu ca e vechi topicul,

dar ce ai rezolvat pana la urma?

Acele antene patratoase sunt antene wireless, probabil de 2.4 Ghz, si pot duce si 20-30 Mbps. Depinde de semnal etc. Personal am folosit si la 20-30 de km echipamente radio, transportand 30Mbps constant, cu 2-3 latenta.

Acolo eu pe Orange nu am semnal GSM, de 3G nici nu mai spun. Oricum, operatorii mobili nu sunt o solutie de Internet FIX, cel mai ales din cauza latentei si a limitei de trafic, care, odata atinsa, te ia cu jale.

#9
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 27.08.2007
salut cipito.daca esti de aici din vutcani sa stii ca am rezolvat cu romtelecom pana la urma dupa ce am dat vreo 10litri de vin si vreo 4 de rachiu unui tehnician.aveau un port pe care il tineau de rezerva si pana la urma s-au incumetat sa mi-l aloce.

#10
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,078
  • Înscris: 04.10.2005
Si ce viteza ai la romtelecom?

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjeolis, on 18 aprilie 2015 - 16:25, said:

salut cipito.daca esti de aici din vutcani sa stii ca am rezolvat cu romtelecom pana la urma dupa ce am dat vreo 10litri de vin si vreo 4 de rachiu unui tehnician.aveau un port pe care il tineau de rezerva si pana la urma s-au incumetat sa mi-l aloce.

Experiențe împreună, nu?

#12
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 27.08.2007

View Postkhristian78, on 19 aprilie 2015 - 12:53, said:

Si ce viteza ai la romtelecom?

7.2mbps. pt nevoile mele este de ajuns !

View PostMembruAnonim, on 19 aprilie 2015 - 13:34, said:

Experiențe împreună, nu?

Corect !

#13
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 27.08.2007
Să reînvii puțin acest topic, mă aflu în concediu unde prestigioasa firmă din titlu are monopol... cu timpul , acum aflându-mă în concediu aici a venit Vodafone cu 4G, am achiziționat socrului un Huawei B310 și avem 15mbps down cu 13 upl. Firma din localitate oferă net EOC dar cum semnalul lor e praf sunt viteze sub Vodafone. Ar mai fi aici Telekom 4G cu viteze de EDGE, Digi Mobil cu viteza H+ dar la fel cam EDGE și a pătruns și Orange cu 2.....3 linii de H+ cu viteze la fel EDGE. Telekom ADSL a mai mărit la 20mbps dacă ești aproape de DSLAM iar în capăt de linie  6mbps

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate