Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Limba romana, origine, evolutie si asemanari cu celelalti limbi europene

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6790 replies to this topic

#955
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Băi, de ce nu te duci tu la un doctor de cap?Copiază cu copy&past că nu ești în stare altfel.Eu nu am scris asta:: Polisteneasne! Penea ti-l tea! Niesca-o-a pe aicea, viita mie pacea ta! Ai copiat-o prost sau ai modificar prostește. Cînd o să copiezi așa cum am scris eu atunci să vorbești.
Ai auzit tu cauboii americani vorbind spaniolă!! la noi nu s-a auzit așa cxeva.
mai faci multe tumbe? Mai minți mult  că eu am scris prostii din acelea din care reproduci tu?

Polisteneasne! Penea ti-l tea! Niesca-o-a pe aicea, viita mie pacea ta! *marcuzzzo e un mincinos ordinar!!! nu am scris eu așa ceva!!!

Uite așa ne pierdem vremea cu mincinoși ordinari ca acest Marcu, care umplu forumul cu aiureli.
mai sare și alt mare cunoscător.Cică SUA nu au limbă oficială. Poate NU MAI AU limbă oficială.Poate știe el mai bine. dar asta înseamnă că eu NU am avut dreptate?În sec 19 se scria pe acolo în spaniolă? În sec 20, înainte de război, erau înscrisuri publice în spaniolă în SUA?

#956
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
De fapt ai modificat-o si retusat-o de mai multe ori mazgaleala aia pe care ne-o tot pui pe internet.
Ar fi sa scotocesc prin google, iar nu e caz.

#957
DaDanuca

DaDanuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.06.2013

 florincroitoru, on 18 noiembrie 2013 - 09:10, said:

Că macedonenii au fost greci e afirmat doar de oamenii politici greci și asta după 1990.

"Si Macedonia, desigur, este parte din Ellada" (Strabo). Dar zau ca nu despre Macedonia e vorba aici.

 florincroitoru, on 18 noiembrie 2013 - 09:10, said:

Iar voi vreți să fie macedonenii greci ca să îi arătați pe traci mai mici.

Eu v-am aratat doar ca bateti campii, ca istoria e total diferita de ceea ce ati inteles voi din ea, iar acum, in fata evidentelor, nesuportad adevarul in fata, faceti istericale ca la exorcism....

 florincroitoru, on 18 noiembrie 2013 - 09:10, said:

Romanați, Fîntîna, nume ca Lupu, Ursu....nu sînt rămase de la romani ci sînt în limba romînă.

Pai sunt in limba romana, dar sunt din latina. Ai nume Lupus la romanii antici, ai nume Lupu la noi, ai Flora, nume la romanii antici, ai Floarea la noi, etc. Cat despre Romula/Romanati, toponime mai latine ca astea nici ca puteau exista. Deci astea sunt nume si toponime latine mostenite in limba romana.

Edited by DaDanuca, 18 November 2013 - 14:47.


#958
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 DaDanuca, on 18 noiembrie 2013 - 14:44, said:

"Si Macedonia, desigur, este parte din Ellada" (Strabo). Dar zau ca nu despre Macedonia e vorba aici.
Aha, pai si Bucovina de Nord este azi parte din Ucraina.

Instaleaza-ti elice pe caciulita, si du-te invartindu-te, cu Strabo al tau de la 1ad imi povestesti tu mie realitati de la 330bc.

Edited by criztu, 18 November 2013 - 14:50.


#959
DaDanuca

DaDanuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.06.2013

 andi29, on 18 noiembrie 2013 - 10:04, said:

Geto-dacii erau un popor trac foarte viteaza si nu ar fi acceptat de buna-voie o supunere sub nici o stapanire, se revoltau pana la moarte

Daca erau asa, atunci nu seamana deloc cu românii, care sunt exact pe dos, se supun imediat si nu se revolta niciodata. Cum iti explici asta mai pui de dac? Posted Image

 criztu, on 18 noiembrie 2013 - 14:49, said:

Aha, pai si Bucovina de Nord este azi parte din Ucraina.

Exact, iar azi la Cernauti cultura si etnia dominante, sunt cele ucrainene. Vezi cum e treaba cu asimilarea si transformarile etnice?

 criztu, on 18 noiembrie 2013 - 14:49, said:

Instaleaza-ti elice pe caciulita, si du-te invartindu-te, cu Strabo al tau de la 1ad imi povestesti tu mie realitati de la 330bc.

Elitele erau deja elenofone de la 400 B.C. (in Macedonia ma refer). Sa iti dau iar linkul sa vezi de unde era tatal lui Lysimach? Tu pricepi ca a venit in Macedonia din Tessalia iar fi-su a ajuns basileu pentru un stat elenizat care tinea de la Bosfor pana la Dunare?

Elenizarea a inceput cu elitele si a continuat cu paturile de jos.

#960
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 DaDanuca, on 18 noiembrie 2013 - 14:57, said:

Exact, iar azi la Cernauti cultura si etnia dominante, sunt cele ucrainene. Vezi cum e treaba cu asimilarea si transformarile etnice?
mah Goe, chilotii de pe tine si calculatoru de pe care te dai tu utza pe net, is Made in China. Asta e cultura dominanta. dpdv arheologic, esti chinezificat.

 DaDanuca, on 18 noiembrie 2013 - 14:57, said:

Elitele erau deja elenofone de la 400 B.C. (in Macedonia ma refer).
du-te tare

#961
DaDanuca

DaDanuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.06.2013

 criztu, on 18 noiembrie 2013 - 15:07, said:

mah Goe, chilotii de pe tine si calculatoru de pe care te dai tu utza pe net, is Made in China. Asta e cultura dominanta. dpdv arheologic, esti chinezificat.

Cine a vorbit aici de arheologie? Ai adus vorba despre Bucovina de nord, cum era ea la un momentdat romaneasca, si cum e azi ucraineana, d.p.d.v etno-cultural. Tot asa au patit si tracii aia sudisti. Ce tot abati adiscutia la lenjerie, crezi ca ne intereseaza fetishurile tale?

#962
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 DaDanuca, on 18 noiembrie 2013 - 14:44, said:

"Si Macedonia, desigur, este parte din Ellada" (Strabo). Dar zau ca nu despre Macedonia e vorba aici.
Eu v-am aratat doar ca bateti campii, ca istoria e total diferita de ceea ce ati inteles voi din ea, iar acum, in fata evidentelor, nesuportad adevarul in fata, faceti istericale ca la exorcism....

Pai sunt in limba romana, dar sunt din latina. Ai nume Lupus la romanii antici, ai nume Lupu la noi, ai Flora, nume la romanii antici, ai Floarea la noi, etc. Cat despre Romula/Romanati, toponime mai latine ca astea nici ca puteau exista. Deci astea sunt nume si toponime latine mostenite in limba romana.

Tumbele tale caraghioase pe aici sînt demonstrații?
Unde scrie Strabo că macedonenii erau greci?
Cum adică ...Macedonia face parte din Elada? Adică după ce macedonia a cucerit Elada, această Macedonie făcea parte din Elada? Păi, un om deștept nici beat mort nu ar spune prostia asta.
Ungaria dacă a cucerit Ardealul făcea parte din Ardeal? Băi, faceți niște afirmații care arată că sînteți sub orice critică!
Și ce dacă ai nume Lupus la romanii antici? Asta înseamnă că numele Lupu e rămas de la romani? Este și numele Vâlcu, care înseamnă același lucru. Nu e de la slavi!
Romanați e de la Romula???? Săracul de tine!
Ești sub orice critică!

#963
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

 florincroitoru, on 15 noiembrie 2013 - 18:06, said:

Explică tu cum au învăţat latină carpii din Moldova şi din Basarabia. Au învăţat întîi latineşte sau au preluat romîna de la ardeleni?

N-au invatat nimic ca i-au luat hunii cu ei cand au trecut si. cica, nu s-au oprit decat in Albania si ar fi azi albanezi.

Limba albaneza este un exemplu elocvent de limba autohtona al carei proces de romanizare a fost la un moment dat oprit.

Moldovenii sunt ardeleni.

 Ghita_Bizonu, on 16 noiembrie 2013 - 11:47, said:

Asta ptr ca in mod "anormal"  la ala "de loc" inseamna "imediat" si nu "niciodata"

Asta imi aduce aminte sa dau un sfat tuturor celor care se intampla sa conduca prin Chisinau cu un localnic alaturi:

Daca, ajunsi intr-o intersectie, va zice: "Da-i drumu'!" nu o luati ca un indemn sa traversati grabnic pentru ca vrea sa zica sa cedati trecerea.

Edited by Boshaft_Sylvester, 18 November 2013 - 17:06.


#964
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 marcuzzzo, on 18 noiembrie 2013 - 10:35, said:

De fapt ai modificat-o si retusat-o de mai multe ori mazgaleala aia pe care ne-o tot pui pe internet.
Ar fi sa scotocesc prin google, iar nu e caz.
De fapt stă pe mai multe pagini de web ale mele de ani de zile. Acolo nu scrie porcăria asta:
Polisteneasne! Penea ti-l tea! Niesca-o-a pe aicea, viita mie pacea ta!
Dacă nu știi ce vorbești mai bine taci ca să nu se vadă că nu știi ce spui.
„ezerovo ring”  scris pe Google și apar toate lucrările referitoare la celebrul inel cu text în limba tracă datat sec 5 îen, adică e scris cu peste 5 secole înainte de Decebal.
În semnătura mea e link direct către pagina de web

 Boshaft_Sylvester, on 18 noiembrie 2013 - 17:05, said:

N-au invatat nimic ca i-au luat hunii cu ei cand au trecut si. cica, nu s-au oprit decat in Albania si ar fi azi albanezi.
Moldovenii sunt ardeleni.
Aha. Pe carpi i-au luat hunii cu ei și așa a rămas teritoriul gol. Acolo au venit ardeleni care au populat Moldova.....Asta afirmi,nu? Extraordinar de bine organizați acei huni! Au găsit ei pe toți carpii pe coclauri, prin păduri și prin munți.
Bine....Dacă mai avem ceva probleme le dăm la tine. Văd că ești foarte eficient.

#965
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

 florincroitoru, on 18 noiembrie 2013 - 17:22, said:

Aha. Pe carpi i-au luat hunii cu ei și așa a rămas teritoriul gol. Acolo au venit ardeleni care au populat Moldova.....Asta afirmi,nu? Extraordinar de bine organizați acei huni! Au găsit ei pe toți carpii pe coclauri, prin păduri și prin munți.

Nu i-o fi luat pe toti - pe toti. Pe cei mai multi. Cand dispar din Moldova apar in Pannonia.

Cei ramasi in urma, putini, s-au ... topit in celelalte neamuri migratoare.

Moldovenii sunt veniti din Ardeal de aceea am zis io ca-s ardeleni.

#966
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 florincroitoru, on 17 noiembrie 2013 - 22:48, said:

De unde stii tu cum se considerau taranii  si boierii acum 500 sau 1.000 de ani? habar nu aveau ei de romani sau de daci.Vorbesti niste prostii cit casa.Degeaba  iti spune cineva.
Nu s-a pastrat nici macar un nume de persoana latinesc,nici macar un nume de localitate . Cum se considerau locuitorii de pe teritoriuö tarii noastre romani? Ar fi pastart multe de la romani.Ce a ramas? Limba....presupun latinomanii ca a ramas.Incolo nimic.

 florincroitoru, on 18 noiembrie 2013 - 09:10, said:

Romanați, Fîntîna, nume ca Lupu, Ursu....nu sînt rămase de la romani ci sînt în limba romînă.Numai prostii vorbești.Tu te înșeli continuu.
Mde .. da de unde vine numele de limba romînă?  Cumva de la daci?!
Si cum se considerau locuitorii de pe aici : pai simplu primei alcatuiri statele de pe aici I-au zis “Tara Romîneasca” adica romînilor. Nu a dacilor, tracilor, dracilor , besilor , carpilor samd. Ar mai fi ceva cam nasol .. taranul aservit era rumîn.
De ce disparut numele de dac in favoarea celui de roman?!
Pai  simplu.
Dintai si dintai dupa edictu’ lu Caracalla tot locuitoru’ liber din Imperiul Roman care platea nu stiu ce taxa devenea cetatean roman (se de nu dorea o platea!!). Deci dacii din Dacia romana erau de drept romani. Romani dpv politic asa cum azi unu Hussein este american adevarat sau cum adevarat american era si ala Sinatra.
Apoi cand au picat prin zona asta gotii si ceilati vajnici reprezentanti ai civilizatiei germane (asa cum era pe atunci)  aia nu faceau distinctia intre “dac din provincia Dacia” sau “alt colonist din provincia Siria” ci pentru astia toti de pe aici erau romani.  Si daca pana atunci o mai fi avut sens sa se faca diferenta intre “eu dac” “tu trac” si “el masaget”  si “tat-su fu’ ilir”  acum se facea distinctia doar intre “noi goti/huni/cuceritori” si “voi romani buni de plata”. Plus alte incurcaturi si astfel Dacia dispare si ramane Romania. (Insa Dacia mai este pomenita in legendele spaniole).
Ar mai fi ceva de zis .. poporul era  dac sau ? Si ce importanta are? Traian era spaniol. Hadrian sirian. Mari imparati romani!!!
Ar mai fi ceva :

 florincroitoru, on 18 noiembrie 2013 - 10:03, said:

oamenii aceștia nu vor progresa în veci.Ei sînt chitiți pe lăudarea romanilor, a grecilor și pe micșorarea tracilor. La fel orice prostie despre daci: că erau bețivi, că făceau sacrificii umane, că erau așa de proști încît își aruncau în sulițe copiii, că își vindeau copiii ca sclavi, că nici unii nu știau să scrie....adică se mint singuri continuu. Ei vor să fie urmași de oameni superiori, de romani. De aceea urăsc pe alții.De aceea visează continuu cu ochii deschiși.Nu le folosește la nimic. Se învață rău. Cu această mentalitate ei or să șilucreze în alte meserii sau or să facă afaceri.Fiind obișnuiiți să își închipuie tot timpul cîte ceva le va merge prost și nu vor descoperi cauza.
Ntz. Este adevarat . Dacii practicau inca jertfe umane. V ce faceau si celtii si germanicii .. In Scandinavia au persistat pana spre 1000 ..Si adevarul este ca totusi aruncau in sulite doar din cand in cand … destul de rar si pe “alese”. Adica nu aruncau insulite un copil ci un razboinic!!! Unu demn sa duca zeilor mesajul (v sacriciile celte si germane). Isi vindeau copii ca sclavi? Da ce erau singurii? In toata zona “civilizatata” in epoca aia unii isi vindeau (unii) copii ca sclavi!. Uneori in speranta ca stapanul va da de mancare copiilor cumparati si nu vor crapa de foame (si copii vanduti).  Asta era epoca, nivelul nu faceau daci exceptie. Insa a nu se uita bunul si frumosul obicei roman al “expunerii” – copulul nedorit (supranumerar, gura in plus de hranit, fie nascut de sclava sau de sotoia legitima) era “expus” in loc public (putea fi mormanu public de gunoi). Acu daca il gasea un caine flamand , o famelie de sobolani, crapa de sete sau il ridica vreunu – cum dadeau zeii. (copilul putea fi luat si crescut ca copil al celui care il crestea, ca om liber sau ca sclav. Da cred ca juma crapau)
Iar de scris .. am niste dubii ca tot italicu stia sa scrie. Sau ca tot atenianu (mai tineti minte povestea cu ala care I-a cerut lu Aristide sa ii scire ostrakonu?) Dar am asa o impresie ca tarabostes aveau despre scriere cam aceleasi idei precum nobilii vest europeni din sec IX-XIII (prosteste si slabeste) si preferau sa scrie cu sabia!!!! Ma rog pot gresi ….

 andi29, on 18 noiembrie 2013 - 10:04, said:

. Insusi Herodot spune ca tracii erau al doilea neam de civilizatie dupa inzi.
Dupa cate stiamn al doilea ca numar al populatiei. Nimic despre civilizatie (termenul apare dupa ce romanii ajung sa ocupe Elada) Si ai zi unde au fost tiparite memoriile alea ale lu Traian ? Ca de sute de ani toti deplang pierderea cartii despre razboiul dacic !!!

 DaDanuca, on 18 noiembrie 2013 - 00:31, said:

Doar in Dacia (fara Dobrogea) ai 3000 si ceva de inscriptii latine si doar cateva sute in greaca. Deci un raport de aproape 90% latine, vs. 8-9% in greaca.
Ei, in Tomis e alta poveste, acolo ai 75% in greaca si 25% latine. De ce crezi tu ca existau aceste diferente? Absolut intamplator, sau poate pentru ca ele reflecta si proportia de vorbitori de latina, respectiv greaca?

Tu de ce crezi ca epoca deschisa de Alexandru se numeste elenistica?  De ce nu se numeste "tracistica" sau "macedonistica"?

 florincroitoru, on 18 noiembrie 2013 - 09:10, said:

Și ce dacă se numește elenistică acea epocă? Se putea numi și altfel dacă voia așa mușchii savanților.macedonenii nu au fost greci! Că macedonenii au fost greci e afirmat doar de oamenii politici greci și asta după 1990.Iar voi vreți să fie macedonenii greci ca să îi arătați pe traci mai mici.Tot ce e bun e grecesc și roman, adică la voi latin, iat tot ce e rău e tracic.Adică sînteți niște caraghioși care vă faceți de rîs continuu și vă credeți deștepți și învățați.
hm … Ca zisa civilizatie elenistica s-a intins peste Asia Minor (si au fost vreo 2 regi negreci care iscaleau cu mandire Filoelen!), peste Siria, Egipt, ajungand pana in Bactroa .. astea sunt doar minciuni antitrace!! Si nu este adevarat ca statuile Gandara sunt de influenta elenistica si nici ca stilul Gandara a trecut Tibetu!!! Minciuni si fraze-I totu savantii  ce sustine!!
A da. Ma rog grecullae mint cu genetica nerusinare cand zic ca Alexandru Megalomanu’ ar fi fost grec. Era ilir. Insa el vorbea f bine cea mai distinsa eloina (normal verifica cine I-a fost profesor!!) De presupus ca si gasca sa de prieteni vorbeau elineste destul de bine daca nu excelent (atunci cand nu erau beti crita). Asta nu inseamna ca intreaga masa ilira invata elina  intr-o voiosie. Nici cea traca (de fatt tracii si lirii se pare cau preferat latina – limba unui popor mai razboinic mai pe placu lor si mai inteligibil ” tu asculti la mine ca altfle eu la tine cap tai”)
Insa elina se intinde ca raia in Est si devine f vorbita de populatii care la inceput erau doar conduse de colonisti greco-macedoneni . Poricum nu e un cap de tara .. inata aristocratie romana se sclifosea in cea mai aleasa elina!!!!

 florincroitoru, on 18 noiembrie 2013 - 09:10, said:

Inscripțiile în latină greacă nu refelectă vorbitorii din teritoriu ci limba oficială!În evul mediu romînesc inscripțiile erau în slavonă.În Ardeal erau în latină, în maghiară, în germană....dar populația majoritară era romînească, așa că iaca iar vorbești prostii.
Mde insa majoritatea inscriptiilor greco-romane sunt particulare sau rodul unor initiative particulare : “sarut dosul cinstitului efor/prefect care m-a cadorist cu un post pe care nu il meritam” , “aici este cenusa scumpului nostru tata si sot pe care zeii l-au luat la ei inainte de vreme” (norocu nost ca daca mai ramanea pe aici betivanu’ dracu’ ne lua!!!) si altele asemenea. Asa ca inscriptiile eline din Tomis, Calatis arata ca populatia orasului  era de origine greaca … Insa cele latine din Dacia .. arata ca la un momrnt dat si unii daci au inceput sa ia naravu asta –sa cheltuie bani pe pietre !!! Ca nu e vorba numa de cunoastera/necunosterea scrierii (ce naiba nici Carolmagnul nu se descurca da avea scribi!!!) ci si a naravului. Ca daca sefii geti dobrogeni ar fi avut acest narav .. ei ei ar fi castigat niste greci bani buni si in muzee s-ar fi gasist cateva lespezi frumos cioplite  in care am fi citit (in greceste) despre marile virtuti ale decujusului…. “milostiv” (nu ne-a jefuit decat pe trei sferturi) “iubitor de oameni” (se  multumea numa sa violeze femeile si copii si sa ii jefuiasca barbatii ) , “cumpatat”  (bea numa vin nu si sange de om!!) “iubitor de zei si dreptate” (s-a multumit sa prade aurul si argintul din templu si nu a spart statuile, nu a incendidiat templu si nu s-a usurat in templu) si alte asemenea .

[ptr cei care vor sa ma acuze ca in mod josnic denigrez pre stramostii geti masageti samd. Explicarea “virtutilor” are in vedere purtarile firesti, normale in epoca aia si chiar mai tarziu … de ex “se  multumea numa sa violeze femeile si copii”  in unele cirumstante ar fi aratat o nemaipomenita blandete .. ca “normal” ar fi fost sa ii sugrume – sau chiar mai rau - dupa viol. Sau toata Italia s-a minunat de prea marea mila si blandete a lui Caesar – un sclav presupus tocmit sa-l otraveasca a fost omorat. Nu torturat zile intregi, nu aruncat la murene, nu crucificat samd doar omorat – prespun strangulare. Exceptional – chiar scandalos – de clement!!!]

Edited by Ghita_Bizonu, 18 November 2013 - 18:57.


#967
DaDanuca

DaDanuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.06.2013

 florincroitoru, on 18 noiembrie 2013 - 16:25, said:

Unde scrie Strabo că macedonenii erau greci?

In lucrarea Geografia.

 florincroitoru, on 18 noiembrie 2013 - 16:25, said:

Cum adică ...Macedonia face parte din Elada? Adică după ce macedonia a cucerit Elada, această Macedonie făcea parte din Elada?

Ellada era impartita in mai multe puteri regionale (Atena, Sparta, Epir, Milet, Macedonia etc.) care se luptau, se cucereau si se impacau intre ele. Nici atata lucru nu stii?

 florincroitoru, on 18 noiembrie 2013 - 16:25, said:

Ungaria dacă a cucerit Ardealul făcea parte din Ardeal?

Nu e acelasi lucru. Puteai sa dai exemplul Piemontului (daca ai auzit de el) care a unit Italia de voie de nevoie si care facea parte din Italia.

 florincroitoru, on 18 noiembrie 2013 - 16:25, said:

Și ce dacă ai nume Lupus la romanii antici? Asta înseamnă că numele Lupu e rămas de la romani?

Normal, de unde altundeva crezi ca a ramas, de la...daci? Posted Image Noi suntem ginta latina bre, printre cei mai latini dintre latini, avand in vedere ca am pastrat cu mandrie si numele de romani. Posted Image

 florincroitoru, on 18 noiembrie 2013 - 16:25, said:

Este și numele Vâlcu, care înseamnă același lucru. Nu e de la slavi!

Atunci o fi de la chinezi. Posted Image

 florincroitoru, on 18 noiembrie 2013 - 17:22, said:

Extraordinar de bine organizați acei huni! Au găsit ei pe toți carpii pe coclauri, prin păduri și prin munți.

Aia care au mai ramas s-au asimilat in populatia latinofona. Despre carpi se stie ca au fost colonizati in numar mare la sud de Dunare de catre romani. Altii probabil au mers dupa neamurile migratoare, oricum au disparut la fel ca alte populatii antice din Moldova. Cand te mai intrebi unde sunt carpii din Moldova, intreaba-te si unde sunt scitii din Moldova sau unde sunt bastarnii din Moldova? Tot acolo sunt si carpii...

#968
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 DaDanuca, on 18 noiembrie 2013 - 19:26, said:


Ellada era impartita in mai multe puteri regionale (Atena, Sparta, Epir, Milet, Macedonia etc.) care se luptau, se cucereau si se impacau intre ele. Nici atata lucru nu stii?
..
Orase stae le zicea. Uiti Teba , Macedonia "originara" nu era greceasca (elena). Mare parte a fots cucerita de Filip care "oretinde" ca "uneste" Elada impotriva persilor. Fi-su Alexandru crescut atat ca macedonean cat si ca elen . adora sau se preface ca adora cultura greaca. Oriicum Iliada il unge pe suflet si se doreste un Ahile. Mia rau, Megalomanu' pactica un  discurs "elenic" , "nationalist" si pretinde ca el va razbuna pe greci!!! Insa grecitudinea sa este in ce a mai mare parte retorica pura ... ma rog era bun voprbitor de elina, filoszofeala, amator de Homer da cam atat.  Pe udneva Iogra (in evolutoa idei de lioberatate) Ioga il descire ca  finbd o personaliatea "compusa" in care macedoneranul coexista cu grecul .. insa la incurcatura sau betie macedoneanul preria conducerea.

#969
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

 Ghita_Bizonu, on 18 noiembrie 2013 - 19:51, said:

Orase stae le zicea. Uiti Teba , Macedonia "originara" nu era greceasca (elena). Mare parte a fots cucerita de Filip care "oretinde" ca "uneste" Elada impotriva persilor. Fi-su Alexandru crescut atat ca macedonean cat si ca elen . adora sau se preface ca adora cultura greaca. Oriicum Iliada il unge pe suflet si se doreste un Ahile. Mia rau, Megalomanu' pactica un  discurs "elenic" , "nationalist" si pretinde ca el va razbuna pe greci!!! Insa grecitudinea sa este in ce a mai mare parte retorica pura ... ma rog era bun voprbitor de elina, filoszofeala, amator de Homer da cam atat.  Pe udneva Iogra (in evolutoa idei de lioberatate) Ioga il descire ca  finbd o personaliatea "compusa" in care macedoneranul coexista cu grecul .. insa la incurcatura sau betie macedoneanul preria conducerea.

In ce consta "macedonitatea" lui Alexandru si cum o putem cuantifica?

Edited by Boshaft_Sylvester, 18 November 2013 - 20:10.


#970
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Boshaft_Sylvester, on 18 noiembrie 2013 - 20:09, said:

In ce consta "macedonitatea" lui Alexandru si cum o putem cuantifica?
Diferente de comportament rezultand din culturi diferite.
Cauta matele cartea aia a liui Iorga. E si amuzanta si instructiva. (a da. Pana la ruman in Megalomanul coexistau 3 : macedoineanul, grecul si satrapul poriental care era mai mult persan)

#971
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 florincroitoru, on 18 noiembrie 2013 - 16:25, said:

Este și numele Vâlcu, care înseamnă același lucru. Nu e de la slavi!
Nene, eu zic ca Vâlcu e nume slav. Argumentul meu consta in faptul ca in bulgareste lupului i se zice se zice "vŭlk", in sarbeste i se zice "vuk", in ruseste - "volk", in poloneza - "wilk", etc. Observa, te rog, asemanarea evidenta dintre "Vâlcu" si toate aceste cuvinte - vŭlk, vuk, volk, wilk
Matale ce argumente ai cand spui ca Vâlcu nu e de la slavi?

 florincroitoru, on 18 noiembrie 2013 - 10:28, said:

Eu nu am scris asta:: Polisteneasne! Penea ti-l tea! Niesca-o-a pe aicea, viita mie pacea ta!
Nene, nu stiu de ce, dar matale imi aduci aminte de ăla care traducea:
- sic transit gloria mundi = asa l-a traznit pe Grigore la munte
- ave Caesar morituri te salutant = avea Cezar muraturi si salata
- Miami Beach = dă mamă cu biciu-n mine!

 andi29, on 18 noiembrie 2013 - 10:04, said:

Iar Traian, in memoriile sale privind incursiunile in Dacia spune ca "m-am intors la fratii mei sau neamul meu".
Memoriile lui Traian? S-au pastrat? Da-mi si mie un link unde as putea sa le citesc. Multumesc mult.
-----
O intrebare pentru cine se simte dator sa raspunda.
Herodot spune despre traci ca sunt, dupa indieni, cel mai numeros neam. Ma gandesc ca daca indienii erau numerosi pe vremea lui Herodot si sunt numerosi si acum, la fel ar trebui sa fie si tracii - numerosi atunci, numerosi si acum. Care e astazi cel mai numeros neam din Europa?

Edited by ego_zenovius, 18 November 2013 - 22:23.


#972
DaDanuca

DaDanuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.06.2013

 Ghita_Bizonu, on 18 noiembrie 2013 - 19:51, said:

Orase stae le zicea. Uiti Teba , Macedonia "originara" nu era greceasca (elena).

Macedonenii originari, sa zic asa, nu se stie ce erau. Sunt mai multe teorii, de la triburi traco-ilire, pana la triburi grecesti doriene (ultimele triburi grecesti coborate in Ellada). Cert e ca totul pe acolo prin Macedonia e grecesc, de la temple pana la inscriptii si nume de persoane.

Chiar daca admitem ca la origine nu ar fi fost greci, dinastia conducatoare era deja grecizata in momentul in care intra pe scena istoriei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate