Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Limba romana, origine, evolutie si asemanari cu celelalti limbi europene

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6790 replies to this topic

#829
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postmarcuzzzo, on 14 noiembrie 2013 - 11:56, said:

Cum spuneam: bata-te logica!
macaronuzzzo... limba romana este stiintific numita "dialectul daco-roman", care alaturi de megleno-romana, aromana, istro-romana, sunt cele 4 dialecte ale limbii numita proto-romana.
deci nu limba noastra a romanilor, care noi o numim romana, nu ea s-a despartit in 4 dialecte, nu din ea au iesit dialectele, ci dintr-o limba mama comuna, proto-romana, s-au despartit dialectele astea.

daca ai inteles, acu te poti duce la joaca, da vezi sa nu bagi mainile'n noroi si dup'aia in gura, ca e cah. cah mami.

Edited by criztu, 14 November 2013 - 14:44.


#830
DaDanuca

DaDanuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.06.2013

View Postcriztu, on 14 noiembrie 2013 - 14:33, said:

macaronuzzzo... limba romana este stiintific numita "dialectul daco-roman", care alaturi de megleno-romana, aromana, istro-romana, sunt cele 4 dialecte ale limbii numita proto-romana.

Le-ai facut varza (nu poti sa spui ca ai 4 dialecte vii ale unei limbi care nu se mai vorbeste)! Da nu-i vina ta, e vina stilului mioritic de a impaca si capra si varza. Oficial, limba romana are 4 dialecte: daco-roman (al nostru), aroman, meglenoroman si istroroman. Ele s-au despartit din romana comuna.

Deci limba romana e si dialectul nostru dar si celelalte 3. Asta din punctul de vedere al lingvistilor romani.

Edited by DaDanuca, 14 November 2013 - 15:27.


#831
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View Postraman, on 29 octombrie 2013 - 13:36, said:

La scoala de ce nu ne-a spus, ca noi rom^nii suntem din punct de vedere genetic, urmasii dacilor? De ce nu ne-a spus ca limba daca era o limba indo-europeana cu afinitati romanice? De ce nu ne-a spus ca romanii au stat in Dacia timp insuficient pentru o "romanizare" lingvistica si culturala? De ce nu ne-au spus ca dacii din provincie se revoltau de 3 ori pe an si deci nu a avut loc niciun fel de simbioza?

View PostDaDanuca, on 14 noiembrie 2013 - 13:36, said:

La scoala nu ti se spune nimic despre asta pentru ca nu da bine la imagine, sttt! Posted Image
macar ne consolam cu un trecut glorios


#832
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

View Postparadigmatic, on 13 noiembrie 2013 - 17:15, said:

Nu-i aşa că rămân repetent dacă scriu la teză aşa cum scrie Alecsandri ?

Nu ramai repetent dar o sa iei o nota mica. Si daca scrii in Engleza asa cum scria Shakespeare tot nota mica o sa iei.

Ce vreau eu sa spun este ca anumite forme se stabilizeaza ca fiind "corecte" in timp.

Ceea ce era corect ieri poate fi infirmat maine.

De exemplu conjugarea la conditional I-a sg. a verbului "a place" - mi-ar placea. Eu cred ca, in timp, Academia va lua la cunostiinta ca "mi-ar place" devine din ce in ce mai mult folosit. Nu prin reguli academice schimbi modul in care vorbeste vulgul. Degeaba zice Academia ca scriem sunt/suntem/etc pentru ca pronuntia tot s^nt/s^ntem/etc. este folosita.

Alta batalie pe care [previzibil] Academia o va pierde este cea cu "amandurora" care mi se pare aiuritoare. "Amandoura" suna mult mai natural.

Asta nu inseamna ca toate regulile Academiei nu trebuie respectate, fiecare inventandu-si propriul sistem de scriere si vorbire dupa cum ii tuna capul

View Postcriztu, on 13 noiembrie 2013 - 17:20, said:

nu ca tu esti poiet, itzi zic. "teroare" e neologism din franceza, deci nu accepta nimic; bietu Alecsandri incerca sa reguleze limba romana, complet romantic plecand de la forme existente - ex. hartie > hartiei (din sl.). scrierea etimologica printre altele, incearca sa conserve forma nominativa a subst. cand declinarea produce o pronuntie total diferita, cu atat mai diferita cu cat e mai neologism (adica cum cele din engleza - grupa lingvistica foarte departata).

tu comentezi fara macar sa fi citit textu dat de paradigmatic... e vorba de declinarea "peirei" (lat. perire), care pe romaneste e "pieirii", vorbim deci de varza de regulare a limbii romane savarsita de romanticii pasoptisti, cu intentii nobile, dar cu efecte hilare.

Critza, de ce e bine / gresit teroarei / terorii? Cine a stabilit?

Nu-ti convine exemplul ca este neologism? Atunci, cine a stabilit ca dativul / genitivul de la spuma este spumei si nu spumii? Care este "corect"? Ca din vaca ai vacii...

Iti spun eu, nimeni altcineva decat uzul limbii!

Ca sa nu mai zic ca exista substantive pentru care DOOM accepta ambele forme de dativ / genitiv, atat in -ei cat si in -ii

Nu stiu cum se vorbea in vremea lui Alecsandri si daca el, deliberat, a schimbat formele unor cuvinte. Poate pur-si-simplu asa vorbea el, poate pur-si-simplu asa ii sunau mai bine.

#833
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostBoshaft_Sylvester, on 14 noiembrie 2013 - 16:23, said:

Critza, de ce e bine / gresit teroarei / terorii? Cine a stabilit?

Nu-ti convine exemplul ca este neologism? Atunci, cine a stabilit ca dativul / genitivul de la spuma este spumei si nu spumii? Care este "corect"? Ca din vaca ai vacii...
ai 'vaca' sg. > vaci pl. => vacii
ai 'spuma' sg. > spume pl. => spumei

ai 'teroare' sg. > terori pl. => terorii

Alecsandri sau care o fi scris, incerca scriere etimologica cel mai probabil, pt ca franceza regulata de Academia lor, foloseste aceasta metoda in scriere.

Edited by criztu, 14 November 2013 - 16:49.


#834
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
De fapt lingvistii nu se ocupa ei sa creeze noi cuvinte sau sa spuna cum trebuie sa vorbim.
Ei adnota cum se vorbeste si atat.
Asta nu le este foarte clar dacomanilor: ca limba este ca un organism viu: pierde si se imbogateste cu noi cuvinte pe an ce trece.

Un cuvant, primul care-mi vine in minte, si pe care o sa tot pun pariu ca va intra foarte curand in limba romana, in uzul ingrijit, este "badanta", inca neacceptat in DEX.

Vine de la "badare" italienesc "a avea grija de cineva". De aici "ingrijitoare".
Romanii plecati in Italia folosesc mai cu totii varianta "badanta/ingrijitoare".
Cuvantul este atat de incetatenit, incat au aparut declinatiile si flexiunile articolului hotarat la numer, caz si asa mai departe:

badanta--->badante--->badantele---->badantei--->badantelor.

#835
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postmarcuzzzo, on 14 noiembrie 2013 - 16:54, said:

Romanii plecati in Italia folosesc mai cu totii varianta "badanta/ingrijitoare".
Cuvantul este atat de incetatenit, incat au aparut declinatiile si flexiunile articolului hotarat la numer, caz si asa mai departe:

badanta--->badante--->badantele---->badantei--->badantelor.
Da, si peste 2000 de ani, o sa se scoale niste italianomani sa explice cum veteranii italieni si vaduvele romance au facut asa si pe dincolo.

#836
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

View Postmarcuzzzo, on 14 noiembrie 2013 - 16:54, said:

badanta--->badante--->badantele---->badantei--->badantelor.

Du-te ma-n spanac!

#837
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

View PostBoshaft_Sylvester, on 14 noiembrie 2013 - 17:56, said:

Du-te ma-n spanac!
?

Domnul meu, sa stii ca s-a strecurat pana si in ziarele din tara:

http://www.evz.ro/de...ada-911596.html

Badantele românce din Italia vor să emigreze în Canada

http://jurnalul.ro/s...egi-514227.html


Italia: “Badantele”, aruncate în stradă de noile legi

Edited by marcuzzzo, 14 November 2013 - 18:07.


#838
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postraman, on 14 noiembrie 2013 - 15:54, said:

Vizualizare mesajraman, pe 29 octombrie 2013 - 13:36 , a scris:
La scoala de ce nu ne-a spus, ca noi rom^nii suntem din punct de vedere genetic, urmasii dacilor? De ce nu ne-a spus ca limba daca era o limba indo-europeana cu afinitati romanice? De ce nu ne-a spus ca romanii au stat in Dacia timp insuficient pentru o "romanizare" lingvistica si culturala? De ce nu ne-au spus ca dacii din provincie se revoltau de 3 ori pe an si deci nu a avut loc niciun fel de simbioza?
Ma tu vrei sa ti se scrie subliniat? Eventual cu rigla la palma sa iti intre la cap?! Nicodata nu ai auzit ca suntem urmnasi ai dacilor?
Si inainte sa bati campii .. romana este o limba romanica . Insa asa ptr stiinta lu matale care scrii ca "imba daca era o limba indo-europeana cu afinitati romanice" .. afla ca limba indo-europeana era si latina , si sancrista , Limba persana (fasris) este indoeruorpeana. Lombile germanice sunt indoeuropene. samd.samd . In Europa nu sunt indoeruropene " turca, ungara, lituaniana, finlandeza (care sunt limbi a unor popoare care au venit mai recent in europa) si limba basca care este o "reclicva", o "fosila vie" care precede paritaia indoeruropenilor in spatiul de la V de Don. (Indoperuropenii, autodenumiti "arieni" adicva nobili, zisi de arheologi si popoare kurgan erau din N_E mari Negre si au ajuns prin zona culturii Cucuteni cam uin urma  cu 5.500 de ani) .
Da cum zic ce;lor ca tine lectiil,e trebuiesc predate si sistem morse: Jart! Trosc!

#839
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postmarcuzzzo, on 14 noiembrie 2013 - 16:54, said:

Cuvantul este atat de incetatenit, incat au aparut declinatiile si flexiunile articolului hotarat la numer, caz si asa mai departe:

badanta--->badante--->badantele---->badantei--->badantelor.
Da, l-am auzit si eu de mai multe ori. Cred ca-l putem deja considera un cuvant romanesc (de origine italiana). La fel ca spaghete sau vendeta.

#840
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostGhita_Bizonu, on 14 noiembrie 2013 - 18:55, said:

Ma tu vrei sa ti se scrie subliniat? Eventual cu rigla la palma sa iti intre la cap?! Nicodata nu ai auzit ca suntem urmnasi ai dacilor?
La ce şcoală ai auzit tu asta? Ai auzit că sîntem urmaşi ai daco-romanilor, nu ai dacilor!Tu eşti cam de o vîrstă cu mine, aşa că nu-mi spune tu mie cum era la şcoală în anii 60.

View Postego_zenovius, on 14 noiembrie 2013 - 21:20, said:

Da, l-am auzit si eu de mai multe ori. Cred ca-l putem deja considera un cuvant romanesc (de origine italiana). La fel ca spaghete sau vendeta.

</p>Îl văd scris  acum prima dată.Dacă a fost preluat de cîţva ziarişti nu se poate spune că e deja intrat în uz.

Edited by florincroitoru, 15 November 2013 - 09:16.


#841
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Eu l-am auzit foarte des in vorbirea curenta (ce-i drept in circul romanilor plecati in Italia), dar chiar si la televizor.

#842
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Cuvînvtul badanta nu se află în Dex

View Postmarcuzzzo, on 15 noiembrie 2013 - 09:17, said:

Eu l-am auzit foarte des in vorbirea curenta (ce-i drept in circul romanilor plecati in Italia), dar chiar si la televizor.
E un cuvînt din jargonul unor romîni ce trăiesc prin Italia.Nu este intrat în limba romînă.

View Postego_zenovius, on 14 noiembrie 2013 - 21:20, said:

Da, l-am auzit si eu de mai multe ori. Cred ca-l putem deja considera un cuvant romanesc (de origine italiana). La fel ca spaghete sau vendeta.
Unde l-ai auzit tu de multe ori ? În Bucureşti, Timişoara.....Se spune la Bucureşti cumva "mi-am luat badantă la copil"?
Te duci prin Italia să faci un ban?

#843
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postflorincroitoru, on 15 noiembrie 2013 - 09:12, said:

La ce şcoală ai auzit tu asta? Ai auzit că sîntem urmaşi ai daco-romanilor, nu ai dacilor!Tu eşti cam de o vîrstă cu mine, aşa că nu-mi spune tu mie cum era la şcoală în anii 60.

</p>Îl văd scris  acum prima dată.Dacă a fost preluat de cîţva ziarişti nu se poate spune că e deja intrat în uz.

Am auzit ca suntem urmasii dacilor si romanilor. Asta prima data. Apoi povestea cu veteranii care si-au luat soti dace (pesemne vaduvele dacilor morti in lupta!! Cestia asta mi-a trecut prin cap pe la 16 ani ... de s=a uitata juma di8n clasa curucis la mine de ce m-a bufnit rasul. In dfiscutia "particvulara/" cu profa care dorea sa imi explice ca totusi ea nu frace glume .. aia s-a rosit si a zis ca este si asta un pv. Sa da=l tin ptr mine. Clasa a IX  materia SItoria poporului roman ). Mereua s-a zis despre faptu ca sduntem urmasi ai dacilor romanizati. Da caco=roman asta inseamna - un urmas mai ales de daci care vorbeste limba latina (sau mai bine zis "romana" de castru) .
Da ma rog cum zic unora trebe sa li se inculce prin aflabet morse jart! trosc!!!


A da . Si cum s-au romanizat sau latinzat la limba asa de iute dacii? Pai sa dam o geana la urmasii lor de azi :badanta , strawman, hit direct ...

Edited by Ghita_Bizonu, 15 November 2013 - 09:54.


#844
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

View Postflorincroitoru, on 15 noiembrie 2013 - 09:26, said:

Cuvînvtul badanta nu se află în Dex


E un cuvînt din jargonul unor romîni ce trăiesc prin Italia.Nu este intrat în limba romînă.


Unde l-ai auzit tu de multe ori ? În Bucureşti, Timişoara.....Se spune la Bucureşti cumva "mi-am luat badantă la copil"?
Te duci prin Italia să faci un ban?

Matale ai citit ca l-am auzit si prin emisiunile de televiziune romanesti?
Cuvantul este din ce in ce mai des folosit, ca doar ma gandesc ca romanii din Italia se intorc, fie la vara, fie in concediu in tara si-or raspandi uzul lui in mediile largi. Sigur, nu este recunoscut inca de catre lingvisti precum alte cuvinte din lexicul limbii romane, iar o sa intre.

#845
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009
Eu n-am auzit de cuvântul acesta, badanta, până ieri, când l-am găsit aici, la voi. E foarte departe de a intra în limba română.

#846
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

View PostFumatorul, on 15 noiembrie 2013 - 11:02, said:

Eu n-am auzit de cuvântul acesta, badanta, până ieri, când l-am găsit aici, la voi. E foarte departe de a intra în limba română.

Incearca sa googalesti "badanta" si vezi ce-ti iese.

http://www.ziarullum...a-amenzi-uriase

"Giovanardi a ieşit însă din nou cu o declaraţie în care a subliniat că reglementarea statutului badantelor trebuie făcută într-un mod sau altul, pentru că altfel pachetul legislativ privind siguranţa publică şi imigraţia ilegală nu va putea fi aplicat, aparatul judiciar urmând să fie blocat de numărul mare de cazuri ale acestor badante".

Revelionul badantelor sărbătorit la Roma pe 6 ianuarie

http://www.ziarelive...arie-video.html

Daca a intrat cuvantul in jargonul gazetaresc, imi inchipui ca domnii respectivi l-au folosit presupunand ca lectorul s-a obisnuit cu el si stie despre ce-i vorba.

Edited by marcuzzzo, 15 November 2013 - 11:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate