Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Limba romana, origine, evolutie si asemanari cu celelalti limbi europene

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6790 replies to this topic

#775
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

View Postcriztu, on 12 noiembrie 2013 - 19:28, said:

exact.

Gata, m-am prins! Vezi, daca iti smulg cuvintele cu forcepsul, reusesti si tu sa pui punctul pe J.

Uite, io unul, n-am nimic impotriva ca tu sa ma consideri etnic cioban daca promiti ca scrii o carte despre teoria asta a matale si gasesti si o editura s-o publice.

View Postiulian_k, on 12 noiembrie 2013 - 19:38, said:

Eu.
Sunt din Oradea, creste in mine patriotismul local cititind ceea ce scrii si iti multumesc pentru asta, dar in acelasi timp constientizez faptul ca  m-am nascut in Crisana (zisa de unguri si Partium) si locuiesc in Ardeal. Oradea a avut tot timpul un regim aparte fata de Ardeal, ba a fost oras liber, ba oras stat, ba pasalac Ardealul incepe dupa Padurea Craiului la Vest.

Nu insista. E mai bine asa. Altfel vei afla ca nu esti ceea ce esti si ca nu stii ceea ce stii; ca esti ce spune Florica ca esti si ca stii ce-ti spune Florica sa stii.

#776
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostBoshaft_Sylvester, on 12 noiembrie 2013 - 19:12, said:


Iar deviezi.

Iar, in lipsa capacitatii de a te exprima coerent si concis, faci tumbe ca un clown la circ.

De fapt, spui acelasi lucru: pana la 1800 toamna, categoriile etnice roman, ungur, bulgar, turc, grec, albanez, sarb, sloven, slovac [sa-mi zici cand sa ma opresc] nu existau. Nu existau in sens tare, cum nu exista un inorog roz pe fata nevazuta a Lunii. Toti erau ... ciobani. Etnici ciobani.

Intelesi bine?

Nu am mai auzit asta. E revoluționară.

View Postiulian_k, on 12 noiembrie 2013 - 19:38, said:

Eu.
Sunt din Oradea, creste in mine patriotismul local cititind ceea ce scrii si iti multumesc pentru asta, dar in acelasi timp constientizez faptul ca  m-am nascut in Crisana (zisa de unguri si Partium) si locuiesc in Ardeal. Oradea a avut tot timpul un regim aparte fata de Ardeal, ba a fost oras liber, ba oras stat, ba pasalac Ardealul incepe dupa Padurea Craiului la Vest.

Să fii sănătos.Problema nu e ce e ardealul pt moroșeni sau crișani, ci ce este pt toată țara adică pt olteni, moldoveni, munteni, dobrogeni, basarabeni și pt bucureșteni, că de acolo se dă tonul și ora exactă.Pt Toți ăștia Ardealul e pînă la granița cu Ungaria. Noi nu am auzit de Partium și nici nu ne interesează.
Nu contează pt discuția noastră unde a fost Ardealul în sec 14,15,16....Știi unde a fost Ardealu în sec 10?
la fel cu localitățile. Nu contează cum se pronunță local de ex Zălau. Toată țara spune Zalău. Asta e pronunțarea de la București. Tu spui Botoșani pt că așa se spune la București și așa ți s-a predat la școală, așa auzi la radio, la TV. la Botoșani se zice Botășeni.
Conceptul de Ardeal pt romîni eate o regiune ce se întinde în Vest pînă la granița cu Ungaria.Ce știți voi acolo local și ce a fost prin sistorie sînt alte treburi.Conceptele evoluează,dragă.

#777
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

View Postflorincroitoru, on 12 noiembrie 2013 - 20:04, said:

Noi nu am auzit de Partium și nici nu ne interesează.

"Noi" care, Florica?

#778
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostBoshaft_Sylvester, on 12 noiembrie 2013 - 19:50, said:

Uite, io unul, n-am nimic impotriva ca tu sa ma consideri etnic cioban
Intelege mai ciobane, ca ciobanii au devenit romani la sute de ani dupa ce si-a dat seama Matthias Corvinus ca el e din antica familie de patricieni romani.

Edited by criztu, 12 November 2013 - 20:12.


#779
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Asa o fi dar cand un oltean (ca socara-mea) ma ia cu voi arelenii, ii raspund cu "voi muntenii" sau "voi dobrogenii".

Edited by iulian_k, 12 November 2013 - 20:19.


#780
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postparadigmatic, on 12 noiembrie 2013 - 12:14, said:

Doar cã nu-mi pare corect sã-l judecaþi pe Florin pt. cã face dezacorduri ºi alte din astea
Nu înțeleg. Ce dezacorduri fac?

View PostBoshaft_Sylvester, on 12 noiembrie 2013 - 12:58, said:

Folosirea fara discernamant a cuvintelor "inventata, minciuna, falsificata" referitoare la forma moderna a limbii romane este incalificabila.
Hai, bãi, lasã. Nu iești tu aici judecãtor.Nici nu am porea observat la tine vreo mare putere de judecatã.Iatã unde iera marele apãrãtor al limbii romîne! Diacriticele alea ccînd le gãsești, dacã tot zici cã ai mare respect pt limba romînã?

View Postparadigmatic, on 12 noiembrie 2013 - 19:25, said:

Adicã-s modificate...util?!
Au modificat de le-a venit rãu. Au bãgat cuvinte franțuzești cu ghiotura. Dicționarul limbii romîne conține un sfert. Din ce au bãgat ei nu se folosesc nici 20%. Se vede deci cît de utile au fost.De ce au fãcut-o? Pãi, sã facã limba mai aproape de latinã. Sã se mire toți proștii din Franța cînd vãd cîte cuvinte asemãnãtoare cu ale lor existã într-un text într-un ziar.Sã  simtã cã sînt europeni intelectualii romîni gãunoși.

#781
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View Postparadigmatic, on 12 noiembrie 2013 - 19:25, said:

Adică-s modificate...util?!
Posted Image

#782
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

View Postflorincroitoru, on 12 noiembrie 2013 - 20:18, said:

Nu înțeleg. Ce dezacorduri fac?
Hai, băi, lasă. Nu iești tu aici judecător.Nici nu am porea observat la tine vreo mare putere de judecată.Iată unde iera marele apărător al limbii romîne! Diacriticele alea ccînd le găsești, dacă tot zici că ai mare respect pt limba romînă?
Au modificat de le-a venit rău. Au băgat cuvinte franțuzești cu ghiotura. Dicționarul limbii romîne conține un sfert. Din ce au băgat ei nu se folosesc nici 20%. Se vede deci cît de utile au fost.De ce au făcut-o? Păi, să facă limba mai aproape de latină. Să se mire toți proștii din Franța cînd văd cîte cuvinte asemănătoare cu ale lor există într-un text într-un ziar.Să  simtă că sînt europeni intelectualii romîni găunoși.

Nicio problema, domnul florica: daca idiomul traco-dac era tatal limbii latine sau macar un frate al acesteia, cuvintele imprumutate cu nesat din limba franceza isi au corespondentul, dubletul carevasazica, in romana arhaica.

#783
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

View Postcriztu, on 12 noiembrie 2013 - 20:12, said:

Intelege mai ciobane, ca ciobanii au devenit romani la sute de ani dupa ce si-a dat seama Matthias Corvinus ca el e din antica familie de patricieni romani.

Intelesei.

Ce, crezi ca-s prost?

#784
DaDanuca

DaDanuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.06.2013

View Postcriztu, on 12 noiembrie 2013 - 20:12, said:

Intelege mai ciobane, ca ciobanii au devenit romani la sute de ani dupa ce si-a dat seama Matthias Corvinus ca el e din antica familie de patricieni romani.

Nici vorba, ei au intrat in istorie ca romani, "vlah" desemna initial orice roman, in ochii germanilor, ungurilor si ai slavilor. Noua si italienilor ne spuneau la fel: vlahi in sus, vlahi in jos. Asa intram deci pe scena istoriei, ca romanici.

#785
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View PostDaDanuca, on 12 noiembrie 2013 - 20:50, said:


Nici vorba, ei au intrat in istorie ca romani, "vlah" desemna initial orice roman, in ochii germanilor, ungurilor si ai slavilor. Noua si italienilor ne spuneau la fel: vlahi in sus, vlahi in jos. Asa intram deci pe scena istoriei, ca romanici.
Da, da. Si galezii tot romanici? Cuvantul "vlah" este preluat de slavi de la germanici, termen cu care acestia denumeau in egala masura pe celti, ilyri, romani si posibil chiar si pe geto-daci. Se zice ca termenul provine de la "volcae". Vinereanu zice ca-i posibil deasemeneaca "valah" sa provina din acelasi radical ca si "pelasg".

#786
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Eu am întrebat pe altcineva ce dezacorduri am făcut.  Dacă tot te bagi în vorbă răspunde la întrebare. Dacă vrei să spui altceva nu mai cita.dcaă citezi răspunde la ce ai citat. Unde am scris eu acolo că latina vine din tracă?
Eu am spus altădată că latina nu s-a format din tracă.
Nu te mai băga aiurea în vorbă.

#787
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

View Postflorincroitoru, on 12 noiembrie 2013 - 21:34, said:

Eu am întrebat pe altcineva ce dezacorduri am făcut.  Dacă tot te bagi în vorbă răspunde la întrebare. Dacă vrei să spui altceva nu mai cita.dcaă citezi răspunde la ce ai citat. Unde am scris eu acolo că latina vine din tracă?
Eu am spus altădată că latina nu s-a format din tracă.
Nu te mai băga aiurea în vorbă.

Pai ca tot nu mai intelegem nimic din discursul dacopatic: daca latina nu s-a format din traca de unde a venit?

#788
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
Dacă am crede că povestea despre Enea are un sâmbure de adevăr, sunt nişte lucuri interesante despre troieni, nu ştiu dacă şi adevărate, pe care le găsim pe Wikipedia:

Archaeological finds from the Troad dating back to the Chalcolithic period show striking affinity to archaeological finds known from the same era in Muntenia and Moldavia, and there are other traces which suggest close ties between the Troad and the Carpatho-Balkan region of Europe. Archaeologists in fact have stated that the styles of certain ceramic objects and bone figurines show that these objects were brought into the Troad by Carpatho-Danubian colonists; for example, certain ceramic objects have been shown to have Cucuteni origins.

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0e/Troas.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cstrife, 12 November 2013 - 22:50.


#789
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Si vinereanu vine de la un radical protodac *.vin. hac!

#790
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostDaDanuca, on 12 noiembrie 2013 - 18:53, said:

Te inseli, pe vremea aia exista un imperiu slavofon, atat la nord, cat si la sud de Dunare. Un imperiu cu cetati si mai ales limba oficiala slava. Iar prezenta bulgarilor in Ardeal inainte de venirea ungurilor, e destul de bine documentata.
Uaua !!! Mama ce tare. Imperiu Slav ? Si ma rog unde era capitala astui imperiu? Si mai ales cand?!
Nu de lata dar eu vorbesc despre o epoca situata cam prin sec VII-IX a “expansiuni” slave .  Ca mestesugul lucurlui in piatra si a zidirii in piatar le era strain slavilor. L-au poreluat de la altii – de cele mai milte ori greci (astia au ceva cma prea multa piatra .. au trebuit sa se descurce cu ea!!) Si in toatre cazurile de bielai gorod  este vorba de ziduri de piatra.  La o mica si scurta cuatare am mai gasit : Bilhorod-Dnistrovs’kyi (iti inoada limba si iti  dizloca  maxilarele .. e in ucraineana) : Cetatea Alba  (zidita greci) Białogard in Pomerania , Biograd na Moru pe coasta Dalmata (grecesc sau roman cand au dat slavii cu nasu de piatra lui.. Zaravecchia in italiana ), Belgrad vechiul Singidunum si Belgorod in Rusia (asta presupun ca a fots constuit dupa ce slavii ce incepusera sa isi zica rusi au invata mestesugul pietrei de la greci). Curios nimic in Bulgaria… Asa ca celo mai sigur (probabil) ca bielo gorod este un zid de piatra de care unii slavi care au fost tare mirati ca un gorod nu este neaprat negru de vreme.. Nu slavii care au patruns in vechea Tracie …
Findca trebe sa iti zic ceva “secret” : bulgarii nu erau slavi!!!
Iar despre impriul slavofon de la N de Dunare .. cum am zis mai scute-ma. Ca nici moravii nu aveau asa ceva . Cat despre Marle Hanat Bulgar mai scuteste-ma . Sa zic asa aveau “drepturi de pasunat” la N de Dunare da cam atat. Si asta pana nu le pica pe cap unu mai tare in pumn . Iar stabilirea in Tracia (devenita apoi Bulgaria) a facut ca aici sa se stranga toata puterea lor … Nu mai ii interesa prea mult ce e la N de Dunare . Nu aveau de ce sa caute potcoave de cai morti prin Transilvania (mai ales ca nu sunt sigur ca pe vremea aia erau potcoave!!).
De fapt este o mare incurcatura cu toate aceste harti ale “imperiilor de stepa”. Ca hartile care arata teritorii extrem de mari sunt de fpat zone in care aia pretindeau ca au “drept de pasunat” si unde jefuiau in voie. Ins anu prea se stie in ce masura  “marele hanat” sau “imperiu” nu trebuyia pe ici pe colo sa se inteleaga cu unii mai afuristi si destul de puternici (rasul ###lui – la moartea lui Atilla cei care doreau sa “mentina” zisul “omperiu hunic” erau aliatii germanicii. Fii li Atilla au vruit s aimparta si hunii s-au transferat in cartile de istorie si povestule de groaza…)

View PostBoshaft_Sylvester, on 12 noiembrie 2013 - 19:12, said:

De fapt, spui acelasi lucru: pana la 1800 toamna, categoriile etnice roman, ungur, bulgar, turc, grec, albanez, sarb, sloven, slovac [sa-mi zici cand sa ma opresc] nu existau. Nu existau in sens tare, cum nu exista un inorog roz pe fata nevazuta a Lunii. Toti erau ... ciobani. Etnici ciobani.

Si tot vorberau limba ciobaneasca ! Din mijlocu Anatoliei pana in mijlocu slovaciei se zicea mioara si branza …

View Postraman, on 12 noiembrie 2013 - 21:34, said:

Da, da. Si galezii tot romanici? Cuvantul "vlah" este preluat de slavi de la germanici, termen cu care acestia denumeau in egala masura pe celti, ilyri, romani si posibil chiar si pe geto-daci. Se zice ca termenul provine de la "volcae". Vinereanu zice ca-i posibil deasemeneaca "valah" sa provina din acelasi radical ca si "pelasg".
O sa razi. Welch inseamna romanic!!! Poa ai auzit ca candva Brtitania a foits provincie romana. Apoi s-=au rtras romanii si zona a fots ocupata (cu securea si sabia) de iuti si saxoni . Si nu au pus laba pe un teritoriu celtic care .. ei mai bine sa citez direct din wiki

Quote

The English words "Wales" and "Welsh" derive from the same Germanic root (singular Walh, plural Walha), which was itself derived from the name of the Celtic tribe known to the Romans as Volcae, and which came to refer indiscriminately to all Celts, and later to all inhabitants of the Roman empire. The Old English–speaking Anglo-Saxons came to use the term Waelisc when referring to the Celtic Britons in particular, and Wēalas when referring to their lands.[3] The modern names for some Continental European lands (e.g., Wallonia and Wallachia) and peoples (e.g., the Vlachs via a borrowing into Old Church Slavonic) have a similar etymolog
Ma rog eu tin mai mult la explicatia ca de fpat este o referinta la lup (radacina coimuna germano-slaa vol ) cu referinta la Lupa Capitolina (si nu numai .. ) care ar arata o veche impartire a Europei intre totemul solar la Lupului in S si totemul lunar al Taurului in N.

#791
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postparadigmatic, on 12 noiembrie 2013 - 10:13, said:

De ce cuvintele folosite de Alecsandri au fost schimbate ?
De ce nu le folosim şi acum ?
Nu este asta o fabricaţiune ?
O falsificare ?
Poti sa ne dai cateva exemple din categoria "cuvinte folosite de Alecsandri care au fost schimbate printr-o fabricatiune"?

#792
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postcriztu, on 12 noiembrie 2013 - 11:35, said:

Boshaftule, ce ai, ai doua coroane puse una peste alta - una de printesa bizantina, si una de rege latin.
aia de rege cica e prin destinatia finala, nu prin cea initiala:
Éva Kovács and Zsuzsa Lovag suggest that the corona latina was originally a large Byzantine liturgical asterisk from a Greek monastery in Hungary.
In imaginea de mai jos, "a large Byzantine liturgical asterix":
Attached File  Screenshot_2.jpg   22.77K   2 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate