Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Limba romana, origine, evolutie si asemanari cu celelalti limbi europene

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6790 replies to this topic

#6301
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostMount_Yerrmom, on 14 februarie 2018 - 17:50, said:

Nu avem nimic in original, cu foarte mici exceptii
Printre care Biblia lui Ulfila. Exceptie, adica.

Si tu stii ca Biblia lu Ulfila e originala, pentru ca...

View PostMount_Yerrmom, on 14 februarie 2018 - 17:50, said:

Gothii au preluat influente de la vechii locuitori ai stepelor. Dar tu ai bulinutze pe ceafa.

deci stai asa, sa fie desenul animat complect:

Deci tu imi explici tu mie, ca Gotii au venit din Ghetzurile Scandinaviei, s-au coborit printre Locuitorii de Stepa, de la care au preluat moda si altele, si dup-aia s-au dus in Insorita Italie, sa manance smochine si masline. Si in felul acesta, avem noi astaza Dolce unt Gabana.
Bun, dar ce nu inteleg, cand ajunge Alba ca Zapada la casuta celor 7 Pitici, a sedus-o Somnorila pe Alba ca Zapada, sau a fost doar o atractie reciproca, dar totusi platonica?

Edited by criztu, 14 February 2018 - 18:11.


#6302
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015

View Postcriztu, on 14 februarie 2018 - 18:10, said:

Si tu stii ca Biblia lu Ulfila e originala, pentru ca...

Pentru ca analiza pe text, pentru ca carbon dating

Pentru ca si alte texte in aceeasi limba la fel de vechi

Quote

Deci tu imi explici tu mie, ca Gotii au venit din Ghetzurile Scandinaviei, s-au coborit printre Locuitorii de Stepa, de la care au preluat moda si altele, si dup-aia s-au dus in Insorita Italie, sa manance smochine si masline. Si in felul acesta, avem noi astaza Dolce unt Gabana.

Pai, uite-te la tine! Tu ejti massaget, crescator de mamuti, si acum te dai roman, umbli ca un roma, macani ca un roman. Dar tot massaget ejti, massagetule!

#6303
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostMount_Yerrmom, on 14 februarie 2018 - 18:34, said:

Pentru ca analiza pe text, pentru ca carbon dating
Pentru ca si alte texte in aceeasi limba la fel de vechi
Pt că...bla..bla..bla...Ce analiză pe text? Arată aici cine şi ce analiză a făcut. Tu pur şi simplu minţi. Nu ai văzut nici o analiză. Oricum habar nu ai de germană ca să pricepi ceva.
Ce carbon dating? Arată aici la ce laborator s-a făcut datarea cu Carbon.
Vorbeşti fără nici o bază ca de obicei!Posted Image

View Postcriztu, on 14 februarie 2018 - 18:10, said:

Si tu stii ca Biblia lu Ulfila e originala, pentru ca...
Habar nu are şi e obraznic. Cică datare cu Carbon, analiza pe text...Unde a arătat el vreo analiză sau vreo datare?  Ăsta şi cu Infinitty au umplut aici forumul de afirmaţii goale şi se comportă de parcă ar spune lucruri bune.

#6304
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostMount_Yerrmom, on 14 februarie 2018 - 18:34, said:

Pentru ca analiza pe text, pentru ca carbon dating

Pentru ca si alte texte in aceeasi limba la fel de vechi

pai pune aicea dovada! ca asa pot sa-ti zic si io ca Arienii is primordialii spiralati care au civilizat planeta, s-a facut alaliza pa texte din carbon vechi, si asa a reiesit din alaliza.

#6305
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007
Mount_Yerrmom, pune domne' carbon datingul aici pe site. Toarna-l intr-o troaca sa se joace in el dacomanii pana dimineata. Eu le aduc si o ratusca, sa se balaceasca impreuna cu ea.

#6306
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostAlexandru H., on 14 februarie 2018 - 19:08, said:

Mount_Yerrmom, pune domne' carbon datingul aici pe site. Toarna-l intr-o troaca sa se joace in el dacomanii pana dimineata. Eu le aduc si o ratusca, sa se balaceasca impreuna cu ea.

Pai bre nea Alex, poate matale n-ai apucat vremea lu nea ceashka. Inainte de 1989, era o tanti, Elena Ceausescu, care cica era savanta de renume mondial, multipla medaliata olimpic de diverse Academii si Foruri Inalte, de pe tot mapamondu. Scotea aia cate o carte pe an, cu polimeri, cu tot felu, ce era acolo, technologie, jtiintza, nu.. toti projtii...

Deci unii dintre noi am apucat sa vedem cum se minte poporu cu Academia. Deci unii dintre noi nu mai pun botu la orice caterinca. Nu mai credem chiar asa orice. Nu mai suntem flacai cu cash la nas, sa-i faci din doua vorbe si-o poza tremurata, ca dovada ca noi descindem din Ancient Aliens. Poate matale te mai uiti la History Channel, care e o marca inregistrata Walt Disney Corporation. E, io la desene animate nu ma mai uit nepoate, eo acuma ascult Parazitii featuring Delia, din astea, m-am maturizat.

Edited by criztu, 14 February 2018 - 19:20.


#6307
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostAlexandru H., on 14 februarie 2018 - 19:08, said:

Mount_Yerrmom, pune domne' carbon datingul aici pe site. Toarna-l intr-o troaca sa se joace in el dacomanii pana dimineata. Eu le aduc si o ratusca, sa se balaceasca impreuna cu ea.
Ce relevanta are mai nenicule? Datarea il da ca fiind realizat in secolul 6. Adica l-a scris Ulfilă la 300 de ani dupa propria sa moarte. Posted Image
Hai ca sunteti nostimi. Sfintii parinti ai romanizarii ar fi mandri de voi. Posted Image

View PostMount_Yerrmom, on 14 februarie 2018 - 18:34, said:

Pentru ca analiza pe text,

Posted Image Auzi!! Analiza pe text. Pai tu nu esti in stare sa dezlânezi trei cuvinte in latina si te apuci sa faci analize pe text. Mor de ras!!! Posted Image

Edited by Balamache, 14 February 2018 - 19:20.


#6308
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostMount_Yerrmom, on 14 februarie 2018 - 19:24, said:

Pune aici datarea, ciocoflendere! Posted Image
Otto von Friesen and Anders Grape, two of the men behind the facsimile edition of 1927, described the original binding thread as purple-coloured linen thread. They say that shorter pieces of this thread were still left when the codex was disassembled and the leaves were detached from the binding to be photographed. Friesen and Grape had these thread pieces preserved in an envelope close to the leaves.
In 1997, one of these thread pieces (more reminiscent of wool than of linen) was subjected to a C14 analysis for a rough estimate of age. It showed that the material was at least one thousand years younger than had been supposed by Friesen and Grape. This means that we do not know any original binding thread from the codex.

The front cover of the silver casing shows an elderly man who symbolizes Time, and a naked young woman who represents his daughter, Truth. She carries a book with the inscription “Codex Argenteus” in her left hand and points with her right hand to a man behind her. He sits at his desk writing, a mitre decorating his head. An inscription held above this scene by two putti reads: “Vlphila redivivus, et patriæ restitutus cura M. G. De la Gardie, R[egni] S[veciae] Cancellarij. Anno 1669”
(Wulfila revived and repatriated by M. G. De la Gardie, Chancellor of Sweden, in the year 1669). The back cover shows the coat of arms of the De la Gardie family.

Silver cover was made in 1669, when the book was presented to the Uppsala University. The C14 analysis has shown that pieces of parchment from the spine cover date from the 15th century and the binding threads from the sixteenth. This means that the book received only the silver covers in the 17th century, but (probably) not an entire binding. The abovementioned data indicate that the book was rebound at least once in the medieval period.

Attached File  Marta Bigus - Codex Argenteus and political ideology in the Ostrogothic Kingdom.pdf   726.1K   14 downloads

Edited by leogoto, 14 February 2018 - 19:54.


#6309
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015
Datarea cu carbon a firelor cu care este legat manuscrisul a indicat ~1600 si explica, poate, imprastierea filelor in diverse locuri

Analiza pe text indica influenta greceasca in vocabular si in sintaxa [sintaxa este coy-paste dupa versiundea canonica greceasca] - or, singurii germanici expusi crestinismului grecesc au fost gotii - se cunosc raidurile lor in Capadocia de unde rapeau sclavi [crestini arieni] - in acest mediu a aparut Ulfila

Analiza textului Skeirens indica similaritati masive cu texte exegetice grecesti de secol IV

Manuscrisele palimpseste pe care s-a identificat text gothic au fost suprascrise prin sec XII, ceea ce inseamna ca afirmatiile:

- Biblia lui Ulfila e scrisa de nemti in sec 16
- limba gothica este, de fapt, un dialect nemtesc [de sec 16]

nu sunt altceva decat imbecilitati sforaitoare

Edited by Mount_Yerrmom, 14 February 2018 - 20:12.


#6310
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007
Mount_Yerrmom, leogoto a pus oricum un articol in care autoarea accepta datarea manuscrisului ca fiind secolul 6.

#6311
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015
Datarea s-a facut prin metode paleografice

+++

Adaug ca arianismul a fost o erezie orientala, specifica filosofelii grecesti si care n-a avut deloc tractiune in Occident. Arianismul a ajuns in Occident prin gothi.

Prestigiul pe care il aveau gothii printre germanici i-a facut pe multi dintre ei sa adopte crestinismul arian.

Edited by Mount_Yerrmom, 14 February 2018 - 20:34.


#6312
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostMount_Yerrmom, on 13 februarie 2018 - 23:49, said:

Jordanes a scris cand zici matale; dar te intreb, nu dau cu parul, de ce crezi ca insista se le zica gothi la geti?
Unde zice asta? In lucrarea numitaaaa.... GETICA? Hai ca esti hazliu. Semeni cu Dem Radulescu si cu Sebastian Papaiani la un loc. Posted Image

View PostAlexandru H., on 13 februarie 2018 - 23:15, said:

nu stim nimic despre daci

Nu putem aici sa-i alfabetizam chiar pe toti zugravii. Daca n-ai aplecare catre istorie, ce cauti aici?

View PostMount_Yerrmom, on 14 februarie 2018 - 20:31, said:

Adaug ca arianismul a fost o erezie orientala, specifica filosofelii grecesti si care n-a avut deloc tractiune in Occident.
http://www.sfu.ca/~p...rian_newton.pdf
was Isaac Newton an arian?

#6313
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postcriztu, on 14 februarie 2018 - 19:16, said:

Pai bre nea Alex, poate matale n-ai apucat vremea lu nea ceashka. Inainte de 1989, era o tanti, Elena Ceausescu, care cica era savanta de renume mondial, multipla medaliata olimpic de diverse Academii si Foruri Inalte, de pe tot mapamondu. Scotea aia cate o carte pe an, cu polimeri, cu tot felu, ce era acolo, technologie, jtiintza, nu.. toti projtii...

Deci unii dintre noi am apucat sa vedem cum se minte poporu cu Academia. Deci unii dintre noi nu mai pun botu la orice caterinca. Nu mai credem chiar asa orice. Nu mai suntem flacai cu cash la nas, sa-i faci din doua vorbe si-o poza tremurata, ca dovada ca noi descindem din Ancient Aliens. Poate matale te mai uiti la History Channel, care e o marca inregistrata Walt Disney Corporation. E, io la desene animate nu ma mai uit nepoate, eo acuma ascult Parazitii featuring Delia, din astea, m-am maturizat.

Criztu inca astept un raspuns de la tine!

Am observat ca ai primul post exact sub postarile mele cu texte in latina si ti-am dat si exemple, aceleasi exemple le gasim si in engleza, mai exact nicio limba nu a fost complet yoda talk cum numesti tu acest aspect. Sper ca te-ai convins.

Cu privire la Ionel-Flo eu mi-am luat gandul ca mai poate pricepe ceva, este inflexibil ca un bolovan, dar si mai rau este ca da lovitura si fuge asta este sportul lui preferat:

- Pune acielea dovada, pune, scrie aici, acum!

Apoi dupa ce interlocutorul se munceste si ii aduce dovezile ce face Florinache?! ... ce face?!

- Pai astea is nimicuri, aceastea sunt visari, ia dute si te culca ca esti beat d-le țâcă! ... apoi trece la alt formist si asa mai departe touch and go!

#6314
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostMount_Yerrmom, on 14 februarie 2018 - 20:10, said:

Datarea cu carbon a firelor cu care este legat manuscrisul a indicat ~1600 si explica, poate, imprastierea filelor in diverse locuri

Analiza pe text indica influenta greceasca in vocabular si in sintaxa [sintaxa este coy-paste dupa versiundea canonica greceasca] - or, singurii germanici expusi crestinismului grecesc au fost gotii - se cunosc raidurile lor in Capadocia de unde rapeau sclavi [crestini arieni] - in acest mediu a aparut Ulfila

Analiza textului Skeirens indica similaritati masive cu texte exegetice grecesti de secol IV

Manuscrisele palimpseste pe care s-a identificat text gothic au fost suprascrise prin sec XII, ceea ce inseamna ca afirmatiile:

- Biblia lui Ulfila e scrisa de nemti in sec 16
- limba gothica este, de fapt, un dialect nemtesc [de sec 16]

nu sunt altceva decat imbecilitati sforaitoare
Ceea ce inseamnă că scrii vorbe goale, eşti arogant şi jignitor ca de obicei. Cine a făcut analiza pe text? Unde e analiza?
Analiza cu C14 a firelor! A dat sec 16.
Pe acel text tu te uiţi ca pisica in calendar, dar îţi permiţi să faci judecăţi.

View PostInfinitty, on 15 februarie 2018 - 08:52, said:

Cu privire la Ionel-Flo eu mi-am luat gandul ca mai poate pricepe ceva, este inflexibil ca un bolovan, dar si mai rau este ca da lovitura si fuge asta este sportul lui preferat:
- Pune acielea dovada, pune, scrie aici, acum!
Apoi dupa ce interlocutorul se munceste si ii aduce dovezile ce face Florinache?! ... ce face?!
Unde ai pus tu vreodată dovadă? Tu nici nu ştii ce e aia. Ai confundat mereu dovada cu mărturia. Ai pus numai aiureli. Copiezi de prin Wikipedia şi zici că e...dovadă.
Ce să pricep, ce visezi tu? Nu pricep. pricepe cineva? Fane, Yermom...cine?

View PostMount_Yerrmom, on 14 februarie 2018 - 20:31, said:

Datarea s-a facut prin metode paleografice
Ohohoooo! ...prin metode paleografice. Şi care sînt acele metode? Nu ştii, dar ai auzit tu că ar fi.

#6315
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postionelmironescu, on 15 februarie 2018 - 10:26, said:

Unde ai pus tu vreodată dovadă? Tu nici nu ştii ce e aia. Ai confundat mereu dovada cu mărturia. Ai pus numai aiureli. Copiezi de prin Wikipedia şi zici că e...dovadă.
Ce să pricep, ce visezi tu? Nu pricep. pricepe cineva? Fane, Yermom...cine?

Normal ca pricepem, toti pricepem mai putin matale!

Crezi cumva ca am aderat la teoria lui Fane daca nu as fi inteles-o? Nu doar ca am inteles lucrurile dar am luat de la fiecare cate ceva, Fane are dreptate, el a conturat un nucleu, iar cu privire la spatiul carpatic Criztu, Sucre si West, au conturat o anvelopa acestui nucleu.

Leogoto a surprins la fel si Criztu anumite aspecte ale diversitatii aspectelor unor procese istorice, mai ales in problema celto-scito- ... daco - huno-slavilor si marile migratii spre apus.

Dumneata cu ce vii? Cu visari, cu mesaje goale fara continut, fara critica fara autocritica, fara nimic, esti un nihilist de prima mana si doar atat.

#6316
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostInfinitty, on 15 februarie 2018 - 10:39, said:


Normal ca pricepem, toti pricepem mai putin matale!

Crezi cumva ca am aderat la teoria lui Fane daca nu as fi inteles-o? Nu doar ca am inteles lucrurile dar am luat de la fiecare cate ceva, Fane are dreptate, el a conturat un nucleu, iar cu privire la spatiul carpatic Criztu, Sucre si West, au conturat o anvelopa acestui nucleu.

Leogoto a surprins la fel si Criztu anumite aspecte ale diversitatii aspectelor unor procese istorice, mai ales in problema celto-scito- ... daco - huno-slavilor si marile migratii spre apus.

Dumneata cu ce vii? Cu visari, cu mesaje goale fara continut, fara critica fara autocritica, fara nimic, esti un nihilist de prima mana si doar atat.
asta imi place tare! Ei toti pricep, numai eu, nu.
El a inteles teoria lui Fane, aceea care e si a lui Roesler, adica vlahii ar fi venit din Balcani.Vred că nu sint acestia ultimii roslerieni. Se vor mai naste si in secolele viitoare.
Fane a conturat un nucleu,,,,iar savanţii Sucre, criztu si west point au mai adăugat ceva...anvelopa! Posted Image Ce surpriză!
Eu cică vin cu mesaje goale, fără conţinut, cu visări, dar ei sint savamţii cu mesaje pline de conţinut valoros, mai ales ale lui Yerrmom, zic eu.Posted Image
Eu am visat cind am descifrat textul de pe inelul de la Ezerovo desigur. Ei il citesc bine din mers.

#6317
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017
pt nea floriva

Quote


Pentru traducerile în limba română, Coresi a folosit texte mai vechi, păstrate în manuscris.
Marele merit al său a fost acela că
a pus în circulaţie manuscrisele româneşti
pe care le-a îndreptat, corectat, schimbat,
înlăturând adeseori arhaismele şi regionalismele,
înlocuindu-le cu expresii şi cuvinte din
Ţara Românească şi din sud-estul Transilvaniei,
regiuni în care şi-a desfăşurat activitatea.

El are meritul necontestat de a fi contribuit la unificarea limbii literare române, deoarece,
răspândindu-se pe un larg spaţiu geografic, cărţile sale au dus pretutindeni cu ele graiul românesc.
Cărţile lui Coresi au avut o largă răspândire în toate ţinuturile româneşti datorită legăturilor

comerciale ale Braşovului cu Ţara Românească şi cu Moldova, datorită boierilor pribegi aşezaţi
la Braşov şi, mai târziu, chiar datorită lui Mihai Viteazul.

Prin aceste tipărituri, se arăta tot mai limpede unitatea de limbă, de credinţă şi de origine a românilor de pretutindeni.


#6318
Geometru55

Geometru55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 15.03.2018

View Postionelmironescu, on 24 aprilie 2018 - 14:08, said:

El a inteles teoria lui Fane, aceea care e si a lui Roesler, adica vlahii ar fi venit din Balcani.Vred că nu sint acestia ultimii roslerieni. Se vor mai naste si in secolele viitoare.

Teoriile vehiculate pe aici nu au nimic comun cu Roesler. Acesta vorbește de migrația lipsită de sens a unui trib obscur de prin Albania.

Noi vorbim de preluarea moștenirii romane (a străromânilor Constantin și Iustinian) de o mare mulțime de comunități, în timp răspândite în tot Bazinul Dunării de Mijloc și în tot Bazinul Dunării de Jos. Cum s-au preumblat aceste "holde", cum au dispărut unele, cum a crescut prin asimilări altele, numai Dumnezeu știe. Adevărul este că într-o anumită epocă toți locuitorii din aceste zone erau nomazi, într-un fel sau altul, chiar dacă numai așa numitele "popoare migratoare" s-au constituit în armate (manipulate de comunități locale, nu avem nicio îndoială).

Nu vorbim de o migrație, ci de nenumărate. Ale slavilor și românilor au fost sigur pe spații mici, dar au durat secole. Spațiile mici din decenii, au devenit sute de kilometri în secole.

Este teoria lui Iorga, a lui P. P. Panaitescu etc. a tuturor istoricilor români serioși, dinamizată. Adică i se adaugă principiul că toată lumea se mișcă, românii printre ei. Florin Curta, Alexandru Madgearu au argumentat aceste teze. Au adus realmente idei noi.

Nu ca Ioan-Aurel Pop, mare șef la Academie care s-a remarcat doar prin declarați naționaliste de prost-gust. Stilul lui Pop este același cu al dacomanilor, chiar dacă ideile sunt diferite.

Edited by Geometru55, 25 April 2018 - 17:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate