Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Limba romana, origine, evolutie si asemanari cu celelalti limbi europene

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6790 replies to this topic

#5887
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006
Oricum le întorci, tot aici ajungem:

 Morosanul, on 08 martie 2017 - 17:06, said:

Deci lunile anului vin sigur din latină, probabil prin slavonă Posted Image


#5888
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006
făurár s. m. – Februarie. – Mr. flivrar, istr. faurǫr. Lat. fĕbruarius, cf. alb. fruer, fljur, calabr. frevaru, friul. frevar.

priér s. m. – Aprilie. – Megl. pril’. Lat. aprilis

#5889
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 Morosanul, on 22 martie 2017 - 15:44, said:

Oricum le întorci, tot aici ajungem:
Tu ai exact căpoșenia lui Fane, Infinity, Turcotonul și a multora care s-au perindat pe aici. Indiferent cum trebuie să rămîi la ce îți imaginezi tu. Bine, eu am terminat. Rămîi unde ești. Amesteci pe făurar, care în română înseamnă ceva, cu frevaru, care în calabreză nu înseamnă nimic pt că e contras din februar, o chestie care calabrezilor nu le-a spus nimic de aceea l-au stîlcit. Ale noastre nu sint stîlcite, deci nu vin din latină ci au fost făcute în românește. Așa că numai tu ajungi acolo!.

#5890
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

 neafloricadinobor, on 22 martie 2017 - 08:22, said:


Cum să fie vlahii urmașii celor din Imperiul Roman? Bagi șmecheria asta de copil ca să scoți că sîntem urmașii romanilor. Adică dacă ai fost ocupat de un imperiu ești urmașii celor din imperiu ?
de unde ai mai scos-o pe asta cu "dacă ai fost ocupat de un imperiu ești urmașii celor din imperiu"?

de unde pana unde ocupati?
Nu stiai ca vlahii sunt urmasii populatiei italice migrata in Balcani incepand din 220 i.e.n.?
nici atata nu stii?

#5891
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006
Sunt probabil cele moștenite, și posibil să fi fost și altele dar acum nu mai avem cum ști, că odată cu literatura au venit denumirile oficiale și alea au fost uitate.

Aici nu sînt îndoieli, chiar dacă limba română ar proveni din treco-dacă, lunile tot de la romani vin :)

#5892
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

 neafloricadinobor, on 22 martie 2017 - 22:09, said:

Tu ai exact căpoșenia lui Fane, Infinity, Turcotonul și a multora care s-au perindat pe aici.
daca toti sunt căpoși,
poate ca problema e pusa de tine invers.

 Morosanul, on 22 martie 2017 - 22:39, said:

dacă limba română ar proveni din treco-dacă,
si cum o demonstrezi?

cu viezure, branza, barza, blahblahblah...?

#5893
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006
Nu eu, eu asta nu pot demonstra :)

#5894
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 fane_only, on 22 martie 2017 - 22:39, said:

de unde ai mai scos-o pe asta cu "dacă ai fost ocupat de un imperiu ești urmașii celor din imperiu"?

de unde pana unde ocupati?
Nu stiai ca vlahii sunt urmasii populatiei italice migrata in Balcani incepand din 220 i.e.n.?
nici atata nu stii?
Morosanu a spus asta nu eu! Învață cum se citesti textele! Tu mă citezi ca afirmație cînd vezi bine că e întrebare. Moroșanu a scris că sîntem urmașii celor din Imperiul Roman pt că dacii au fost in Imperiul roman. Asta nu e decît o șmecherie de copil.Moldovenii sînt urmașii rușilor pt că au fost în Imp Rus? Evident, nu. Tot așa nici dacii nu pot fi urmași de romani pt că au fost o parte din ei in Imp Roman.
Deși scriu foarte corect și nu folosesc cuvinte rare sau speciale, văd că unii nu pricep ce scriu sau se fac că nu pricep.
Ocupați de Imperiul Roman! O parte din teritoriile dacilor au fost ocupate de Imp Roman, așa cum mai tîrziu au ocupat imperiile Rus, Austr-Ungar, Otoman.
Nu știu că vlahii sînt veniți din Italia și nu au spus asta decît zăpăciții aici, adică tu și Infinity. Nici prin alte părți nu am văzut gogomănia asta.

 Morosanul, on 22 martie 2017 - 22:39, said:

Sunt probabil cele moștenite, și posibil să fi fost și altele dar acum nu mai avem cum ști, că odată cu literatura au venit denumirile oficiale și alea au fost uitate.

Aici nu sînt îndoieli, chiar dacă limba română ar proveni din treco-dacă, lunile tot de la romani vin Posted Image
Ești un tip enervant și de o căpoșenie fără margini!!!Posted Image Continui cu prostia asta ca să justifici romanizarea, că nu mai poți tu fără ea. Să nu cumva să ți se ia jucăria. Trebuie să fii urmaș de roman superior tu în Maramureș unde nici nu au ajuns mercenarii romani de nații și limbi diferite. Te faci că nu știi ce se discută adică de unde au intrat denumirile în limba română. Tu vorbești de originea primară a denumirilor pe care eu nu te/am contrazis, adică am scris că ea este latinească.Dar denumirile nu de la romani au rămas! Te poți da in cur și in cap, dar adevărul e că au intarat prin slavonă. Tu vrei să negi asta și să spui că...au rămas de la romani. Nu e adevărat!

#5895
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006
Poi genetic nu prea am io cum fi urmaș al romanilor, dar cultural sigur sînt ceva moșteniri.
Și astea există și la popoare care n-au avut de-a face cu romanii.
În germană, suedeză, rusă, chiar și japoneză, unde vrei, sînt elemente romane :)

Chiar faptul că lunile ar fi venit din slavonă ne spune ceva - romanii au influnețat toate culturile Europei.

#5896
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

 neafloricadinobor, on 23 martie 2017 - 09:17, said:

Nu știu că vlahii sînt veniți din Italia și nu au spus asta decît zăpăciții aici, adică tu și Infinity. Nici prin alte părți nu am văzut gogomănia asta.
eu nu am spus ca vlahii vin din Italia.
Eu am spus ca ausonii au migrat in Balcani.

iarasi ai probleme cu logica.

Edited by fane_only, 23 March 2017 - 18:49.


#5897
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 Morosanul, on 23 martie 2017 - 14:54, said:

Poi genetic nu prea am io cum fi urmaș al romanilor, dar cultural sigur sînt ceva moșteniri.
Și astea există și la popoare care n-au avut de-a face cu romanii.
În germană, suedeză, rusă, chiar și japoneză, unde vrei, sînt elemente romane Posted Image

Chiar faptul că lunile ar fi venit din slavonă ne spune ceva - romanii au influnețat toate culturile Europei.
"dar cultural sigur sînt ceva moșteniri". Si asa ne tragem din Romani?

 fane_only, on 23 martie 2017 - 18:49, said:

eu nu am spus ca vlahii vin din Italia.
Eu am spus ca ausonii au migrat in Balcani.

iarasi ai probleme cu logica.

Tu nu stii ce scrii in acest caz.

 fane_only, on 22 martie 2017 - 22:41, said:

daca toti sunt căpoși,
poate ca problema e pusa de tine invers.


si cum o demonstrezi?

cu viezure, branza, barza, blahblahblah...?

Nu. In stiinta unul are dreptate impotriva a milioane de oameni. Stiinta nu se face prin comun acord. Nici acum nu ai aflat asta! Ai invatat cum se citeste Bräsow in Limba germana?
E demonstrata altfel si dovedita inca, dar in fata prostilor o demonstartie sau o dovada nu face doi bani. O minciuna e mai importanta pt ei.

 fane_only, on 22 martie 2017 - 22:39, said:

de unde ai mai scos-o pe asta cu "dacă ai fost ocupat de un imperiu ești urmașii celor din imperiu"?

de unde pana unde ocupati?
Nu stiai ca vlahii sunt urmasii populatiei italice migrata in Balcani incepand din 220 i.e.n.?
nici atata nu stii?

Fane scrie clar ca vlahii sint veniti in Balcani din Italia si Putin mai sus sustine ca nu a spus el asta si ca eu am Probleme de logica!! Mai da cineva doi bani pe tine aici? Sint curios ca vreu sa il pun pe lista.

#5898
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

 neafloricadinobor, on 23 martie 2017 - 20:16, said:

Fane scrie clar ca vlahii sint veniti in Balcani din Italia si Putin mai sus sustine ca nu a spus el asta
fiindca cum ai citat tu fane a spus:

Quote

Nu stiai ca vlahii sunt urmasii populatiei italice migrata in Balcani incepand din 220 i.e.n.?
urmasii nu au venit din Italia.
cum urmasii moldovenilor migrati din Moldova in Brasov nu sunt veniti din Moldova.
cum urmasii moldovenilor migrati din Neamt in Bucuresti nu sunt veniti din Neamt.

cum nea florica, urmas al lui taica-su, migrat din Neamt/Moldova la Bucuresti nu este venit din Neamt/Moldova.

Acuma s-a inteles?

PS:
aha, mai este un detaliu de lamurit nea florica: auson.
Ausonii sunt considerati italicii. Conform grecilor.

#5899
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Smecheriile astea de copil! Vorbim de vlahi, spui ca sint urmasii pop venite din italia si pe urma spui ca vlahii nu sint din italia ca.....sint urmasi. Chir nu ma asteptam sa fii asa de josnic. Te-ai depasit pe tine insuti.
Nici asa nu tine. Vlahii nu sit urmasii unora veniti din italia oricum i-ai numi pe acei italici. Asta e doar o scorneala care nu are ceva serios la baza.
Pt smecheria folosita, ia un ciocan.Posted Image

 fane_only, on 23 martie 2017 - 21:21, said:

aha, mai este un detaliu de lamurit nea florica: auson.
Ausonii sunt considerati italicii. italici ! ti-am mai spus sa exersezi, ca nu stii cum se foloseste corect litera i.Conform grecilor.
Aaaa, conform grecilor. Deci cine spune asta, tu sau grecii?

#5900
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006

 neafloricadinobor, on 23 martie 2017 - 09:17, said:

Moroșanu a scris că sîntem urmașii celor din Imperiul Roman pt că dacii au fost in Imperiul roman.
Așa este, sînt de fapt două afirmații identice. :)
Sînt urmașii celor din imperiu, pentru că au fost în imperiu.
Nu neapărat a celor care au făcut imperiul.

Deci strămoșii noștrii din imperiu au folosit denumirile alea, și noi, deci, le-am putut moșteni.

La fel cum am moștenit ciorbă, cearșaf, musafir, etc. fără să fim turci, doar pentru că am fost cumva sub otomani.


P.S. Sper că nu vine cineva să zică că n-a existat ciorba, cearșaful sau musafirii până au venit turcii, așa cum au zis de opinci.
Originea cuvântului și a obiectului sînt legate numai pentru amatori.

#5901
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

 neafloricadinobor, on 24 martie 2017 - 11:54, said:

Quote

Ausonii sunt considerati italicii. italici ! ti-am mai spus sa exersezi, ca nu stii cum se foloseste corect litera i.
nea florica,
mai bine invata romaneste.

in limba mea, a strabunilor vlahi,
italicii este una
italici este alta.

exact precum
copiii e una
copii e alta

#5902
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 Morosanul, on 24 martie 2017 - 18:02, said:

Așa este, sînt de fapt două afirmații identice. Posted Image
Sînt urmașii celor din imperiu, pentru că au fost în imperiu.
Nu neapărat a celor care au făcut imperiul.

Deci strămoșii noștrii nostri, cu un i!din imperiu au folosit denumirile alea, și noi, deci, le-am putut moșteni.

La fel cum am moștenit ciorbă, cearșaf, musafir, etc. fără să fim turci, doar pentru că am fost cumva sub otomani.


P.S. Sper că nu vine cineva să zică că n-a existat ciorba, cearșaful sau musafirii până au venit turcii, așa cum au zis de opinci.
Originea cuvântului și a obiectului sînt legate numai pentru amatori.

Si ce daca unii sint urmasii unor oameni care au fost in Imp Roman? Discutia era din ce semintii se trag rominii. Nu poti sa spui ca din romani pt ca romanii nu au fost o semintie.
``Stramosii nostri`` nu au folosit denumirea ROMAN in sens etnic. Nici acum nu ti-ai dat seama desi s-a scris aici de 100 de ori.Nu poti sa numesti stramosii nostri pe romani pt ca romanii erau de multe nationalitati. Nu poti sa zici ca sirienii si galii din Imp Roman erau romani adica  o natie.
Ciorba, cearsaf (ciarsaf), nu vin din turca.  Mai arata ce alte cuvinte au format turcii cu radicalul Cior (variante CIR, CEAR, CIAR) si spune cum de sint asa de multe in limba romina.
Cuvintul RUMUN nu deriva din ROMAN. Asta nu e decit presupunerea ta si a altor latinomani, de care va agatati ca inecatul de pai ca sa demonstrati ca voi sinteti de neam nobil.
Ungurii sint si ei urmasii unora care au fost in Imp Roman. La fel egiptenii, sirienii, libienii, algerienii, libanezii, irakienii. Pai, ce facem aici ? Cind e vorba de noi
iti aduci aminte de romani, dar altora le refuzi acest lucru? Nu merge cu doua masuri. Te folosesti de subterfugii ca sa te minti singur si sa minti si pe altii.
PS> ia pe Fane, pe Yermmom si pe Prier si faceti exercitii de scris, sa invatati macar cind trebuie scris cu un i si cind cu doi.
``ungurul era latin`` (fane_only). Asta cu romin din roman e de acelasi tip cu prostia scrisa si sustinuta de Fane.
Daca nu folositi diacritice scrieti in asa fel ca sa nu se confunde romin cu roman.

#5903
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,804
  • Înscris: 15.08.2014
De ce trebuie să fo format turcii cuvinte cu radicalul cior-.
Puteau f bine să împrumute acest cuvînt dintro alta limbă, la fel cum si noi l-al luat de la ei.
Cuv chorba -pronunțat fie ca în română, fie şörba există bine mersi şi în arabă unde înseamnă exact acelaşi lucru, de unde l-au luat şi turcii.
La fel şi cuv magazin, e arăbesc la bază intrat în lb europene pe dif filiale.
La fel şi cuv baba în arabă înseamnă tată, nu că ar avea vreo legătură directă, probabil vin din negura timpului.
Iar tata în fr înseamnă tuşă, iar tatie (pronunțat tati) înseamnă mătuşică-tuşică. Ambele vin de la tante (mătuşă) după explicațiile oficiale.
Şi aceste cuv probabil că vin negura istorie.
Nea Florică, tu vrei, dar asta nu înseamnă că şi poți.
Ai carențe mari în ceea ce priveşte limbile străine şi de aici tot felul de confuzii.


#5904
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Cum, de ce?  Dacă au mai format cuvinte cu acest radical atunci cuvintul poate fi turcesc. Dacă nu mai au astfel de cuvinte inseamnă că și pe acesta l-au luat de undeva.
L-au luat de la arabi turcii? mai arată în arabă atunci cuvinte formate cu acest radical ȘOR. Îți arăt eu în Moldova: șoară, șoroduc, șoarec, șiară.
„Nea Florică, tu vrei, dar asta nu înseamnă că şi poți.
Ai carențe mari în ceea ce priveşte limbile străine şi de aici tot felul de confuzii”
Afirmație goală și obraznică. Te pomenești că ești vreun expert in limbi străine! Explică atunci de ce in limba ta maternă, româna,  există așa de multe cuvinte făcute cu radicalii CIOR, CIR, CIAR, printre care si CIORBĂ:
„La fel şi cuv magazin, e arăbesc la bază intrat în lb europene pe dif filiale. căi, nu filiale.Filiala este o sucursală a unei întreprinderi! Abține-te să mai dai lecții dacă faci astfel de confuzii.
La fel şi cuv baba în arabă înseamnă tată, nu că ar avea vreo legătură directă, probabil vin din negura timpului.
Iar tata în fr înseamnă tuşă, iar tatie (pronunțat tati) înseamnă mătuşică-tuşică. Ambele vin de la tante (mătuşă) după explicațiile oficiale.
Şi aceste cuv probabil că vin negura istorie.”
Ești alăturea cu drumul. Nu am discutat de asta(baba, tata) așa că nu știu ce rost are să bagi așa ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sihastru1

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate