Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Limba romana, origine, evolutie si asemanari cu celelalti limbi europene

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6790 replies to this topic

#1063
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013

 searcher-star, on 21 noiembrie 2013 - 13:21, said:

1Nici aia nu erau asa de neanderthali, ti-am zis ca si romanii aveau umbre si barbarii aveau lumini.

Dovada "superioritatii" imperilor s-a vazut in timp, astfel hunii, germanii, sarmatii, dacii, turcii, ... toti erau superiori romanilor.

Totusi grecii, chinezii, indienii si iranienii au fost si au ramas mari civilizatii castigand lupta cu timpul; sa nu uitam continuitatea lumii elenistice pana chiar si in timpul I. Otoman, sa ne gandim la Iranul de dinainte de URSS si chiar si astazi, ...

#1064
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 DaDanuca, on 21 noiembrie 2013 - 15:46, said:


Vikingii au interzis luptele in circuri?
Germanicii.

#1065
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

 searcher-star, on 22 noiembrie 2013 - 09:21, said:

Germanicii.

Esti sigur?....Nu cumva imparatul Teodosiu?

#1066
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 marcuzzzo, on 22 noiembrie 2013 - 09:35, said:



Esti sigur?....Nu cumva imparatul Teodosiu?
Primul a fost Marcus Aurelius daca o luam asa.
Dar practica a incetat sub germanici.

#1067
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

 searcher-star, on 22 noiembrie 2013 - 09:40, said:

Primul a fost Marcus Aurelius daca o luam asa.
Dar practica a incetat sub germanici.

Ultimul spectacol in colosseum s-a dat in 404 d.c.
Incetarea acestor evenimente n-are nimic de a face cu germanii, ci se datoreste actiunii biserici catolice.

#1068
DaDanuca

DaDanuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.06.2013

 searcher-star, on 22 noiembrie 2013 - 09:40, said:

Dar practica a incetat sub germanici.

Germanicii aia de care vorbesti tu, se crestinasera si preluasera valorile romane.

Ei s-au straduit saracii sa refaca statul roman (cu oamenii lor in posturi cheie, desigur), pe care tot ei il distrusesera (vezi Carol cel Mare), dar nu au mai reusit pentru ca le lipseau prea multe. Uite ce spunea chiar regele ostrogotilor:

"La început am dorit cu ardoare să şterg până şi numele de roman şi să preschimb Imperiul Roman cu un Imperiu Gothic. Romania cum se spune în latina vulgară ar fi devenit Gothia. Athaulf l-ar fi înlocuit pe Cesar Augustus. Dar o îndelungată experienţă m-a învăţat că barbaria nestăpânită a goţilor este incompatibilă cu legile. Ori fără legi nu există stat (Res publica). Am hotărât deci să aspir la gloria de a restaura integritatea şi de a spori numele romanilor cu ajutorul forţei goţilor. Sper să intru în posteritate ca restauratorul Romei de vreme ce este cu neputinţă să-i iau locul” (programul politic al regelui Athaulf)

Gotii, francii, chiar si vandalii, se vor romaniza in final.

Dar hai ca prea deviem de la subiect.

#1069
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 DaDanuca, on 22 noiembrie 2013 - 10:52, said:

Germanicii aia de care vorbesti tu, se crestinasera si preluasera valorile romane.

Ei s-au straduit saracii sa refaca statul roman (cu oamenii lor in posturi cheie, desigur), pe care tot ei il distrusesera (vezi Carol cel Mare), dar nu au mai reusit pentru ca le lipseau prea multe. Uite ce spunea chiar regele ostrogotilor:

"La început am dorit cu ardoare să şterg până şi numele de roman şi să preschimb Imperiul Roman cu un Imperiu Gothic. Romania cum se spune în latina vulgară ar fi devenit Gothia. Athaulf l-ar fi înlocuit pe Cesar Augustus. Dar o îndelungată experienţă m-a învăţat că barbaria nestăpânită a goţilor este incompatibilă cu legile. Ori fără legi nu există stat (Res publica). Am hotărât deci să aspir la gloria de a restaura integritatea şi de a spori numele romanilor cu ajutorul forţei goţilor. Sper să intru în posteritate ca restauratorul Romei de vreme ce este cu neputinţă să-i iau locul” (programul politic al regelui Athaulf)

Gotii, francii, chiar si vandalii, se vor romaniza in final.

Dar hai ca prea deviem de la subiect.

Scuze ca deviez si eu.. Nu mai stiu care regisor got din Italia (regisor ca era ... adicsa nu era la calibrul altira) a avut ambitai sa devina mare poet latin!!!! Nu a fots "mare" nici ca poet insa cica are onoarea de a "inchide" lista piaetilor latinji. Mediocru ca poet insa ultimu!!!

#1070
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Nu era got. Ultimul poet latin in stil vechi a fost Cassiodor, nascut in calabria si omorat din ordinul lui Theodoric.
Ii s-au scos ochii pe afara stringandu-i-se o sfoara in jurul orbitelor.

#1071
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 lucifer76, on 20 noiembrie 2013 - 17:17, said:

Iar o luati pe aratura? Limba...
Pana acum nu am dat warn-uri pentru offtopic, dar situatia se schimba! Daca pe voi va doare in pix de cateva simple reguli, trecem la ciomag.

#1072
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 marcuzzzo, on 22 noiembrie 2013 - 09:45, said:

Ultimul spectacol in colosseum s-a dat in 404 d.c.
Incetarea acestor evenimente n-are nimic de a face cu germanii, ci se datoreste actiunii biserici catolice.
da,da....biserica. Vise plăcute!

 DaDanuca, on 22 noiembrie 2013 - 10:52, said:

Germanicii aia de care vorbesti tu, se crestinasera si preluasera valorile romane.

Ei s-au straduit saracii sa refaca statul roman (cu oamenii lor in posturi cheie, desigur), pe care tot ei il distrusesera (vezi
dandanache,tu nu îți dai seama că visezi?

 Ghita_Bizonu, on 22 noiembrie 2013 - 11:47, said:

Scuze ca deviez si eu.. Nu mai stiu care regisor got din Italia (regisor ca era ... adicsa nu era la calibrul altira) a avut ambitai sa devina mare poet latin!!!! Nu a fots "mare" nici ca poet insa cica are onoarea de a "inchide" lista piaetilor latinji. Mediocru ca poet insa ultimu!!!
Iete-al dreacu got!!Dăduse în latinită. dar voi, care sînteți latinomani, de ce nu vă apucați de latină?

 marcuzzzo, on 22 noiembrie 2013 - 12:08, said:

Nu era got. Ultimul poet latin in stil vechi a fost Cassiodor, nascut in calabria si omorat din ordinul lui Theodoric.
Ii s-au scos ochii pe afara stringandu-i-se o sfoara in jurul orbitelor.
Trăiască enciclopedia!

 lucifer76, on 22 noiembrie 2013 - 12:10, said:

Pana acum nu am dat warn-uri pentru offtopic, dar situatia se schimba! Daca pe voi va doare in pix de cateva simple reguli, trecem la ciomag.
Am spus mai demult că poate fi închis acest topic.Despre limbă nu sînt oameni aici , afară de mine, ca să se poată discuta.

#1073
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

 florincroitoru, on 22 noiembrie 2013 - 13:59, said:

Despre limbă nu sînt oameni aici , afară de mine, ca să se poată discuta.

Modest ca intotdeauna, bibicule!

Oare a cui e vina ca lasi tuturor impresia ca esti o mangafa? A celorlalti, nu?

#1074
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 florincroitoru, on 22 noiembrie 2013 - 13:59, said:

Am spus mai demult că poate fi închis acest topic.Despre limbă nu sînt oameni aici , afară de mine, ca să se poată discuta.
Sa intelegem ca vorbesti de unul singur, nu?

#1075
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Păi, vedeţi ce aţi scris. În afară de mine a scris cineva pe subiect? De cîte ori am scris pe subiect nici nu aţi observat. Sînteţi numai alăturea cu drumul.

 Boshaft_Sylvester, on 22 noiembrie 2013 - 20:01, said:

Modest ca intotdeauna, bibicule!

Oare a cui e vina ca lasi tuturor impresia ca esti o mangafa? A celorlalti, nu?
Ăsta e adevărul.
Impresia e una , realitatea e alta.
Nu eşti în stare de nimic!

hai, dovedeţi măcar de acum încolo că scrieţi pe subiect.

#1076
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

 florincroitoru, on 22 noiembrie 2013 - 23:46, said:

hai, dovedeţi măcar de acum încolo că scrieţi pe subiect.

De ce seamnana limba romana cu limba italiana in mai mare masura decat cu limba bulgara? De ce seamana mai mult cu castiliana, o limba dezvoltata intr-un areal aflat la 3.000 de km de arealul propriu?

Si cand zic "seamana" si "in mai mare masura" folosesc eufemisme. Cu bulgareasca nu seamana deloc in timp ce cu italiana si / sau castiliana seamana masiv.

Edited by Boshaft_Sylvester, 23 November 2013 - 07:21.


#1077
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Si mai interesant, de ce anumite cuvinte comune se gasesc in unele limbi facand parte din familia idiomurilor neolatine, si altele lipsesc?
Mai departe; de ce toate aceste cuvinte se regasesc in latina?
Cred ca de aici putem pleca discutia, sa vedem care este radacina comuna a acestora.

#1078
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 Boshaft_Sylvester, on 23 noiembrie 2013 - 07:21, said:

De ce seamnana limba romana cu limba italiana in mai mare masura decat cu limba bulgara? De ce seamana mai mult cu castiliana, o limba dezvoltata intr-un areal aflat la 3.000 de km de arealul propriu?

Si cand zic "seamana" si "in mai mare masura" folosesc eufemisme. Cu bulgareasca nu seamana deloc in timp ce cu italiana si / sau castiliana seamana masiv.
Eu ți-am zis să scrii tu ceva pe subiect, nu să îmi pui mie întreberi, la care oricum am mai răspuns de multe ori, pe subiect.
Am mai răspuns la asta . Ce rost are să repet, xă oricum oameni ca tine vor respinge și vor uita.?

 marcuzzzo, on 23 noiembrie 2013 - 09:51, said:

Si mai interesant, de ce anumite cuvinte comune se gasesc in unele limbi facand parte din familia idiomurilor neolatine, si altele lipsesc?
Mai departe; de ce toate aceste cuvinte se regasesc in latina?
Cred ca de aici putem pleca discutia, sa vedem care este radacina comuna a acestora.
Vporbești ca să te afli în trebă. Ce cuvinte ?

#1079
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Sunt multe.

#1080
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013

 Boshaft_Sylvester, on 23 noiembrie 2013 - 07:21, said:

De ce seamnana limba romana cu limba italiana in mai mare masura decat cu limba bulgara? De ce seamana mai mult cu castiliana, o limba dezvoltata intr-un areal aflat la 3.000 de km de arealul propriu?

Si cand zic "seamana" si "in mai mare masura" folosesc eufemisme. Cu bulgareasca nu seamana deloc in timp ce cu italiana si / sau castiliana seamana masiv.

Seamana prin fondul frantuzesc, altfel limba rom^na seamana doar cu corsicana, sarda, siciliana si apuliana, apoi mai degraba cu bulgara decat cu spaniola.

Edited by andromedaX, 24 November 2013 - 10:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate