Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Transfer contacte din Nokia in Android

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Stie cineva cum as putea transfera datele salvate dintr-un Nokia cu Nokia Suite intr-un telefon cu Android? In completare, daca stiti cum se transfera din acelasi Nokia intr-un telefon banal Samsung 5610.

#2
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5vu241BFtjo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 senator, on 01 noiembrie 2013 - 10:58, said:

Stie cineva cum as putea transfera datele salvate dintr-un Nokia cu Nokia Suite intr-un telefon cu Android? In completare, daca stiti cum se transfera din acelasi Nokia intr-un telefon banal Samsung 5610.
Datele...in ce constau aceste date? Daca totusi te referi la contacte, stiu ca nokia suite are o optiune sa treca prin outlook , se sincronizeaza cu outlook-ul, apoi gasesti un soft pentru android (de exempli, Samsung Kies) care stie si el sa sincronizeze contactele cu outlook.
Nu stiu sigur daca se pot salva din Nokia Suite in format csv , daca ar merge, ai face acest fisier iar in contul de google pe care il sincronizezi cu androidul, faci import la contacte.

daca este vorba de altfel de date (gen fisiere pdf , world, excel), cred ca le poti salva pe local si apoi face copy -paste in android.

PS. Glumetu, am postat amandoi in acelasi timp...deci cred ca materialul tau postat zice tot.

Edited by cuculea, 01 November 2013 - 11:20.


#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Conteaza si ce model de Nokia ai, daca e compatibil cu Nokia PC Suite.
Telefoanele cu Android folosesc, si-ti recomand, agenda de contacte din GMail.
Atunci tu ar trebui sa-ti transferi contactele din Nokia in GMail.

How to export contacts from a Nokia device to Gmail

#5
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Vă mulțumesc tuturor. Când ajung acasă o să trec la treabă.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nokia Suite poate salva in txt si csv - dar un csv nu prea standard.
Am facut saptamana trecuta transferul contactelor prin Bluetooth intre un Nokia si un HTC One Mini - dar cel din urma avea un wizard ptr importul contactelor in acest mod.

O chestie ciudata - a trebuit sa aleg in Nokia odata contactele din telefon si odata cele din SIM, la selectarea Telefon + SIM, nu se exportau decat cele din telefon. Valabil si ptr Nokia Suite.

#7
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Dacă ai un telefon Nokia relativ recent ai opţiune de backup în setări. Fişierul produs este de fapt un ZIP, copiază-l pe PC. În el undeva (nu mai reţin unde, caută) e un folder cu o mulţime de fişiere .vcf (vCard-uri). Alea sunt contactele. Le concatenezi pe toate într-un singur fişier .vcf mare, apoi îl imporţi în Google Contacts. Asta-i tot. Păstrează perfect numere de telefon multiple şi orice fel de informaţii despre contact.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pai asta ar fi ideea, ca la telefoanele Nokia mai noi nu mai exista vcf-uri.
Ca astea le poate importa direct in telefonul cu Android, fara Google sau alte chestii...

#9
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Ce înseamnă că nu mai au vcf-uri? Nu mai poate face telefonul backup direct pe card? Sau backup-ul nu mai conţine contactele în format vcf?

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu mai foloseste acest format, doar csv sau txt. Am testat un Nokia X3. O versiune mai veche le scoate in vcf.
Se plang si altii pe forumul Nokia de chestia asta.
Dupa cum ti-am zis, daca ar fi scos vcf era floare la ureche, ptr ca toate telefoanele cu Android le pot importa direct.

#11
bluebilly

bluebilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 15.08.2006
Am salvat contactele cu Nokia PcSuite intr-un fisier .scv.
Le=am importat intr-un cont gmail, dar numele si nr. apar separat intr-o casuta de observatii.
Am un Nokia 6303i si un HTC 310.

Pe android am intrat in agenda, am dat import/export si am optiuni:

RO Digi mobil
Telefon
Stocare telefon
Card SD.

Android-ul cauta vCard file.

Cum import contactele din gmail?

Edited by bluebilly, 10 September 2014 - 19:58.


#12
bluebilly

bluebilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 15.08.2006
Am editat fisierul .csv si imi apar in contacte (gmail) numele si nr. de telefon, fiecare pe coloana separata.
Cum fac sa le vad pe android. M-am conectat pe cont, am dat sincronizare dar nu se vede nimic.

Am reusit pana la urma.
Am exportat contactele din gmail intr-un fisier vCard si l-am copiat pe telefon.
De aici s-au importat usor.

#13
tylorlundr

tylorlundr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.03.2015
Nokia Suite and Nokia PC Suite are both Nokia-official sync software for Nokia users to transfer content (like contacts, photos, music, calendar, tasks, notes, bookmarks and Web feeds) between PC and Nokia phones, create backups and restore from backups with ease. Nokia Suite is developed for the latest no-Lumia Nokia phones, such as the Asha series. If you are using an older Nokia model, download the Nokia PC Suite to transfer contacts from Nokia to Android.

#14
Kiyomi

Kiyomi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.05.2015

 tylorlundr, on 25 martie 2015 - 05:02, said:

Nokia Suite and Nokia PC Suite are both Nokia-official sync software for Nokia users to transfer content (like contacts, photos, music, calendar, tasks, notes, bookmarks and Web feeds) between PC and Nokia phones, create backups and restore from backups with ease. Nokia Suite is developed for the latest no-Lumia Nokia phones, such as the Asha series. If you are using an older Nokia model, download the Nokia PC Suite to transfer contacts from Nokia to Android.

Nokia PC Suite can transfr data to computer, and can to another device?

#15
Fashnji

Fashnji

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.10.2015

 Ciubex, on 01 noiembrie 2013 - 11:24, said:

Conteaza si ce model de Nokia ai, daca e compatibil cu Nokia PC Suite.
Telefoanele cu Android folosesc, si-ti recomand, agenda de contacte din GMail.
Atunci tu ar trebui sa-ti transferi contactele din Nokia in GMail.

Gmail is a good tool to backup and transfer contacts from android to another phone .But for contacts ,I think Facebook also help transfer phone contacts .Log into your facebook account ,expport phone contacts .

Edited by Fashnji, 13 October 2015 - 05:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate