Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Drepturile de autor: discutie libera

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
1234567878

1234567878

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 09.06.2010
In primul rind imi cer scuze pentru ca nu am postat unde trebuia, deoarece nu-mi dau seama unde ar trebui sa fac asta, deci am facut un video cu faze amuzante dintr-un joc, vreau sa pun si o melodie sau doua, ce trebuie sa fac ca sa nu am probleme cu drepturile de autor nici pt joc nici pt melodie, cam ce ar trebui sa scriu exact in descriere, sau in video ?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Citeste legea (nu doar interpretarea altora) iar unde e cazul cere si acordul celor cu productiile originale: http://www.legi-inte...i-de-autor.html

#3
1234567878

1234567878

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 09.06.2010
stiu asta, dar sint milioane de filmulete cu faze din jocuri si melodii si nu cred ca toti au cerut dreptul de la cei care au facut productiile originale

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Pai aia care n-au cerut dreptul fie le sunt scoase filmele cand se prind fie taiata coloana audio. Exista prezumtia de nevinovatie in faza intiala.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Post1234567878, on 31 octombrie 2013 - 10:19, said:

sint milioane de filmulete cu faze din jocuri si melodii si nu cred ca toti au cerut dreptul de la cei care au facut productiile originale
Multe sunt "la liber". Trebuie sa citesti licenta fiecaruia de acolo de unde iei filmuletul.
Vezi si art. 33 din lege.

Edited by neagu_laurentiu, 31 October 2013 - 10:54.


#6
Claudiu1234567

Claudiu1234567

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.10.2013
Fair use is a limitation and exception to the exclusive right granted by copyright law to the author of a creative work. In United States copyright law, fair use is a doctrine that permits limited use of copyrighted material without acquiring permission from the rights holders. Examples of fair use include commentary, search engines, criticism, news reporting, research, teaching, library archiving and scholarship. It provides for the legal, unlicensed citation or incorporation of copyrighted material in another author's work under a four-factor balancing test.

Nu poti monetiza totusi prin fair usage sau sincer, nu stiu.

Citeste: http://en.wikipedia.org/wiki/Fair_use

Noi platim pentru materialele royalty free, fie ca este de pe istockphoto sau din alta sursa.

Edited by Claudiu1234567, 31 October 2013 - 11:07.


#7
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 14.10.2010

View Postneagu_laurentiu, on 31 octombrie 2013 - 09:51, said:

Citeste legea (nu doar interpretarea altora) iar unde e cazul cere si acordul celor cu productiile originale: http://www.legi-inte...i-de-autor.html
Lucrurile sunt, dupa experienta mea, mai complicate. Cui sa-i cetr acordul pentru un cantec al Mariei Tanase? La un filmulet am pus muzica celebrei cantarete si foarte rapid o firma, nu am retinut-o, m-a atentionat.
Practic: la cine sa ma adresez pentru un crampei de muzica din secolul XIX, XX sau XXI.
intamplator am ajuns aici si subiectul chiar ma interesa.
Mutumesc anticipat!

Edited by Turnatoriu_de_orza, 05 November 2017 - 21:55.


#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Site careva si ce preturi sunt pentru a putea folosi o melodie?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate