Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

X-Men: Days Of Future Past (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

View Postedigee, on 19 mai 2014 - 21:28, said:

9,3 pe imdb si 93% pe rotten tomatoes!
9.0 pe IMDB si 7.4 pe Rotten Tomatoes.

Am cativa amici care l-au vazut si au zis ca-i extraordinar si sublim din toate punctele de vedere. Abia astept ziua de sambata :D

#20
evox

evox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.10.2006
L-am vazut in seara asta (fara sa stiu ca e prima zi)... nu-s un impatimit al genului, nici macar nu le-am vazut pe toate din serie, dar a fost peste asteptarile mele... daca lui Godzilla i-as da 6.5, lui X-Men i-as da un 9.
De la Captain Philips nu mi-a mai placut vreunul in mod comparabil...
Pur si simplu o placere sa-l vezi...

#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008

View PostHighHopes, on 22 mai 2014 - 21:36, said:

9.0 pe IMDB si 7.4 pe Rotten Tomatoes.

Am cativa amici care l-au vazut si au zis ca-i extraordinar si sublim din toate punctele de vedere. Abia astept ziua de sambata Posted Image
7.4 pe Metacritic
Nici eu nu-s un fan al genului dar parca la asta mi-as rapi 2 ore ,asa de pura distractie...

#22
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
am citit ca o sa fie o scena dupa generic. Asa, ca sa stiti, sa nu plecati din sala imediat ce incepe genericul.

Edited by zedicus, 22 May 2014 - 23:12.


#23
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
vazut si eu , mi a placut f mult.

#24
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005
Yup, l-am vazut si eu. La fel de bun ca toate filmele X-Men de la X-Men 1 incoace! E drept ca la cate benzi desenate sunt au de unde sa scoata mereu scenarii interesante, noi mutanti, precum si vechi mutanti in situatii noi. Efectele au fost bine facute, luptele-s la fel de spectaculoase, actorii sunt tot foarte buni, ca in general sunt tot aia pe care ii stim. Avem si calatorii in timp, si Hugh Jackman, si niste chestii mari si zburatoarePosted Image. Plus ca, in buna traditie a comicsurilor, filmul cred ca face si un pic de reboot la povestea generala X-MenPosted Image . Ca nota, sunt de acord cu evox - nota 9.
Ca bonus, se stie ca filmul urmator o sa acopere cam ultima mare bucata neacoperita deloc pana acum - Apocalypse! Prietenii stiu de ce-s asa de bucurosPosted Image , chit ca era de asteptat.

PS: Stau si ma intreb cum Godzilla face sali pline, iar X-Men asta nu a avut prea multi spectatori in a doua zi de la premiera romaneasca...

Edited by kratima, 23 May 2014 - 23:17.


#25
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
http://m.youtube.com...h?v=rngdJ-aDvog
L-am vazut si eu aseara si mi-a placut peste asteptari. Efectele au fost foarte bune, desi eu nu ma duc la filme pentru efecte. Actiunea interesanta te tine in priza, pentru ca nu prea poti anticipa cala altele de genul ce se intampla in momentul urmator. Umor de calitate imbinat cu drama intr-un mod inteligent, fara exagerari si penibilitati. Dar punctul cel mai bun a fost distributia de exceptie, care si fara unscenariu bun ar fi fost in stare sa scoata un film exceptional. Daca as avea ceva de obiectat, ar fi atmosfera anilor 70, care nu prea le-a iesit(cu exceptia unei discoteci si a lui Peter Dinklage)

View Postkratima, on 23 mai 2014 - 22:57, said:

Posted ImagePosted ImagePosted Image

PS: Stau si ma intreb cum Godzilla face sali pline, iar X-Men asta nu a avut prea multi spectatori in a doua zi de la premiera romaneasca...
Nu stiu, ca n-am vazut Godzilla din principiu. L-am vazut doar pe cel vechi acum vreo mie de ani si mi s-a parut o prostie monumentala,  asa ca altul n-o sa mai vad.

Edited by diogene_din_butoi, 24 May 2014 - 14:22.


#26
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

View Postkratima, on 23 mai 2014 - 22:57, said:

PS: Stau si ma intreb cum Godzilla face sali pline, iar X-Men asta nu a avut prea multi spectatori in a doua zi de la premiera romaneasca...
Nici la mine n-au fost prea multi in sala, dar au stat toti cu ochii cascati si au uitat de popcorn din prima scena Posted Image

Mi-a placut mult mult mult de tot. Si repet, nu sunt fanul filmelor cu supereroi si chestii de gen. Dar asta... M-a tinut in priza tot timpul, a avut niste dialoguri delicioasePosted Image , un scneariu original si frumos, fara clisee, fara exagerari, fara chestii trase de par. Actorii nemaipomeniti, efecte bune, regie impecabila, ii dau 9 din toata inima si incerc sa-mi fac timp sa-l mai vad o data.

Edited by HighHopes, 24 May 2014 - 22:31.


#27
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
A fost un film exceptional. Se vede ca a fost din nou mana lui Brian Singer in filmul asta, pentru ca e un film X-men foarte reusit. M-a tinut in priza cap coada si a avut niste efecte fenomenale. O mice problema ce o am e ca in filmele astea l-au cam facut personaje principal pe Wolverine, ceea ce nu e in beznile desenate. In asta nu prea se simtea cheatia asta. Iar scena dupa generic m-a lasat masca, cu toate ca stiam ca va fi ceva despre En Sabah Nur.
Cu astea fiind zise, astept sa apara X-men: Apocalypse

#28
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Un film captivant, scenariu destul de complex, muzica si efecte speciale extraordinare, actori buni... isi merita toti banii Posted Image .

La capitolul 3D a fost mult peste Godzilla.

Faza cu Quicksilver alergand prin bucataria aia a fost epica, nu stiu daca am mai vazut asa ceva in vreun film.

Edited by tiestodj20, 25 May 2014 - 19:38.


#29
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View Postkratima, on 23 mai 2014 - 22:57, said:



PS: Stau si ma intreb cum Godzilla face sali pline, iar X-Men asta nu a avut prea multi spectatori in a doua zi de la premiera romaneasca...

Pentru ca unii oameni nu sunt interesati de filmele cu super eroii din benzi desenate gen Avengers, Thor, X-men, Transformers, Spider man etc.
E chestie de gust, oricat de bun si de apreciat ar fi un film din categoria de mai sus, dupa cum zicea cineva de mai sus, nu ne uitam din principiu (eu recunosc ca am vazut cateva dar nu mi-a placut absolut niciunul) :)

#30
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View Postbadsica, on 26 mai 2014 - 18:44, said:


Pentru ca unii oameni nu sunt interesati de filmele cu super eroii din benzi desenate gen Avengers, Thor, X-men, Transformers, Spider man etc.
E chestie de gust, oricat de bun si de apreciat ar fi un film din categoria de mai sus, dupa cum zicea cineva de mai sus, nu ne uitam din principiu (eu recunosc ca am vazut cateva dar nu mi-a placut absolut niciunul) Posted Image
lol

oamenii sunt interesati de monstrii de sub apa... jalnic , trist.

#31
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View Postn3utr1n0, on 26 mai 2014 - 23:04, said:

lol

oamenii sunt interesati de monstrii de sub apa... jalnic , trist.

Oamenii X sunt uber cool iar Gojiraaaaa e naspa, e bine ca ne-am lamurit :)

Ce ma enerveaza e ca vrea nevasta-mea sa merge la cinema sa-l vedem..la naiba.

Intr-o lupta unu la unu omu paiangan vs volverine cine castiga?

PS: Gojiraaaaa Posted Image

#32
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008

View Postbadsica, on 27 mai 2014 - 07:11, said:

Ce ma enerveaza e ca vrea nevasta-mea sa merge la cinema sa-l vedem..la naiba.

Pai asteptam impresii ...
Un film e bun sau nu indiferent de subiectul tratat sau de unde vine inspiratia(articole de ziar ,romane ,benzi desenate ,povesti cu vampiri sau cu zane ,etc). Asa daca o iei si The Dark Knight tot dupa benzi desenate cu supereroi e inspirat.

#33
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Macar are efecte 3D faine?

Vad ca e Real 3D (iar Godzilla a fost Fake 3D).

Edited by badsica, 27 May 2014 - 11:19.


#34
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005

View Postzedicus, on 25 mai 2014 - 00:25, said:

O mica problema ce o am e ca in filmele astea l-au cam facut personaje principal pe Wolverine, ceea ce nu e in beznile desenate. In asta nu prea se simtea cheatia asta.
Aproape intotdeauna in desenele animate (si deseori in benzile desenate), Wolverine a fost jokerul din maneca scenaristului, personajul care salva situatia, ca deh e util sa ai un personaj care nu e numai mutant, ci are si niste adamantium injectat in elPosted Image. Asa ca e normal ca in filme sa iasa in fata; plus ca Hugh Jackman e un actor care se potriveste manusa.

#35
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
MIe mi-au placut efectele.

Edited by diogene_din_butoi, 29 May 2014 - 22:29.


#36
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Seria X-Men (+ Batman, chiar şi Avengers) e dovada vie că se pot face filme comerciale de calitate, inspirate chiar din benzi desenate ale anilor '60. :)

Scenariul e f. bine construit, regia de nota 10 şi bineîneţeles un fir narativ antrenant.
Iar actorii, pfff, ireproşabili!
Fassbender, McAvoy, Jeniffer Lawrence, ăla care-l joacă Quicksilver, Peter Dinklage etc. merită aplaudaţi.

YES! :D
8,5/10

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate