Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Ford Mondeo MK4 Facelift(2010-2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
MenInBlack

MenInBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.09.2012
Salut!

Am cateva intrebari pentru posesori de mondeo mk4 facelift.

1.Ce parere aveti despre aceasta masina? pro si contra.

2.Se merita sa iei masina Second Hand,cu 5 usi,navigatie touchscreen,senzori de parcare,sitem convers+,lumini de zi etc,cutie manuala.?

3.Ce problema ati avut cu aceasta masina,sau ce dezavantaje are?

4.Este buna ca o prima masina,avand o varsta de 19-20 de ani?

5.Ce avantaje are?

cateva pareri exterior si interior.

http://www.lincah.co...terior-View.jpg

http://www.ford.ro/c...6145&blobkey=id

http://0-100.hotnews...-13-655x436.jpg

astept parerile voastre :D

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Prima masina in nici un caz, e mult prea mare, grea, complicata si scumpa.

Ca prima masina trebuie sa fie una unde sa fie clar "pe unde se termina masina" si in fata si in spate si pe stinga si pe dreapta, ceea ce nu e cazul aici.
De asemenea e recomandabil sa fie o masina mai mica decit 90% din masini nu mai mare decit 90%, ca sa stii cu destula siguranta ca pe unde trec unii treci si tu fara sa stai sa te stresezi.
Ca prima masina trebuie o compacta mica dar safe (ex Clio).

#3
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 30.01.2006
Eu nu inteleg faza cu incepatorii si masinile mici. Eu niciodata nu am putut sa conduc masina mica, nu intelegeam unde incepe si unde se termina. De exemplu acum cateva zile am condus pentru prima data un smart. Daca-mi dadeai un TIR lung cu protap (nu autotren cu cap tractor si remorca) imi era mai usor sa ies cu spatele. Asa am fost si la 18 ani si chiar si inainte sa iau permisul. Acum am Mondeo, fara facelift, si ma simt perfect cu masina.

Pentru initiator, Mondeo cam este masina de familie, e o masina buna, dinamica e super, designul.... mie personal nu-mi place mult, insa imi plac altele la masina. Daca nu ai o optiune mai tinereasca, sau daca tie iti pare a fi masina perfecta pentru tine, pot spune ca cel putin pana la 75 000 km, nu am nici o problema cu ea, si as spune ca pana la 100 000km as putea chiar garanta eu ca nu pica nimic, poate si mai mult, dar acum nu am de unde sa stiu. Oricum, lucratura e la fel si la a mea si la asta cu facelift, ba chiar se lauda ca aia cu facelift e putin imbunatatita, cu toate ca eu nu-i cred pe cuvant.

#4
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

 MenInBlack, on 29 octombrie 2013 - 22:15, said:

Am cateva intrebari pentru posesori de mondeo mk4 facelift.
1.Ce parere aveti despre aceasta masina? pro si contra.
2.Se merita sa iei masina Second Hand,cu 5 usi,navigatie touchscreen,senzori de parcare,sitem convers+,lumini de zi etc,cutie manuala.?
3.Ce problema ati avut cu aceasta masina,sau ce dezavantaje are?
4.Este buna ca o prima masina,avand o varsta de 19-20 de ani?
5.Ce avantaje are?

Sunt posesor de MK4 inca de cand a aparut 2007.
Este o masina foarte buna deoarece nu am vandut-o nici dupa 6 ani.
La punctul 2 ai enumarat numai criterii de fite nu care sa defineasca o masina. Preferam sa intrebi de motor nu de navigatie.
Preferam sa intrebi de putere nu de senzori de parcare.
Pe toate astea ti le pui si tu si chiar mai performante decat ce iti da Ford-ul.  Eu am montat senzori Directed Viper cu garantie pe viata. 450ron de la Falcon importatorul Viper in Romania. Toti care au din fabrica plang in timp ca dau buleala.Chinezarii ieftine.

Cutie manuala inseamna probleme in minus.
Tu ca incepator ... acum nu stiu ce sa zic.. ca te-ar fi ajutat o automata .

Clar nu e buna ca prima masina. O sa o atingi, o sa o bruschezi , uzura mare ca inveti pe ia deh si costa mult ca Mondeo este varful de gama la autoturisme, nu includem si Kuga bineinteles ca-i SUV
Insa daca este visul tau ia-o ca la naiba pentru asta traiesi . Sa visezi , sa speri, sa iti doresti, sa muncesti si sa iti iei ce vrei.

Avantaje....!!!
Spatioasa.. niciodata nu vei avea impresia ca nu ai spatiu . Si daca bagi 5 insi in masina tot are spatiu.
Portbagaj ... cu hatchbag este Enorm... dar enorm..
Stabila pe strada ..fara probleme.. Nu am avut niciodata impresia sa subvireaza . Insa nu am incaltat-o niciodata cu pneuri inalte doar 235/45/17
Putere 2.0tdci...!!! 103kw, 140cp si 320nm trage fara probleme .... Pe asta o poti urca si la 170cp daca doresti doar din software fara sa intervii asupra ei cu alte modificari.
Confort sporit, zgomot minim in masina, finisaje superbe ( la mine ca am Titanum X) la ghia si trend mai subtire.

Dezavantaje :
- Pana in 2010 filtru de particule este uscat... adica nu prea il schimbi dacat foarte tarziu si atunci marea majoritate il elimina.
- Dupa 2010 sau 2011 nu mai retin... au trecut pe gel si trebuie reincarcat la un interval destul de scurt.
- Piese scumpe pe original si destul de scumpe si pe after-market ca s-au tras dupa originale deh...

Ce am schimnat eu la ea ?
- 2 placte pe spate de frana
- am facut unghiul de fuga ca 1 geanta mi s-a stramnat si a trebuit deh ca tragea dreapta
-1 bieleta antirului schimnbata ca avea putin joc in ea. Nu mare dar preventiv schimbata pe garantie.
-1 burduf de planetara schimbat ca s-a ciobit intr-o piatra si gaseam vaselina pe interior la geanta.
- schimburile anuale de consumabile in valoare de ~800ron toate.( in primul an am dat 11 milioane.. ultimul 8 milioane)

Niste banalitati consider eu ...oe care le gasesti la orice masina.
Daca este exploatata corespunzator este o masina foarte buna pe care cred ca o voi pastra in continuare.

Edited by mandrku, 29 October 2013 - 23:05.


#5
MenInBlack

MenInBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.09.2012

 mandrku, on 29 octombrie 2013 - 23:02, said:


Cutie manuala inseamna probleme in minus.
Tu ca incepator ... acum nu stiu ce sa zic.. ca te-ar fi ajutat o automata .

Clar nu e buna ca prima masina. O sa o atingi, o sa o bruschezi , uzura mare ca inveti pe ia deh si costa mult ca Mondeo este varful de gama la autoturisme, nu includem si Kuga bineinteles ca-i SUV
Insa daca este visul tau ia-o ca la naiba pentru asta traiesi . Sa visezi , sa speri, sa iti doresti, sa muncesti si sa iti iei ce vrei.

Avantaje....!!!
Spatioasa.. niciodata nu vei avea impresia ca nu ai spatiu . Si daca bagi 5 insi in masina tot are spatiu.
Portbagaj ... cu hatchbag este Enorm... dar enorm..
Stabila pe strada ..fara probleme.. Nu am avut niciodata impresia sa subvireaza . Insa nu am incaltat-o niciodata cu pneuri inalte doar 235/45/17
Putere 2.0tdci...!!! 103kw, 140cp si 320nm trage fara probleme .... Pe asta o poti urca si la 170cp daca doresti doar din software fara sa intervii asupra ei cu alte modificari.
Confort sporit, zgomot minim in masina, finisaje superbe ( la mine ca am Titanum X) la ghia si trend mai subtire.

Dezavantaje :
- Pana in 2010 filtru de particule este uscat... adica nu prea il schimbi dacat foarte tarziu si atunci marea majoritate il elimina.
- Dupa 2010 sau 2011 nu mai retin... au trecut pe gel si trebuie reincarcat la un interval destul de scurt.
- Piese scumpe pe original si destul de scumpe si pe after-market ca s-au tras dupa originale deh...

Ce am schimnat eu la ea ?
- 2 placte pe spate de frana
- am facut unghiul de fuga ca 1 geanta mi s-a stramnat si a trebuit deh ca tragea dreapta
-1 bieleta antirului schimnbata ca avea putin joc in ea. Nu mare dar preventiv schimbata pe garantie.
-1 burduf de planetara schimbat ca s-a ciobit intr-o piatra si gaseam vaselina pe interior la geanta.
- schimburile anuale de consumabile in valoare de ~800ron toate.( in primul an am dat 11 milioane.. ultimul 8 milioane)

Niste banalitati consider eu ...oe care le gasesti la orice masina.
Daca este exploatata corespunzator este o masina foarte buna pe care cred ca o voi pastra in continuare.

Da,m-am grabit cu intrebarile si nu am mai pus si intrebarea,care sunt cele mai bune,sau cea mai buna motorizare.Referitor la navigatie si senzorii de parcare,am intrebat deoarece  nu prea am gasit pe net,pareri despre tehnologia noua pe care o avea Ford in 2010...uni cauta ca masina sa fie tot mai inteligenta etc...Mondeo 2007 sau 2010 incoace,mia placut cel mai mult din toata gama ford.De aceeai o vreau asa mult.Asa pot la fel de bine sa-mi iau si focus mk2 facelift sau mk3,Dar mai mult vreau mondeo.
Am vazut multe review-uri  pe yt la mondeo atat in romana cat si in engleza.dar nu am citit pareri ale posesorilor,cele mai multe pareri se gasesc la mondeo mk3(care sincer mi se pare deja depasita,plus ca nu vreau masina mai veche de 2007).
Referitor la spatiu,as vrea cu 5 usi,deorece mi se pare ,gura de incarcare prea mica,adica nu poti sa introduci un televizor mai vechi sau ceva mai mare in portbagaj.
In rest la avantaje ma bucur ca ai numai cuvinte de lauda.La dezavantaje stiu ca sunt piese cam scumpe,dar asta e,nu cred ca sunt mai scumpe ca la alte masini.Si 800lei anual,nu par mult.Daca era 1000 de euro,atunci da,era destul de mult.
Mersi de parere.

#6
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
"Referitor la spatiu,as vrea cu 5 usi,deorece mi se pare ,gura de incarcare prea mica"
Exact!! aici ai dreptate. Insa se plateste un pret mic.. Este un pic, dar un pic mai zgomotoasa la rulare.
Avand portbagajul in aceeasi incinta cu habitaclu masina devina un pic mai zgomotoasa.
Insa este mai frumoasa ca design hatchback deoarece ii da aspectul unui Coupe. Linia masinii la partea de sus se pierde mai in lung si arata mai bine.
La berline se termina mai brusc
-----------
"cea mai buna motorizare"
Clar  din cauza greutatii nu iti lua 1.8.
Acum nu ca am eu 2L,140cp dar nu as cobora sub aceast motorizare din cauza volumului masinii, care dupa cum stii i se zice balena
------------------
Referitor la navigatie si senzorii de parcare,am intrebat deoarece  nu prea am gasit pe net,pareri despre tehnologia noua pe care o avea Ford in 2010.
Exista navigatii special concepute pentru Mondeo MK4 care se integraza inclusiv cu bordul Convers+ , ia comenzile de pe volan.
Au in plus si cititoare de carduri sd, camere video pentru marsalier, navigare web.... Exista la greu
https://www.eonon.co...ord/GM5161.html
Cu doar 350 euro ai super navigatie.
Asta care ti-am dat-o ii poti pune inclusiv senzor de presiune si iti afiseaza ce presiune ai in pneuri.
La ford costa o tona sa iti pui acel modul .
Si mai sunt o gramada.
-----------------
Senzori de parcare?
http://store.falcon....aj-digital.html
Garantie pe viata.
Se moteaza pe oglinda LCD-ul , cu cablul mergi prin plafon.
Sunt impecabili. Nu am ce sa le preprosez. Cand imi arata rosu mai am 10 cm pana la masina din spate. 1 om nu poate trece printre cele 2 masini
------------------

Edited by mandrku, 30 October 2013 - 09:06.


#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 MenInBlack, on 29 octombrie 2013 - 22:15, said:

4.Este buna ca o prima masina,avand o varsta de 19-20 de ani?

Daca e gacica poate.
La o masina iei o gramada de tabla insiruita.

Edited by Quantum, 30 October 2013 - 09:15.


#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Senzori de parcare si navigatie (mai ales pentru Romania!) sint frectii, iei mult mai bune aftermarket.
Mondeo are multe gadgeturi nu chiar asa de usor de pus aftermarket si relativ interesante, gen adaptive cruise control (cu radar), nu atit de utila in Romania, sau adjustable suspension (asta chiar ar fi utila). Doar ca daca iei second hand nu o sa ai decit ce a pus primul proprietar.

#9
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

 f300, on 30 octombrie 2013 - 09:22, said:

adjustable suspension (asta chiar ar fi utila).
Mareste costul ansamblulu de suspensie in caz de reparatie.
Parerea mea este.. daca esti sportiv iti pui suspensie sport, daca vrei balans si senzatie de plutire ii pui suspensie confort si pneuri inalte si te-ai rezolvat. Valurile Dunarii, dupa o groapa te balansezi inca 2 minute fata/spate.
Eu nu prea sunt adeptul multifunctionalelor.  Adica e bine sa stii ce iti place si sa mergi pe liniia aia.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E Romania, poti sa drum neted cu curbe si mai incolo sa ai drum drept ciuruit, nu e dupa cum iti place tie.
La ce Mondeo am vazut eu merge doar exact un set de dimensiuni de caucioace, cel putin legal.

#11
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Eu mi-am exprimat parerea personala despre suspensii nu este valabila si pentru altii.
Nu exista 1 tip de cauciucuri exista cateva tipuri si daca ma astepti pana diseara ma uit in talon si ti le scriu.

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Depinde exact de an, motor, etc. Eu am vazut personal cu exact unul, daca tu ai mai multe nu inseamna ca asa are toata lumea.

#13
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 30.01.2006
Toate modeourile au mai multe tipuri de cauciucuri, ca scrie in cartea masinii altceva e partea a doua, aia la RAR scriu cum ii doare pe ei in bena, ei nu prea stie ce e alea masina si roata. De exemplu am avut un Subaru Outback, la care bajetii destepti si experti de la RAR sau ce drac or fi fost ei au scris cu totul si cu totul alte dimensiuni de anvelope. Cand am facut ITP-ul dupa 2 ani, a trebuit sa alerg pe la toti retarzi de la birouri sa rezolv problema, ca toti dadeau din umeri si din cap ca o jucarie stricata.

#14
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Dap..in talon nu sunt mentionate dimensiunile
Doar in cartea tehnica si acolo scrie :
2.0L Duratorq-TDCi 215/55 R 16 cu presiune in pneuri  2.4 - 2.2
2.0L Duratorq-TDCi 235/45 R 17 cu presiune in pneuri 2.4 - 2.2
2.0L Duratorq-TDCi 235/40 R 18 cu presiune in pneuri 2.4 - 2.2


Eu am 235/45/17
Eu ti-am dat doar pentru motorul de 2L Duratorq dar in fisierul cu link se pot vedea toate dimensiunile pentru toate motorizarile
Pagina 239

Edited by mandrku, 30 October 2013 - 15:10.


#15
STEFANESCUSTEFAN

STEFANESCUSTEFAN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.10.2015
SALUT.
AM UN Ford MONDEO DIN 2010, MOTOR 2.0. NU ARE PILOT AUTOMAT. STITI CUMVA DACA II MAI POT PUNE EU ACUM?

CE TRUCURI IMI PUTETI SPUNE DESPRE Ford Mondeo DIN 2010 MOTOR 2.0 140 CP.

#16
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 30.01.2006
In primul rand apasa "caps look"

#17
marioimmergas

marioimmergas

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.12.2018
Buna seara,as dori pareri despre focus 1.8 diesel mk 2 din 2011,ma poate ajuta cineva?ms

#18
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011
Buna seara,

Deoarece la achizitionarea actualei masini (Ford Fiesta 1.4 TDCI 2011) nu eram nici casatorit si nici copil nu aveam, in timp masina a devenit insuficienta pentru nevoile familiale de zi cu zi.Masina este foarte buna, ruleaza perfect, nu as renunta la ea, dar avem nevoie de mai mult spatiu. Intentia este de a trece la Focus berlina sau Mondeo, dar motorizarea de maxim 1.6 TDCI. Ce parere aveti despre aceasta motorizare pe Mondeo? A condus cineva? Este submotorizata masina tinand cont de dimensiuni si capacitate cilindrica?
Precizez ca nu am tendinte si asteptari sportive de la masina, din acest motiv consider ca nu imi este necesar mai mult de 1.6 TDCI

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate