Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Unde "zichronam le'braha" sunt mormintele stramosilor ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
208 replies to this topic

#37
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
PLOIESTI.

Orasul gazarilor si cel mai muncitoresc oras romanesc.
Au trait evrei in Ploiesti ?

Daca socotim dupa cele 3 cimitire, unul disparut,unul inchis, si un al treilea in functiune,
se pare ca da si chiar cu mare succes in viata orasului

Descoperirea unor pietre mortuare datate intre 1720-1735, ne duce la concluzia ca aparitita evreilor in zona este cam pe la anii 1700...!
Majoritate evrei din Spania, asa ca strada lor s-a numit Strada Spaniola.
De la  280 de evrei in 1831, numarul lor creste continuu,3850 in 1930, 10.000 in 1941.
Si in Ploiesti, mai ales din cauza importantei strategice razboiul a facut victime.
Victime si printre evrei, parte deportati in Basarabia si Transnistria, paret alungati in alte orase din tara.
La sfarsitul razboiuluise mai intorc in oras 3000 de evrei si de atunci numarul lor scade permanent pana la 92 in 2012....

Primul cimitir evreiesc a fost la Bariera Bucovului.
Cu timpul s-a degradat si a fost inchis,
In 1818 Comunitatea a cumparat teren pe strada Israelita (azi Vlad Tepes,) dar, devenind foarte central s fost inchis si el in 1872
Din nou Comunitatea cumpara  teren, de data asta pe strada Aprodul Purice.
36.000 mp si care azi are cam 2500 morminte.
Surprinzator, este unul dintre cele mai conservate si intretinute cimitire evreiesti.

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/cimevrploiesti-harta_zps03d54c48.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Zona centrala de asemeni, dar vedem un cimitir intretinut, spre cinstea Municipalitatii Ploiesti,
care in general, a dat sprijin comunitatii evreiesti din oras

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/cim-ploiesti_zps310aa026.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/cimploiesti-1_zps81ea41f2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/cim-ploiesti-2_zps61ee5354.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Surse
-“Istoricul comunitatii din Ploesti”, de Israel Shapira, aparuta la Bucuresti in 1889
- http://inliniedreapt...te-trei-secole/
- http://www.arhiva.lu...ritie_l621.html

#38
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 vio69a, on 02 noiembrie 2013 - 16:11, said:

PLOIESTI.

Orasul gazarilor si cel mai muncitoresc oras romanesc.
Au trait evrei in Ploiesti ?

Daca socotim dupa cele 3 cimitire, unul disparut,unul inchis, si un al treilea in functiune,
se pare ca da si chiar cu mare succes in viata orasului

Descoperirea unor pietre mortuare datate intre 1720-1735, ne duce la concluzia ca aparitita evreilor in zona este cam pe la anii 1700...!
Majoritate evrei din Spania, asa ca strada lor s-a numit Strada Spaniola.
De la  280 de evrei in 1831, numarul lor creste continuu,3850 in 1930, 10.000 in 1941.
Si in Ploiesti, mai ales din cauza importantei strategice razboiul a facut victime.
Victime si printre evrei, parte deportati in Basarabia si Transnistria, paret alungati in alte orase din tara.
La sfarsitul razboiuluise mai intorc in oras 3000 de evrei si de atunci numarul lor scade permanent pana la 92 in 2012....

Primul cimitir evreiesc a fost la Bariera Bucovului.
Cu timpul s-a degradat si a fost inchis,
In 1818 Comunitatea a cumparat teren pe strada Israelita (azi Vlad Tepes,) dar, devenind foarte central s fost inchis si el in 1872
Din nou Comunitatea cumpara  teren, de data asta pe strada Aprodul Purice.
36.000 mp si care azi are cam 2500 morminte.
Surprinzator, este unul dintre cele mai conservate si intretinute cimitire evreiesti.



Zona centrala de asemeni, dar vedem un cimitir intretinut, spre cinstea Municipalitatii Ploiesti,
care in general, a dat sprijin comunitatii evreiesti din oras




Surse
-“Istoricul comunitatii din Ploesti”, de Israel Shapira, aparuta la Bucuresti in 1889
- http://inliniedreapt...te-trei-secole/
- http://www.arhiva.lu...ritie_l621.html

Situatia nu este chiar atat de roza...(:
Pozele de mai sus sunt luate pesemne primavara, cand pamantul isi revenea
la viata dupa gerul si zapezile iernii.
Se poate observa ca este primavara si dupa copaci, care inca nu sunt infrunziti.

Dar uite cum arata dupa o vara, in care nimeni nu a curatat balariile.
Si de monumente cazute, nici nu mai vorbesc...

[ http://i1060.photobucket.com/albums/t450/bede8/DSCN4585_zps7459e05f.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ http://i1060.photobucket.com/albums/t450/bede8/DSCN4597_zps7c48516d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Salomee, eu, si nu numai eu, multi oameni sunt intrigati de acest paradox, adica o religie si un popor care pune viata mai presus de orice,
care stimeaza mortii intra-atat incat nu se permite sub nici-o forma sa te atingi de ei,
un popor si o religie care nu da pace familiilor ani si ani de zile daca nu au mormintele celor disparuti cunoscute si fac eforturi fara sfarsit sa ii identifice si sa in ingroape oriunde au disparut in lume, deci cum este posibil ca aceasta religie si acest popor, in Romania sa arate aceasta diferenta de atitudine.

Motivul ca nu mai sunt evrei prin orase si ca in curand vor fi mai multe cimitire decat evrei in Romania, este real, dar este subtire.
Tare subtire.
Fonduri nu neglijabile se primesc la Federatie.
Valorile materiale in imobile si terenuri, chiriile lor sau rezultate din vanzarea lor, sunt foarte mari....
Am mult material pe aceasta tema, convorbitri personale cu batrani evrei din Israel indignati, revoltati de ce se petrece cu aceste cimitire, cu sinagogile si intreg patrimoniul evreiesc ramas, retrocedat, sau in curs de retrocedare.
Dar asta la sfarsitul materialului,
Acum, imi face placere sa adun date despre ceea ce bunica mea, cand eram mica, imi spunea cand ma lua de mana pe aleea de la Bellu :

"Niciodata sa nu iti fie frica in cimitir.
Este un prieten la fel de bun ca si cartile din biblioteca de acasa.
Trebuie doar sa citesti ce scrie ici-colo si iti vei gasi prieteni nenumarati
pe care ii vei vizita de cate ori te vei reintoarce aici"


Si asa a fost...

La fiecare vizita am traseul meu, cavourile "preferate"
stiu povestea multora, ma dor locurile parasite,ma doare si mai mult
indiferenta, neomenia, hotia si fuga dupa imbogatire cu orice pret, chiar cel al vinderii mortilor nostrii...

Edited by vio69a, 02 November 2013 - 22:54.


#40
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
HUNEDOARA

O comunitate evreiasca mai putin numeroasa, nu mai putin activa.
5000 de suflete a numarat la un moment dat comunitatea judetului Hunedoara.
munca silnica la calea ferata Deva -Brad deportarile au facut ca dupa razboi sa mai ramana 200 de evrei in tot judetul.

Doua cimitire au lasat evreii in urma lor.
Unul afalat langa Castelul Corvinilor.
Mormintele distruse de vandalismul trecatorilor,pietrele sparte buruienile au acoperit aproape totul.
Hotii de fier vechi au spart gardul pentru a fura fierul armaturilor.
De ani si ani de zile nimeni nu s-a interesat de soarta cimitirului

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/cimhuned-1_zps6dbbb83a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/cimhuned-4_zpse85ed223.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa cum arata intrarea nici nu e de mirare

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/cimhuned-2_zps1487bc60.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Al doilea cimitir se afla in aceeasi zona -cumva iin spatele curtilor caselor ce dau la strada 1 Mai.

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/cim-hunedoaraharta_zps4fbe198c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pare mai ingrijit, desi mic si inghesuit intre curtile caselor vecine.
Are si morminte din 1990 Din strada daca privim peste curtea locatarilor putem vedea pietrele ce marcheaza mormintele


[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/cimhuned-7-1mai_zps635c7d73.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/cimhuned-6-1mai_zps3df6a22b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/cimhuned-5-1mai_zps90861d9e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In anul 2009 a murit ultimul evreu din Hunedoara.
Rabinul Alexandru Marx.
Pana in ultima zi a ingrijit de sinagoga comunitatii.
apoi aceasta a fost inchisa iar azi este transformata in spatiu comercial....

FCER Bucuresti nu a auzit, nu a vazut ,nu a stiut....

Duminică 7 aprilie a.c., în localitatea Tivon din Israel,  Dl Menahem Ariav, Preşedinte în Exerciţiu al Fundaţiei Caritatea a fost vizitat de Dl Aurel Vainer, Preşedinte F.C.E.R. – Vicepreşedinte al Fundaţiei Caritatea şi dl Smuel Iszak Director Executiv al Fundaţiei Caritatea.
Cu acest prilej  Preşedintele FCER a adresat mulţumiri dlui Menahem Ariav pentru colaborarea rodnica şi îndelungată.
Totodată i s-a acordat Medalia de  Onoare Prieten al  Comunităţilor Evreieşti din România, împreună cu Brevetul, corespunzător în care s-au remarcat contribuţiile importante ale laureatului la consolidarea relaţiilor de prietenie şi conlucare între evreii din România şi evreii originari din România trăitori în Statul Israel.
În final s-au exprimat sentimente şi gânduri bune pentru colaborare în viitor îndeosebi privind organizarea şi funcţionarea Muzeului Originarilor din România de la Rosh Pina.


Pentru cimitirele evreiesti din Romania , parasite, ciuntite, abandonate nu s-a primit nici-o medalie....

#41
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 vio69a, on 02 noiembrie 2013 - 22:48, said:

Salomee, eu, si nu numai eu, multi oameni sunt intrigati de acest paradox, adica o religie si un popor care pune viata mai presus de orice,
care stimeaza mortii intra-atat incat nu se permite sub nici-o forma sa te atingi de ei,
un popor si o religie care nu da pace familiilor ani si ani de zile daca nu au mormintele celor disparuti cunoscute si fac eforturi fara sfarsit sa ii identifice si sa in ingroape oriunde au disparut in lume, deci cum este posibil ca aceasta religie si acest popor, in Romania sa arate aceasta diferenta de atitudine.

Motivul ca nu mai sunt evrei prin orase si ca in curand vor fi mai multe cimitire decat evrei in Romania, este real, dar este subtire.
Tare subtire.
Fonduri nu neglijabile se primesc la Federatie.
Valorile materiale in imobile si terenuri, chiriile lor sau rezultate din vanzarea lor, sunt foarte mari....
Am mult material pe aceasta tema, convorbitri personale cu batrani evrei din Israel indignati, revoltati de ce se petrece cu aceste cimitire, cu sinagogile si intreg patrimoniul evreiesc ramas, retrocedat, sau in curs de retrocedare.
Dar asta la sfarsitul materialului,
Acum, imi face placere sa adun date despre ceea ce bunica mea, cand eram mica, imi spunea cand ma lua de mana pe aleea de la Bellu :

"Niciodata sa nu iti fie frica in cimitir.
Este un prieten la fel de bun ca si cartile din biblioteca de acasa.
Trebuie doar sa citesti ce scrie ici-colo si iti vei gasi prieteni nenumarati
pe care ii vei vizita de cate ori te vei reintoarce aici"


Si asa a fost...

La fiecare vizita am traseul meu, cavourile "preferate"
stiu povestea multora, ma dor locurile parasite,ma doare si mai mult
indiferenta, neomenia, hotia si fuga dupa imbogatire cu orice pret, chiar cel al vinderii mortilor nostrii...

Totusi, nu-mi este clar un lucru. Cine este responsabil cu paza cimitirelor, Comunitatea din fiecare oras
sau, organele de paza ale Municipalitatii ?
Cum este posibil sa se ajunga la situatia de disparitie totala a pietrelor funerare ?
Nu este vorba de o vaza de flori, ci de doua lespezi grele, (orizontala si verticala), disparute !
Pt. asa o ''munca'' este nevoie de timp. Si de porti deschise, doar nu se poate sari gardul cu
lespedea in spate...
Cine trebuie sa dea socoteala pt. asta ?

Asa arata ''mormantul'' bunicii mele Posted Image   Doar sicriul, sub un strat de pamant si buruieni...Posted Image
Stiu precis ca este al ei, l-am gasit ghidandu-ma dupa numele mormintelor laterale si
planul cimitirului...

[ http://i1060.photobucket.com/albums/t450/bede8/Picture025_zps518fa27c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
@salomee imi pare rau pentru vandalizarea mormantului bunicilor tai.
Nici nu stiu ce sa mai zic, pe de o parte au ramas in romania, cat sub 10 000 de everi neaosi romani.
Pe de alta parte sunt peste cat sa spunem, 1 milion de morminte de ingrijit.
Cu scaderea comunitatii pana la disparitie, ce o sa fie peste 50 de ani numai dumnezeu stie.
Ce stim este ca bunicii tai s-au adaugat poporului lui Israel cu totul.

#43
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 salomee, on 03 noiembrie 2013 - 12:50, said:

Cine este responsabil cu paza cimitirelor, Comunitatea din fiecare oras
sau, organele de paza ale Municipalitatii ?
Hai sa iti explic ce stiu eu. Pentru fiecare mormant se plateste o anumita suma de catre posesorul terenului, sau urmasii acestuia. Din suma aceasta, o parte se duce la ingrijirea cimitirului, alta la paza lui. Asa e la bunicii mei.

 salomee, on 03 noiembrie 2013 - 12:50, said:

Asa arata ''mormantul'' bunicii mele    Doar sicriul, sub un strat de pamant si buruieni...
Stiu precis ca este al ei, l-am gasit ghidandu-ma dupa numele mormintelor laterale si
planul cimitirului...
Pai, scuza-ma, dar cine vrei sa il ingrijeasca? Respect fata de morti trebuie sail arate urmasii lor. Daca unii nici nu calca in cimitir dupa ce mortul a fost ingropat, a cui e vina? Mormantul strabunicii mele stiu unde este, dar nu s-a mai ocupat nimeni de ingrijirea lui, desi a crescut multi dintre copii bunicii mele. Crezi ca eu am pretentia ca municipalitatea sa rezolve problema?

#44
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
O tara care onoreaza cetatenii ei vii va onora si mormintele lor. Acei morti au trait in Romania au platit impozite toata viata  si au fost cetateni devotati. Li-s-ar fii cuvenit ca statul sa aiba grija se mormintele lor.
Adevarat ca in Romania,evreii au fost nevoiti sa cumpere de la stat terenuri ca sa serveasca ca cimitire evreiesti cum este nevoie dupa traditia Judaica.
Adevarat ca  in Romania, cat timp au fost evrei si comunitati,acestia au avut grija de cimitire dar azi aproape  nu mai sunt evrei  si nu sute de comunitati.
Romania ar fii trebuit,ca stat civilizat sa ia in mainile ei  sa se ocupe de cimitirele evreiesti. Nu pe gratis.  Sa "dea jos" din despagubirile care se cuvin evreilor pentru crimele si jaful facut in WWII de catre armata romana si cetatenii romani.

Ah, ah, Romania .

#45
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Edgaroropsitul, on 03 noiembrie 2013 - 14:20, said:

Romania ar fii trebuit,ca stat civilizat sa ia in mainile ei  sa se ocupe de cimitirele evreiesti. Nu pe gratis.  Sa "dea jos" din despagubirile care se cuvin evreilor pentru crimele si jaful facut in WWII de catre armata romana si cetatenii romani.

Ah, ah, Romania .
Poate daca ar fi fost Romania un stat bogat s-ar fi gandit si la aspectul acesta mai stii

#46
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 lucifer76, on 03 noiembrie 2013 - 13:54, said:

1. Hai sa iti explic ce stiu eu. Pentru fiecare mormant se plateste o anumita suma de catre posesorul terenului, sau urmasii acestuia. Din suma aceasta, o parte se duce la ingrijirea cimitirului, alta la paza lui. Asa e la bunicii mei.


2. Pai, scuza-ma, dar cine vrei sa il ingrijeasca? Respect fata de morti trebuie sail arate urmasii lor. Daca unii nici nu calca in cimitir dupa ce mortul a fost ingropat, a cui e vina? Mormantul strabunicii mele stiu unde este, dar nu s-a mai ocupat nimeni de ingrijirea lui, desi a crescut multi dintre copii bunicii mele. Crezi ca eu am pretentia ca municipalitatea sa rezolve problema?

1. Bine, inteleg, dar tot nu raspunde intrebarii mele...
Adica, in cazul tau, cine este responsabil pt. paza si ingrijire, municipalitatea ?
Eu stiu ca la cimitirul evreiesc se plateste taxa de intrare...


2. Nu poti compara situatia.
Urmasii nu locuiesc in Romania, si ar fi cam imposibil sa ''dau o fuga'' la cimitir sa ingrijesc mormintele...
De cele de-aici, din Israel, am grija. Doar de morminte, de curatenia si paza cimitirului nu trebuie familia
sa aiba grija...

#47
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 salomee, on 03 noiembrie 2013 - 14:36, said:

1. Bine, inteleg, dar tot nu raspunde intrebarii mele...
Adica, in cazul tau, cine este responsabil pt. paza si ingrijire, municipalitatea ?
Eu stiu ca la cimitirul evreiesc se plateste taxa de intrare...
Cimitiul este o afacere. Municipalitatea colecteaza taxa pe mormant, si asigura curatenie si paza. Responsabil este in cele din urma proprietarul locului de veci.

 salomee, on 03 noiembrie 2013 - 14:36, said:

Urmasii nu locuiesc in Romania, si ar fi cam imposibil sa ''dau o fuga'' la cimitir sa ingrijesc mormintele...
De cele de-aici, din Israel, am grija. Doar de morminte, de curatenia si paza cimitirului nu trebuie familia
sa aiba grija...
Pai hai sa comparam situatia. Ceilalti bunici ai mei se afla la 500km de Iasi. Crezi ca pentru mine este simplu? Bani poti sa trimiti si de la distanta, sa stii. Daca este un pic de bunavointa...

#48
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

 ThinkAbout, on 03 noiembrie 2013 - 14:29, said:

Poate daca ar fi fost Romania un stat bogat s-ar fi gandit si la aspectul acesta mai stii

Ce lipseste Romaniei nu este bogatia.  Daca ar fii fost tara evreilor,te asigur ca toata Europa ar fii fost la picioarele ei.   Cine stie,,,,poate in vitor ,cand ultimul barbat roman va pleca sa caute de lucru in strainatate o sa fim invitati..

Saracia  este  lipsa de initiativa,incredere si cinste. Saracia este lipsa de cultura ,de buna educatie si  de patriotism (care la noi se numeste Sionism).

Nu ar fi rau un Sionism romanesc. In primul rand sa intoarca pe toti cei 3 milioane de romani risipiti in Europa...Posted Image


Fostul rege a Maroco-ului a vrut mult ca evreii sa i se intoarca  si a facut o lege ca fiecare evreu marocan care se intoarce sa traiasca in Maroco primeste o serie de ajutoare inclusiv mii de dolari  cum si alte ajutoare ca  imprumuturi si neplatire de impozite.

 salomee, on 03 noiembrie 2013 - 14:36, said:


1. Bine, inteleg, dar tot nu raspunde intrebarii mele...
Adica, in cazul tau, cine este responsabil pt. paza si ingrijire, municipalitatea ?
Eu stiu ca la cimitirul evreiesc se plateste taxa de intrare...

Eu te asigur ca totii cei de la cimitir ar fii fost gata sa plateasca si taxa de iesire daca li s-ar fii propus  Posted Image

 lucifer76, on 03 noiembrie 2013 - 15:13, said:

Cimitiul este o afacere. Municipalitatea colecteaza taxa pe mormant, si asigura curatenie si paza. Responsabil este in cele din urma proprietarul locului de veci.


Pai hai sa comparam situatia. Ceilalti bunici ai mei se afla la 500km de Iasi. Crezi ca pentru mine este simplu? Bani poti sa trimiti si de la distanta, sa stii. Daca este un pic de bunavointa...


O ideie de societate  de  Start upp   romanesc :  Israelienii sa trimeata prin posta bani ca  romanii sa aiba grja de cimitirile evreiesti  a stramosilor lor. Domnul Lucifer, ne poti da numarul contului de banca?

#49
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Sa stii, pentru 1000 de euro pe an, ma bag sa am grija de orice mormant evreiesc din Iasi. Daca e in stare nasoala, se taxeaza separat reparatiile.

#50
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 lucifer76, on 03 noiembrie 2013 - 15:13, said:

Cimitiul este o afacere. Municipalitatea colecteaza taxa pe mormant, si asigura curatenie si paza. Responsabil este in cele din urma proprietarul locului de veci.


Pai hai sa comparam situatia. Ceilalti bunici ai mei se afla la 500km de Iasi. Crezi ca pentru mine este simplu? Bani poti sa trimiti si de la distanta, sa stii. Daca este un pic de bunavointa...

Pai, aici te cam contrazici :)

Mai-nainte spuneai ca urmasii trebuie sa arate respect fata de morti, sa viziteze cimitirul si sa ingrijeasca mormintele.
Dar cand ti-am spus ca distanta este o problema, (la mine nu-I vorba de 500km, ci de 2000km, si nu pot ajunge decat cu avion),
mi-ai zis ca pot trimite bani...
Cui ? Si daca trimit, cine-mi garanteaza ca la urmatoarea vizita nu voi gasi mormantul fara monument ?

#51
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
De ce ma contrazic? Trimit bani rudelor din zona. Nu am mai fost pe acolo de 30 de ani.

Imi trimiti mie :). Doar pentru ingrijit, ca de garantat ca nu dispare monumentul nu poate garanta nimeni. Crezi ca mie imi poate garanta cineva ca nu va disparea crucea de pe mormantul bunicilor mei? Suma platita administratiei cimitirelor este destul de modica, nu am pretentia absurda ca din banii aia sa angajeze 3 paznici care sa pazeasca nonstop mormantul.

#52
anottipa

anottipa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 31.10.2013
a avea grija de un mormint este fudulie

sau falsa grija

#53
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 lucifer76, on 03 noiembrie 2013 - 16:33, said:

1. De ce ma contrazic? Trimit bani rudelor din zona. Nu am mai fost pe acolo de 30 de ani.

2. Imi trimiti mie Posted Image. Doar pentru ingrijit, ca de garantat ca nu dispare monumentul nu poate garanta nimeni. Crezi ca mie imi poate garanta cineva ca nu va disparea crucea de pe mormantul bunicilor mei? Suma platita administratiei cimitirelor este destul de modica, nu am pretentia absurda ca din banii aia sa angajeze 3 paznici care sa pazeasca nonstop mormantul.

1. Ei, bravo tie ca ai rude prin zona. Eu nu mai am pe nimeni in Romania...
De 30 de ani ? Rusinica ! Posted Image

2. Felicitari pt. initiativa ! Posted Image Dar orasul meu de bastina nu este Iasul. Cred ca distanta este mai mare de 500km.
Asa ca, nu merita ...

Nici eu nu am pretentia ca paznicul sa pazeasca mormantul, ci doar,... cimitirul...
Daca exista o paza serioasa, nu ar fi reusit hotii sa scoata lespezile...

 ThinkAbout, on 03 noiembrie 2013 - 13:32, said:

@salomee imi pare rau pentru vandalizarea mormantului bunicilor tai.
Nici nu stiu ce sa mai zic, pe de o parte au ramas in romania, cat sub 10 000 de everi neaosi romani.
Pe de alta parte sunt peste cat sa spunem, 1 milion de morminte de ingrijit.
Cu scaderea comunitatii pana la disparitie, ce o sa fie peste 50 de ani numai dumnezeu stie.
Ce stim este ca bunicii tai s-au adaugat poporului lui Israel cu totul.

Think, spre ''norocul'' meu, doar unul din morminte...Altuia a cazut piatra verticala.
Unul a ramas intreg.
Iar bunicul, si-a indeplinit visul, a venit aici cu noi si este inmormantat in Tara Sfanta...

#54
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 salomee, on 03 noiembrie 2013 - 14:36, said:

1. Bine, inteleg, dar tot nu raspunde intrebarii mele...
Adica, in cazul tau, cine este responsabil pt. paza si ingrijire, municipalitatea ?
Eu stiu ca la cimitirul evreiesc se plateste taxa de intrare...


Salomee..cimitirele sunt PROPRIETATEA Federatiei Comunitatii evreilor din Bucuresti.
Ea, prin Comunitatile din fiecare oras trebuie sa aiba grija de paza, aleile cimitirelor, repararea gardurilor, camera mortuara si locul unde se face ultima rugaciune ionainte de ingropare.
Sunt cimitire care au si monumente istorice clasate ca atare cu numar de catalog.
Aici intra in joc si autoritatile romanesti,care au alocat la bugetul fiecareia si sume pentru aceste lucruri.
Daca coboram la nivelul mormintelor, da, este greu pentru o comunitate care mai are 50 sau 20 de membrii sau niciunul
sa aiba grije de mii de morminte.
Nu sunt pretentii nici de ;la Federatie, desi are fonduri indestulatoare, din donatii particulare din fonduri obtinute de la Joint,Wizo,Agentiile mondiale evreiesti de tot soiul DAR MAI ALES DE LA FONDUL "caritatea" CARE A ALOCAT FEDERATIEI 1 MILION DE DOLARI PENTRU REPARAREA SI CURATIREA LOR MACAR DE BURUIENI.
Sa nu spun de banii incasati din vanzari sau inchiriei de parcele din cimitire care aduc destui bani fara sa fie vazuta nici-o schimbare.
Dar despre asta mai tarziou.

Lucifer cred ca vorbesti de cimitir crestin.
si noi platim taxa la Bellu si suplimentar daca vrem lucrari de consolidare sau intretinere platim lucrarile.
Nu statul roman, nu partidul X are atributii in a matura si pune flori la mormantul familiei mele
ci administratia cimitirelor.
Asa cum in Israel, mormintele si bisericile ortodoxe sau catolice, Bahai sau alte confesiuni, sunt in grija statelor ce au propriatetile si nu a statului Israel

Si asa ajungem la ultima veriga -propriertarul cavoului.
La evrei este o problema.
Toate locurile sunt de veci, dar nu sunt proprietate .caci terenul si in Israel si in Romania il ofera comunitatea.
Tu platesti piatra si ramane la latitudinea ta cat sa fie de ingrijit mormantul.
afara de cazuri speciale si rare cand vrei sa cumperi locul impreuna cu perechea ta.
Altfel ingroparea este arbitrara, unul la gard, altul la centru

Este o situatie speciala.
Pe de o parte evreii au placat, pe de alta parte ar dori ca in vizita in Romania, sa gaseasca cimitir ingrijit si onorabil.
Far sa plateasca taxa .
(Spune Salomee daca gresesc si daca voi platiti taxa la comunitate pentru ingrijirea mormantului, nu a cimitirului)

 salomee, on 03 noiembrie 2013 - 17:11, said:

Nici eu nu am pretentia ca paznicul sa pazeasca mormantul, ci doar,... cimitirul...
Daca exista o paza serioasa, nu ar fi reusit hotii sa scoata lespezile...

Cand acum 5 ani cand s-a vandalizat cimitirul din Giurgiului -al doilea- s-au gasit vinovati 2-3 pustani de la scoala profesionala vecina...\
care cu greu ar fi ridicat barosul dapoi sa sparga pietre de tone...

 lucifer76, on 03 noiembrie 2013 - 16:33, said:

De ce ma contrazic? Trimit bani rudelor din zona. Nu am mai fost pe acolo de 30 de ani.


Asa este in sectorul cimitirelor crestine, caci dupa un numar de ani de neplata sau de lasare de izbeliste al mormantului
admin Cimitirelor are dreptul la dezhunare si instrainarea lui chiar de este loc de veci

 Edgaroropsitul, on 03 noiembrie 2013 - 15:22, said:

O ideie de societate  de  Start upp   romanesc :  Israelienii sa trimeata prin posta bani ca  romanii sa aiba grja de cimitirile evreiesti  a stramosilor lor. Domnul Lucifer, ne poti da numarul contului de banca?

Nu ai inteles nimic si habar nu ai cine si ce trebuie sa faca.
Statul roman iese din joc.Nu are nici cea mai mica obligatie sa se amesteca in proprietatea altuia decat daca sunt monumente istorice recunoscute si catalogate
Tu cere nota de plata la FCER unde este atata amar de banet incasat sau donat sau primit prin vanzari de bucati de cimitire ..
Fara sa se asigure macar un paznic ....minima ,minima obligatie si cea mai elementara de respect si bun simt.

Si inceteaza sa mai faci fite de cunoscator, ca nu esti, doar deviezi fiecare subiect spre banal si cearta

Edited by vio69a, 03 November 2013 - 17:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate