Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

RCS&RDS în discuții pentru preluarea Prima TV

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,138
  • Înscris: 24.09.2009
Horatv transmite in general mizica populara din Ardeal. E ok pentru persoanele carora le place muzica populara.

#38
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Daca il cumpara si il tin doar in reteaua proiprie n-au facut nimic. Va ramane un post prafuit pentru ca stiu ca au telespectatori "captivi".

In schimb daca il lasa la toti operatorii si vand publicitate, e posibil sa iasa ceva de aici. Cand va intra in competitie cu Pro sau Antena. Zoli va trebui sa investeasca in progrtame si sa reimprospateze imaginea prafuita a postului.

Dar cumva sunt sceptic ca se va concretiza aceasta tranzactie. Nu stiu daca Zoli vrea sa investeasca intr-un post generalist.

#39
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Prima TV este intai de toate un brand consacrat, e drept pentru ca a luat startul cand trebuia, in 1997 atunci cand numarai pe degete canalele generaliste.

Daca RCS-RDS reuseste sa cumpere Prima TV, nu o va face ca sa inchida postul in ograda proprie ci pentru a-i da o noua viata.

Asa cum sesizau antevorbitorii mei, inca nu exista Prima HD, RCS-RDS are posibilitatea sa il creeze.

In acest moment exista o lege prin care difuzorii sunt obligati sa renunte la exclusivitatea transmiterii unei competitii sportive importante daca canalul ce detine exclusivitatea nu are o audienta buna, de aceea unele competitii cumparate initial de Digi sau Dolce sunt impartite acum cu TVR, Antena 1 si Pro TV, canale cu audienta buna. Pe viitor Prima TV ar putea sa primeasca aceste competitii.

Intr-adevar Digi 24 are in grila si emisiuni ce amintesc de o televiziune generalista, o parte din ele ar putea fi imprumutate si canalului Prima, insa canalul Prima trebuie sa ramana in principal un canal de divertisment.

RCS-RDS are deja o arhiva de filme care au rulat pe Digi Film, filme care imbogatesc colectia pe care o detine deja Prima TV, asta e o garantie ca Prima TV va difuza filme si in continuare.


Chiar daca e un zvon, avem motive sa credem ca o astfel de achizitie este o buna investitie pentru RCS-RDS si o veste buna pentru simplul telespectator roman.

#40
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,138
  • Înscris: 24.09.2009
Ba da, se aud de mult timp zvonuri cum ca RDS isi doreste un post generalist, iar PrimaTV i se potriveste ca o manusa.

Foarte bun postul tau, @Koal

Edited by Bukovina, 28 October 2013 - 21:45.


#41
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008

View PostBukovina, on 28 octombrie 2013 - 18:53, said:

De ce nu ocupa un loc fruntas? pentru ca Prima TV urmeaza stilul nemtesc de televiziune, unde nu exista exclusiv si senzational.

Sau pentru că și-a manelizat grila cu emisiuni gen „Mi-s de la țară” sau „Mărul discordiei”, iar emisiunile mai vechi au scăzut calitativ și (poate) lumea s-a plictisit deja de ele, acestea nemaiaducând nimic interesant. Zic și eu :)

#42
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Sper ca vor lua si Kiss TV, chit ca mai au si UTV si 1 Music Channel si Hit Music Channel.
Sper ca vor transforma niste tonomate in posturi TV muzicale, nici nu ar fi scump, e suficienta o singura redactie pentru toate cele 4 posturi.

Cred ca incep sa se lege unele treburi,
RCS-RDS participa si la o licitatie pentru castigarea unor licente radio,
Ar putea fi interesati si de alte produse ale P7S1 din Romania... Posted Image

Dar sa revenim cu picioarele pe pamant, si in chestiunea Prima TV e vorba doar de negocieri deocamdata.

Edited by Koal, 28 October 2013 - 21:59.


#43
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,168
  • Înscris: 22.03.2008
Eu cred ca discutiile sunt destul de avansate pentru preluare PrimaTv.  Atunci cand kiss/magic si restul radiourilor din trust s-au trecut pe alta firma cred ca a fost un prim semn.  Eu cred ca in momentul de fata, de vanzare este doar PrimaTv si KissTv. Momentan, radiourile din trust inca o duc bine,  dar nu stim cat o sa o mai duca pentru ca audientele le-a cam scazut la mai toate radiourile. Cred ca cei de la KissTv au mai citit comentariile de pe softpedia si si-au dat seama ca n-au nicio treaba cu televiziunea asta si cred ca va fi ca un bonus pentru RDS in urma preluarii PrimaTv. Stim foarte bine ca RDS-ul are o placere de a detine monopolul si cred ca vor inchide KissTv-ul. Din UTv si 1Music cred ca vor face o televiziune mai comerciala pentru a nu se simtii lipsa KissTv-ului , iar una va fi mai quality.
Numele, sigla si vedetele PrimaTv cred ca vor fi schimbate din prima zi , iar din a doua zi cred ca va incerca sa creeze un dezechilibru in Pro,A1 si Kanal d  pentru a aduce cele mai importante vedete pentru a deveni o televiziune puternica.

Edited by gabybcr, 28 October 2013 - 21:54.


#44
uraganel

uraganel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,991
  • Înscris: 01.02.2010
Abia astept sa vad primul sezon din....Cronica Carcodigi-lor. Posted Image

#45
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,138
  • Înscris: 24.09.2009
Eu unul astept sa se linisteasca cu investitiile in televiziuni si radiouri, sa se axeze pe ce stiu sa faca mai bine, internet, tv si telefonie.
Inclin sa cred ca Zolli are in plan sa vanda in cativa ani afacerea cu reteaua de distributie si sa se axeze pe partea de continut tv.

Edited by Bukovina, 28 October 2013 - 22:03.


#46
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Daca sunt destepti si vor sa faca o schimbare radicala, asta ar trebui sa fie prima emisiune care sa dispara din grila.

Sau macar sa dispara Huidu. Nu e un nume cu care sa te poti asocia, are o imagine foarte proasta.

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Oricum, emisiunea e mai mult decât învechită, după părerea mea...

Nu mai este ceea ce a fost.

#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Carcotasii au facut reclama la DIGI, deci chiar au fost niste carcodigi. La Slatina avem colaborare Prima TV-RDS inca din 2007 de cand au lansat capusa locala: preluarea statiei Prima TV Bucuresti mai intai din Digi Satelit, pe urma din 2011 a fost trecuta pe DVB-C.

Ii scapa pe astia de la Caciulata de antena de pe 45 est, SBS au fost singurii din Romania care sa foloseasca satelitii de extrema estica 45 est Intelsat 12 si 62 est Intelsat 902, in 2004 au sarit de la extrema vestica Intelsat 901 18 vest la cea estica Intelsat 902 62 est, dupa ce au bagat in iunie 2004 KISS FM pe 94,6 si am vazut cum au pozitionat antena de satelit am ramas socat si am zis ca pe ce satelit idiot emitea Radio Contact, ala o fi fost printre primii sateliti de e asa de la capat, cand colo el a fost la 7 est.  Posted Image

#49
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Chiar dacă i-ar reîmprospăta brand-ul și ce mai e pe acolo, vor cere foarte mulți bani pentru a fi transmis de alți operatori, astfel încât, cel mi probabil se va include într-un pachet.

Sincer zic: RDS nu se mai satură. În curând vom vedea cum se ocupă toate posturile românești, să forțeze trecerea utilizatorilor în masă, să ocupe operatorii mobili și pachetul este complet.

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBukovina, on 28 octombrie 2013 - 18:53, said:

De ce nu ocupa un loc fruntas? pentru ca Prima TV urmeaza stilul nemtesc de televiziune, unde nu exista exclusiv si senzational.

Stai liniştit, că şi la Nemţi există îndobitocire... Vezi R.T.L. II.

#51
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,138
  • Înscris: 24.09.2009
da, dar cel putin nu pe Prima nu vezi manelisti si cancan-uri ca pe celelalte televiziuni.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am văzut când zappam acu' ceva timp. Parcă era ceva cu 'M-am născut în România'.

#53
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postalfa_alfa, on 28 octombrie 2013 - 22:10, said:

Oricum, emisiunea e mai mult decât învechită, după părerea mea...

Nu mai este ceea ce a fost.
Ai dreptate, era de rahat iar acum e și mai de rahat.

Mai bine ar schimba grila cu totul, acum sunt numai mizerii: Cronica Cârcotașilor (mișto cacofonia) , Iubiri secrete, Trăsniții (nu trăzniții, dar n-ai pretenții de la Prima), Pitici și tătici, Mi-s de la țară, Fii pe fază, Mondenii, Regina cumpărăturilor. N-au Măruță și Abces direct pentrucă n-au bani să-i plătească pe Măruță și pe boii de la Abces direct, în rest prostul gust, țopârlănia, umorul de doi bani, can-canul ieftin, mitocănia, vulgaritatea sunt la ele acasă la Prima TV.

Edited by neur0, 29 October 2013 - 10:07.


#54
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008

View PostKyKyKyKy, on 29 octombrie 2013 - 07:52, said:

Chiar dacă i-ar reîmprospăta brand-ul și ce mai e pe acolo, vor cere foarte mulți bani pentru a fi transmis de alți operatori, astfel încât, cel mi probabil se va include într-un pachet.

Sincer zic: RDS nu se mai satură. În curând vom vedea cum se ocupă toate posturile românești, să forțeze trecerea utilizatorilor în masă, să ocupe operatorii mobili și pachetul este complet.

Prima TV este retransmis gratuit, este in must-carry.
Si va ramane acolo indiferent de cine o detine pentru ca se autofinanteaza din publicitate si activitati conexe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate