Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Consum caloric - model matematic !?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View PostBlackDay, on 30 octombrie 2013 - 09:20, said:

Prin digestie, organismul chiar va extrage, pana la ultima calorie (ultimul nanogram de mineral/vitamina) toate cele 55 calorii din 100gr de prune sau 600 calorii din 100 gr de ciocolata ?
Din ce am citit, valorile astea de 4, 7 și 9 calorii pe gram au fost calculate luând în vedere și consumul de energie necesar digestiei lor. Oricum valorile sunt aproximative, o prună are mai mult zahăr, alta mai puțin, la fel și cu ciocolata și altele :)

#20
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Daca nu-s probleme de absorbtie sau deficiente la enzime o sa extraga. O pruna nu e chiar egala cu alta pruna ca sunt coapte diferit si de soiuri diferite, intr-o zi ai d-ale noastre in alta zi d-ale grecilor, caloriile luate de pe net sunt de la prunele americanilor, dar ciucalata din comert e facuta dupa reteta, fiecare firma produce industrial dupa reteta fixa cu materie prima fixa care costa bani ce se regasesc in pret si calitatea nu trebuie sa varieze, Laura de ex are vreo 400 si un pic, Milka pe la 500 mai mult daca are alune, alea de 600kcal pe suta de grame sunt praline sau ceva cioco delicatesa umpluta cu crema grasoasa si scarboasa.

#21
szabo_sandor_istvan

szabo_sandor_istvan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.05.2018
Am cercetat destul de mult acest subiect, și am venit cu o soluție simplă: am realizat un calculator de calorii, care îți calculează doza recomandată de calorii, dependent de vârstă, nivel de activitate fizică, etc. Este super ușor de folosit, merită de încercat. Linkul calculatorului găsiși mai jos:

https://cumsecalcule...or-calorie.html

Și aștept cu drag opiniile despre calculatorul nostru!

#22
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
La greutate ce punem? Greutatea totala sau de masa slaba. Cred ca nu e tot una sa ai 100kg cu 10% grasime si 100kg cu 30% grasime.

Altfel, e la fel ca majoritatea..

#23
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Postszabo_sandor_istvan, on 02 mai 2018 - 11:28, said:

...
Și aștept cu drag opiniile despre calculatorul nostru!
Nu e bun. Ce miscare fizica? Unele activitati consuma mai mult decat altele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate