Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Ora de vara VS Ora de iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
undeva in nordul Europei ( Norvegia,Suedia, Finlanda) zilele sunt f. scurte in lunile de iarna (nov-febr), in decembrie de ex. in Stockholm(Suedia) dimineata se face lumina abia la 9 si apoi ziua se intuneca deja la ora 15 deci cam 6 ore de lumina dar numai 3-4 ore de soare (zile senine)
mai in nord (Capul Nord, orasul Tromso) de la sfarsirul lunii noiembrie pana la mijlocul lui ianuarie este numai intuneric, dar exista ceva lumina cam 3 ore dar fara soare . soarele apare abia in februarie

Edited by dave, 27 October 2013 - 19:15.


#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,674
  • Înscris: 14.10.2008
Iar vara acolo e cam ziua tot timpul, aiurea rau.

#21
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005

 Neaceasca85, pe 27 octombrie 2013 - 19:16, a scris:

Iar vara acolo e cam ziua tot timpul, aiurea rau.

stiu de asta, avantaje si dezavantaje in timpul verii: unii se bucura de lumina si soare 24 ore, altii nu pot dormi din cauza luminii 24 ore de unde multimea locuintelor cu obloane/jaluzele trase ca sa doarma macar in lunile de vara

Edited by dave, 27 October 2013 - 19:53.


#22
kindi

kindi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.10.2013

 dave, pe 27 octombrie 2013 - 19:52, a scris:

ca sa doarma macar in lunile de vara
In Decembrie nu se doarme ?

#23
Oviphone

Oviphone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.10.2017
Va salut. Am si eu o nelamurire in legatura cu schimbarea orei. Intrebarea mea este :
La ce ora se schimba ora?
Toate anunturile spun ca “ ora 4 va deveni ora 3 insa acesta poate este doar un exemplu.
Sa inteleg ca trecerea se face la ora 4?
Oare nu ora 1 devine ora 0 si incepe noua zi ?

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu. E corect anuntul „ora 4 devine ora 3”. Pentru ca se considera o perioada lipsita de activitati, fara evenimente, in general lumea doarme, mijloacele de transport in comun nu circula la orele alea sau circula mult mai rar si mai putine ca numar. Toate astea pentru ca in perioada respectiva efectele schimbarii orare sunt minime.

#25
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,674
  • Înscris: 14.10.2008
Da, ceva de genul.

Ora se schimba in ultima duminica din octombrie (dam o ora inapoi) si ultima duminica din martie (dam cu 1 ora inainte).

Se alege noaptea de samata spre duminica, pentru ca e cea mai inactiva, circula cele mai putine trenuri sau avioane, transportul in comun urban nu circula deloc intre orele 23 si 05 (Bucuresti). E noaptea cu cele mai putine activitati afectate de schimbarea de ora.

Cum mereu mi-au placut doar ceasurile electronice, in ziua de azi ele se dau singure, doar nostalgicii mai au ceasuri mecanice sau electro-mecanice care trebuiesc reglate manual.

#26
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Daca nu dadeam de topicul asta nici nu stiam ca s-a schimbat ora.Ceasurile de la telefon si tv s-au actualizat singure,mai am unul mecanic pe perete,dar ala e mort de cateva zile ca tot uit sa-i cumpar baterii

#27
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Nu s-a schimbat ora. Inca.

#28
neluspritz77

neluspritz77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.07.2014

 Neaceasca85, pe 21 octombrie 2017 - 23:35, a scris:

Da, ceva de genul.

Ora se schimba in ultima duminica din octombrie (dam o ora inapoi) si ultima duminica din martie (dam cu 1 ora inainte).

Se alege noaptea de samata spre duminica, pentru ca e cea mai inactiva, circula cele mai putine trenuri sau avioane, transportul in comun urban nu circula deloc intre orele 23 si 05 (Bucuresti). E noaptea cu cele mai putine activitati afectate de schimbarea de ora.

Cum mereu mi-au placut doar ceasurile electronice, in ziua de azi ele se dau singure, doar nostalgicii mai au ceasuri mecanice sau electro-mecanice care trebuiesc reglate manual.
Cine zice ca nu circula transportul urban?????     http://www.ratb.ro/v_noapte.php


#29
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008

 barbosa, pe 22 octombrie 2017 - 06:43, a scris:

Nu s-a schimbat ora. Inca.
Am realizat dupa ce am scris,dar nu mai puteam edita mesajul

 neluspritz77, pe 22 octombrie 2017 - 08:32, a scris:

Cine zice ca nu circula transportul urban?????     http://www.ratb.ro/v_noapte.php
Asta in Bucuresti, in celelalte orase nu exista linii de noapte

#30
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017

 tc2007, pe 22 octombrie 2017 - 06:31, a scris:

Daca nu dadeam de topicul asta nici nu stiam ca s-a schimbat ora.Ceasurile de la telefon si tv s-au actualizat singure,mai am unul mecanic pe perete,dar ala e mort de cateva zile ca tot uit sa-i cumpar baterii
Nici nu ma mira, pentru ca nu s-a schimbat inca . urmeaza saptamana viitoare .Posted image

#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,674
  • Înscris: 14.10.2008
Mai e o duminica in octombrie, deci asta nu este ultima.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate