Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

solutie in programul prima casa

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
shorea05andrei

shorea05andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.10.2013
Buna ziua,
Am o mica problema, adica am fost pe la mai multe banci pentru a accesa un credit prima casa si m-am izbit de refuzul luarii in considerare a comisionului sau bonusului meu din salariu pe motivul ca nu este trecut in contractul de munca, el fiind trecut pe fluturase si extrase de cont, respectiv impozitat,
Am mai gasit o solutie si anume la banca alpha bank care imi permite sa includ in credit si pe un codebitor, altcineva decat o ruda de gradul 1 sau 2, dar care sa aibe aceiasi adresa cu cea pe care o am,  
As dori sa imi dati ceva referinte despre aceasta banca sau ce alte solutii as mai avea. am un salariu net de 940 + bunuri, iar cealalta persoana are 800 lei.
Va multumesc

#2
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 05.09.2005
cati bani vrei sa iei? la salariul asta, nu cred ca te incadrezi..si cum nici codebitorul nu are asa mult, nu prea cred ca o sa ti se dea.

#3
shorea05andrei

shorea05andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.10.2013
pai la banca romaneasca mi-au acceptat dosaru singur fara codebitor , miau luat in considerare doar netu  oferindu-mi 16000 euro iar eu vreau cam 23000

#4
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Dar pe cati ani ai vrea sa faci rata? Posted Image

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cu un salariu de 900 de lei vrei sa iei credit de zeci de mii de eur ?!
si apoi iesi la strigat ca "banca e viovata, imi ia casa, sariti!!"

pai cu banii aceia abia manaci si platesti curent, intretinere, eventual o cartela de telefon
unde mai intra ratele?
ai facut macar un mic calcul sa vezi ce inseamna 23k eur raportat la 900 lei salariu??

comisioanele si bonusurile nu intra pentru ca nu au caracter "fix". adica luna asta pot sa fie 1000 de lei, dar luna viitoare doar 2 lei iar banca nu cuantifica asa ceva

Edited by aeon, 25 October 2013 - 09:17.


#6
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Lasati omul sa isi faca ! Daca el vrea casa, sa aiba casa !
Nu de alta, dar eu am in plan pentru urmatorii ani sa cumpar 1-2 apartamente executate silit! :D

#7
shorea05andrei

shorea05andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.10.2013
pai pe 30 de ani..
gandestete ca vreau nu vreau eu stau cu chirie ...chirie care este exact cat o rata...
eu nu sunt din orasul in care muncesc deci alta solutie decat chiria nu este...

si plus de asta nu sunt singur in casa aia... sunt doua venituri care ajung cumulate la peste 2500 de lei ... dar cum se procedeaza cam peste tot doar 1700 ( 900 +800) sunt trecuti pe cartea de munca ...

acuma din 2500 scade 600 rata ...si mai considera daca din 1900 pot trai 2 persoane in romania

Edited by shorea05andrei, 25 October 2013 - 09:24.


#8
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Bun, bun pe 30 de ani! :D
Eu zic sa te grabesti cu creditul ala, ca daca dispare Prima Casa nu mai apuci.
Doamne-ajuta!

#9
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
N-o sa dispara prima casa, nici in 10 ani.
E singurul lucru care mai mentine imprumuturile (consistente) la banci.

#10
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
E singurul lucru care mentine preturile supraevaluate.
Fara Prima Casa, preturile ar pica in cap, ceea ce ar fi numai in avantajul cumparatorilor.

#11
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Stiu...

#12
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013

View Postshorea05andrei, on 25 octombrie 2013 - 08:23, said:

Buna ziua,
Am o mica problema, adica am fost pe la mai multe banci pentru a accesa un credit prima casa si m-am izbit de refuzul luarii in considerare a comisionului sau bonusului meu din salariu pe motivul ca nu este trecut in contractul de munca, el fiind trecut pe fluturase si extrase de cont, respectiv impozitat,
Am mai gasit o solutie si anume la banca alpha bank care imi permite sa includ in credit si pe un codebitor, altcineva decat o ruda de gradul 1 sau 2, dar care sa aibe aceiasi adresa cu cea pe care o am,  
As dori sa imi dati ceva referinte despre aceasta banca sau ce alte solutii as mai avea. am un salariu net de 940 + bunuri, iar cealalta persoana are 800 lei.
Va multumesc

Grabeste-te si fa credit , ca nu mai stii cand apuci. Nu auzi ca s-au atins preturile minime la zonele bune ?

Si nu mai crede pe oricine comenteaza pe aici , ca tu ai sansa sa iti iei acum un apart , iar cand maine te da banca afara vei face fericit un roman care ti-l cumpara la pret de nimic.
Asa ca nu mai ezita , fa repede o fapta buna ;)

#13
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013
Ai facut credit ?  Daca inca nu ai facut nu mai sta , vino direct la mine si da-mi ce bani ai , plus plateste-mi mie timp de 30 ani ratele.

Sansa ca eu sa iti dau din mila cadou o casa e mult mai mare ca sansa sa iti platesti tu creditul la vreo banca 30 ani.

#14
adrian_2011

adrian_2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.11.2010
Bai, daca omu se jura ca plateste .. asa o fi.
Poate detine formula secreta, pe care alti mii de oameni cu 900 ron salar ... :). Nu o au ...
E ca la loto vrea si omu sa traga un loz ... Poate poate reuseste sa plateasca ratele ...

In 30 de ani multe se pot intimpla poate ajunge milionar iar romania o super putere ...

Sau mai e si varianta ..doarme in cartoane si romania tot pe loc..pe loc ..pe loc ...ca la turca!

Edited by adrian_2011, 26 October 2013 - 13:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate