Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Caut un ardei

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Nu soiul de rosii a fost vinovat pentru aparitia stolburului ci vremea cred pentru ca am avut 4 sau 5 soiuri total diferite care au afectate  in egala masura de stolbur dar spre toamna am reusit sa recoltez ceva de la ele . Vinetele si ardeii la mine la Giurgiu sunt afectate in mare masura de fuzarioza  iar ardeii sunt afectati de diverse viroze. Iti doresc sa nu ai parte de asa ceva dar pt a nu pierde inca un an mare atentie la tratamentele preventive.

#20
gg_mocanu

gg_mocanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.12.2013
si inca ceva..nu am posibilitate de palisare in camp

este adevarat ..peste tot "si-a facut de cap" stolburul..daca nu am sistem de conducere a plantelor..hibridul bihar se preteaza in camp deschis..?despre hibridul de tomate bob cat f1 de la syngenta stie cineva ceva..?dar despre hibridul de vinete aragon..?si pepeni sorento..?

#21
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Cea mai buna varianta, fiind in camp, esta sa plantezi in culoare de porumb si anume 2 randuri de porumb - 10 randuri de ardei, iar randurile sa fie perpendiculare pe directia vantului dominant. Bob cat f1 cred ca a fost unul din cei 4 hibrizi afectati de stolbur si nu pot sa spun ce rezultate se pot obtine de la el. In ultimii 2 ani am avut Townsville de la Bejo si rio grande si am fost multumit de ele.
Aragon reprezinta peste 90 % din vinetele ce se vand in piata la noi, iar Sorento in multe conditii au fost printre cei mai dulci si gustosi pepeni pe care i-am avut.

#22
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Salutare tuturor, ce soiuri de ardei gras si gogosari recomandati pentru cultivare in camp? anul asta am folosit gogosari cornel , kapia slonovo uvo si ardel galben superior! nu prea sunt multumit de rezistenta la boli si as incerca un hibrid mai ales la gogosari care am inteles ca bihar ar fi ideal dar si olimpia numai ca olimpia e pentru solar ceea ce inseamna ca trebuie neaparat palisat in camp iar la ardel gras galben am inteles ca barbie ar fi cel mai bun! sunteti de acord cu aceste sfaturi care le-am primit?
O alta nedumerire a mea este daca pot folosi folie mulch in camp? nu sunt prea mari temperaturile plus ca folia fiind neagra atrage si mai multa caldura ceea ce face ca plantele sa aiba de suferit?
va multumesc, orice sfat e binevenit!

Anul asta am avut pierderi foarte mari din cauza ca a cazut bruma devreme am pierdut aproape 15 tone de gogosari dar banuiesc ca au fost si plantele de vina ca au avut multe boli mai ales rugina si ofilirea ceea ce au facut plantele sa stagneze, neavand timp suficient pentru coacere!

Attached Files


Edited by vladislav25, 25 December 2013 - 11:59.


#23
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Am avut in camp si Bihar si Olimpia si nu am palisat si nici nu au fost diferente mari de productie comparativ cu diferenta de pret. Despre Slonvo Uvo mi-am exprimat parerea mai sus iar despre gras galben pot sa spun ca de vreo 10 ani de cand am pus in solar Flamingo si am avut rezultate foarte bune nu am mai pus in camp altceva.
In ce priveste folia de mulcire pot sa spun ca dupa doi ani in care am incercat verianta cu erbicide am hotarat sa renunt la ele si sa folosesc folie neagra la majoritatea culturilor: pepeni, ardei, vinete, rosii.
Bineinteles ca poate fi o problema caldura excesiva mai ales ca anul asta am avut temperaturi de 30* pe 28 Aprilie, chiar in perioada plantatului, dar avand in vedere ca tehnologia asta vine de prin Israel si Grecia cred ca va merge si la noi.
Despre rugina la ardei nu stiu ce sa zic dar ofilirea  sau fuzarioza trebuie tratata chiar daca in descrierea hibrizilor este data ca si rezistenta pt ca din ce am citit se cunosc vreo 12 rase ce produc aceasta boala si este diferenta intre cele de pe la noi si cele unde a fost estimata rezistenta respectiva.

#24
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Iti multumesc pentru raspuns dar in contrazicere cu ce spui tu uite ce zic ei despre olympia:http://www.agropataki.ro/downloads/pdf/Gogosarii_Bihar_F1,_Olimpia_F1,_Greygo.pdf iar diferenta de pret este extraordinara , adica: plicul de 500 sem bihar-93 lei si olympia 50 lei , avand in vedere ca imi trebuie cam 50.000 de seminte!
Cat despre ardei uite ce zic ei despre barbie: http://www.marcoser....ras/barbie.html .
Ce parere ai?  oricum , la gogosari as opta pentru olympia datorita pretului dar mi-e frica sa nu creasca inalte si sa imi cada plantele cum am patit anul asta la kapia (20.000 de plante) si care au cazut binenteles ca nu prea am mai avut ce culege!
iti multumesc pentru raspuns

Edited by vladislav25, 26 December 2013 - 10:03.


#25
gg_mocanu

gg_mocanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.12.2013
Eu înțeleg ca bihar se pretează mai bine in camp iar Olympia trebuie palisat?

#26
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

 gg_mocanu, on 26 decembrie 2013 - 10:24, said:

Eu înțeleg ca bihar se pretează mai bine in camp iar Olympia trebuie palisat?

asa zic ei...probabil bazat pe un lot experimental. ..

#27
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
La multi ani tuturor!
A avut cineva ardei boni sau albaregia de la ZKI sau stiti ceva despre aceste soiuri??

#28
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
M-am intresat si eu despre produsele ZKI si rezultatele nu au fost tocmai încurajatoare. Voi continua sa intreb si voi reveni daca se schimba ceva.

#29
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
detaliaza te rog, megane!

#30
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Scuze Vlad de întârziere. Nu am prea multe detalii. Asa am primit si eu răspunsurile. Ca are mai degraba ardei grasi albi si ca la nivel de performanta sunt sub alti hibrizi, care sunt si rosii la maturitate. Asta este ce am aflat la in primavara lui 2013.
M

#31
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

 meganedoi, on 02 ianuarie 2014 - 15:40, said:

Scuze Vlad de întârziere. Nu am prea multe detalii. Asa am primit si eu răspunsurile. Ca are mai degraba ardei grasi albi si ca la nivel de performanta sunt sub alti hibrizi, care sunt si rosii la maturitate. Asta este ce am aflat la in primavara lui 2013.
M

Ideea e ca as vrea sa incerc vreo 8000 fire de ardei dar ce am scris eu Boni si Albaregia nu sunt hibrizi, sunt soiuri si de asta am intrebat poate stie cineva ceva despre ei asa ca orice informatie e binevenita!
Referitor la ZKI sa stii ca au cele mai renumite si folosite seminte de gogosari fiind produsul lor de top(daca nu ma insel) Bihar f1 si olympia f1 chiar stiu vreo 6 persoane care au avut rezultate exceptionale de la bihar f1 asa ca te contrazic cel putin la gogosari!
Ai zis ca asa ai primit raspunsurile asa ca daca nu te superi unde ai intrebat?Ai primit raspunsul de la cineva care a cultivat efectiv sau din auzite? Intreb asta pentru ca iti dai seama ca daca nu ai un plan complet de fertilizare cu ingrasaminte, insecticide, fungicide poti sa dai gres cu orice soi sau hibrid folosit si apoi sa dai vina pe hibridul respectiv!Daca stii pe cineva te rog sa ma pui in legatura fiindca ar insemna foarte mult pentru mine! multumesc

#32
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Omul are experienta si a beneficiat de asistenta tehnica si nu vrea să mai fie deranjat. Iti voi scrie PM cand voi avea mai mult timp.
Spor pe OGOR!

#33
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

 meganedoi, on 02 ianuarie 2014 - 17:03, said:

Omul are experienta si a beneficiat de asistenta tehnica si nu vrea să mai fie deranjat. Iti voi scrie PM cand voi avea mai mult timp.
Spor pe OGOR!

Astept PM-ul cu nerabdare! multumesc mult

#34
boeru_laurentiu

boeru_laurentiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.03.2014
Stie cineva un tratament eficient impotriva fuzariozei la ardei ? Am 2 ha de gogosar si kapia si cca 10-15% sunt afectati de ofilirea fuzariotica . Sunt constient ca acest an nu mai am ce sa le fac , dar vreau sa stiu ce am de facut la anul ...

P.S. Din cautarile mele pe net cam toate substantele eficiente impotriva fuzariozei ( bavistin , tachigaren , etc ) au fost retrase ... pana si topsinul 70wp  l-au inlocuit cu topsin 500sc ( contine doar 50% tiofanat metil fata de 70% ) . Daca ar fi sa respect prospectul : 0,1 % , 0,5 l solutie la planta , dintr-un litru de topsin as trata cca 2000 de plante , la 2 ha am cca 120.000 de plante deci cam 60 l topsin !

#35
spilberg

spilberg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.10.2011
eu am avut in camp ardei bihar si sau facut pana la 300g  cu tehnologia aferenta  ,cred ca e cel mai utilizat  ardei gogosar in Romania

#36
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Ne poti spune cate ceva despre tehnologia aferenta culturii de Bihar?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate