Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Caut un ardei

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
jelew_

jelew_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 15.06.2012
Buna ziua! Caut niste seminte de ardei pentru o cultura in sera si nu prea gasesc ceea ce vreau. Vreau un ardei tip blocky in 4 lobi care sa fie de culoare vrede la maturitatea de consum si galbena la maturitatea fiziologica, nu vreau sa se faca portocaliu rosu sau alta culoare, sa fie productiv (poate sa fie hibrid) rezistent in conditii de stres, temperatura, umezeala, etc. La aspect sa arate asemanator cu cel din poza atasata, daca nu chiar identic. Stie cineva daca pot gasi astfel de seminte, eventual un nume, un site, o firma? Multumesc anticipat!

Attached File  ardei verde.jpg   25.78K   40 downloads

Edited by jelew_, 24 October 2013 - 14:10.


#2
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
http://www.morami.ro...rz-f1-p745.html

#3
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
sa vezi ce am experimentat eu in solar.am luat semintele de la un ardei din hypermarket,un ardei gras era,foarte mare si colorat.am facut rasad si apoi la maturitate am avut acelasi fel de ardei,ma refer la marime si colorit.dar gasesti seminte principalul sa fie hibrid rezistent la boli.sunt magazine online destule,doar ca tre sa iei legatura si cu cineva care a experimentat tipul de ardei si productia obtinuta,boli,ingrijire si multe altele.anul acesta am incercat 100 fire de kapia.super modelul.e o delicatesa copt.

#4
jelew_

jelew_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 15.06.2012

 almadan, on 24 octombrie 2013 - 15:29, said:

Multumesc dar nu e ceea ce caut.

#5
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
asta?
http://www.gradinaba...dei-gras-atol-/

#6
jelew_

jelew_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 15.06.2012

 Xenon2006, on 25 octombrie 2013 - 11:57, said:


Din ce descrierea de acolo pare perfect, si la aspect si la detalii, dar nu imi zice ce culoare se face la maturitate. Eu am mai gasit produsul asta si pe un site strain: http://www.spaldingb...atol-f1-hybrid/ la intretinere (maintenance) e un detaliu care nu se gaseste pe site-ul romanesc, If you allow them to hang on the plant during good summer weather, the sweet peppers will turn red (or whatever other colour you have). Deci ardeiul la maturitatea fiziologica tot rosu se face.

PS: E cam ciudat ca sunt foarte multi hibrizi care mai de care mai diferiti si la culoare si la forma, iar eu nu am gasit un ardei care sa ma satisfaca pe deplin prin culoarea lui.

Edited by jelew_, 25 October 2013 - 15:42.


#7
jelew_

jelew_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 15.06.2012

 masni, on 24 octombrie 2013 - 19:44, said:

sa vezi ce am experimentat eu in solar.am luat semintele de la un ardei din hypermarket,un ardei gras era,foarte mare si colorat.am facut rasad si apoi la maturitate am avut acelasi fel de ardei,ma refer la marime si colorit.dar gasesti seminte principalul sa fie hibrid rezistent la boli.sunt magazine online destule,doar ca tre sa iei legatura si cu cineva care a experimentat tipul de ardei si productia obtinuta,boli,ingrijire si multe altele.anul acesta am incercat 100 fire de kapia.super modelul.e o delicatesa copt.

Sunt usor surprins ca au rasarit semintele de la ardeiul din hypermarket, de obicei cei de la care cumpara sunt producatori mari si au contracte mari, de aici ma gandesc ca acel productor nu cumpara seminte adunate pentru productie mare, cumpara un hibrid bun pentru o cultura bogata, iar cel de la care cumpara semintele are tot interesul sa ii vanda constant ca sa nu iasa in pierdere si in mod normal vanzatorul de seminte nu ii recomanda un hibrid din care sa mai iasa si pentru alti ani seminte.

#8
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
nu stiu daca isi schimba culoarea...uite, am mai gasit aici: http://www.realseeds...eetpeppers.html

o mica observatie: daca vei comanda seminte de pe net din afara UE, ai grija ca iti trebuie certificat fito-sanitar, pt a evita acest lucru, alege ca semintele sa-ti fie trimise prin posta in plic (e maxim un anumit gramaj)

#9
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Hai bre nea jelew!
Ne intrebi pe noi despre ardei? Bag seama ca te-ai certat cu familia, cu rudele daca ai ajuns sa intrebi pe aici unde densitatea de habarnisti este uriasa. :)
Eu zic sa iesi din curte si, indifirent in ce directie mergi prin Matca, primul intalnit iti va da raspunsul corect. Posted Image

#10
jelew_

jelew_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 15.06.2012

 meganedoi, on 25 octombrie 2013 - 17:44, said:

Hai bre nea jelew!
Ne intrebi pe noi despre ardei? Bag seama ca te-ai certat cu familia, cu rudele daca ai ajuns sa intrebi pe aici unde densitatea de habarnisti este uriasa. Posted Image
Eu zic sa iesi din curte si, indifirent in ce directie mergi prin Matca, primul intalnit iti va da raspunsul corect. Posted Image

Pe aici in Matca e pusa aplicare urmatoarea tactica: profit maxim, investitie minima. Gasesti putini care seamana un hibrid scump, ce raspuns sa imi dea oamenii, ei pun mereu ce au fost multumiti iar daca li se naste intentia de a schimba samanta cu alta se gandesc de vreo 3 4 ori inainte. Eu am pus intrebarea dupa ce am cautat vreo 2 ore pe internet tipul asta de ardei care se pare ca nu exista.

#11
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Eu am avut anul acesta soiul d' ASTI  care era verde ca cel din foto postat de tine si care la maturitate a virat in galben.Asemanator este si California Wonder cu virare din verde in rosu.
La mine au fost foarte productivi, cu fructe mari, carnoase, semanat in gradina.

#12
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Din fotografia postata de tine pare un ardei tip California. Astia se fac rosu, portocaliu, nu prea am vazut galben.

 Xenon2006, on 25 octombrie 2013 - 11:57, said:


Mega scump la 3,49 boaba.

#13
strainul1964

strainul1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2005
am cumparat si eu acu 2 ani de la Kaufland 1kg de ardei galben frumos in patru lobi pt umplut in luna decembrie , spre surprinderea mea  in interior semintele erau ajunse la maturitate si am obtinut un ardei verde ca cel din foto , in schimb pe piata nu a avut cautare , desi era bun la gust , nu stiu ce soi a  fost desi cred ca daca am trecere prin kaufland e posibil sa-l vad si anul acesta , ei coloboreaza cu aceleasi firme , dar pe net il vei gasi sigur cauta la imagini si o sa apara intr-o zi,
totusi trebuie sa tii cont ca fara conditii bune nu vei obtine chiar ce doresti

#14
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@jelew_
Pe dl dr Costel nu il intrebi?



#15
gg_mocanu

gg_mocanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.12.2013
salut!am si eu nevoie de ajutor in alegerea unor soiuri sa hibrizi de ardei kapia si gogosar.mentionez ca intentionez sa infiintez cultura in camp.multumesc

#16
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Dupa parerea mea cel mai bun hibrid de gogosar la ora asta in Romania este Bihar de la ZKI, dar si Olympia tot de la ei este destul de bun avand in vedere ca este cam la jumatate de pret. Acum mai bine de 5 ani aveam rezultate destul de bune cu gogosarii romanesti care ultima date se numeau Asteroid si Meteorit.
La kapia se pare ca la mare moda acum este Ureche de elefant  ( Slonovo uvo) care este soi si este extrem de ieftin in comparatie cu un hibrid numit Potomac de la Hazera pe care l-am avut anul asta si am fost foarte multumit de el . Pe langa astea la anu voi incera si Kaptur de la Seminis cu care se lauda cei din zona Matca.
Daca mai vrei informatii este de preferat sa vii si tu cu mai multe detalii despre ce posibilitati ai in camp si ce urmeaza sa faci cu productia.

#17
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
De 3 ani cultiv ardeiul kapia Slonovo Uvo cu rezultate destul de bune, foarte apreciat la piata, fructul mare, gros in carne, dulce si gustos, dar anul acesta am vazut la cineva in solar hibridul Kaptur si mi-a placut mai mult asa ca am schimbat directia. Anul urmator o sa cultiv ambii hibrizi si o sa vad exact diferentele, dar cred ca o sa fie mai productiv Kaptur. Atasez si cateva imagini cu Ureche de elefant (Slonovo Uvo ) 2012.

Attached Files



#18
gg_mocanu

gg_mocanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.12.2013
multumesc mult pentru informatii!pai ce as putea sa va spun este ca urmeaza ca anul acesta sa lucrez o suprafata de 3,5 ha de legume si sunt oarecum nou  in domeniu!acum sunt la stadiul de colectare de informatii privind semintele cele mai bune pentru ca anul acesta am insamantat un soi de rosii care a facut stolburul tomatelor si nu am avut ce sa le mai fac!...esec total din toate punctele de vedere.Pentru anul ce urmeaza m-am hotarat sa impart riscurile pe mai multe culturi :pepeni,tomate,ardei kapia,ardei gogosar si vinete!Am 2 solarii de cate 100 de m2 fiecare unde voi incerca sa imi produc rasadurile,voi avea irigare prin picurare in camp,folie de mulcire!desfacerea sper sa nu fie o problema! multumesc pentru mai multe informatii...

vis a vis de densitati daca imi puteti spune ceva...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate