Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Apple iPad Air

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#73
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Salut, sunt fotograf si am cumparat ieri un iPad Air de 32 de giga pentru prezentat fotografiile clientilor si pentru intalniri cu potentiali clienti. Prelucrez pe un monitor frumos IPS ce reda culorile frumos si balansat dar ce folos daca dau DVD-urile cu imagini si apoi ma suna clientul ca de ce sunt albastre sau intunecate, el vizionandu-le pe un laptop cu ecran decalibrat sau pe un TV.

Pentru ca aparatele DSLR au raport crop 3:2 si pentru ca Facebook recomanda rezolutie optima 2048 pe latura mare, salvez imaginile la 2048:1379 pixeli.

Am optat pentru iPad Air in defavoarea lui Samsung Tab S fix pentru faptul ca are ecran de 2048 pixeli pe latura mare, pe 1536 pe latura mica, sperand ca impusc doi iepuri si afisez pe iPad direct imaginile pregatite pentru FB, la rezolutie nativa.

Se dau:

iPad Air

Attached File  air poza 1.jpg   94.51K   38 downloads

Poza:

Attached File  IAR_553_net.jpg   2.29MB   48 downloads

Se doreste afisare in galerie (fara fundalul ala sus si jos, ci cel de galerie):

Attached File  air poza 2.jpg   149.74K   46 downloads

Se obtine:

Attached File  air poza 3.jpg   148.27K   43 downloads

Adica nu doar ca imi intinde poza incat sa umple ecranul, dar ii taie si capetele, si asta chiar nu e cool. Stiu ca daca ciupesc nitel ecranul cat sa nu minimizeze poza, o fac sa arate si cum doresc eu, dar nu pot sa fac asta cu 500 de poze si de cele mai multe ori ciupitul face poza prea mica si sare in lista de galerie, frustrant.

Este primul meu produs Apple si sunt contrariat de lipsa de optiuni, meniuri, aplicatii. Daca mi-ati putea spune cum sa personalizez incat sa arate poza neintinsa si fara capete taiate (fara sa ma uit tip slideshow) sau ce aplicatie poate sa faca chestia asta banala, raman recunoscator.

Altfel, cu parere de rau pentru ecranul lui dragut, va trebui sa il returnez pentru ca nu vreau nici sa cropuiesc poze, nici sa le umplu in Photoshop sus si jos incat sa ajunga fix la 1536 inaltime nu am timp.

Multam.

Edited by nicolaie, 14 October 2015 - 01:43.


#74
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003
Daca pozele sunt 3:2 (aparat dslr) pai nu ai cum sa mergi nativ pe tablete ce au formatul 4:3 la imagine si nici 16:9, 10 etcPosted Image

Edited by andreic, 14 October 2015 - 02:20.


#75
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Formatul 4:3 este specific aparatelor foto cu senzori mici, compacte, m43, aparate care nu se preteaza la fotografia de eveniment. Desigur ca as putea cropui pozele 4:3 dar nu e acelasi lucru, se pierde informatie importanta. Si sigur ca as putea face dublu tap pentru 100% si apoi inca dublu tap pentru fit, si sa imi arate cum vreau, fara sa taie, dar nu pot sa fac asta la 500+ imagini.

Edited by nicolaie, 14 October 2015 - 02:12.


#76
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In principiu nu te deranjeaza formatul imaginii ci culorile afisate.

Nu editezi nimic si la transferi asa cum sunt.

Edited by keta, 14 October 2015 - 02:52.


#77
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Nu există ceva aplicație de vizualizare poze, alta decât default, dacă aia nu are opțiuni?

Edited by Mur, 14 October 2015 - 12:02.


#78
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Pai de asta am intrebat, ca nu stiu, speram ca sunt altii pe aici deja vechi in sistem care imi pot spune mai mult. Am butonat azi noaptea si am instalat niste aplicatii, una din ele se numeste MyPics si le arata fara resize, fara sa taie din ele, dar varianta free ma lasa sa import doar 200 de poze.

Trebuie sa merg la banca si sa activez cardul pentru plata pe internet, sa bag detalii de plata si sa dau 1.99 euro ca sa iau varianta full si sa ma lase sa import toata nunta.

In principiu problema ar fi cam rezolvata, daca totusi aveti sugestii mai bune, sunt deschis.

#79
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Omule, cum ai vrea tu sa transformi din 3:2 in 4:3 fara niciun fel de pierdere? Iti dai seama ca nu are nicio logica ceea ce ceri? Lasa pzele la 4096 [pe latura lunga in cazul in care clientul vrea si un zoom si aia e. vei avea doua benzi negre, sus zi jos in cazul in care poza e orizonatala, sau pe laterale, in cazul in care poza e verticala. Optiuni de editare sunt, dar trebuie sa fii mai atent, de exemplu, la butonul din dreapta - sus, "edit", in aplicatia Photos cu care vine tableta. Daca nu stii cum sa le importi, instaleaza-ti pe calculator iCloud, autentifica-te cu contul de pe tableta si urca pozele linistit. N-ai nevoie de aplicatii 3rd party.

Edited by Mur, 14 October 2015 - 12:03.


#80
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu vreau sa transform nimic, vreau ca retardata de aplicatie implicita pentru vizualizat poze sa nu imi mai intinda pozele. De la inceputul timpurilor exista metodele fit si fill de vizualizare a unei imagini cu un raport pe un monitor sau pe o hartie cu alt raport.
Fill= se iintinde poza incat sa se umple ecranul, indiferent daca iti taie din ea, adica asa cum face iPad-ul,
Fit= iti arata poza fara sa o intinda, caz in care ramane ceva fundal pe langa, sus si jos sau stanga dreapta functie de poza. Adica asa cum ma astaptam sa pot sa ii zic sa faca, si asa cum face default aplicatia MyPics (si probabil multe altele pe care nu le-am descoperit/cumparat inca).

Daca nu se poate modifica din Fill in Fit inseamna ca aplicatia e pur si simplu scrisa prost, orice viewer de PC din 1900 toamna stie sa te lase sa alegi.

Edited by nicolaie, 14 October 2015 - 10:56.


#81
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Nu stiu ce intelegi tu prin "intinde" pozele, insa implicit aplicatia e setata pe FIT, n-a fost niciodata "fill", si nu, nu are optiune de "fill", pentru ca poti oricand sa dai un zoom la ce scara vrei tu, nu e ca pe calculator cand dai din mouse. Uite, imagini 3:2 facute cu DSLR, fara crop:
[ https://i.imgur.com/11Kd347.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.imgur.com/tcf81U7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

L.E.

Ce iOS ai (settings>general>about>version). Din ce vad pe net, lumea se plange ca e iOS 7.x exista problema asta. Eu am 8.4

Edited by filip.serban, 14 October 2015 - 11:11.


#82
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Mur, nu-mi mai edita posturile în care îmi bat joc de imbecilitatea aplicațiilor implicite de pe ios. Păcat de ecranul ăla superb de pe iPad.

#83
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postfilip.serban, on 14 octombrie 2015 - 11:17, said:

Nu stiu ce intelegi tu prin "intinde" pozele, insa implicit aplicatia e setata pe FIT, n-a fost niciodata "fill", si nu, nu are optiune de "fill", pentru ca poti oricand sa dai un zoom la ce scara vrei tu, nu e ca pe calculator cand dai din mouse. Uite, imagini 3:2 facute cu DSLR, fara crop:
[ https://i.imgur.com/11Kd347.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.imgur.com/tcf81U7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

L.E.

Ce iOS ai (settings>general>about>version). Din ce vad pe net, lumea se plange ca e iOS 7.x exista problema asta. Eu am 8.4

Am explicat si exemplificat clar in primul post care este problema. Am facut update la iOS 9 imediat ce l-am scos din cutie. Acum caut aplicatii care sa imi arate pozele ok, cea implicita nu ma ajuta.

#84
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Inceaca Google Photos, atunci, sa fie si pe placul colegului AlexIP

Edited by filip.serban, 14 October 2015 - 12:48.


#85
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Am reusit sa cumpar MyPics, mi-a acceptat cardul de debit fara probleme, am rezolvat. Am reusit si cu un alt program free, nu imi vine numele acum, dar trebuia facut un album din poze existente si faceai Import manual la fiecare poza, cu click pe ea. Jumatate de ora am stat sa import o nunta de 807 poze. Dupa ce am rezolvat cu MyPics, l-am dezinstalat pe celalalt, de nervi.

Putin neplacut surprins de calitatea ecranului lui iPad Air, abia daca e mai ok decat sIPS-ul (apraope IPS) pe care il am la PC. Ma asteptam la mai mult, macar iluminarea sa fie mai constanta si sa se murdareasca mai greu daca unghiurile de vizualizare nu puteau fi mai ok.

Parca cel de pe Tab S e mult mai fain, pacat ca scrie Samsung si nu e construit ca iPad-ul.

Edited by nicolaie, 14 October 2015 - 17:36.


#86
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Faptul ca ai culorile mai aprinse pe Tab S nu inseamna ca sunt si corecte. Cele de pe iPad Air sunt. Ceva mai sterse sunt pe Mini 2 si 3, dar la 4 au pus panouri excelente.

#87
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Ce spui este corect, iPad-ul afiseaza acelasi contrast si aceleasi culori ca monitorul meu Dell pe care prelucrez. Cat despre Tab S, am vazut ca are ecran super dar nu m-am putut conecta ca sa imi vad pozele pe el, deci nu ma pot pronunta pe acuratete.

Totusi, ecranul iPad-ului este departe de a fi perfect. Unghiurile de vizibilitate m-au dezamagit, ecranul nu pare sa aiba iluminare constanta pe toata suprafata iar urmele de amprente se vad deranjant atunci cand il folosesti. Ma asteptam la mai mult din punctele astea de vedere. Altfel, toate bune. I-am luat o husa care sa ii protejeze si spatele si colturile (Artwizz Smart Jacket), nu ca smart cover-ul de Apple.

Aplicatia free care mi-a rezolvat problema dar cu ceva bataie de cap se numeste APViewer.

#88
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
Tab s are un ecran excelent. Cu setările corecte, pe care le permite softul, poți obține culori naturale.
Alte sunt problemele acelei tablete. ( vorbesc în calitate de posesor)


#89
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postnicolaie, on 14 octombrie 2015 - 20:53, said:

Ce spui este corect, iPad-ul afiseaza acelasi contrast si aceleasi culori ca monitorul meu Dell pe care prelucrez. Cat despre Tab S, am vazut ca are ecran super dar nu m-am putut conecta ca sa imi vad pozele pe el, deci nu ma pot pronunta pe acuratete.

Totusi, ecranul iPad-ului este departe de a fi perfect. Unghiurile de vizibilitate m-au dezamagit, ecranul nu pare sa aiba iluminare constanta pe toata suprafata iar urmele de amprente se vad deranjant atunci cand il folosesti. Ma asteptam la mai mult din punctele astea de vedere. Altfel, toate bune. I-am luat o husa care sa ii protejeze si spatele si colturile (Artwizz Smart Jacket), nu ca smart cover-ul de Apple.

Aplicatia free care mi-a rezolvat problema dar cu ceva bataie de cap se numeste APViewer.

Foarte ciudata faza cu fill. Ma intreb oare de ce la tine face fill si la mine fit.

#90
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Ce versiune de iOS ai ? Eu am 9.02. Si poate e si vorba de rezolutie, ai incercat sa vizualizezi o poza orizontala 3:2 cu rezolutia pe inaltime mai mica decat 1536 a ecranului ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate