Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Apple iPad Air

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#55
adrian_2011

adrian_2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.11.2010
Care e targetul apple?

#56
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Cei care nu pun urmatoarele intrebari:


Quote

Nu stiu daca e bine, sa mai dai odata 30mil pentru acelasi lucru.
Nu are baterie mai buna, iar ios7 se comporta se pare la fel.
Faptul ca e mai subtire nu ma ajuta cu nimic ca nici ipad2 nu e foarte gros.
Si nici ecranul retina nu mi se pare o mare chestie.
Am vazut in magazin si mie nu mi se pare o mare diferenta.
Chiar nu inteleg ce diferente vedeti la retina display?

O tableta este reprezentata poate 5% de aspectul fizic (desi ipad air arata de paralizezi, are aspectul celei mai scumpe tablete, zero exagerare). Restul este despre ce e sub capota si lumea cu care se da pe circuit. Adica una e sa fii in compania lui Michael Schumacher sau Ayrton Senna si alta e sa fii in compania lui Mihai Leu sau Titi Aur.

Edited by Arkouda, 14 December 2013 - 19:12.


#57
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Mda,cam asa e...

#58
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Stati linistiti, lui Adrian ii place mai mult sa se planga decat sa foloseasca dispozitivele. Nu e un atac la persoana, e pur si simplu o costatare. La fel a facut valuri si pe topicul de Nexus 7 - ca nu scadeau preturile la cat i-ar fi convenit lui, la fel a facut si pe topicul de iOS 7 cand nu i-a placut interfata, si in special icoana de "flag" din aplicatia de mail.

Adrian, daca nu sesizezi diferenta intr 1024x768 si 2048x1536, inseamna ca, la modul cel mai serios,  ai nevoie mare de ochelari.  Iti garantez ca daca folosesti tableta pentru navigat si citit, diferenta este uriasa. Daca te uiti la seriale compresate prost, sigur, nu exista diferente foarte mari. Si iti mai pot garanta ca dupa ce folosesti cateva zile un ecran cu rezolutie din asta, intoarcerea la unul cu rezolutie slaba este chinuitoare. Pe de alta parte, incep sa inteleg de ce Apple mai vinde inca Mini 1 si iPad 2.

#59
Coldone

Coldone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 28.02.2006
Ciudat, la 5s nu sacadeaza deloc la swipe down pt search, desi are procesorul tactat mai jos.

#60
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Impresii dupa o zi de utilizare: in general mult mai rapid decat ipad 2 (pe alte versiuni n=am pus mana, deci nu cunosc), se misca foarte fluid, in aplicatii se vede cel mai bine, deschide aplicatii pretentioase extrem de repede.

Iar sacadarea in search se intampla doar prima oara. Dupa aia de cate ori dau swipe down merge perfect fluid. La fel si pe iphone 5. La fel si pe ipad 2. Deci doar primul swipe are o mica ezitare. Daca ai clipit nici nu observi ezitarea aia.

In schimb ezitarea la minimizare din gestures este acolo non-stop, ori de cate ori incerci, are o mica sincopa. Minimizare din home button perfect fluida.

Una peste alta, o consider cea mai buna achizitie pe anul asta. Am reusit de l-am cumparat din spatiul european, versiunea 16Gb + cellular cu 486 de euro fara TVA. Merita banii astia de departe.

In Apple store vad versiunile 16Gb + cellular de ipad Air si ipad 2 cu o diferenta de pret de 100 de euro in favoarea ipad 2. Trebuie sa fii derutat si dezinformat rau ca sa iti cumperi ipad 2 pentru o economie de 100 de euro (sub 20%).

Edited by Arkouda, 15 December 2013 - 09:48.


#61
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Niste citate de pe techradar.com, cu care sunt de acord:

"It's not just Apple's best tablet, it's the only tablet you should be considering if you're keen on a larger screen."

Our verdict
"Want the best tablet on the market? Then get the iPad Air. It's got a stunning design, powerful innards and a superb suite of apps. It's as near to tablet perfection as you're going to get."

Edited by Arkouda, 15 December 2013 - 18:55.


#62
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Nu stiu ce ar putea sa scoata Apple mai bun...
doar poate sa ajunga sa cantareasa 200 de grame sau poate ecranul de 13"...nu stiu


#63
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Cumva, nu stiu cum, ipadul air nu mai sacadeaza absolut deloc. Nici la minimizare din gestures nici la search. Parca ar fi o masina noua care s-a rodat. Si nu tin minte sa ii fi facut niciun update.

Este un gadget absolut superb. The best money can buy. Daca va permiteti asa ceva nici nu stati pe ganduri. Merita fiecare banut.

#64
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
La multi ani forumisti !

#65
adrianu69

adrianu69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 19.03.2006
va salut,
Am o problema cam deranjanta. Nu imi mai merge camera nici front nici back pe Skype..
Am dezinstalat si am reinstalat aplicația dar fără rezultat. Ios ul e la zi.  Vreo soluție?

#66
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Factory reset/ garantie.

Cu alte aplicatii iti functioneaza?

#67
adrianu69

adrianu69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 19.03.2006

View Postgumball3000, on 26 decembrie 2014 - 22:29, said:

Factory reset/ garantie.

Cu alte aplicatii iti functioneaza?
Camera ca și dispozitiv funcționează, am încercat asta cu facetime. Mă gândesc ca undeva în skype agata.dar nu înțele de ce la o reinstalare  a programului, problema nu dispare

#68
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Poate e vreun bug in versiunea asta de skype. Asteapta un update la aplicatie.

#69
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
incearca un factory reset, tot pe air eu nu mai aveam deloc sunet, dupa reset si-a revenit

#70
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 21.08.2008
Pe iPaduri merg filmele online sau streamurile tv online?
La o adica pot sa dau doua exemple concrete de siteuri pe care le folosesc pe laptop.

Daca nu merg ma orientez catre un laptop, am avut intre timp o aventura cu o tableta W8.1...

#71
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
Tot ce e cu html5 merge, flash nu merge.

#72
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Daca nu ti-au mers filmele pe pe tableta cu win 8.1, sigur nu-ti vor merge nici pe laptop. Diferenta consta in ceva putere de procesare si o tastatura...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate