Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
NVIDIA Shield Programe Romania IP

Se opreste motorul in mers Golf 5

Linie vinetie mana stanga

Protectie soare/vizuala in interior
 Tratament pt piele..canapea

Buget 19k-masina noua-sfaturi

Grosime adeziv gresie

TVA doar la valoarea adaugata sau...
 Inregistrare ecran

M-am inregistrat in e-factura. Ca...

Voi cum faceți fața ava...

Spital stomatologic sector 4 grat...
 Pastrare numar inmatriculare !

Supraveghere autoturism in parcar...

Bsod repetat

Angst Romania - Oficial in Insolv...

Mac OS X 10.9 e gratis!

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

ad-bloc

ad-bloc

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postnighthawk101, on 23 octombrie 2013 - 07:30, said:

Ai putea, te rog, sa dai cateva detalii pe larg, despre ce aduce in plus ?
Mersi

- safari - la fel de lent ( nu mai conteaza noutatile )
- bateria - aceleasi probleme ca la ML la inceput - 1:30 -> 58 % ( 3.01 )
- maps ( Apple )

+ finder - taguri , cautare ,
+ ++ - conectare la un monitor , TV, etc, un mirror corect, la monitor extern ai sus bara si dock-ul (Afișaje multiple. Faceți mai multe pe acest ecran. Și pe celălalt cum spun cei de la Apple )
+ - este la fel de rapid , nu se observa nimic deosebit
++++ - iboks la fel ca la IOS
-------------

Dupa ce verific actualizarile la iphoto si imovie pot sa-mi fac o idee.

Bine safari 7.0 este mai rapid ca safari 6.0 dar fata de Chrome este departe, are lucruri noi , notificari, ...

Am spus "200" ca mereu este un copy paste . ( de la Lion la ML (200) de la IOS 4 la Ios 5 , 6, 7 mereu scriu "200").

Edited by ad-bloc, 23 October 2013 - 09:19.

dacuburebista

dacuburebista

Still Active Member

sigur că da...
poate de aia apple e trend setter în industrie
:)

hubbabub1601

hubbabub1601

În grafic...

Damn.
Rulez 10.9 GM (13A598), azi dimineață am făcut un update la partiția Recovery, din AppStore.
Nu știu dacă are sau nu legătură cu partiția respectivă dar:
a) Nu pot să descarc Mavericks din AppStore (Error 1004)
B) Nu pot să instalez din Internet Recovery (deși update-ul ăla asta ar fi trebuit să facă?)

Încerc toate astea pe un MB Pro 13, 2012, a venit la pachet cu ML.

Soluții, păreri?

Dante_Sparda

Dante_Sparda

Active Member

• Grup: Members
@ hubbabub1601

Eu i-am dat aseara install peste GM (aceeasi versiune ca a ta) si a mers fara probleme. Nu mi-a zis nimic de un update la partitia Recovery.

Incearca asta, poate scapi de problema:

Quit the App Store if it's open.

Now open the Finder. From the Finder menu bar click Go > Go to Folder

Type or copy/paste: ~/LIbrary/Caches/com.apple.appstore

Click Go then move the Cache.db file from the com.apple.appstore folder to the Trash.

Type or copy/paste: ~/Library/Cookies

Click Go then move the com.apple.appstore.plist file from the Cookies folder to the Trash.

Type or copy/paste: ~/Library/Preferences

Click Go then move the com.apple.appstore.plist file from the Preferences folder to the Trash.

Try the App Store.

Am avut 10.9 GM pana aseara, cand am instalat 10.9 final.

- bateria, la fel ca in GM. Fata de 10.8.5 simtitor o autonomie mai slaba. Presimt un 10.9.1 cat de curand.
- Apple Maps nici nu intra in discutie; prea varza pentru Romania.
- nu se mai poate comuta dock-ul in modul 2D.
- indicatorul pentru Time Machine a ramas fara animatie. In schimb, apare un mic triunghi sub varful sagetii (nu e neaparat un mare minus, dar animatia era mult mai frumoasa).

+ Safari - pe langa chestiile noi, mult mai rapid decat precedentul.
+ 10.9 e cel putin la fel de rapid ca 10.8 prin navigare si/sau deschiderea aplicatiilor.
+ Finder Tabs
+ Tags
+ management mai cu cap al resurselor.

In lumea Apple, din cele peste 200 chestii noi la fiecare update, multe din ele pot fi: schimbarea unei iconite, o animatie in plus/minus ..etc. Posted Image Oricum, majoritatea celor 200 new stuff se afla sub capota.

Edited by Dante_Sparda, 23 October 2013 - 12:19.

hubbabub1601

hubbabub1601

În grafic...

View PostDante_Sparda, on 23 octombrie 2013 - 12:14, said:

@ hubbabub1601

Incearca asta, poate scapi de problema:

Eh, eu am făcut Update-ul ăla, despre care acum citesc cum că este destinat celor ce rulează GM1, nu GM2. (A598, nu A602).M
M-a mâncat în posterior să-l fac fără să mă documentez.
Am încercat să curăț cache-urile, a fost primul lucru făcut. Am resetat și istoricul de downloads din contul AppStore. No avail.
Eroare 1004, din ce mai citesc prin interneți este una de conexiune. Sper să-i dau de cap. O să postez aici un install log, pas cu pas, poate mai sunt oameni ce se lovesc de aceași problemă.

alexanderk

alexanderk

Member

arunca-l la gunoi,aia tot ce dau gratis testeaza,dupa ce te trezesti fara card si nimic si afla si ei o sa-l inchida spunand "a aparut o bresa in sistem si informatiile se fura usor" ei cam atat vor sa vada,AIA NU DAU GRATIS NIMIC!

hubbabub1601

hubbabub1601

În grafic...

View Postalexanderk, on 23 octombrie 2013 - 14:50, said:

arunca-l la gunoi,aia tot ce dau gratis testeaza,dupa ce te trezesti fara card si nimic si afla si ei o sa-l inchida spunand "a aparut o bresa in sistem si informatiile se fura usor" ei cam atat vor sa vada,AIA NU DAU GRATIS NIMIC!

1. ĂIA tocmai ce-au dat gratis jumătate din build-urile software comerciale. Deci dau gratis mult, nu NIMIC.
2. Tocmai pentru că-i gratis, nu-ți cere nimeni niciun card.
3. Simpla idee că, cea mai bogată companie de pe planetă s-ar uita, măcar, interesați de card-ul meu de debit, este cel puțin... ciudată.
4. Serios, dacă ai un input decent, LA SUBIECT, te rog să-l postezi. Teorii conspiraționiste și în general lucruri ce nu au legătură cu OS X 10.9, postează-le prin alte părți, nu pe aria asta a SPF.

alexanderk

alexanderk

Member

View Posthubbabub1601, on 23 octombrie 2013 - 14:53, said:

1. ĂIA tocmai ce-au dat gratis jumătate din build-urile software comerciale. Deci dau gratis mult, nu NIMIC.
2. Tocmai pentru că-i gratis, nu-ți cere nimeni niciun card.
3. Simpla idee că, cea mai bogată companie de pe planetă s-ar uita, măcar, interesați de card-ul meu de debit, este cel puțin... ciudată.
4. Serios, dacă ai un input decent, LA SUBIECT, te rog să-l postezi. Teorii conspiraționiste și în general lucruri ce nu au legătură cu OS X 10.9, postează-le prin alte părți, nu pe aria asta a SPF.

se da gratis,nu e teoria conspiratiei,testeaza piata si probabil vor sa vada invulnerabilitatile,apoi o sa apara un update/versiune noua cu bani,asta e tot ce am avut de aduagat sau vor sa il faca mai popular,desi e greu de crezut.

Edited by alexanderk, 23 October 2013 - 16:53.

don_dannielo

don_dannielo

Bah! Are we more than dumb sheep?

1. Nu vad ce e gratis. Nu cand trebuie sa detii hardware-ul lor foarte scump ca sa-ti mearga gratuitatea.
2. In plus, vor ca fiecare posesor de Mac sa fie cu sistemul de operare la zi, probabil din cauza unor functionalitati de integrare cu restul dispozitivelor iOS.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Apple nu a facut din software afaceri, acesta e un necesar in ecuatia lor.

Dante_Sparda

Dante_Sparda

Active Member

View Postalexanderk, on 23 octombrie 2013 - 16:52, said:

se da gratis,nu e teoria conspiratiei,testeaza piata si probabil vor sa vada invulnerabilitatile,apoi o sa apara un update/versiune noua cu bani,asta e tot ce am avut de aduagat sau vor sa il faca mai popular,desi e greu de crezut.

Da, sigur. Teoria conspiratiei.
Invulnerabilitati, probleme de soft - se rezolva printr-un update. Gratis. De ce s-ar schimba ceva tocmai acum? Versiunea de anul asta e OS X 10.9. FULL, nu trial. Si pe deasupra gratis.
Versiunea de anul trecut, adica 10.8, costa lei79.87 in Mac App Store. Foarte scump.

View Postdon_dannielo, on 23 octombrie 2013 - 16:59, said:

1. Nu vad ce e gratis. Nu cand trebuie sa detii hardware-ul lor foarte scump ca sa-ti mearga gratuitatea.
2. In plus, vor ca fiecare posesor de Mac sa fie cu sistemul de operare la zi, probabil din cauza unor functionalitati de integrare cu restul dispozitivelor iOS.

1. OS X 10.9 e gratis. La el pot face upgrade GRATIS si cei care au ramas la OS X 10.6 ..aparut in 2009. Cat despre hardware, am pus mai jos o poza cu system requirements. Nu trebuie sa detii fix cel mai nou Mac scos pe poarta fabricii din China pentru a putea beneficia de OS X 10.9.
2. Da, si e ceva rau in asta?

Attached File  pic 2013-10-23 at 18.22.53.JPG   60.08K   31 downloads

don_dannielo

don_dannielo

Bah! Are we more than dumb sheep?

View PostDante_Sparda, on 23 octombrie 2013 - 17:33, said:

2. Da, si e ceva rau in asta?
Nu, doar ca asta e "plata", in loc de bani. Au nevoie de tine ca sa se laude apoi ca ce frumos si integrat e tot universul Apple, cum merg ele smooth impreuna iOS-urile cu Mac-urile si cu iCloud. Cum 70% din utilizatorii Mac au migrat la ultima versiune in timp ce ailalti sunt fragmentati.

Adevarul e ca n-au nevoie de bani, ce kkt sa faca cu aia $30, cand au mai mult cash ca trezoreria SUA?

dacuburebista

dacuburebista

Still Active Member

câte inepții pot scrie oamenii care nu au habar?
2-3 pe zi?...

nighthawk101

nighthawk101

Member

Se poate testa in VMWare / Virtual Box ?

hubbabub1601

hubbabub1601

În grafic...

View Postnighthawk101, on 23 octombrie 2013 - 18:23, said:

Se poate testa in VMWare / Virtual Box ?

Funcționează în Fusion 6, Parralels 8. Virtual Box - N-am încercat.

Mă refer, evident, la virtualizare pe host-uri OS X, nu pe Windows. Acolo - habar n-am, bănuiesc că o să apară ceva hackintosh-uri ce merg în VM.

morogan

morogan

Senior Member

Merge ok VB in mavericks

Dante_Sparda

Dante_Sparda

Active Member

View Postdon_dannielo, on 23 octombrie 2013 - 18:00, said:

Nu, doar ca asta e "plata", in loc de bani. Au nevoie de tine ca sa se laude..

Din partea mea, daca au cu ce, sa se tot laude.

..apoi ca ce frumos si integrat e tot universul Apple..

Din proprie experienta cu produsele lor (software si hardware), chiar asa si e.

..cum merg ele smooth impreuna iOS-urile cu Mac-urile si cu iCloud.

Tot din proprie experienta pot sa confirm ca merg foarte smooth.

Cum 70% din utilizatorii Mac au migrat la ultima versiune in timp ce ailalti sunt fragmentati.

Fiecare e liber sa aleaga. La fel cum multe persoane au ramas pe Windows XP, asa si pe OS X sunt destui care nu au facut upgrade (si probabil nici nu vor face) din varii motive, si nu neaparat ca "nu mai duce Mac-ul".

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
http://www.macworld....pps-policy.html
Din cate am inteles acuma si iWorks-ul e free ptr cine cumpara hardware nou...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate