Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Se poate aplica faianta pe un perete dat cu glet (alte alternative?)

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 29.04.2007
salut, m-am razgandit, si as vrea sa fac bucatarie acolo unde trebuia sa fie o camera.

Insa, muncitorii au dat deja cu glet (Atentie, NU S-A DAR CU VAR LAVABIL). E doar gletuit frumos cu satengips knauf. Acuma, inainte de a se apuca de treaba, vreau sa fiu sigura ca peste glet se pot lipi cu adeziv placile de faianta.

Asadar, se poate? Are aceeasi duritate, sau cade la primul cutremul? Sa folosesc un adeziv mai bun decat CM11 ?  Ce anume trebuie respectat cu sfintenie?

Alte alternative?

Edited by me_suzy, 20 October 2013 - 20:17.


#2
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
merge linistit.
da`i sa sune.
nu va pica de pe perete decat cand pica si casa.

#3
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Esti fata? Cati ani ai? Mai sta cu cineva?

Edited by Gonthar, 20 October 2013 - 20:43.


#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Faianta nu prinde bine cu adezivii pe baza de ciment pe gletul pe baza de ipsos (stiu ca suna aiurea dar asta e). Trebuie inlaturat gletul, daca este pe baza de ipsos pana se ajunge la tencuiala pentru o aderenta de calitate.
Sunt persoane care spun ca o saturare a gletului cu anumite amorse ar ajuta, in sensul ca apa din adeziv nu ar mai fi absorbita asa de mult de glet. Nu stiu daca merita sa te risti. Pana la urma sunt banii tai si e casa ta.

Attached Files


Edited by Peter Blood, 20 October 2013 - 20:51.


#5
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Nu merge.
Satengips-ul e un glet pe baza de ipsos. Ipsosul va absoarbe prea repede apa din adezivul de faianta, acesta se va usca prea repede, iar in viitor, peste cateva luni, maxim un an, placile de faianta se vor placa.
Iti spun din propria experienta. Indiferent ca iti spune unul altul ca merge, eu chiar am facut asa ceva. Am pus (constructor fiind) faianta peste perete gletuit (din dorinta de a "economisi" timp de lucru), bazandu-ma pe "unul-altul" care spuneau ca nu o sa se intample nimic, desi baiatul ce punea faianta mi-a spus ca el nu garanteaza, ca vor fi probleme.Dupa mai putin de juma' de an m-a chemat proprietarul ca i s-a umflat faianta pe perete. Cand am "desfacut" faianta, in proportie de 90% pe glet nu se cunostea urma de adeziv. Efectiv adezivul nu aderase deloc la suprafata gletuita. Iar explicatia (logica) e cea de la inceputul postarii.

#6
-Amza-

-Amza-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2013
Direct in nici un caz sa nu dai cu adeziv peste glet.

In cel mai bun caz se curata gletul, dar acceptabil este sa faci dungi cu spaclul(pe diagonala), apoi dai cu Amorsa(multa - interesul este sa se umfle si sa pice), mare grija cu sfatuiala asta pe net.
Daca faci multe prize si dai cu amorsa din greu = acceptabil, dar nu ideal.

Edited by -Amza-, 20 October 2013 - 20:45.


#7
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
eu mi-am pus acum 7 ani.
anu asta am dat-o jos ca mi-am renovat bucataria.
aveam peretii gletuiti si lavabila data.
i`am tras cateva dungi numa asa de ochii lumii si nu mi s-a umflat. nu a picat.
tot secretul e sa lasi adezivul putin mai moale ca de obicei.

#8
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Eu unul nu cred ca faianta pusa peste perete dat cu lavabil sta 7 ani si nu cade. Pai pe lavabil nu are cum sa faca priza. E imposibil. Lavabilul nu permite evaporarea (absorbtia) apei. E ca si cum ai pune faianta pe o suprafata de plastic. Si stiu ce vorbesc.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Dupa cum s-a explicat in detaliu mai sus, inclusiv de ce anume nu este bine - pt. ca ipsosul absoarbe prea repede apa din adeziv, inainte sa faca priza, se poate intelege si de ce nu este deloc recomandat.

Pe de alta parte, daca se cunoaste cauza problemei, ea se poate si reduce.

In continuare nu este recomandat, insa avand in vedere deranjul mare, se poate intelege cautarea de alternative.

Se poate face lipirea cu aracet industrial ( ca sa nu recomand alt adeziv mai bun dar prohibitiv de scump)

Se da mai intai o amorsa de aracet, si apoi dupa uscarea ei, se pot lipi placile direct cu aracet foarte gros, dar de calitate cat mai buna.
ATENTIE INSA !!!
Stratul dat de aracet, grosimea lui, trebuie sa fie o pelicula cat mai subtire posibil !!!!!
Lipirea cu aracet este complet diferita de lipirea cu adeziv pe baza de ciment !!!
Daca stratul de aracet este gros, acesta prin uscare devine casant si se sparge.

Cu adezivi care raman mai flexibili, se poate pune si strat mai gros, insa pretul pe suprafata ar fi exagerat pt. faianta ( de ex. cu epoxi bicomponent sau altceva...)

In timp, rezista in f. de calitatea aracetului, 15, 20, 30 de ani, poate si mai mult...

Daca dai amorsa de aracet peste glet, oricum acesta nu mai absoarbe la fel de puternic, si poti incerca si varianta cu adeziv CM11 mai moale, adica cu ceva mai multa apa - asa cum se recomanda mai sus.

Ideal este sa dai gletul jos, dar daca ai motive serioase, sunt si alternative cat de cat OK.

Edited by loock, 20 October 2013 - 21:00.


#10
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Direct pe glet nu merge. Cel mai bine razuit gletul.

#11
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
Eu am dat cu multa amorsa peste glet si am prins faianta. Dupa un an m-am razgandit si am scos-o ca nu-mi placea modelul si nu m-am chinuit deloc sa o scot. Dupa o tura cu un fel de ciocan pneumatic dadeam cu pumnul in placi xD . Razuie gletul sau razgandeste-te iar....

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Pe glet nu o sa garanteze nimeni ca tine, printre altele pt. ca poate sa sara si cu tot cu glet, nu doar pt. ca nu s-a prins de el.

Pe beton, au ai mei mozaic lipit doar cu aracet in 1964, si este piatra si acum - am verificat, chiar dand mai multi pumni in el....

#13
coolerro

coolerro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.10.2006
tarziu raspunsul, dar sper sa fie de folos cuiva....dupa 10 de la placarea cu faianta direct pe gletul vechi, lovit in plealabil cu dalta, cu CM9, (bloc construit in 1977), aceasta s-a desprins in momentul in care au venit cei de la gaze...in unele locuri au intrat si 2 degete, chitul tinea faianta sa nu cada !
deci, NU aplicati faianta peste glet !! va tine o perioada....dar e pacat de bani

#14
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
CM 9 este oricum o gluma de adeziv.

#15
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Se buciardeaza gletul si faianta se pune cu CM 17.
Asta adera si in caz ca se pune faianta peste faianta.
Intai se face un pat subtire de CM17 peste gletul buciardat.

#16
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
Am perete de Rigips care a fost vopsit cu vopsea lavabila.
Trebuie sa dau jos vopseaua sau pot sa dau cu amorsa peste vopsea Ceresit CT 17 si pun adezivul dupa Ceresit CM17 ?

#17
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Faceti niste teste, probe mai oameni buni...Stricati o placa, si ceva material, pierdeti ceva timp, dar a doua zi vedeti efectele.trageti de bucatile lipite , in mai multe variante si vedeti care are aderenta mai buna...

Edited by raducut123, 31 July 2019 - 18:24.


#18
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Intreb si eu aici, ca sa nu mai deschid alt topic.
Vreau sa renovez baia si sa pun faianta pana sus, acum avand doar pana la jumatate.
Faiantarul mi-a zis ca e mai bine sa puna peste. E ok asa sau vrea doar sa-i fie lui usor?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate